Poznaj Polskę z Travelist: Wybrzeże Zachodnie, część I

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Dziś zacumujemy przy zachodnim brzegu Bałtyku. Zajrzymy na najpopularniejsze plaże nudystów i słoneczne promenady wprost stworzone dla rodzinnego wypoczynku. Odwiedzimy podziemne miasta, miniaturowe miasteczka i wioskę wikingów. Słowem: odkryjemy dla Was najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje zachodniego Wybrzeża – od Kołobrzegu przez „polskie Costa del Sol” do Międzyzdrojów.  

Wybrzeże Zachodnie: na plaży

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Popularne kurorty, prawdziwie dzikie plaże, romantyczne klify i słoneczne promenady – zachodni odcinek Wybrzeża to prawdziwe eldorado dla koneserów wszystkich odsłon polskiej riwiery. Na początek Międzyzdroje. Polskie Malibu? Polskie Monte Carlo? Bez względu na to, jak nazwiemy popularny kurort na wyspie Wolin, możemy się tu spodziewać prawdziwie gwiazdorskiej atmosfery. Miejsce to rozsławia na całą Polskę wzorowana na hollywoodzkim Bulwarze Promenada Gwiazd z odciskami dłoni polskich artystów, a o jego randze świadczy fakt, że w sezonie przebywa tu 7 razy więcej gości niż stałych mieszkańców. Podczas lipcowego Festiwalu Gwiazd o wolnych miejscach można tylko pomarzyć. Jednak twarze doskonale znane ze sceny czy ekranu to tylko jedna z atrakcji tutejszej plaży. Równie duże wrażenie robi piękny widok na pobliskie klify, z najwyższą na polskim wybrzeżu górą Gosań na czele.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Zaledwie 3 km na zachód od centrum Międzyzdrojów – następna gwiazdka na plażowej konstelacji i… kolejna obok Chałup legenda doby PRL-u. I choć nikt jak dotąd nie napisał o niej piosenki, została uwieczniona w głośnej książce Michała Witkowskiego, zatytułowanej – jakżeby inaczej – „Lubiewo”. W latach 70. i 80. odbywały się tu prawdziwe zloty naturystów, wybory miss i mistera golasów oraz inne huczne fiesty w wersji bez ubrania. Dziś jest dużo spokojniej, ale wciąż można tu spotkać wielu amatorów nadmorskiego zrzucania ciuchów.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Tym, którzy woleliby takiego spotkania uniknąć, a najlepiej spotkań w ogóle – polecamy Pustkowo. Tutaj już nazwa mówi sama za siebie – ta niewielka, licząca poza sezonem zaledwie 125 mieszkańców, nadmorska wioska to bodaj najspokojniejszy zakątek „polskiego Costa del Sol” położony malowniczo między Pogorzelicą a Pobierowem. W ramach ciekawostki warto dodać, że Pustkowo słynie również ze swych powiązań z Tatrami – a ściślej z Giewontem. Można tu bowiem oglądać dokładną replikę żelaznego krzyża ze słynnej góry, wzniesioną w 2007 r. na stromym klifie schodzącym do Bałtyku.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Nie mniej ekscytująco, a na pewno dużo bardziej nastrojowo jest w Trzęsaczu. Tutejsza plaża w zestawieniu najbardziej romantycznych plaż nie ma sobie równych. Wszystko za sprawą sięgającego na wysokość 5-kondygnacyjnego budynku klifu, w cieniu którego leniwie ciągnie się szeroki na 40 m i długi na 2 km złoty pas piasku. Niepowtarzalnego charakteru skarpie – którą upodobali sobie zwłaszcza amatorzy widokowych skoków w tandemie – nadają ruiny XIV-wiecznego kościoła. Według legendy to właśnie tu, na przykościelnym cmentarzu, pochowana jest Zielenica – schwytana niegdyś przez rybaków bogini morza. Zazdrosny ojciec – Bałtyk – nieustannie posyła po jej ciało ogromne fale, które podmywają mury kościoła.

