Stolica Wielkopolski to prawdziwa perełka na mapie Polski. Trykające się koziołki, obłędnie pyszne pyry z gzikiem, kąpiele w Termach Maltańskich, zabawy ze zwierzętami w zoo, zwiedzanie zabytkowych kamienic i Ostrowa Tumskiego, gdzie państwo polskie miało swój początek – wyprawa do Poznania może być naprawdę niezapomnianym doświadczeniem. Zobacz nasze subiektywne zestawienie atrakcji w Poznaniu. Poznań jest wart poznania!


Według danych zebranych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną (PLOT) w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego w 2023 roku do Poznania przyjechało ponad 4 miliony osób, z czego prawie milion zatrzymało się w hotelach. Te miliony osób wiedzą to już na pewno, ale na wszelki wypadek….. Gdzie leży Poznań?

Stolica Wielkopolski mieści się w zachodniej części kraju, nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny. Poznań położony jest na Pojezierzu Wielkopolskim.

Z Warszawy i Gdańska dojedziesz tam samochodem w 3 godziny, z Krakowa w niecałe 5 godzin, a z Wrocławia w nieco ponad 2 godziny. 

Poznań to miasto, które zaistniało na mapie Polski już przed 1000 rokiem. To jedno z najstarszych polskich miast. Początki Poznania są bardzo ciekawe – w IX wieku powstał tu warowny gród książęcy, była to też główna siedziba Mieszka I. W 968 roku założono tu pierwsze w Polsce biskupstwo. Poznań był więc jednym z najważniejszych, zaraz obok Gniezna, punktów na mapie Polan. Kształt, jaki miasto ma do dzisiaj, zapoczątkował książę Przemysł I, który ustanowił miasto stolicą Wielkopolski na prawie magdeburskim. Poznań coraz bardziej zaczął się upodabniać do miast Zachodu, co sprzyjało również jego rozwojowi. Takie były początki Poznania, których warto wypatrywać podczas zwiedzania miasta. Najwięcej zobaczycie podczas wizyty w Ostrowie Tumskim – najstarszej części Poznania. 

Tramwajem czy samochodem? Jak poruszać się po Poznaniu?

Zwiedzanie Poznania warto zacząć od pozostawienia auta na jednym z darmowych lub płatnych parkingów w centrum miasta. Dużo ciekawiej zwiedza się tę metropolię tramwajem lub na rowerze. W mieście kursuje aż 19 linii tramwajowych, w tym jedna nocna. To zdecydowanie najszybszy sposób komunikacji w mieście. Nie musisz stać w korkach, a do tego szybko dotrzesz do największych atrakcji Poznania. 

Stary Rynek w Poznaniu to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym mieście, pełne kolorowych kamienic i historycznych zabytków. Z pewnością spędzisz tu sporo czasu, warto więc przybliżyć, co możesz tu zwiedzić. 

Ratusz Miejski 

Piękny, renesansowy budynek to serce Starego Rynku. Ratusz powstał w XIV wieku, i  służy mieszkańcom po dziś dzień. Mieści się tu Muzeum Historii Miasta Poznania – poznasz tu dzieje miasta oraz ciekawą historię samego Ratusza. Znajduje się tu bogata kolekcja planów miasta, aparatów, pamiątek historycznych, fotografii i sztuki. Ratusz słynie też z wieży, którą z pewnością każdy kojarzy – codziennie w południe można tu usłyszeć hejnał i zobaczyć dwa trykające się koziołki. 

Pałac Działyńskich i Mielżyńskich 

Poznański Stary Rynek jest zabudowany pięknymi kamienicami, wśród których można znaleźć prawdziwe perełki. Są to m.in. Pałac Działyńskich i Pałac Mielżyńskich, które znajdują się odpowiednio na posesji 78 i 91. Budynki zachwycają wyjątkowymi elewacjami i szczegółami architektonicznymi. 

