Sezon 2022/2023 na narty już się rozpoczął na dobre! Który ośrodek w Polsce sprawdzi się jako przyjazne miejsce dla początkujących narciarzy? Gdzie znajduje się białe eldorado dla doświadczonych zjazdowców, a na jakim stoku najlepiej odnajdą się amatorzy zimowego freestyle’u na desce? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w naszym rankingu TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce.

TOP 10 0środków narciarskich w Polsce

Zobacz ranking video TOP 5 ośrodków 2021

Zieleniec Ski Arena

Największy kurort narciarski w Kotlinie Kłodzkiej(i całych polskich Sudetach), a przy tym jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie, gdzie śnieg spotykany jest przez niemal 150 dni w roku, zaś opadające na północną stronę stoki i niskie temperatury zapewniają optymalne warunki narciarskie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Jednym słowem, a konkretnie w trzech słowach, Zieleniec Ski Arena – sieć ośrodków narciarskich na terenie Gór Orlickich i Bystrzyckich, obsługiwanych przez jeden karnet.

Serce ośrodka stanowi kompleks Winterpol i Gryglówka z 6-osobową kanapą z pomarańczowymi osłonami, która krzyżuje się z 4-osobowym krzesłem Gryglówka. Osią Nartoramy, a zarazem największą atrakcją ośrodka, jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w 8-osobowej gondoli. Na północy Zieleńca działa 4-osobowa kanapa, a na południu zlokalizowane są wyciągi Nartorama i Diament, połączone leśnym łącznikiem i krótkim wyciągiem wzdłuż granicy. Dodajmy do tego kolej krzesełkową i kilka orczyków ośrodka Mieszko i działającą od 2 sezonów kolej linową z 4-osobową kanapą Tatralift w ośrodku Diament (a przy okazji o nowym parkingu przy ośrodku), a utrzymujemy łącznie… aż 30 wyciągów z 7 nowoczesnymi kanapami!

Pośród przeszło 23 km udostępnionych tras przeważają trasy łatwe i rekreacyjne, ale i bardziej wymagający narciarze znajdą tu kilka czerwonych, na tyle stromych i szerokich, by móc spróbować dynamicznej jazdy carvingowej. Na tych zaś, którzy czekają na naprawdę silne emocje i potężną dawkę adrenaliny, czeka snowpark z torem snowcrossowym – jedynym takim w Polsce!

W efekcie konsekwentnie realizowanej strategii poprawy systemu naśnieżania zwiększono pojemność zbiorników wodnych i wyposażono je w tzw. „wieże chłodnicze” marki SuperSnow. Tym, którym niewiele to mówi, wyjaśniamy – to energooszczędny, supernowoczesny system, a przy tym jedyny taki w całym regionie. I gwarancja śniegu od późnej jesieni do wiosny.

W sezonie 2022/2023 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 9:00-20:00.Cena 7-godzinowego skipassu dla osoby dorosłej: 140 zł (w sezonie wysokim), 100 zł (w sezonie niskim).

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Popularny ośrodek w najbardziej znanym górski uzdrowisku może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami naturalnymi dla fanów białej zabawy – pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 4, a często nawet do 5 miesięcy w roku. Największa atrakcją beskidzkiej stacji jest bez wątpienia kolej gondolowa z 6-osobowymi kabinami, które w ciągu godziny są w stanie wywieźć na szczyt 1600 osób. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostają także 4-osobowa kolejka krzesełkowa, zupełnie nowa,  podgrzewana, 6-osobowa , wyprzęgana  „kanapa”  Doppelmayri aż pięć wyciągów orczykowych zapewniających wygodny dostęp do 7 tras zjazdowych o łącznej długości niemal 10 km, w tym także 4 z homologacją FIS.


Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. Do dyspozycji amatorów białych szaleństw jest również trasa slalomowa z pomiarem czasu oraz snowpark. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności, skorzystać mogą z oferty Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. Od 2 sezonów początkujący narciarze mogą korzystać z nowego wyciągu taśmowego oraz oświetlonego, wyposażonego w pomoce dydaktyczne do nauki i wiele ciekawych przeszkód poletka szkoleniowego o pow. 3000 m. kw. przy dolnej stacji gondoli. Na tych bardziej zaawansowanych, którzy wciąż się uczą i szkolą na “Polskiego Mistrza” czeka specjalna trasa szkoleniowa.

