Poznaj Polskę z Travelist: Pomorze Gdańskie, część I

Wschodnia część polskiego wybrzeża to dużo więcej niż piasek, woda i słońce – choć to właśnie tutaj znajdziemy najbardziej nasłoneczniony kurort nad Bałtykiem, a plaże należą do najpiękniejszych w całym kraju. Zapraszamy w podróż do krainy rybackich kutrów, stromych klifów, dziwacznych kaszubskich nazw, fascynującej historii, nowoczesnych muzeów – i oczywiście sympatycznych fok

Przejdź do drugiej cześci artykułu i dowiedz się więcej – kliknij tutaj »


Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Marzycie o wyciszeniu blisko natury, pustej plaży tylko dla siebie i romantycznych zachodach słońca nad morzem, a zarazem nie możecie żyć bez dobrej kawy, światowej kuchni, ekskluzywnych sklepów, modnych klubów i innych uroków wielkomiejskiego życia? Pomorze Gdańskie to miejsce w sam raz dla was. Nigdzie indziej na polskim wybrzeżu dzika natura i wielki świat nie znajdują się tak blisko siebie, a nagromadzenie zarówno cudów przyrody, jak i zabytków oraz miejskich atrakcji – jednych i drugich klasy światowej – nie jest tak wielkie na tak małej przestrzeni. Wystarczy mniej niż godzina jazdy, by z historycznego centrum Gdańska dotrzeć do rezerwatu Ptasi Raj (którego nazwa mówi sama za siebie), na ciche plaże Mikoszewa, a nawet na malowniczą Mierzeję Wiślaną – uznaną za jeden z najpiękniejszych półwyspów na świecie. Zaraz za nią w zestawieniu The World Geography znalazł się Półwysep Helski, który przecież także jest tuż za rogiem. Mnogość wrażeń gwarantowana!

 Zobacz najlepsze oferty hoteli na Pomorzu Gdańskim i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Pomorze Gdańskie: na plaży

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Po co większość z nas jeździ nad morze? Oczywiście żeby nacieszyć się słońcem, piaskiem i wodą na plaży. Pod tym względem okolice Trójmiasta, Helu i całego wschodniego wybrzeża mają naprawdę sporo do zaoferowania – i to zarówno tym, którzy kochają imprezowy klimat i wakacyjny gwar, jak i poszukiwaczom plażowej izolacji, co szczególnie w tym sezonie, naznaczonym piętnem pandemii koronawirusa, ma niemałe znaczenie. Pierwsi z powodzeniem mogą wybrać Władysławowo, które od lat rywalizuje z Mielnem o miano najbardziej imprezowego kurortu nad polskim morzem i w sezonie przyjmuje nawet 300 tys. gości. Tutaj zawsze coś się dzieje, muzyka gra na full, a karuzela wiruje. Podobnie, choć nieco bardziej rodzinnie jest w Łebie, której populacja w miesiącach letnich wzrasta z ok. 4 do ponad 60 tys. osób. Na spragnione nieco bardziej wyrafinowanych wrażeń towarzystwo czeka natomiast Sopot – jedyny nadmorski kurort w kraju o prawdziwie światowym charakterze.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Sopockie kąpielisko jest nie tylko szykowne i oblegane, ale też czyste – w tym roku po raz kolejny zostało nagrodzone Błękitną Flagą. Podobnie zresztą jak plaże sąsiedniego Gdańska, z których aż 5 (w tym popularne Jelitkowo, a także Stogi czy Sobieszewo) otrzymało to prestiżowe wyróżnienie. To zresztą ewenement w naszym kraju – gdzie indziej można podziwiać bezcenne zabytki lub spacerować po galeriach handlowych, a 15 minut później oddawać się słonecznym i morskim kąpielom albo sączyć latte na molo. Zupełnie jak w Barcelonie! Ciekawe plaże są również w Gdyni. Szczególne wrażenie – choć głównie ze względu na widoki – robią okolice Orłowa i Kępy Redłowskiej. Tutejsze klify są naprawdę imponujące! Warto ponadto zajrzeć na popularne wśród bywalców Open’era Babie Doły po drugiej stronie portu, a jeśli ktoś szuka plażowych ciekawostek, koniecznie musi odwiedzić Rewę – tutejszy cypel to nic innego jak polska odpowiedź na słynny chorwacki Zlatni Rat.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Całkiem inny charakter mają plaże na dwóch malowniczych mierzejach – Helskiej i Wiślanej. To przede wszystkim gratka dla tych, którzy cenią sobie naturę w czystej postaci. A czasem, jak w rozsławionych przez Zbigniewa Wodeckiego Chałupach, również naturyzm. Plaże Helu od strony otwartego morza są szerokie, rozległe i ocienione pięknymi, sosnowymi lasami. Nawet jeśli w niektórych punktach półwyspu zagęszczenie turystów nieco rośnie – jak choćby w ekskluzywnej Juracie czy chętnie wybieranej przez rodziny Jastarni – zwykle nie ma problemu ze znalezieniem przestrzeni tylko dla siebie. Podobnie na Mierzei Wiślanej, gdzie plażowiczów przyciąga głównie najbardziej nasłoneczniony kurort nad polskim morzem, czyli Krynica Morska, ale już takie Piaski z jednej strony czy Mikoszewo z drugiej kuszą zdecydowanie bardziej spokojnym klimatem. A jeśli ktoś szuka naprawdę dzikich plaż, powinien zapuścić się w rzadko zaludnione rejony na zachód od coraz bardziej popularnych Dębek. Lubiatowo, Kopalino, a przede wszystkim Stilo to najbardziej dziewicze rejony bałtyckiego wybrzeża. Wokół tylko lasy i wydmy, a na plaży w okolicach wioski Osetnik i latarni morskiej już 5 osób to tłum. Nie przypadkiem ktoś kiedyś na tabliczce z nazwą miejscowości napisał sprayem „Koniec świata”.

