Góry, morze, narty, sanki, śnieżki, snowparki, ślizgawki, termy, aquaparki i dużo więcej… zima w Polsce ma wiele barw. A my mamy taki pomysł, by wyróżnić miejsca i atrakcje, które tej zimy budzą największe emocje – i uhonorować je Zimowymi Gwiazdami Travelist 2024. Dlatego nasi eksperci wytypowali po 10 nominacji w 4 kategoriach, a Wy – oddając tysiące głosów w specjalnej ankiecie – wybraliście finałową 13 w konstelacji najgorętszych miejsc i atrakcji zimowego sezonu. Oto one!

I miejsce – Zakopane

Stolica Tatr (a przy tym zimowa stolica Polski) to prawdziwe miasto kontrastów – z jednej strony jarmarczne Krupówki, z drugiej strony ukryte perełki historyczne, kulturalne i edukacyjne. A wszystko to w otoczeniu białych, majestatycznych górskich szczytów i w góralskim klimacie.

To polskie miasto najbliżej nieba, w którym żyją ludzie ślebodni – wolni, otwarci, gościnni, ale i twardzi, niepokorni, bo tego od wieków wymagało od nich surowe, górskie otoczenie. Nieważne kiedy i z kim się tam wybierzesz, urlop w Zakopanem będzie niezapomnianą przygodą! Gwarancja? Najwyższe miejsce na podium Zimowych Gwiazd Travelist 2024 spośród najwyżej położonych miast w naszym kraju!

II miejsce – Karpacz

Malowniczo położony u stóp Śnieżki Karpacz – bez wątpienia najciekawsza (i najbardziej tajemnicza) miejscowość w polskiej części Sudetów. Wystarczyłby zresztą tylko jeden tutejszy zabytek, by ściągnąć tłumy. To unikalna w skali całej Europy (a nawet świata) Świątynia Wang, a także ciekawe muzea – w tym Muzeum Sportu i Turystyki oraz uwielbiane przez najmłodszych Muzeum Zabawek – i wiele innych atrakcji. Na fanów wysokogórskich eskapad czeka Skwer Zdobywców, gdzie można oglądać odciski butów i raków najwybitniejszych polskich himalaistów.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji m.in. największą pod Śnieżką, a zarazem najstarszą w Sudetach stację Karpacz Ski Arena, a także – dla rozgrzania – park wodny Tropikana. Na wszystkich młodych duchem (i zakochanych w klasycznych opowieściach o dzielnym Winnetou) czeka nieopodal Western City, czyli miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. A i każdego, bez wyjątku, zaintryguje karpacka „anomalią grawitacyjna”, czyli miejsce, gdzie przedmioty same toczą się pod górę.

III miejsce – Szklarska Poręba 

Szklarska Poręba, największy ośrodek turystyczny w Sudetach, położony między Karkonoszami a Górami Izerskimi, to miejsce, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i amatorów aktywnego wypoczynku.  Liczne szlaki i dobrze przygotowane stoki narciarskie odpowiadają na potrzeby zarówno początkujących, jak i doświadczonych piechurów i narciarzy. Ale spacery i narty to nie wszystko. Na miejscu popularne są także inne zimowe rozrywki, w tym biegi narciarskie, snowboard czy wędrówki na rakietach śnieżnych. 

Planując zimowy pobyt w granicach miasta, warto uwzględnić wizyty w Muzeum Mineralogicznym z unikatowym zbiorem minerałów i meteorytem Gibeon, Willi Hauptmannów z literackimi eksponatami braci Hauptmann i Galerii Szkła Artystycznego, prezentującą historię miejscowej produkcji szkła i technikę millefiori. Nieopodal, w Piechowicach, Huta Szkła Julia zaprasza na pokaz tradycyjnego wytwarzania szkła i warsztaty szklarskie. 