Brzmi super, ale to nie koniec atrakcji. Od wakacji 2021 szczyt Jaworzyny Krynickiej zdobi platforma widokowa 360° zlokalizowana na wysokości 1122 m n.p.m. Przez specjalne lunety widokowe obserwować można malowniczy widok: wszystkie okoliczne pasma górskie, w tym Tatry Wschodnie, Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki czy Bieszczady. Udogodnienie dla zmotoryzowanych stanowi ponad 800 miejsc parkingowych w pobliżu dolnej stacji kolejki oraz 150 miejsc przy zbiegu tras IIA oraz IV (Polana Izwór). Ponadto do gondoli dostać się można także, korzystając z bezpłatnej komunikacji uzdrowiskowej. Pozostaje już tylko łyk prozdrowotnej wody i zimowy wypad po zdrowie zaliczony.

W sezonie 2022/2023 stacja narciarska jest czynna 7 dni w tygodniu w godz. 9- 16. Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Ski Arena Szrenica

To właśnie tutaj – w Szklarskiej Porębie, w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami – można sprawdzić swe narciarskie umiejętności na legendarnej „Ścianie” (czyli najbardziej stromej trasie w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m). Tutaj też na amatorów szusowania czeka 5 wspaniałych nartostrad o fantazyjnych nazwach, takich jak m.in. 4,5-kilometrowa „Lolobrygida”, ponad 2-kilometrowa „Śnieżynka” czy 2-kilometrowa trasa czarna z homologacją FIS.

Łącznie Ski Arena Szrenica oferuje aż 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do praktyki narciarstwa zjazdowego. W ostatnich latach ośrodek wzbogacił się również o najdłuższą 6-osobową kolejkę krzesełkową w polskich górach, nazwaną „Karkonosz Express” (2393 m). To najbardziej imponująca z 8 dostępnych na miejscu kolejek i wyciągów narciarskich o średniej przepustowości 10 tysięcy osób na godzinę.

Szrenica to bez wątpienia prawdziwa instytucja dla doświadczonych zjazdowców, jednak powodów do narzekania nie powinni mieć również początkujący (w tym mali) narciarze i snowboardziści. Na nich czeka tu rodzinna, oświetlona nartostrada „Puchatek” o długości prawie 1,5 kilometra oraz stok slalomowy „Hala Szrenicka” o długości 650 m. W ośrodku działa ponadto wyciąg Baby Lift – przeznaczony dla najmłodszych mały orczyk o długości 80 m.

W sezonie 2022/2023 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8:30-16:00 (poszczególne trasy i wyciągi działają zależnie od aktualnych warunków atmosferycznych).Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 139 zł

PKL Kasprowy Wierch, Zakopane

Najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce (aż 1959 m n.p.m!), a tym samym kultowa góra wśród polskich narciarzy. Choć kolejka… do kolejki gondolowej wiodącej na szczyt bywa długa, panoramiczne widoki na ośnieżone góry i doliny Tatrzańskiego Parku Narodowego w pełni wynagradzają czas oczekiwania. Podróż jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową trwa ok. kilkunastu minut. Zimą wagoniki przewożą jednorazowo nawet do 60 osób , na które czekają u celu 2 najwyżej położone budynki w naszym kraju – górna stacja kolejki oraz Obserwatorium Meteorologiczne, a także… 14 km tras narciarskich (z homologacją FIS) na naturalnym śniegu.