 Zobacz najlepsze oferty hoteli na Pomorzu Gdańskim i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Pomorze Gdańskie: naturalnie

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Choć Trójmiasto to tętniąca życiem metropolia, zaskakująco blisko gwarnego centrum Gdańska czy Gdyni można znaleźć prawdziwe skarby świata natury. Wystarczy wybrać się na spacer na gdyńską Kępę Redłowską albo do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Prawdziwym rajem dla miłośników przyrody jest rezerwat Ptasi Raj – położony na Wyspie Sobieszewskiej, na peryferiach miasta. W tutejszych szuwarach i na jeziorach gniazduje 45 gatunków ptaków, zaś przelotem bywa blisko 300, w tym m.in. żurawie, kormorany, ostrygojady, ohary czy endredony. Goście mają do dyspozycji ścieżki przyrodnicze i wieże obserwacyjne, największe wrażenie robi jednak spacer szeroką zaledwie na 2 m (i długą na kilkaset) kamienną groblą oddzielającą jedno z jezior od koryta Wisły Śmiałej. Podobny charakter ma rezerwat Mechelińskie Łąki koło Rewy, prawdziwym zaskoczeniem może zaś być drewniana kładka poprowadzona przez podmokłe Słone Łąki nad Zatoką Pucką – nigdy byście nie pomyśleli, że ta oaza zieleni mieści się zaledwie… 15 minut spacerem od centrum Władysławowa.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Wbrew pozorom okolice „Władka” obfitują w więcej podobnych miejsc. Wystarczy wspomnieć wchodzące w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego malownicze klify w Chłapowie, ścieżkę przyrodniczą „Przez wąwozy i klify Rozewia” czy górującą nad klifowym wybrzeżem w Jastrzębiej Górze Gwiazdę Północy – najdalej wysunięty na północ punkt naszego kraju. Obowiązkowym punktem wizyty w tej ostatniej miejscowości jest również spacer Lisim Jarem, czyli głębokim nawet na 50 m wąwozem, schodzącym wprost do morza. Przyrodniczych atrakcji nie brakuje również dalej na zachód. Wydmy Lubiatowskie to ciekawa (i spokojniejsza) alternatywa dla Słowińskiego Parku Narodowego, a okolice latarni morskiej Stilo będą idealnym miejscem dla poszukiwaczy samotności i wyciszenia. Prawdziwymi perłami tej części Wybrzeża są jednak półwyspy, które same w sobie są uznanymi na całym świecie cudami natury. Licząca 34 km długości Mierzeja Helska jeszcze w XVII w. była małym archipelagiem, a dziś w najwęższym miejscu ma zaledwie 150 m szerokości. Z kolei 96-kilometrowa Mierzeja Wiślana (z czego ok. jedna trzecia leży na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego) na pierwszy rzut oka nie prezentuje się może tak spektakularnie, ale za to jest dużo mniej zatłoczona – i kusi takimi osobliwościami, jak choćby Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższa stała wydma w Europie.