I miejsce – Kołobrzeg

Plaża, morze i więcej nic… Nic bardziej mylnego! Zwycięzca plebiscytu na Zimową Gwiazdę nad morzem 2024 to gwarancja atrakcji przez cały rok, w tym więc także i zimą.  Przed wiekami – potężna twierdza. W czasach PRL-u – gospodarz festiwali piosenki żołnierskiej. Dziś – największe polskie uzdrowisko i eldorado dla tych, dla których plaża to za mało lub gdy na plażowanie jest trochę za zimno. 

Jedno z najstarszych polskich miast, promujące się hasłem „RE:GENERACJA”, jest miejscem pełnym kontrastów, łączącym historię z nowoczesnością i kulturą z aktywnym wypoczynkiem, idealnym zarówno dla poszukiwaczy przygód, jak i rodziny. Na amatorów miejskich atrakcji czeka tu m.in. Muzeum Modeli Statków, Bazylika Mariacka, a także liczne zabytki i nadmorski deptak – najdłuższy w Polsce. Zimą miasto nie traci na atrakcyjności, oferując m.in. lodowisko i blokarty (blokart to rodzaj małego jachtu lądowego na kółkach lub – w wersji zimowej – na płozach). Dla dzieci czekają Oceanarium, Ukryta Kraina Muzeum 6D i całe mnóstwo innych atrakcji zatopionych w “chmurce” dobroczynnego jodu.

II miejsce – Gdańsk 

Jedna z najpiękniejszych starówek w naszej części Starego Kontynentu, nagradzane w różnorodnych plebiscytach plaże, fascynująca historia obecna niemal na każdym kroku, całoroczne wielkomiejskie atrakcje, bliskość natury… A do tego wysoka pozycja na liście 40 najgorętszych kierunków turystycznych według dziennika „The Guardian”. Gdańsk naprawdę rozgrzewa emocje, o każdej porze roku, także zimą. 

Przejście się po Długim Targu, zrobienie zdjęcia przy fontannie Neptuna oraz obok Panienki z Okienka, odwiedzenie Dworu Artusa i Domu Uphagena, spojrzenie na Ratusz, moment refleksji w Kościele Mariackim, a także spokojny spacer wzdłuż Długiego Pobrzeża przy Motławie to plan minimum na wizytę w Gdańsku. Miasto oferuje szeroką gamę atrakcji kulturalnych i edukacyjnych. Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej zapraszają do zgłębienia nowożytnej historii miasta, podczas gdy Westerplatte i Twierdza Wisłoujście przypomną o jego bohaterskiej przeszłości. Park Oliwski z najsłynniejszymi organami w Polsce i urokliwa stara część Wrzeszcza z klimatem przełomu XIX i XX wieku to miejsca, które zachwycają romantyków i poszukiwaczy spokoju. Na miłośników teatru czeka Gdański Teatr Szekspirowski. Najmłodsi docenią atrakcje, jakie przygotowało dla nich (i wszystkich młodych duchem), Centrum Hewelianum, Ośrodek Kultury Morskiej czy ZOO w Oliwie. Zimą Gdański Klub Morsów zaprasza na morsowanie, a organizatorzy lodowiska przy Placu Zebrań Ludowych – na łyżwy, curling i okolicznościowe imprezy.

III miejsce – Hel i Płw. Helski

Ilość pięknych krajobrazów i atrakcji skumulowanych na tym wąziutkim  (w najcieńszym miejscu ma zaledwie 150 m) i niedługim (ok 34 km) pasie lądu oddzielającym otwarte morze od Zatoki Puckiej robi wrażenie. I działa jak magnes, także przy temperaturze poniżej 0°C, czego dowodem jest miejsce na podium Zimowe Gwiazdy Travelist.