Fani białego szaleństwa, jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą i stoki pokryje optymalna warstwa śniegu, mogą się wykazać na trasie Gąsienicowej oraz na najwyżej położonej i najdłuższej w naszym kraju trasie Goryczkowej, o rekordowej jak na polskie warunki różnicy wzniesień – aż 1 km! Obie trasy przeznaczone są jedynie dla doświadczonych narciarzy, o czym przypomina oznaczenie nartostrady wiodącej z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic kolorem czarnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla młodszych narciarzy, może być tradycyjny wyciąg krzesełkowy na trasie Goryczkowej, który jest już rzadko spotykany. To druga, obok 4-osobowego wyciągu na trasie Gąsienicowej, kolejka krzesełkowa na Kasprowym Wierchu, jednak jej funkcjonowanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych i siły wiatru.

Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny wcale nie są wygórowane. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego, które jest przecież nieoficjalną zimową stolicą Polski.

W sezonie zimowym 2022/2023 kolejka na Kasprowy Wierch jest czynna codziennie w godz. 8-16 (ostatni wjazd o godz. 14).  Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 159 zł.

Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Aż 7 razy z rzędu Kotelnica Białczańska otrzymała zaszczytny tytuł Poland’s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards. Wręczane w austriackim Kitzbuehel wyróżnienia zwane są potocznie „narciarskimi oscarami”, a laureatów wyłania się poprzez głosowanie najlepszych specjalistów z branży turystyki narciarskiej. I nie ma się co dziwić – w końcu ta najpopularniejsza narciarska lokalizacja na Podhalu co roku na nowo udowadnia, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych alpejskich wzorców.

I mimo że technicznie w Białce działają obok siebie 4 różne stacje narciarskie – Kotelnica, Bania, Kaniówka, a także ośrodek Horników Wierch – wszystkie je połączono tak, że pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać wyciągi (22) oraz trasy, których jest przeszło 20 –  bez konieczności odpinania nart czy deski. Narciarze mają do dyspozycji ponad 14 km stoków o zróżnicowanym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację FIS. Brzmi jak coś nie do zrealizowania w ramach dziennego skipassu? Spokojnie, dzięki sztucznemu oświetleniu szusować tu można od godz. 9 do nawet 22 (od soboty 25 grudnia). To z pewnością dość czasu, by jeszcze odwiedzić jeden z największych w naszym kraju snowparków (300 m długości) z boksami, poręczami i różnego rodzajami skoczniami.

Wśród niedawnych inwestycji, o których warto wspomnieć, jest siódma w ośrodku, a dziewiąta w całej Białce kolej linowa z 6-osobowymi podgrzewanymi kanapami, na których w ciągu godziny dostać się może na szczyt Wysokiego Wierchu nawet 3000 adeptów białego szaleństwa, w tym dzieci poniżej 125 centymetrów wzrostu. Dostać się tam można bezpłatnym skibusem, który kursuje pomiędzy wszystkimi 3 miejscami, skąd można wyruszyć na stoki (Kotelnica, Remiaszów i Kaniówka). Na wszystkich stacjach obowiązuje karnet Tatry Super Ski, z którym można poszusować także w 17 innych stacjach narciarskich w Polsce i na Słowacji.

W sezonie 2022/2023 szusujący mogą poczuć magię białego szaleństwa we wszystkich ośrodkach narciarskich Tatry Super Ski – a w samej Białce Tatrzańskiej: na Kotelnicy Białczańskiej, Bania Ski & Fun oraz na Kaniówka Ski codziennie w godz. 9.00-22.00 (od 25 grudnia)  Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 165 zł (TOP sezon). Zimą 2022/2023 wybrane karnety Tatry Super Ski objęte są akcją promocyjną, w ramach której najwięcej skorzystają najszybsi (promocje od 10% do 3% w zależności od daty zakupu). Karnety godzinowe (4-godzinny lub karnet po godz.16:00) objęte są stałym rabatem w wysokości 3%. Sprzedaż online podzielona została na kilka okresów, w ramach których można zakupić poszczególne karnety.

Szczyrk Mountain Resort

Największy ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach, a przy tym największa inwestycja w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym… stuleciu. Wszystko za sprawą słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts, która od momentu zakupienia udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim w 2015 r. funduje tu zmiany w tempie szybszym niż prędkość 6-osobowej kolejki łączącej stację dolną na Hali Skrzyczeńskiej z najwyżej położoną stacją w Szczyrk Mountain Resort – Zbójnicką Kopą.