 Zobacz najlepsze oferty hoteli na Pomorzu Gdańskim i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Pomorze Gdańskie: historycznie

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Okolice Trójmiasta to raj dla miłośników historii – od średniowiecza po najnowsze dzieje naszego kraju – a zwiedzanie tutejszych zabytków i kolekcjonowanie historycznych ciekawostek może być fantastycznym uzupełnieniem wylegiwania się na plaży oraz podziwiania cudów natury. Trzy wyjątkowe miasta to potrójna dawka emocji. W Gdańsku koniecznie trzeba wybrać się na Główne Miasto, uznawane za jeden z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w naszej części Europy. Spacer Długim Targiem, pamiątkowe zdjęcie z Neptunem z fontanny oraz Panienką z Okienka, wizyta w Dworze Artusa i Domu Uphagena, rzut oka na Ratusz, chwila zadumy w Kościele Mariackim (największej średniowiecznej świątyni ceglanej na świecie) oraz leniwa przechadzka Długim Pobrzeżem nad Motławą w cieniu słynnego Żurawia to tylko część obowiązkowych punktów programu.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

A przecież jest jeszcze nieodłącznie związana z powstaniem „Solidarności” Stocznia Gdańska, Muzeum II wojny światowej, Westerplatte ze słynnym pomnikiem i zespołem umocnień z 1939 r. czy potężna Twierdza Wisłoujście. Jest romantyczny Park Oliwski z baśniową Aleją Lipową i katedrą kryjącą w sobie najsłynniejsze organy w Polsce. Dalej Sopot, który kusi nie tylko najdłuższym drewnianym molo w Europie, ale też niepowtarzalną atmosferą ekskluzywnego nadmorskiego kurortu sprzed lat. Wreszcie Gdynia, czyli miasto wzniesione w zasadzie od zera w okresie dwudziestolecia międzywojennego i zachwycające oryginalną, modernistyczną architekturą (polecamy spacer ulicami 10 Lutego i Świętojańską) – a także dwoma pływającymi muzeami przy Skwerze Kościuszki. Mowa oczywiście o legendarnym żaglowcu Dar Pomorza oraz niszczycielu ORP Błyskawica.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Ale w okolicy również nie brakuje fascynujących miejsc z przeszłości, jak choćby XVII-wieczna Kalwaria Wejherowska – trzecia najsłynniejsza i najstarsza w Polsce po Zebrzydowskiej i Pakoskiej, złożona z 26 kapliczek rozsianych po okolicznych wzgórzach. Warto również odwiedzić 300-letni szachulcowy kościół w Stegnie, opactwo benedyktynek w Żarnowcu (podobno to właśnie tutaj narodził się kaszubski haft) oraz sanktuarium w Swarzewie z cudowną figurą Matki Boskiej Królowej Morza – najważniejszą świątynię polskich rybaków. Z kolei Półwysep Helski (a Hel w szczególności) to mekka wszystkich zafascynowanych historią militarną. Tutejsze bunkry i umocnienia należą do najciekawszych w całej północnej Polsce, a Muzeum Obrony Wybrzeża z gigantyczną baterią Schleswig-Holstein – największym nadbrzeżnym stanowiskiem artyleryjskim na świecie – warto odwiedzić nawet jeśli nie potrafimy odróżnić moździerza od haubicy.

 Zobacz najlepsze oferty hoteli na Pomorzu Gdańskim i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Pomorze Gdańskie: kulturalnie