Poszukując najpiękniejszego plażowego zakątka na Półwyspie Helskim, warto samemu przemierzyć Promenadę Helską, drewniany deptak prowadzący do wyróżnionej w rankingu European Best Destinations 2022 plaży na „Początku Polski”, lub udać się na spacer alejkami park wydmowego między schroniskiem dla fok a Domem Morświna czy Plenerowej Galerii Rzeźby Kaszubskiej. Ale Hel i cały Półwysep to nie tylko liczne trasy spacerowe. To także malownicze widoki na kutry w Kuźnicy, historyczne eksponaty w Muzeum Obrony Wybrzeża i sąsiednich muzeach, a także unikalne ekosystemy i romantyczne zachody słońca w Juracie. Dopełnieniem listy helskich atrakcji są kamienny obelisk symbolizujący  miejsce-początek Rzeczypospolitej oraz jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej oraz fokarium wraz z jego przesympatycznymi mieszkańcami.

I miejsce – Szczyrk Mountain Resort 

Największy ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach, a przy tym największa inwestycja w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym stuleciu i największa Zimowa Gwiazda Travelist wśród stacji narciarskich w granicach kraju. 

Ośrodek udostępnia amatorom białej zabawy aż 23 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych.  Więcej, współpraca z sąsiednimi ośrodkami pozwala korzystać łącznie z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie. Nowoczesny system naśnieżania, 10-osobowa kolej gondolowa, trzy 6-osobowe koleje kanapowe i największa szkoła narciarsko-snowboardowa w regionie – Szczyrk Ski School gwarantują emocje i atrakcje zarówno narciarzom, jak i snowboardzistom. Dodajmy do tego aplikację gopass, duży parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bary i restaurację…  i mamy to – prawdziwe eldorado dla amatorów zimowych aktywności. 

II miejsce – Karpacz Ski Arena 

Choć ten największy ośrodek narciarski znajdujący się pod Śnieżką, w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego, jest jednym z najstarszych miejsc do uprawiania narciarstwa zjazdowego w polskich Sudetach, oferuje on liczne atrakcje i nowoczesne udogodnienia godne Zimowej Gwiazdy Travelist. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostaje 9 wyciągów, w tym długa kolejka „Zbyszek”,  kolejki krzesełkowe i najdłuższy w Polsce wyciąg taśmowy „Leniuch”.

Ski Arena zaprasza zarówno zaawansowanych, jak i początkujących – w tym rodziny z dziećmi – na 7 nartostrad o różnej trudności i łącznej długości prawie 6 km, wszystkie z możliwością sztucznego naśnieżania. Na miejscu działają 2 rekomendowane szkoły narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Nieopodal znajduję się tez parking na 100 samochodów. 

III miejsce – Jaworzyna Krynicka

Wznosząca się na wysokość 1114 m n.p.m. Jaworzyna Krynicka jest wyróżniającym się ośrodkiem narciarskim w polskich Beskidach, oferującym doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych nawet przez 4-5 miesięcy w roku. Dzięki kolejce gondolowe oraz wyciągom krzesełkowym i orczykowym, narciarze mają dostęp do 12 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości niemal 14 km, z których część posiadą homologacją FIS i możliwość sztucznego naśnieżania.

Ośrodek dysponuje Szkołą Jaworzyna Ski & Snowboard, Akademią Misia Polarnego dla najmłodszych i specjalnymi trasami szkoleniowymi. Dodatkowo, oferuje wypożyczalnie sprzętu z profesjonalnym serwisem narciarskim. Jaworzyna Krynicka przyciąga nie tylko zaawansowanych narciarzy, ale i początkujących, a także rodziny z dziećmi, zapewniając różnorodność tras i atrakcji, w tym jazdę nocną i platformę widokową 360° na szczycie, skąd rozpościera się widok na okoliczne góry. Ponad 800 miejsc parkingowych i bezpłatna komunikacja uzdrowiskowa ułatwiają dostęp do ośrodka.