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim ośrodek udostępnia amatorom białej zabawy aż 23 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Jest gdzie zjeżdżać, a i z wjazdem na górę nie ma większych problemów. Na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa i aż trzy 6-osobowe koleje kanapowe, z których najmłodsza umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznem (w którym legendarna trasa Ondraszek zyskała nowy profil, nową (większą) szerokość i nowe zabezpieczenia).

Optymalne warunki do jazdy w godz. 8.30-15.30/16.30 (oraz jazdy wieczorne w godz. 18-21) zapewnia tu nowoczesny system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności odpowiadającej 40 basenom olimpijskim. Zainteresowani nauką sportów zimowych mają do dyspozycji największą szkołą narciarsko-snowboardową w Beskidach Szczyrk Ski School. Na najmłodszych i uczących się czeka Arena Maxiland w Czyrnej ( 5000 m2 wydzielonej strefy szkoleniowej, w której każdy, niezależnie od wieku, może postawić swoje pierwsze narciarskie kroki), gdzie nad komfortem adeptów narciarstwa czuwa Miś Max, a za wysoki poziom nauczania odpowiada wykwalifikowana i zawsze uśmiechnięta kadra instruktorów z Akademii Misia Maxa. Od niedawna na ośnieżonych beskidzkich zboczach działa także K2 Skituring Academy, a najbardziej zaawansowani snowboardziści mogą ukończyć kurs kadrowy na instruktora jazdy na desce.   

Wirtualną, ale niezwykle pomocną, innowacją tego sezonu w Szczyrk Mountain Resort jest aplikacja gopass, dzięki której można nie tylko pozostawać na bieżąco z sytuacją na trasach (interaktywne mapy i transmisja z kamer internetowych), ale i zamówić bilety on-line.  Dodajmy do tego duży parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bar Apres Ski i Chill Bar pod Gondolą oraz Restaurację Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej z dwoma wielofunkcyjnymi salami – i cieszmy się prawdziwym narciarskim eldorado na ziemi polskiej. 


Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 125 zł (ceny kształtują się dynamicznie)

Karpacz Ski Arena (Kopa)

Choć największy kompleks narciarski pod Śnieżką, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jest najstarszym z terenów zjazdowych w polskich Sudetach, nie brakuje w nim atrakcji i udogodnień godnych nowoczesnego ośrodka narciarskiego. Na narciarzy i snowboardzistów czeka tu aż 9 wyciągów narciarskich – w tym 2278-metrowa nowoczesna kolejka „Zbyszek” z 4-osobową kanapą, który w 8 minut wwozi turystów na szczyt Kopy (skąd dostać się można pieszo na szczyt Śnieżki), kolej krzesełkowa „Liczykrupa” z 2-osobową kanapą czy najdłuższy w Polsce (225 m) wyciąg taśmowy o wdzięcznej nazwie „Leniuch”.

Zjazd ze stoków Ski Areny jest polecany zarówno wprawnym narciarzom i snowboardzistom, jak i tym, którzy mają przed sobą pierwsze narciarskie wprawki (również rodzinom z dziećmi), oraz tym, którzy powracają do nart po długiej przerwie. Na terenie ośrodka czeka tu na nich 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności (w tym dwie trasy czarne). Wszystkie trasy są w razie potrzeby poddawane sztucznemu naśnieżaniu.

W sezonie 2022/2023 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 9:00-16:00 (poszczególne trasy i wyciągi działają zależnie od aktualnych warunków atmosferycznych). Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 135 zł.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

15 km nartostrad, 2 wyciągi krzesełkowe, 7 wyciągów orczykowych i 2 wyciągi linkowe – to właśnie czeka na narciarzy, którzy wybiorą położoną w Beskidzie Sądeckim, 12 km od Piwnicznej-Zdroju, stację narciarską Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla. Ta nowoczesna stacja w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości (ba, to właśnie ta stacja jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch różnych miejscowości systemem wyciągów) – możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy.

