Położona na granicy dwóch pasm Sudetów Zachodnich – Karkonoszy i Gór Izerskich – Szklarska Poręba to nie tylko  największe centrum turystyczne w Sudetach, ale i idealne miejsce do relaksu w gronie całej rodziny i doskonała baza wypadowa w Karkonosze. Natura, wodospady, górskie szlaki i stoki, a także huta szkła, minerały i skamieniałości z całego świata – odkrywamy przed Wami największe atrakcje na terenie Szklarskiej Poręby i w jej okolicy

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie

Karkonosze – odkryj piękno przyrody w Szklarskiej Porębie

W 1959 roku, ze względu na unikatowe walory przyrodnicze Karkonoszy, utworzono Karkonoski Park Narodowy, chroniąc obszary zagrożone działalnością człowieka. Duża część parku obejmuje tereny piętra alpejskiego i subalpejskiego, które podlegają ścisłej ochronie. Park jest domem dla ponad tysiąca gatunków roślin i zwierząt, w tym lisów, bobrów, saren oraz 16 gatunków nietoperzy. Warto wspomnieć o muflonie, który został tu introdukowany na początku XX wieku z Korsyki. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znajdziemy 112 km szlaków turystycznych, w tym aż 17 km tras narciarskich, co sprawia, że jest przyjaznym miejscem do rekreacji o każdej porze roku. 

Doskonały dostęp na teren parku i do malowniczych szlaków Karkonoszy zapewnia Szklarskiej Porębie kolejka linowa na Szrenicę, najwyższy szczyt w okolicy. Tam można odpocząć w schronisku lub kontynuować wędrówkę Drogą Przyjaźni, prowadzącą do Śnieżnych Kotłów (znajdujące się pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem, wyjątkowe formy polodowcowe stanowią niezwykle interesującą formę przyrodniczą, nie tylko dla wszystkich górskich wędrowców)  i na Śnieżkę. Planując wycieczkę, warto zatrzymać się w jednym z trzech schronisk: w położonym u podnóża Śnieżki na wysokości 1400 m n.p.m. przy samej granicy czesko-polskiej Górskim Domu, w drugim co do wielkości schronisku w polskich Karkonoszach – położonej pośrodku Złotówki oddzielającej Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru Strzesze Akademickiej, i wreszcie w osławionym Schronisku Samotnia.

Szlak czerwony prowadzący przez główny grzbiet z Szklarskiej Poręby do Karpacza pozwala odhaczyć wszystkie największe atrakcje z listy TOP naturalnych  cudów Karkonoszy. Od Małego Stawu (najbardziej malowniczego jeziorka w Karkonoszach) przez zlokalizowany jest u stóp Smogorni Wielki Staw po szczyt Śnieżki. W trakcie wędrówki czerwonym szlakiem mija się także formacje Słonecznik – skałki o ciekawych kształtach, z których w południe widać słońce. Legenda mówi, że jedna z nich to diabeł zamieniony w skałę przez dzwony kościelne. Podobne formacje skalne znajdują się też przy żółtym szlaku na zboczu Smogorni, niektóre mają nawet własne nazwy jak Pielgrzymy czy Trzy Świnki.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby i okolic

W odpowiedzi na pytanie, co warto zobaczyć i zwiedzić w Szklarskiej, podsyłamy Wam selekcję najlepszych atrakcji.  Jedną z nich jest Muzeum Mineralogiczne z bogatą kolekcją minerałów, skamieniałości i meteorytem Gibeon. Przy muzeum można zobaczyć skamieniałe drzewa z lasu karbońskiego, które miały około 300 milionów lat.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć i zwiedzić w Szklarskiej Porębie jest Willa Hauptmannów, która obecnie jest muzeum poświęconym literaturze braci Hauptmannów oraz obrazom Vlastimila Hofmana.

Listę miejsc z kategorii „ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć w Szklarskiej Porębie” zamyka Galeria Szkła Artystycznego. W końcu to właśnie z produkcją szkła związana jest historia i nazwa miasta – w XIV wieku postała tu pierwsza huta szkła w Sudetach. W galerii można podziwiać  unikatową kolekcje szkieł, wazonów czy innych dzieł, ale i  także dowiedzieć się i przekonać na własne oczy, czym jest millefiori. Wielkim atutem galerii jest możliwość uczestnictwa w procesie tworzenia szklanych wyrobów. Na zainteresowanych tematem czeka jeszcze zlokalizowana  nieopodal Huta Szkła Julia w Piechowicach, gdzie produkcja szkła odbywa się w tradycyjny sposób. To jednak nie tylko miejsce do zwiedzania, ale i aktywny producent szklanej sztuki, którego dzieła zdobywają nagrody na wielu targach i konkursach.