III miejsce – Czarna Góra Resort

Czarna Góra, zdobywca tytułu Poland’s Best Ski Resort 2023 i ex aequo z Jaworzyną Krynicką 3. miejsca w kategorii ośrodki narciarskie w konkursie na Zimowe Gwiazdy Travelist, wyróżnia się jedną z najszybszych kolei linowych w Polsce, Luxtorpedą, oferującą 6-osobowe kabiny z podgrzewanymi siedziskami. Resort zapewnia doskonałe warunki narciarskie na 12 wyciągach i 15 trasach zjazdowych o łącznej długości ponad 14 km, z których większość jest sztucznie naśnieżana i oświetlona, a wszystkie regularnie ratrakowane.

Na 60 ha białego terenu rozpostartego na  północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) oraz Żmijowca (1 153 m.n.p.m.) znajdziemy trasy dopasowane dla każdego poziomu zaawansowania, w tym homologowane przez FIS,  a także Funpark, ponad 200 km tras narciarstwa biegowego, Alpine Coaster oraz atrakcje dodatkowe, takie jak morsowisko i lodowisko. Udogodnienia obejmują wypożyczalnie sprzętu, szkołę narciarską, 1400 bezpłatnych miejsc parkingowych i bogatą ofertę gastronomiczną. 

I  miejsce – Termy Chochołowskie

Ciepło, gorąco, termy – najgorętsza zimowa atrakcja pośród Zimowych Gwiazd Travelist naprawdę rozpala emocje. Termy Chochołowskie, usytuowane między Witowem a Chochołowem, około 15 km od Zakopanego, są największym kompleksem termalnym w polskich TatrachOferują ponad 30 basenów, w tym krytych, odkrytych, whirlpool i termalnych z solanką, a także zjeżdżalnie, rwące rzeki i atrakcje dla dzieci, obszerną strefę saun i SPA nawiązujące do lokalnych tradycji.

Dla poszukujących niekonwencjonalnych doświadczeń przygotowano „strefę surowej wody” z beczkami wypełnionymi naturalną wodą siarczkową prosto z źródła termalnego, bez dodatkowej obróbki. Kompleks zapewnia także zakwaterowanie hotelowe, ofertę gastronomiczną oraz pokój zabaw dla dzieci.


II  miejsce – Orientarium w Łodzi 

Aby doświadczyć orientalnego klimatu w środku polskiej zimy, nie trzeba transkontynentalnych podróży. Wystarczy wycieczka do Łodzi. To tam znajduje  się nowoczesna atrakcja prezentująca faunę i florę Azji, będąca odpowiedzią na wrocławskie Afrykarium. Kompleks, jeden z najnowocześniejszych w Europie, składa się z 7 zbiorników oceanicznych i 3 słodkowodnych, w których można zobaczyć 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb z południowo-wschodniej Azji.

Gwiazdą Orientarium jest 26-metrowy podwodny tunel, najdłuższy w Polsce, pozwalający na podziwianie rafy koralowej, płaszczek i rekinów.   W Orientarium nie brakuje również egzotycznej roślinności z różnych zakątków świata, w tym drzew i krzewów z Laosu czy Australii. Ponadto, na zwiedzających czeka wybieg dla słoni indyjskich, panter mglistych i innych egzotycznych zwierząt, a także woliery dla ptaków. Jednym z mieszkańców jest także…  ciekawy gatunek myszojelenia.

III  miejsce – Suntago – Wodny Świat

Rajski klimat, egzotyczne palmy z całego świata i tropikalne ciepło do 32° C blisko Warszawy – to atuty największego krytego parku wodnego w Europie, idealnego na mroźne dni w Polsce. Położony zaledwie godzinę jazdy od stolicy i półtorej od Łodzi wodny park oferuje wodne atrakcje na każdą pogodę: 18 basenów, w tym jeden z falami i sztucznymi rzekami, solankowe i witalne kąpiele, plac zabaw, 32 zjeżdżalnie o łącznej długości 3 km i możliwość surfowania w otoczeniu 700 egzotycznych palm.

Dodatkowo ten „wodny Disneyland” i jedna z Zimowych Gwiazd Travelist park zapewnia wellness, sauny, solaria, masaże oraz usługi gastronomiczne. Wszystko, co niezbędne do chillu w tropikalnym stylu.