Idealny wariant dla rodzin z dziećmi to natomiast spokojne, swojskie i tańsze od konkurencji Niechorze. Plaża jest tu szeroka i piaszczysta, atrakcji dla maluchów co nie miara, zejście do morza łagodne i bezpieczne, najwyższą klasę czystości wód gwarantuje certyfikat Błękitnej Flagi, a piękne widoki na klify i zabytkowa latarnia morska będą ciekawym urozmaiceniem.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Nie mniej walorów posiada Grzybowo. Specyfika linii brzegowej powodująca, że Bałtyk jest tu cieplejszy niż gdziekolwiek indziej, czy położenie w Strefie Chronionego Krajobrazu, w otoczeniu lasu, sprawiają, że plażuje się tutaj po królewsku. Jeszcze nie wszyscy zdążyli zapoznać się z zaletami tej letniskowej miejscowości, więc wciąż można tu znaleźć trochę spokoju i sporo przestrzeni dla siebie.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Nieco inaczej niż w oddalonym o 6 km popularnym Kołobrzegu. Szeroka, piaszczysta i bardzo zadbana kołobrzeska plaża po kilku latach rewitalizacji stała się prawdziwym rajskim zakątkiem. Panują tu znakomite warunki i do zażywania kąpieli słonecznych (piasek jest miękki i drobny), i do uprawiania sportów wodnych. W sezonie na plaży wydzielane są 3 kąpieliska: Plaża Centralna (o długości niemal 400 m i szerokości ok. 90 m), Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia. O bezpieczeństwo plażowiczów dbają ratownicy wodni i medyczni. Najpiękniejszy odcinek, z wysokim, szerokim wałem wydmowym, znajduje się na zachód od ujścia Parsęty, w stronę Grzybowa. Wzdłuż Plaży Centralnej między molo a latarnią morską ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego. Na wschód od molo biegnie z kolei Promenada Wydmowa – jedna z najdłuższych i najpiękniejszych nadbałtyckich alei spacerowych.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zahodnie

Na poszukiwaczy enklawy spokoju wśród wzburzonych fal atrakcji tego fragmentu Wybrzeża czeka pas złotego piasku w Gąskach. XIX-wieczna latarnia o wysokości niemal 50 m robi nie mniejsze wrażenie niż widok drzew zawisłych malowniczo nad stromą krawędzią klifu. Jest pięknie i poetycko.

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Zachodnie: naturalnie

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Chyba nigdzie indziej nad Bałtykiem nie można poczuć się bardziej naturalnie niż na Wybrzeżu Rewalskim zwanym czasem „słoneczną promenadą”. To właśnie tu znajduje się najdłuższa plaża nudystów w Polsce. Rozciąga się ona na wschód od Pogorzelicy i sięga aż do położonego ok. 10 km dalej Mrzeżyna. Po drodze nie ma żadnych miejscowości, gdyż jeszcze całkiem niedawno mieściła się tu jednostka wojskowa. Zresztą jej ogrodzenie do dziś skutecznie chroni plażowiczów przed niespodziewaną inwazją – tyle że uzbrojonych w aparaty i komórki podglądaczy. Jest więc spokojnie, pusto, cicho i dziko. Nieskrępowany wypoczynek nad brzegiem morza gwarantowany!

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Ci, którzy w poszukiwaniu dziewiczej natury zdecydują się na spacer w głąb lądu, powinni udać się do Wolińskiego Parku Narodowego. Wystarczy zaledwie kilkuminutowy spacer od centrum Międzyzdrojów, by zagłębić się w sosnowy las porastający malownicze nadmorskie wzgórza i szybko odkryć niezbite dowody na to, że to właśnie w tym miejscu polskie Wybrzeże jest najpiękniejsze. Jak bowiem nie ulec urokowi górujących na taflą Bałtyku klifów, z których najbardziej imponujące osiągają nawet 95 m wysokości? Widać tu również jak na dłoni efekty nieustannego ścierania się sił natury. Dość wspomnieć, że każdego roku morze zabiera ok. 1 m plaży, a stromy brzeg coraz bardziej cofa się w głąb lądu. A to zaledwie niewielka część atrakcji, jakie kryją się w Wolińskim Parku Narodowym. Poszukiwacze przyrodniczych ciekawostek (i fani Tarzana) znajdą tu m.in. jedyne polskie liany, czyli pnącza wiciokrzewu pomorskiego. Nie mniej intrygujący jest mikołajek nadmorski, nie bez przyczyny nazywany „polskim kaktusem”. Na amatorów bliskich spotkań z dziką zwierzyną czeka Zagroda Pokazowa Żubrów. Warto również sprawdzić, czy słynne Jezioro Turkusowe w Wapnicy, na terenie zalanego wyrobiska kopalni kredy, naprawdę jest turkusowe. A potem – oczywiście relaks nad morzem.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Wśród najpiękniejszych polskich panoram nie może zabraknąć widoku na morze. A bałtyckie fale chyba z żadnego miejsca na Wybrzeżu nie prezentują się tak zachwycająco, jak z potężnych klifów Wolińskiego Parku Narodowego. Gosań to ich najwyższy punkt, a jednocześnie najwyższe wzniesienie w całym polskim pasie brzegowym – szczyt od poziomu morza dzielą aż 93 m. Ze specjalnie przygotowanej galerii widokowej można podziwiać nie tylko wielki błękit Bałtyku, ale też zabudowania Międzyzdrojów, Świnoujścia i niemieckiego Heringsdorfu oraz strome klifowe zbocza i wyrastające z nich drzewa o fantazyjnych kształtach. Największe wrażenie robi jednak zachód słońca – gdy złota kula chowa się pod wodą, można się poczuć niczym na końcu świata.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Nie na końcu świata, ale po drugiej stronie zachodniego pasa Wybrzeża znajduje się Kołobrzeg, który nie przypadkiem szczyci się mianem polskiej stolicy SPA. To nie tylko popularna miejscowość wczasowa, ale również popularne uzdrowisko. Kuracyjne tradycje miasta sięgają XIX wieku, jednak jego główne naturalne bogactwo – kołobrzeska solanka – znane było już dużo wcześniej. Lokalni mieszkańcy utrzymują, że moczenie łokci i stóp w podgrzanej solance natychmiastowo zwalcza przeziębienie, a mająca aż 7 promili zasolenia woda doskonale nadaje się również do… wekowania ogórków. Czy tak jest naprawdę – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że kąpiele i zabiegi solankowe przyciągają do nadbałtyckiego kurortu tysiące kuracjuszy z Polski i zagranicy. Ale to zaledwie część bogatej oferty zdrowotno-rehabilitacyjnej, którą tu znajdziemy. Okolice Kołobrzegu słyną również z obfitych złóż borowiny, a i szklaneczka wody mineralnej „Perła Bałtyku” dobrze zrobi po długim spacerze wzdłuż morza.