Muzeum Instrumentów Muzycznych

To wyjątkowe muzeum znajduje się w trzech kamienicach na rynku i jest jedynym takim miejscem w Polsce i trzecim pod względem wielkości w Europie. Zobaczycie tu aż 3 tysiące eksponatów, w tym drogocenne skrzypce  J.B. Gaudaniniego oraz rodziny Amatich. Dużą część eksponatów stanowią też instrumenty z całego świata, za którymi kryje się niezwykle ciekawa historia.

Zamek Cesarski w Poznaniu to z pewnością jedna z najważniejszych atrakcji stolicy Wielkopolski. Obiekt powstał w 1905 roku i służył jako rezydencja cesarza Wilhelma II. Po I wojnie światowej ta niezwykła budowla służyła jako siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej i Uniwersytet Poznański. Dzisiaj działa tu Centrum Kultury ZAMEK.

Wnętrza zamku można zwiedzać codziennie z mapą, z audio przewodnikiem lub z przewodnikiem zamkowym. Za wstęp zapłacisz 15 zł za osobę dorosłą i 12 zł za bilet ulgowy. Na terenie zamku odbywają się też tzw. questy, czyli gry terenowe, podczas których trzeba rozwiązać zadania i zagadki.

Jezioro Maltańskie to jeden z najważniejszych, ale też najciekawszych punktów na mapie Poznania. To w tej okolicy znajduje się zoo, słynne Termy Maltańskie, tu odbywają się też regaty kajakarskie i wioślarskie. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza kawalerom maltańskim, którzy niegdyś mieli tu swoją siedzibę. Zobaczmy, co ciekawego można robić w okolicy jeziora. 

Kąpiel w Termach Maltańskich

Termy Maltańskie, jak możemy dowiedzieć się u źródła, to “największy i najlepszy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce, wykorzystujący naturalne wody geotermalne”. Kompleks składa się z trzech części: Aquaparku z basenami, zjeżdżalniami i wodnymi atrakcjami dla najmłodszych, rajską plażą i wulkanem; Świata Saun z kilkunastoma rodzajami saun (sauny z koloroterapią, laconium kwiatowe, łaźnia turecka, grota śnieżna, tężnia solna) oraz regularnymi seansami saunamistrzów; Strefy Basenów Sportowych z basenami olimpijskimi o światowym standardzie, zaprojektowanymi z myślą o zawodach sportowych i nauce pływania. 

Za godzinne wejście do Aquaparku zapłacisz 42 zł za bilet normalny, 34 zł za bilet ulgowy i 85 zł za bilet rodzinny, a za cały dzień 89 zł za bilet normalny, 78 zł za ulgowy i 189 zł za bilet rodzinny. 

Przejażdżka kolejką „Maltanka”

“Maltanka” to słynna w Poznaniu kolej wąskotorowa, którą można się przejechać koło Jeziora Maltańskiego. Ta 4-kilometrowa trasa turystyczna ucieszy nie tylko dzieci, ale z pewnością również dorosłych! Podróż rozpoczyna się w okolicach Ronda Śródka, a trasa prowadzi przez Termy Maltańskie, aż do Nowego Zoo. Na trasie są cztery stacje: Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec. Bilet jednorazowy normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 10 zł.

Nowe ZOO

Tuż przy ostatniej stacji kolejki “Maltanka”, znajduje się Nowe Zoo, czyli Ogród Zoologiczny. Znajdziesz tam nie tylko słonie, jaszczurki, tygrysy czy niedźwiedzie. Zoo przygotowało dla najmłodszych atrakcje takie jak mini park linowy, plac zabaw przy też przejazdy kolejką i meleksem. Zoo przygotowało też ofertę bliskich spotkań ze zwierzętami. Chętni mogą, za dodatkową opłatą, wziąć udział w treningu medycznym słoni, zjeść śniadania z kapibarami i tapirami czy też spróbować swoich sił jako opiekunowie zwierząt. 

