Choć podziemne złoża gorących wód obejmują ok. 75% terytorium Polski, a na jej powierzchni doliczyć się można ponad 20 różnych kompleksów termalnych, tylko część z nich wywołuje emocje gorętsze niż temperatura wody wydobywanej z głębokości ponad 2 tys. m w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej  (nawet 85-87°C!). Zapytaliśmy Was o nie, a Wy dosłownie zalaliście nas tysiącami odpowiedzi. Gorąco Wam za to dziękujemy i prezentujemy Ogólnopolski ranking term.

Pewien cesarz rzymski zapytany kiedyś, dlaczego codziennie chadza do term, odpowiedział: „Bo nie mam czasu, żeby chodzić dwa razy dziennie”. Nic więc dziwnego, że rozrywka ta szybko zdobyła swoich zwolenników poza granicami Imperium. Także w Polsce, gdzie baseny termalne biją prawdziwe rekordy popularności.  

Zgłębiliśmy temat,  pytając – w ogólnopolskiej ankiecie – amatorów term o miejsca, w których najchętniej korzystają oni z dobrodziejstw gorącej wody prosto z wnętrza Ziemi. Na postawie tysięcy odpowiedzi i przesłanych opinii stworzyliśmy najgorętszy ranking sezonu. Gotowi? Ciepło, gorąco i …

TOP 10 w Ogólnopolskim rankingu term

10. Baseny mineralne, Solec-Zdrój

Są 1 z 10 i ostatnie w naszym zestawieniu, ale pierwsze i jedyne takie w całym kraju. Lecznicze baseny, należące do sieci Malinowe Hotele, wypełnia wysoko zmineralizowana woda siarczkowa ze źródła „Malina”, która to posiada najwyższe stężenie aktywnych  związków siarki (ok. 900 mg/l ) występujących w warunkach naturalnych na całym globie. Kąpiel w takiej wodzie pomaga w regeneracji chrząstek stawowych, w odbudowie połączeń kolagenowych skóry, chroni przed wolnymi rodnikami, a nawet detoksykuje organizm i wspomaga procesy trawienne. Nic dziwnego, że zapalonymi miłośniczkami podobnych seansów były takie historyczne piękności, jak m.in. Marysieńka Sobieska czy austriacka cesarzowa Sissi. A dziś korzystają z nich wszystkie gwiazdy z pierwszych stron gazet, takie jak Gwyneth Parltow czy Jennifer Lopez.

Latem do dyspozycji wypoczywających w kompleksie na terenie uzdrowiska Solec-Zdrój jest dodatkowo basen z wodą wzbogaconą leczniczą solanką jodkową z Zabłocia oraz sezonowe baseny rekreacyjne zewnętrzne z leżakami. Przez cały rok na amatorów wodnej zabawy czeka wewnętrzny basen rekreacyjny wyposażony w nowoczesne urządzenia hydroterapeutyczne (m.in. ławki i leżanki masujące) i brodzik dla dzieci.

Cena normalnego biletu do strefy basenowej i strefy saun (wejście na 5 godz + 15 min) 96 zł w tygodniu i 108 zł w weekendy; cena biletu ulgowego – 78 zł w tygodniu i 90 zł w weekendy. 

9. Aqua Park Zakopane

 

Zakopiański park wodny był jednym z pierwszych miejsc w Polsce oferujących relaks w termalnym stylu. Dziś składa się z 3 basenów krytych i 1 zewnętrznego, 5 zjeżdżalni, 6 jacuzzi oraz kompleksu saun – i wciąż robi wrażenie. Szczególnie zimowa kąpiel w całorocznym basenie geotermalnym z widokiem na Giewont na długo pozostanie w pamięci. W końcu kąpiel w wodzie o temperaturze 32oC, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -10oC, to coś, czego się nie zapomina.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Całodzienny bilet normalny z saunami za 95 zł, całodzienny bilet ulgowy do strefy basenowej (wejście do saun dla osób pełnoletnich) za 59 zł (dla dziecka od 4 do 16 lat, dziecko do 3 lat bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej pełnopłatnej)

8. Termy Cieplickie

 