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Wschodnia część Wybrzeża to królestwo kultury kaszubskiej – o czym można przekonać się, trafiając choćby na dwujęzyczne tablice na ulicach miejscowości – oraz tradycji rybackich. Kolorowe kutry na plażach to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów lokalnego pejzażu, a wizyta w Chacie Rybackiej w Jastarni (zbudowanej niemal w całości z drewna pochodzącego z rozbitych statków) czy w Muzeum Rybołówstwa w Helu pozwoli zapoznać się bliżej z życiem i działalnością ludzi morza. Szczególnie ta ostatnia placówka robi wrażenie – nowoczesna ekspozycja mieści się w murach dawnego kościoła z XV w., z którego wieży rozpościera się jeden z najlepszych widoków w okolicy. A jeśli ktoś chciałby zobaczyć rybaków w szczególnie efektownej odsłonie, koniecznie musi wybrać się do Pucka, gdzie co roku 29 czerwca odbywa się Morska Pielgrzymka Rybacka i z Kuźnicy przypływa do tutejszej przystani uroczysty orszak bogato przystrojonych kutrów.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Kolejny nieodłączny element krajobrazu Pomorza Gdańskiego – oczywiście również ściśle związany morzem i lokalną kulturą – to latarnie morskie. Najsłynniejszą znajdziemy na przylądku Rozewie, najpiękniejsza to bez wątpienia Stilo, ale oprócz nich mamy jeszcze latarnie w Helu (nawet dwie), w Jastarni czy w Krynicy Morskiej. Za każdym razem widoki będą niezapomniane. Nieco inne wrażenia czekają natomiast w samym Trójmieście. Tutejsze instytucje kulturalne – jak choćby Gdański Teatr Szekspirowski czy sopocka Opera Leśna – znane są również poza granicami naszego kraju, a supernowoczesne muzea robią oszałamiające wrażenie na zwiedzających. Wśród tych ostatnich szczególnie warto wymienić Europejskie Centrum Solidarności na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, a także Muzeum Emigracji na terenie portu w Gdyni. A jeśli szukacie kontaktu z żywą tradycją miejską i lubicie atmosferę niekończącej się fiesty, koniecznie wpadnijcie do Gdańska na przełomie lipca i sierpnia na doroczny Jarmark Dominikański. Organizowana od 750 lat impreza pod względem rozmachu ustępuje tylko monachijskiemu Oktoberfest.

 Zobacz najlepsze oferty hoteli na Pomorzu Gdańskim i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Pomorze Gdańskie: aktywnie

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Skoro jesteśmy nad morzem, nie może zabraknąć sportów wodnych. I choć surfing nie jest może naszym narodowym sportem, z przedrostkiem „wind…” lub „kite…” staje się coraz bardziej popularny – a trudno w Polsce o lepsze miejsce do jego uprawiania niż wody Zatoki Puckiej. Regularne wiatry zapewniają odpowiedni napęd, a rozległe płycizny gwarantują bezpieczną i skuteczną naukę. Nieoficjalną stolicą kitesurferów są Chałupy, a obydwa sporty można również z powodzeniem uprawiać na Mierzei Wiślanej. W okolicy coś dla siebie znajdą również amatorzy głębszych przyjemności. Prawdziwym nurkowym eldorado są wody Zatoki Gdańskiej i okolice Helu. Można tu odwiedzić m.in. zatopiony ok. 2 km od Jastarni ścigacz ORP „Groźny”, doskonale zachowany trałowiec ORP „Delfin” albo pozostałości legendarnego niszczyciela ORP „Wicher” w pobliżu helskiego portu. A na ciekawskich czeka nawet XVIII-wieczny żaglowiec spoczywający na głębokości blisko 40 m na północ od Łeby.

Poznaj Polskę z Travelist - Pomorze Gdańskie

Jeśli natomiast nie mamy w planach moczenia się, warto wskoczyć na rower – i skorzystać z rozbudowanej i świetnie przygotowanej sieci tras dla fanów dwóch kółek. Najciekawsza z nich prowadzi z Gdyni wzdłuż brzegów Zatoki Puckiej aż na Hel. Szczególnie ostatnie odcinki, poprowadzone drewnianymi kładkami przez nadmorskie wydmy, robią ogromne wrażenie. Ale i w samym Trójmieście będzie gdzie pojeździć, a szczególną popularnością cieszy się trasa nadmorska, prowadząca wzdłuż plaży od Falochronu Zachodniego w Gdańsku aż do centrum Gdyni. Atrakcyjne leśne trakty znajdziemy natomiast w okolicach Sasina, Kopalina i Lubiatowa. A gdyby ktoś chciał spróbować swoich sił w dyscyplinie, której próżno szukać gdziekolwiek indziej na świecie, powinien wziąć udział w Marszu Śledzia. Co roku pod koniec sierpnia uczestnicy imprezy maszerują przez… środek Zatoki Puckiej. A ściślej przez płyciznę zwaną Rewą Mew.

 Zobacz najlepsze oferty hoteli na Pomorzu Gdańskim i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

One Comment

  1. Czy Pomorze może wyglądać tak pięknie? Artykuł super a zdjęcia zachęcają do wyjazdu! Pozdrawiam.