Zimowe i letnie atrakcje Szklarskiej Poręby – co warto zobaczyć?

Zimą Szklarska Poręba staje się rajem dla miłośników białego szaleństwa. Narciarzy i snowboardzistów przyciągają doskonale przygotowane trasy narciarskie utworzone na zboczu Szrenicy. Najbardziej stroma trasa w Polsce dla prawdziwych śmiałków (przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m), majestatyczna 4,5-km „Lolobrygida”, rodzinny „Puchatek” oraz najdłuższa 6-osobowa kolejka krzesełkowa w polskich górach „Karkonosze Express” (2393 m) – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na narciarzy w karkonoskim ośrodku. Początkujący mogą korzystać z mniejszych stoków i szkółek narciarskich. Na miłośników snowboardu czekają snowparki z przeszkodami i rampami. Nie brakuje też miejsc do uprawiania biegów narciarskich, które prowadzą przez malownicze tereny pełne śniegu i karkonoskich krajobrazów. 

Latem miasto i okolice przemieniają się w zielone eldorado dla miłośników przyrody. Szlaki piesze prowadzą przez przepiękne krajobrazy, oferując niesamowite panoramy gór, dolin i rzek. Rowerzyści również znajdą coś dla siebie – liczne trasy rowerowe, w tym trudniejsze górskie i łatwiejsze dolinowe, prowadzą przez malownicze tereny regionu.

Ale to nie wszystko. Szklarska Poręba oferuje także wiele innych atrakcji wielosezonowych, takich jak lokalne muzea, galerie oraz restauracje serwujące regionalne potrawy. Największe z tutejszych atrakcji odkrywać można na kilka sposobów i z różnych stron. Najoryginalniejszym ze sposobów  będzie chyba podróż tzw. szlakiem walońskim. Walończycy, będący pradawnymi poszukiwaczami szlachetnych kamieni oraz minerałów, przybyli w Karkonosze oraz Góry Izerskie z Europy Zachodniej już w XIV wieku, o czym świadczą historyczne dokumenty. Walończycy byli prekursorami wydobywania bogactwa z lokalnych ziem, ale również ich przetwarzania – to właśnie oni założyli tu pierwszą hutę szkła. Dzisiejszy szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez dolinę Kamieńczyka, wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi czy Grób Karkonosza oraz kilka innych istotnych punktów. Przedstawiona historia w formie interesującej ścieżki dydaktycznej będzie nie lada atrakcją dla wszystkich turystów. Co więcej, trasa jest łatwa i dostępna dla każdego, zaś po drodze można skosztować walońskich przysmaków w wybranych miejscach. Gotowi na wycieczkę śladem średniowiecznych poszukiwaczy skarbów?

Nie mniej ciekawy sposób na eksplorację atrakcji okolicy stanowi kolej izerska. Po blisko 65 latach zawieszenia, słynna trasa kolejowa nr 311 łącząca Szklarską Porębę z Jakuszycami, w 2011 roku została ponownie uruchomiona. Ze względu na liczne zakola, stoki górskie, a także malowniczą florę oraz faunę Gór Izerskich, jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w całym kraju. I nic dziwnego, ponieważ samo podziwianie gór z perspektywy pociągu jest nie lada atrakcją. W okresie letnim jest chętnie wykorzystywana przez rowerzystów, zaś zimą przez narciarzy – kolej prowadzi bowiem do Ośrodka Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach. Jest doskonałym łącznikiem z czeską częścią Gór Izerskich, które zdecydowanie polecamy na wędrówki zarówno wszystkim entuzjastom pieszych wycieczek, jak i rodzinom z dziećmi.

Wodospady i wiele więcej – atrakcje Szklarskiej Poręby

Gdyby szukać porównania w skali całego świata, Karkonosze spokojnie mogłyby zostać polską Islandią. Wodospadów po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy jest co najmniej 13, a kilka z nich – w tym 2 w okolicach Szklarskiej Poręby -dosłownie zapierają dech w piersiach. Jednym z nich jest zlokalizowany ok. 2 godzin marszu z centrum miasta Wodospad Kamieńczyka. Spadający z blisko 27 metrów wprost do Wąwozu Kamieńczyka – którego ściany z kolei są wysokie na aż 25 metrów – wodospad jest najwyższym w całym polskim odcinku Sudetów. Dojść można do niego podążając czerwonym szlakiem na samą Szrenicę. Droga jest umiarkowanie łatwa, jedynie pod koniec czeka piechurów nieco cięższe podejście. Wodospad można podziwiać z dwóch perspektyw – z samej góry, nieopodal schroniska   bądź z samego wąwozu, do którego prowadzi bezpieczna, metalowa platforma. Sam Wąwóz można zwiedzać w godzinach 9-17, zaś wstęp jest biletowany.  