 W Cieplicach naprawdę jest ciepło. Tutejsze gorące źródła – słynne w całej Europie ze względu na najwyższą na kontynencie zawartość krzemionki – osiągają temperaturę nawet 87°C. Na szczęście w nowoczesnych Termach Cieplickich wydobywana z głębokości 1800 m woda jest odpowiednio schłodzona i przefiltrowana, by kąpiel była przyjemnością, a nie wyzwaniem dla śmiałków.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Na spragnionych zdrowego relaksu czekają 2 baseny termalne pod dachem (norweski wyposażony w w masażery, gejzery i leżankę wodną oraz zdrojowy z tryskaczami wodnymi) i 1 zewnętrzny (całoroczny), a ofertę uzupełniają basen rekreacyjny z torami pływackimi, 2 brodziki dla dzieci, duży basen zewnętrzny z mnóstwem atrakcji, kompleks zjeżdżalni oraz centrum SPA. O widokach na Karkonosze nawet nie wspominamy…

Całodzienny bilet normalny na baseny + SPA za 90 zł, całodzienny bilet ulgowy na baseny + SPA dla dzieci za 68 zł

7. Termy Szaflary

 

Najbardziej kameralny z podhalańskich kompleksów termalnych. Woda w Termach Szaflary charakteryzuje się silnym zmineralizowaniem – obiekt się szczyci, iż jego niecki basenowe wypełnia woda o najlepszej mineralizacji wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych w całym regionie. H20 z odwiertu IG1 eksploatowanego przez PEC Geotermię Podhalańską S. A. doskonale sprawdza się m.in. w leczeniu nerwic i wspomaganiu odchudzania.

Można pluskać się w dwóch basenach wewnętrznych i dwóch zewnętrznych, nie brakuje też hydromasaży, zjeżdżalni (w tym jednej o długości 55 m) oraz atrakcji dla najmłodszych. Latem dużą popularnością cieszy się basen z aqua zorbingiem oraz łódeczkami. Baseny termalne przyciągają tu zarówno małych, jak i dużych!

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Całodzienny bilet do strefy basenowej za 80 zł (dzieci o wzroście do 120 cm wchodzą bezpłatnie), bilet open do strefy basenowej i saun od 121; wejście do strefy saun od 39 zł

6. Termy Maltańskie

 

Przez dłuuuuugi czas największy aquapark w Polsce i drugi co do wielkości kompleks rekreacyjno-sportowy w Europie – można tu zarówno popływać wyczynowo, jak i powygrzewać się w termalnej solance wydobywanej z głębokości 1300 m. Całość Term Maltańskich dzieli się na 2 części – sportową i rekreacyjną. Łącznie mamy do dyspozycji 9 basenów, w tym basen olimpijski, basen do skoków, basen z falami, 2 baseny geotermalne czy baseny solankowe.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Najwięcej emocji wywołują jednak zjeżdżalnie, których same nazwy wiele mówią o ich charakterze – wzbogacona o efekty specjalne Czarna Dziura, Kamikadze, Tornado czy Dzika Rzeka gwarantują naprawdę solidny przypływ adrenaliny. Znajdziemy tu również zjeżdżalnię pontonową, rodzinną i wielotorową, zaś na najmłodszych czeka specjalny basen z prawdziwym statkiem pirackim.

Całodniowy bilet do aquaparku i strefy basenowej od 89 zł (bilet normalny) i od 78 zł (bilet ulgowy)

5. Termy Gorący Potok

 

Całoroczne baseny termalne pod Tatrami, w Szaflarach, to wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju górski kompleks unikatowych basenów zewnętrznych w stylu japońskiego onsenu. Do zasilania basenów Term Gorący Potok wykorzystywana jest tu pochodząca z miejscowego źródła, słynąca z leczniczych i upiększających właściwości surowa siarkowa woda geotermalna o temperaturze 34-40°C. Żądni wodnych wrażeń mają tu do dyspozycji 21 niecek basenowych różnego typu, znajduje się tu również kompleks saun, jacuzzi, wodne przedszkole dla dzieci ze zjeżdżalniami, ścianka wspinaczkowa, park linowy i dużo więcej. A to wszystko na świeżym powietrzu, w naturalnie rosnącym lesie.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Całodniowy bilet normalny do strefy basenowej od 89 zł; całodniowy bilet ulgowy do strefy basenowej (dla dzieci do 18 lat; dzieci o wzroście do 100 cm – gratis) od 69 zł; całodniowy bilet do strefy basenowej, saunarium i podstrefy z kąpielami borowinowymi od 135 zł