System nowoczesnych wyciągów o przepustowości ok. 11 tys. osób na godzinę obejmuje całkiem spory obszar (ponad 100 ha), dzięki czemu trasy są szerokie, wygodne i nie czuje się tłoku. Najdłuższa liczy sobie ponad 2 km, wszystkie są naśnieżane, a większość (ok. 6 km) również oświetlona. Nie bez znaczenia jest wreszcie lokalizacja. Specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania. A jeśli nawet pogoda zacznie kaprysić, pomoże zmodernizowana w poprzednich sezonach spora część infrastruktury sztucznego naśnieżania.

Na terenie stacji działa wypożyczalnia, serwis i przechowalnia sprzętu narciarskiego. Początkujący amatorzy białej zabawy mogą skorzystać z kursów nauki jazdy na nartach w licencjonowanej Szkole Narciarskiej Dwie Doliny (w której uczą czterokrotni mistrzowie Polski w klasyfikacji drużynowej w ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół Narciarskich SITN/ PZN), a fani trików na desce wyszaleć się w długim na 500 m, oświetlonym SnowParku. 

Na najmłodszych szusujących czekają przedszkole narciarskie „Wierchołek”, a także Playcross – 350-metrowy tor crossowy złożony ze specjalnych band i rollerów. Dodajmy, iż to pierwszy i jedyny w Polsce specjalny tor stworzony z myślą o milusińskich. Być może to właśnie to (a może specjalny S-cool karnet wprowadzony z myślą o lekcjach wychowania fizycznego na stoku oraz poza zajęciami szkolnymi dla dzieci i młodzieży) spowodowały, iż w plebiscycie na najbardziej rodzinny obiekt narciarski ogłoszonym przez portal Skiinfo.pl beskidzka stacja zdobyła 2 miejsce pośród wszystkich stacji w Polsce i znalazła się w TOP 6 rodzinnych stacji w całej Europie.  Jeśli więc szukacie miejsca na narty z dzieckiem w Polsce – macie odpowiedź i idealne miejsce.

W kwestii infrastruktury słów kilka. Gdy aktywności na śniegi i górskie powietrze zaostrzą apetyt, zawsze udać się można do zlokalizowanych przy samych wyciągach jest pizzeri lub jednej z kilku restauracji, barów czy pubów. Do dyspozycji zmotoryzowanych pozostają duże parkingi na ponad 600 samochodów. 

W sezonie 2022/2023 kolej Wierchomla oraz wyciąg Stonoga są czynne codziennie w godz. 9-17. Cena 6-godzinnego skipassu dla osoby dorosłej: od 110 zł

Czarna Góra Resort, Sienna k. Stronia Śląskiego

Czarna Góra – zwycięzca pierwszej edycji Poland’s Best Ski Resort – z sezonu na sezon awansuje w rankingach polskich ośrodków narciarskich i cieszy się coraz większą popularnością wśród narciarzy. Ma bowiem coś, czego nie mają inne kompleksy. Jest to, uruchomiona w 2016 roku, najszybsza w Polsce kolej linowa – Luxtorpeda. Ta nowoczesna, 6-osobowa kanapa, uwielbiana jest nie tylko za swoją prędkość, ale też za chroniące od wiatru bubliny i podgrzewane siedziska. Zaprojektowana przez firmę Leitner Ropeways kolejka o przepustowości 3000 osób na godzinę, 1358 m długości i 375 m różnicy poziomów zastąpiła leciwy wyciąg krzesełkowy Babcia, skracając wjazd na szczyt Czarnej Góry z kilkunastu do kilku minut.

Czarna Góra jest jednak wybierana także z innych powodów. Powietrze nigdzie indziej w kraju nie jest równie Czarna Góra jest jednak wybierana także z innych powodów. Powietrze nigdzie indziej w kraju nie jest równie czyste. A to dlatego, że wszystkie obiekty wchodzące w skład resortu wybudowane zostały w technologii nieemisyjnej i usytuowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej. Świetnie działa tutaj system sztucznego naśnieżania – a jest co naśnieżać. Czarna Góra to blisko 60 ha białego terenu rozpostartego na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) oraz Żmijowca (1 153 m.n.p.m.).