Kolejny wodospad godny uwagi to Wodospad Szklarki, zlokalizowany ok. 1,5 km za Szklarską Poręby, nieopodal drogi do Jeleniej Góry.  Jako drugi największy wodospad w całym kraju przykuwa uwagę nie tylko swoim majestatycznym wrażeniem, ale również urokliwą lokalizacją. Według wielu źródeł uchodzi za najbardziej malowniczy wodospad w całych Karkonoszach, i nie tylko. Dostać się do niego można, podążając  szlakiem niebieskim oraz czarnym, a co istotne – droga pod sam wodospad jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliskim schronisku Kochanówka można przysiąść na popołudniową kawę, zaś w znajdującym się nieopodal punkcie sprzedaży pamiątek zakupicie upominki dla najbliższych. Ze względu na popularność trasy rekomendujemy wybranie się na szlak wczesnym rankiem. Dla nieco bardziej leniwych istnieje możliwość dojechania na pobliski parking samochodem.
 
A skoro już o samochodach mowa… warto wspomnieć Zakręt Śmierci,  zlokalizowany na Drodze Sudeckiej, prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju.  Niezwykle ostry oraz niebezpieczny zakręt, zawdzięczający swoją nazwę niestety niechlubnej historii, pomimo niebezpieczeństwa stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich entuzjastów niezapomnianych widoków. Znajduje się tu bowiem punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, z którego rozpościera się przepiękna panorama na otaczający krajobraz. Do miejsca dojdziecie pieszo wybierając szlak żółty, bądź czarny. Co prawda widok zapiera dech w piersiach, niemniej jednak radzimy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!


Narty i snowboard w Szklarskiej Porębie – gdzie najlepiej jeździć?

Nad Szklarską Porębą góruje Szrenica – góra o wysokości ponad 1300 metrów n.p.m, która jednocześnie jest swoistym centrum zjazdowym niniejszej miejscowości. Sezon narciarski trwa tutaj od połowy grudnia i kończy się z początkiem kwietnia. Miłośnicy nart i snowboardu z całą pewnością docenią kilka różnorodnych tras zjazdowych, charakteryzujących się bardzo zróżnicowanym poziomem trudności.

Na szczególną uwagę zasługuje pięć tras zjazdowych, usytuowanych na zboczu Szrenicy. Dzięki ich różnorodności, z tej wielkiej atrakcji skorzystać mogą zarówno mało doświadczeni narciarze, jak i Ci najbardziej zaawansowani. Są to takie trasy, jak:

  • Fis – trudna, długość 2000 m, start na 1302 m n.p.m., różnica wysokości 510 m, średnie nachylenie 25,5%, maksymalne 50%. Dla zaawansowanych narciarzy.
  • Lolobrygida – długa (4400 m) i trudna, różnica wysokości 602 m, średnie nachylenie 14%. Wymaga dobrej kondycji.
  • Śnieżynka – trudna, różnica wysokości 300 m, średnie nachylenie 15%, maksymalne 45%. Dla dobrze przygotowanych narciarzy.
  • Puchatek – łatwa, długość 1470 m, różnica wysokości 172 m, średnie nachylenie 12%. Idealna dla początkujących i dzieci.
  • Hala Szreniecka – krótka (650 m) o charakterze slalomowym, średnie nachylenie 18,5%. Dla narciarzy szukających frajdy, ale bez ryzyka ekstremalnych prędkości.

Kulinarna oaza w Karkonoszach – gdzie warto zjeść w Szklarskiej Porębie?