4. Termy Uniejów

 

Najciekawszy kompleks termalny w centralnej Polsce położony u stóp XIV-wiecznego zamku. Do zasilania basenów wykorzystywane są unikalne w skali kraju źródła solankowe słynące ze swych właściwości leczniczych. Do dyspozycji gości przygotowano 3 baseny, a także kompleks saun, hydromasaże, liczne atrakcje dla dzieci, a nawet ogromną balię wypełnioną po brzegi… czekoladą. Nic dziwnego, że w roku 2020 Termy Uniejów zostały uznane za jeden z 7 Nowych Cudów Polski przez magazyn „National Geographic Traveler”.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Bilet na 5 godziny do strefy basenowej od 85 zł (bilet normalny) i od 75 zł (bilet ulgowy; dzieci do lat 7 wchodzą za darmo); wejście do strefy saun (przy bilecie 5-godzinnym) za 24 zł

3. Termy BUKOVINA

 

Bukowina Tatrzańska również może pochwalić się jednym z najbardziej imponujących kompleksów basenowych w kraju. Nie tylko dlatego, że basenów termalnych jest tu aż 12, mają temperaturę od 28 do 36°C i leżą dosłownie u podnóża Tatr. Dodatkowo każdy zaskakuje oryginalną regionalną nazwą (jak choćby „bulgotnik”, „bonior basisty” czy „łozpolono Maryna”), a mnóstwo dodatkowych atrakcji – m.in. zjeżdżalnie, sauny, tężnia solankowa czy centrum spa – sprawia, że w Termach BUKOVINA można spędzić wiele długich godzin.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Całodzienny bilet do term od 99 zł (bilet normalny) i od 69 zł (bilet ulgowy dla dzieci do 13 lat)

2. Chochołowskie Termy

 

Kąpiele termalne stały się już nieodłącznym elementem wypoczynku u stóp Tatr. Położone między Witowem a Chochołowem, ok. 15 km od centrum Zakopanego Chochołowskie Termy są największym tego typu kompleksem w polskich górach. Znajdziemy tu ponad 30 basenów krytych i odkrytych, w tym 8 basenów whirlpool i basen termalny z wodą solankową, zjeżdżalnie, rwące rzeki i inne atrakcje dla najmłodszych, ogromną strefę saun oraz zainspirowane regionalnymi tradycjami SPA.

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Na odważnych czekać będzie również specjalna „strefa surowej wody” z beczkami napełnionymi naturalną wodą siarczkową pochodzącą bezpośrednio z ujęcia termalnego – bez żadnych procesów uzdatniających. Nie zabraknie ponadto części hotelowej i gastronomicznej oraz pokoju zabaw dla najmłodszych.

Całodniowy bilet normalny do saunarium i strefy basenowej od 145 zł; całodniowy bilet ulgowy do strefy basenowej (dla dzieci od dnia 3. urodzin do dnia 16. urodzin) 85 zł (sauny dostępne dla osób pow. 16 lat)

1. Terma Bania

 

 

Tak wynika z naszej ankiety: w Polsce mówisz „termy”, myślisz „Termy Bania”. Zlokalizowana w Białce Tatrzańskiej Terma Bania to wodny raj dla całej rodziny (a także tych, którzy preferują wodną rekreację w pojedynkę, w duecie czy gronie przyjaciół). Dzięki innowacyjnemu podziałowi na strefę głośną i cichą każdy znajdzie to, co mu najbardziej odpowiada – można szaleć na zjeżdżalniach o łącznej długości ponad 300 m w tłumie dzieciaków albo odprężyć się w ciepłej wodzie i podziwiać panoramę Tatr. Łącznie do dyspozycji gości jest 14 basenów wewnętrznych i zewnętrznych o temperaturze od 20 do 38°C i łącznej powierzchni lustra wody 2400 m2, a także kompleks saun i jacuzzi.

 

Źródło zdjęć: materiały promocyjne obiektu

Całodniowy bilet do strefy zabawy, relaksu i saunarium od 169 zł (bilet normalny), całodniowy bilet ulgowy do strefy zabawy i relaksu (dla dzieci do 13 lat) od 79 zł (sauny dostępne dla osób pow. 16 roku życia)