Znajdziecie tu 12 wyciągów o fantazyjnych nazwach (m.in. Luxtorpeda, Efka i Żmija, Biba i Jaga ) oraz 4 polany i 8 tras łatwych dla początkująch, 5 tras czerwonych dla średniozaawansowanych i jedną trasę dla zaawansowanych narciarzy o łącznej długości ponad 1000 metrów, z których większość jest sztucznie naśnieżana, połowa – profesjonalnie oświetlona, a każda – 2 razy dziennie ratrakowana. Co więcej, obowiązujący tu od kilku sezonów karnet narciarski Blackcard honorowany jest także w innych ośrodkach Ski Regionu Śnieżnik, do których dotrzeć można komfortowo, korzystając z regularnie kursującego skibusa.

Wśród atrakcji, które wznoszą zimowy pobyt w resorcie na wyższy poziom wymienić trzeba (obok wypożyczalni i szkoły narciarskiej) Snow & Fun Park na Bartusiowej Polanie, ponad 200 km ratrakowanych i oznakowanych tras narciarstwa biegowego (na których z powodzeniem praktykuje się także skijoring, czyli narty z psem) oraz najdłuższy w Polsce, dwuosobowy Alpine Coaster Czarna Żmija, którego wagoniki mkną po 950-metrowym torze z prędkością 40 km/h. Od niedawna wszyscy amatorzy zimowych aktywności korzystać mogą także z zlokalizowanego nieopodal kolei Efka oraz Czarnej Perły morsowiska wypełnionego wodą z górskiego strumienia oraz lodowiska o pow. 800 m kwadratowych. Komfort logistyczny zapewniają 1400 bezpłatnych wykostkowanych miejsc parkingowych i bogata oferta gastronomiczna. 

W sezonie 2022/2023 w Czarna Góra Resort szusuje się codzienniew godz. 9-20. Cena 7-godzinnego skipassu dla osoby dorosłej: 140 zł (sezon wysoki), od 115 zł (sezon niski) 

Jurgów Ski

Zdaniem stałych bywalców stoków piękniejsze widoki są tylko na Kasprowym. Dlatego nawet jeśli nie uważamy Jurgow Ski za jeden z najlepszych stoków w Polsce i nie zamierzamy zabawić tu dłużej, warto choć raz wjechać 4-osobowym krzesełkiem na szczyt Górków Wierchu, by nacieszyć oczy zachwycającą panoramą. Ale walory krajobrazowe to nie wszystko. Niewielka wioska leżąca nieco na uboczu podhalańskich szlaków, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim i zaledwie 500 m od granicy ze Słowacją w ciągu zaledwie kilku lat stała się jednym z najciekawszych i najprężniej rozwijających się ośrodków narciarskich pod Tatrami. W dodatku przeznaczonym w dużej mierze dla tych bardziej wprawionych miłośników emocjonujących zjazdów.

Stacja dysponuje 2 kolejkami z 4-osobowymi kanapami, 4 wyciągami talerzykowymi, przenośnikiem taśmowym dla początkujących i taśmą podjazdową na ośle łączki. Wśród 8 tras o łącznej długości ponad 4,5 km znajdziemy tu 2 trasy czerwone i 1 czarną, a najtrudniejsza z nich jest jedną z najbardziej wymagających w całym regionie. Jednak ci mniej zaawansowani nie mają powodów do obaw – z myślą o nich przygotowano łącznie 5 tras zielonych i niebieskich. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone oraz regularnie ratrakowane. Wyjątkowe widoki, solidna dawka adrenaliny, zadbana infrastruktura i zdecydowanie mniejsze kolejki niż w sąsiednich ośrodkach to naprawdę bardzo kusząca kombinacja – pożądana podczas wyjazdu na narty.
Godziny otwarcia w sezonie 2022/2023 to 9-20.
Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 155 zł (w sezonie wysokim), od 125 zł (w sezonie niskim) – w kompleksie obowiązuje karnet Tatry Super Ski (uprawniający do korzystania z 18 stacji narciarskich).

Comments are closed.