W regionie południowo-zachodniej Polski przez wieki przenikały się tradycje i smaki wielu kultur. W miastach i wioskach pod Śnieżką na stołach gościły potrawy z wpływami kuchni śląskiej i pruskiej. Współczesna kuchnia Karkonoszy, tak jak ją znamy, posiada korzenie po czeskiej stronie granicy. Jeśli chcemy spróbować znanej zupy krkonosskie kyselo czy regionalnych placków o nazwie sikory i zelniki, najlepszym miejscem na degustację będzie Festiwal Smaków Liczyrzepy. Oczywiście, podczas wizyty warto również odwiedzić jedną z miejscowych restauracji, na przykład 654 Bistorante. A konkretnie Bistorante 654 m n.p.m. – pełna nazwa oddaje poziom. Duży, jasny lokal w zlokalizowany w ciekawie architektonicznie przy ul. Jedności Narodowej. W menu dania  kuchni śródziemnomorskiej i polskiej w nowoczesnej odsłonie, a także – co stanowi rzadkość – propozycje dla wegetarian, wegan i opcje bezglutenowe. Wszystko przygotowane na bazie świeżych, lokalnych produktów. Jako miejsce na deser, podwieczorek i kolacje sprawdzi się Alfredo – początkowo tylko kawiarnia, dziś już restauracjo-pizzeria. I dobrze! Czekają tam włoski klimat i doskonałe polędwiczki wieprzowe w sosie borowikowym oraz pstrąg z masłem czosnkowym, a także propozycje kulinarne rodem z Italii, w tym 16 rodzajów pizzy.  W menu także aromatyczne kawy i słodkie desery.  

Rodzinne atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie – co zobaczyć z dziećmi?

Karkonosze to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. Nie brakuje tu wspaniałych szlaków, zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych piechurów, pięknych zabytków, zjawiskowych wodospadów czy też słynnych schronisk. Szklarska Poręba naszpikowana jest za to atrakcjami dla dzieci w każdym wieku. Parki linowe, tory saneczkowe, interaktywne muzea, zamki… wymieniać można długo. Będąc w Szklarskiej Porębie, żadne dziecko nie będzie się nudzić.

Zacznijmy od szlaków.  Z pewnością warto odwiedzić urokliwy Wodospad Kamieńczyka, gdzie dzieciaki będą miały niezłą frajdę. Do ciekawych atrakcji należy również głaz Chybotek, na który dzieci chętnie się wspinają i próbują go rozbujać. W końcu kto nie chciałby w mgnieniu oka i to jednym palcem poruszyć cały, ogromny głaz? Jak się okazuje wbrew prawom fizyki oraz logicznemu myśleniu da się to zrobić. Co więcej, według dawnej legendy Chybotek do dnia dzisiejszego zasłania wejście do tajemniczej jaskini, wypełnionej mnóstwem skarbów. Tylko najsilniejszy będzie w stanie je odkryć. Czy uda Wam się to zrobić? 

Ale nie tylko Szklarska Poręba, ale w ogóle całe Karkonosze to nieskończone możliwości zabawy i nauki dla dzieciaków. Począwszy gry terenowej Magiczny Szlak Ducha Gór, gdzie w 17 niezwykłych miejscach są ukryte tajemnicze symbolepoprzez Leśną Hutę, Tygiel Waloński, Park Dinozaurów, park linowy Trollandia aż po Hutę Szkła Kryształowego Julia, Kolej Izerską czy wystawę klocków Lego. W czasie urlopu nikt nie będzie się tu nudził! 

Szklarska Poręba – baza noclegowa idealna dla każdego

Szklarska Poręba, perła Karkonoszy, to nie tylko raj dla miłośników przyrody i sportów zimowych, ale również miejsce oferujące bogatą ofertę noclegową. Niezależnie od indywidualnych potrzeb i budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od luksusowych hoteli z basenami i spa przez urokliwe pensjonaty z widokiem na góry aż po przytulne, drewniane chatki oraz schroniska młodzieżowe. Wielu właścicieli miejsc noclegowych stawia na lokalny klimat, serwując tradycyjne śniadania i dbając o atmosferę rodem z karkonoskich legend.

Wśród obiektów… na najwyższym poziomie na uwagę zasługuje  Platinum Mountain Hotel & Spa 5⋆ zlokalizowany tylko 15 minut spacerem od kolejki na Szrenicę i zachwycający wellness z największym basenem w Szklarskiej Porębie (i dwoma nieco mniejszymi),  luksusowym SPA Dr Irena Eris Beauty Partner, a do tego mnóstwem atrakcji i animacji dla dzieci.

Prawdziwym hitem na mapie noclegowej jest także Blue Mountain Resort. Całkiem nowy stanowi całkiem sporą konkurencję dla innych ośrodków wellness w Szklarskiej Porębie. Na jego sukces składają się nie tylko eleganckie apartamenty i świetna lokalizacja, ale przede wszystkim park wodny.

Selekcje TOP 3 zamkniemy obiektem Mercure Szklarska Poręba Resort & SPA. Architektura i wnętrza sygnowane logo znanej marki, bliskość natury, szlaków i tras rowerowych, a do tego baseny, centrum spa & wellness oraz rodzinne atrakcje – czego chcieć więcej?

A więcej za znacznie za mniej w samym centrum Szklarskiej Poręby i nie tylko znajdziecie na Travelist.pl