Polska obfituje w fantastyczne regiony. Jednym z wartych poznania jest województwo warmińsko-mazurskie, a zwłaszcza położone w nim krainy historyczne i geograficzne, takie jak Warmia i Mazury – określane jako Kraina Tysiąca Jezior. Nazwa ta doskonale nawiązuje do panującego tam krajobrazu – sporą powierzchnię zajmują malownicze akweny otoczone niezwykłą fauną i florą. Jednak w rzeczywistości jezior jest tam nie 1000, a ok. 2600! Ten piękny zakątek kraju słynie z żeglarstwa, spływów kajakowych i ciekawych zabytków pamiętających czasy krzyżackie i nie tylko. Dowiedz się więcej o Warmii i Mazurach!

Krótka historia Mazur dla ciekawych

W czasach prehistorycznych, od XIII-XII wieku p.n.e., tamtejsze regiony zamieszkiwane były przez ludność łużycką. Ok. VI-V wieku obszary lasów zaczęli osiedlać Prabałtowie – przypuszczalnie od nich wywodzą się plemiona słowiańskie. Później zaczęły wyodrębniać się liczne plemiona pruskie.

W X wieku n.e. na obszarze dzisiejszych Mazur i Warmii zaczęto podejmować próby chrystianizacji, co skutkowało m.in. sprowadzeniem Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie, określanego potocznie mianem krzyżaków. W 1243 roku powstały diecezje warmińska, chełmińska, pomezańska i sambijska. Nad wszystkimi z wyjątkiem warmińskiej pieczę sprawowali Krzyżacy.

Po latach wielu bitew i wojen, w tym bitwy pod Grunwaldem i wojny trzynastoletniej, nastały czasy I i II wojny światowej, w trakcie których spora część pięknych miast uległa zniszczeniu. W 1920 roku większość mieszkańców w drodze plebiscytu opowiedziała się za przyłączeniem do Niemiec. Do granic Polski Warmia i Mazury powróciły w 1945 roku.

Obecnie Warmia i Mazury obejmują północno-wschodnią część Polski – administracyjnie należą do województwa warmińsko-mazurskiego. Regiony te stanowią jedne z najcenniejszych obszarów turystycznych w naszym kraju. PIaże i kąpieliska nad najpiękniejszymi jeziorami, prężnie rozwijająca się agroturystyka, pensjonaty i noclegi na Mazurach, a także sporty wodne to główne źródło dochodów wielu mieszkańców.  

Skąd wzięła się zatem nazwa „Mazury”?

Mianem Mazur południowe ziemie Prus Wschodnich zaczęto określać dopiero w połowie XIX wieku. Może to być zaskoczenie, ale nazwa  „Mazury” nie nawiązuje do krajobrazu, położenia geograficznego czy ważnego wydarzenia historycznego. Określenie to zaczęto stosować prawdopodobnie w nawiązaniu do smolarzy zamieszkujących tamtejsze lasy. Niegdyś słowo „maź” oznaczało „smołę”.  

Jakie atrakcje czekają na Ciebie na Mazurach?

Mazury to nie tylko kraina najliczniejszych, ale też najbardziej niezwykłych jezior w Polsce. Na Pojezierzu Mazurskim znajduje się to największe – jezioro Śniardwy, o powierzchni 113,4 km2. W niektórych miejscach nie zobaczysz drugiego brzegu, a silne wiatry generują fale przypominające te morskie. Ze względu na imponującą wielkość jezioro to jest rajem dla wytrawnych żeglarzy. Nie brakuje tam przystani wodnych oferujących czartery jachtów, a także sprzętu do uprawiania sportów wodnych, takich jak np. kajakarstwo, czy windsurfing.

Drugim pod względem wielkości jeziorem są Mamry. Na Mazurach znajduje się także najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak (27,45 km) – położone w obrębie Pojezierza Iławskiego. Najciekawsze atrakcje Mazur to również coś dla miłośników spokojnego wypoczynku. Sporą część województwa zajmują tereny leśne ze szlakami pieszymi i trasami rowerowymi.

Piękno natury można podziwiać w rezerwatach przyrody. Na przykład na Wyspie Kormoranów w Giżycku możesz zobaczyć odwiedzające ją kormorany, a w Ełku bobry europejskie. W Giżycku rozrywkę znajdą także miłośnicy historii. To tam znajduje się największy zabytek Mazur – Twierdza Boyen, położona pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Dostęp z Giżycka do Twierdzy Boyen zapewnia słynny most obrotowy. W sercu Mazur znajduje się także inny obiekt wart uwagi, jakim jest Wieża Ciśnień, na którą dotrzesz windą lub pokonując 129 stopni.

A dla najmłodszych…

Bliskość lasów nad jeziorem w połączeniu z możliwością uprawiania sportów wodnych sprawia, że coś dla siebie znajdzie tutaj każdy, również rodziny z dziećmi. Atrakcje dla dzieci na Mazurach to m.in.:

  • Planetarium i Obserwatorium, a także Aquasfera w Olsztynie,
  • Wioska indiańska w Spytkowie,
  • Park Zabawy i Edukacji dla dzieci Mazurolandia w Parczu,
  • Mazurskie Zoo Safari w Okrągłem,
  • Galindia w pobliżu Mikołajek,
  • liczne muzea zlokalizowane w wielu mazurskich miejscowościach.

Najlepsze miejsca na wypoczynek

Jeśli szukasz ucieczki od miejskiego zgiełku i cenisz sobie ciszę i spokój, wybierz miejscowości, takie jak np. Węgorzewo, Szczytno, czy Mrągowo. Fani zwiedzania mogą podziwiać ruiny historycznych zamków w miejscowościach takich jak Bezławki, Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Ostróda czy Reszel.   

Nie sposób wymienić najlepszych miejsc na urlop. Praktycznie przy każdym jeziorze mieszkańcy starają się zapewnić ciekawe atrakcje dla wczasowiczów. Możesz wypoczywać na plaży, rzucić się w nurt aktywności, odbyć niezwykły rejs po najpiękniejszych jeziorach, czy biwakować na łonie natury.

Mazury na weekend – jak zaplanować podroż?

Odwiedzający Warmię i Mazury cenią sobie bliskość jezior od licznych ośrodków wczasowych, pokoi do wynajęcia, apartamentów, domków letniskowych i pól namiotowych. Atrakcyjne kwatery można bez problemu znaleźć niemal przy każdym z przeszło dwóch i pół tys. jezior.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać na Mazury na weekend, polecamy wybór największych miast, takich jak Mikołajki czy Giżycko. W okolicach najpopularniejszych miejsc bez problemu znajdziesz najwięcej atrakcji. Hotel lub miejsce w innym ośrodku warto wcześniej zarezerwować. Jeśli jest to spontaniczny wyjazd, łatwiej będzie znaleźć wolne pokoje w mniejszych, okolicznych miejscowościach.

Zobacz najlepsze hotele na Warmii i Mazurach