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Zachodnie: aktywnie

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Czy kiedykolwiek marzyliście o grze w golfa, locie motoparalotnią w tandemie lub połowie dorsza? Zachodnie Wybrzeże Bałtyku to istny raj dla każdej z tych aktywności, a także dla typowych form rekreacji, takich jak np. kolarstwo czy morskie kąpiele. Zielone, pagórkowate tereny tej części Wybrzeża stwarzają doskonałe warunki do gry w golfa. To tu, w Kołczewie na Wyspie Wolin (w odległości 12 km od Międzyzdrojów), znajduje się 18-dołkowe pole golfowe Amber, na którym rozegrane zostały pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski i pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Amatorów. Jeśli z kijem do golfa nie czujecie się jak Tiger Woods, zawsze możecie skorzystać z mniejszego, 9-dołkowego pola Baltic, które zaprojektowano z myślą o nauce i doskonaleniu gry.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Na amatorów doświadczeń na najwyższym poziomie czeka Trzęsacz. W sezonie wysokim organizowane są tutaj loty widokowe paralotnią w tandemie. To niepowtarzalna szansa, by spojrzeć na nadmorskie widoki Wybrzeża Rewalskiego z lotu ptaka. Ci, którzy wolą się przyglądać niż latać, koniecznie powinni wdrapać się na taras widokowy zlokalizowany tuż obok ruin kościoła na klifie. Wrażenia gwarantowane!

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Dalej Kołobrzeg, gdzie panują znakomite warunki i do zażywania kąpieli słonecznych (piasek jest miękki i drobny), i do uprawiania sportów wodnych (tj. surfing, żeglarstwo czy jazda na nartach wodnych). Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają m.in. rozgrywki siatkówki plażowej, sporty wodne – w tym takie hity ostatnich lat, jak choćby skimboarding – a także doskonale przygotowana sieć tras rowerowych, z których część wchodzi w skład międzynarodowej „pętli bałtyckiej” R-10. Możemy również wybrać się na spływ kajakowy nurtem Parsęty, odwiedzić park linowy albo eksplorować okoliczne bezdroża na quadach.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Na tych, którym wrażeń wciąż byłoby mało, czeka port morski, z którego wypłynąć można na połów dorsza (kołobrzeski port znany jest z największego połowu dorsza w Polsce) albo na Bornholm. Piaszczyste plaże, wysokie klify, romańskie kościoły, miasteczka żywcem wyjęte z baśni Andersena, a do tego wszechobecne wędzone śledzie i smaczne lokalne piwo… Taki właśnie jest Bornholm, duńska wyspa nazywana „Majorką Północy”. Od Kołobrzegu dzieli ją tylko 100 km. Pokonanie tego dystansu superszybkim wodolotem to jedna z największych atrakcji, jakie czekają na gości nadmorskiego kurortu. Maszyna pruje bałtyckie fale z prędkością nawet 50 węzłów, podróż w jedną stronę trwa ok. 2,5 godziny, a na pokład warto zabrać ze sobą rower. Zdaniem doświadczonych cyklistów Bornholm to jedno z najlepszych miejsc w Europie do przemierzania na dwóch kółkach.

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Comments are closed.