Fontanna

Na Jeziorze Maltańskim znajduje się największa pływająca fontanna w Poznaniu. Dodatkowo, w sezonie letnim, co wieczór, strumień tryskający na wysokość 60 metrów jest zjawiskowo oświetlony. Spektakle wody i światła odbywają się codziennie po godzinie 20.30.

Ostrów Tumski to ważne miejsce dla poznaniaków i wszystkich Polaków. To właśnie tutaj miały początki państwa polskiego. Z Ostrowem Tumskim wiąże się legenda o grodzie nad Wartą. Miał tędy przejeżdżać książę Mieszko I, który wybudował na tym miejscu książęcy gród.

W Ostrowie Tumskim warto zobaczyć nad wyraz ciekawe relikty pochodzące jeszcze z początków państwa polskiego. W podziemiach katedry w Ostrowie Tumskim znajdziecie grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz relikty katedry z X wieku – to właśnie tu znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Jeśli już tu będziecie, warto zobaczyć i zwiedzić Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania” (zwane też jako „Brama Poznania” ICHOT).

Co na pewno warto zobaczyć i zwiedzić w Poznaniu? Szukasz idealnego połączenia nowoczesności z historią, oraz biznesu ze sztuką? Stary Browar gdzie za starych, dobrych czasów – jak sama nazwa wskazuje – warzono piwo, dzisiaj służy mieszkańcom Poznania jako unikatowa galeria handlowa/galeria sztuki. Zależy jak na to spojrzeć: można tu przyjść na zakupy i przy okazji podziwiać sztukę nowoczesną, która jest tu wszechobecna, lub na odwrót. Tak czy inaczej, Stary Browar to bez wątpienia miejsce warte odwiedzenia. 

Plac Wolności to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Poznania. To właśnie tu – między ulicą 3 Maja i alejami Marcinkowskiego, odbywają się liczne wydarzenia kulturalne w mieście, np. Festiwal Malta, Silent Disco, poznański Sylwester.

Plac Wolności to ważne miejsce w historii Poznania. Powstał jako symbol wyzwolenia Polski po 123 latach zaborów. Znakiem rozpoznawczym placu jest Fontanna Wolności – to majestatyczna konstrukcja, składająca się z dwóch 10-metrowych skrzydeł. 

Ten, kto kocha rogale świętomarcińskie ten wie – najlepsze serwowane są właśnie w Poznaniu i okolicach. Ten lokalny przysmak doczekał się nawet własnego muzeum, które jest dość obleganym miejscem. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Poznania. Poznasz tu niesamowitą historię rogali świętomarcińskich, będziesz miał okazję poznać elementy poznańskiej gwary, wspólnie wypiekać rogale przy użyciu tradycyjnych narzędzi, a na koniec czeka cię DEGUSTACJA! Chociażby dla tego ostatniego punktu warto tu przyjść. Pokazy prowadzi Rogalowy Mistrz – Wuj Binio. 

Na pokaz trzeba sobie zarezerwować co najmniej godzinę. Bilety można kupić już od 28 zł od osoby. Warto zarezerwować sobie wcześniej bilet, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. 

Park Cytadela to malownicze wzgórze, gdzie niegdyś znajdował się Fort Winiary. Dzisiaj to jeden z najpiękniejszych parków w Poznaniu i idealne miejsce na spacer z dziećmi. Można tu pojeździć na rowerze czy hulajnodze, zorganizować rodzinny piknik czy też wybrać się z pociechami na plac zabaw dla dzieci. Wymienione atrakcje to jednak nie wszystko! Na pamiątkę dawnych czasów, na Cytadeli znajduje się Muzeum Uzbrojenia i  Muzeum Armii “Poznań”, które z pewnością będzie gratką dla małych i dużych miłośników militarnych klimatów.

Jedyna w swoim rodzaju – nietypowa atrakcja, doskonała na weekend w Poznaniu, to Centrum Szyfrów Enigma, znajdująca się przy ulicy Świętego Marcina 78. To miejsce warto odwiedzić! Znajdują się tu zarówno ciekawe atrakcje dla dzieci, jak i dla dorosłych. Centrum Szyfrów Enigma przedstawia historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich kryptologów, którzy działali właśnie w Poznaniu. Każdy, kto słyszał o sukcesie polskich matematyków, z pewnością będzie chciał zgłębić ten fascynujący temat. Zachęcamy do odwiedzenia Centrum, gdzie będziecie mieli okazję poznać tajniki działania Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego dzięki multimedialnej, interaktywnej ekspozycji. Bilety można kupić online lub w kasie. Za bilet normalny zapłacicie 28 zł, a za ulgowy – 22 zł. 

Poznańska Palmiarnia to naprawdę egzotyczne miejsce, gdzie znajdziesz wiele niespotykanych gatunków roślin. To jedno z najstarszych tego typu miejsc w Europie i najstarszy ogród w Polsce. Palmiarnia mieści się w Parku Wilsona i jest podzielona na 9 pawilonów, w których można podziwiać m.in. sukulenty, roślinność tropikalną i subtropikalną, rośliny wodne, podszyt lasu tropikalnego i więcej.

Obiekt jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 9-16 i w soboty, niedziele i święta w godzinach 9-17. Za bilet normalny zapłacisz 16 zł, a za ulgowy 12 zł. 

Hoteli w Poznaniu nie brakuje – z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Pełen przekrój obiektów znajduje się na portalu rezerwacyjnym Travelist.pl. Ciekawą ofertą jest położony na Starym Mieście, Hotel Altus. Ten 3-gwiazdkowy obiekt znajduje się w kompleksie Alfa, nieopodal Starego Miasta. Hotel oferuje gościom komfortowe pokoje, restaurację oraz siłownię. Kolejną propozycją jest Hotel Focus Poznań. Ten nowoczesny obiekt, należący do znanej sieci hotelowej Focus, położony jest 20 minut piechotą od centrum, tuż przy Parku Kurpińskiego. Obiekt oferuje gościom saunę, siłownię i restaurację. Polecamy również Andersia Hotel & Spa – ten 4-gwiazdkowy hotel w centrum Poznania, to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają dobre widoki z okna. Hotel znajduje się bowiem w wieżowcu Andersia, który mierzy 102,1 m i rozciąga się nad Poznaniem. Hotel oferuje gościom komfortowe pokoje, siłownię, basen, saunę, spa oraz restaurację Flavoria.

Wielkopolska kuchnia ma wiele do zaoferowania – szczególnie, jeśli chodzi o dania z ziemniaków. Nie bez przyczyny na Wielkopolskę mówi się czasem “Pyrlandia”. Poznań ma to wszystko – zarówno restauracje serwujące regionalne dania, jak i dania kuchni międzynarodowej. Jeśli chcecie spróbować jedzenia z najwyższej półki, wybierzcie się koniecznie do Restauracji Muga. To miejsce dostało w 2023 roku gwiazdkę Michelin. Restauracja, prowadzona przez szefa kuchni Artura Skotarczyka, serwuje wysublimowane menu degustacyjne – jest pięknie, jest pysznie i jest klasa. Warto tu przyjść. 

Teraz zabieramy cię w całkiem inne klimaty. Niewielki i niepozorny lokal na ulicy Półwiejskiej 39 serwuje najlepsze pyry w mieście. W Pyralandzie znajdziesz pyry podane na różne sposoby. Jednak wszystkie są obłędnie pyszne! Jeśli chcesz spróbować lokalnych przysmaków, to właśnie tu! 

Poznań obfituje też w restauracje wege. Jedną z nich jest Cudo Vegan Sushi, gdzie serwowane są w pełni roślinne rolki, rozpływające się w ustach! Warto wstąpić też do wegańskiej restauracji Miłość, gdzie zjesz dania, przygotowane tylko z sezonowych produktów. Palce lizać!