Gdańsk, z ponad tysiącem lat dynamicznej historii, jest jednym z najpiękniejszych historycznych miast w tej części Europy i zarazem największym portem kontenerowym na Bałtyku. Miasto oferuje pięć plaż nagrodzonych Błękitną Flagą, bogatą ofertę kulturalną, gastronomiczną i rozrywkową, a także dużo zieleni, stanowiącej jedną czwartą jego powierzchni. Sprawdźcie, czego podczas wizyty w Gdańsku pominąć nie można!

Gdańsk kusi turystów nie tylko ciekawymi atrakcjami. Zanim zaczniecie zwiedzać miasto, warto wcześniej poznać jego ciekawą historię. Otóż początki Gdańska sięgają 10 wieku, kiedy to biskup rodem z Czech – święty WOjciech, dzisiaj patron miasta, po raz pierwszy przybył na te ziemie i ochrzcił wielu wiernych, nadając miejscu nazwę urbs Gydannyzc, skąd wzięła się nazwa “Gdańsk”. Do rozwoju miasta przyczyniła się dynastia książąt pomorskich, którzy rządzili Gdańskiem. Historia Gdańska była bardzo burzliwa, ale mieszkańcy od wieków zabiegali o to, żeby miasto było różnorodne, otwarte na odmienne kultury i religie. Widać to po dzień dzisiejszy – klimat Gdańska jest niepowtarzalny, przez europejską atmosferę, która tu panuje.

Zaparkowanie samochodu w Gdańsku czasem graniczy z cudem! Podpowiadamy, gdzie najlepiej zostawić samochód w pobliżu Starego Miasta. Dogodny parking znajduje się przy ul. Okopowej, między Biskupią Górką a Urzędem Wojewódzkim i Marszałkowskim. Za darmo zaparkujecie też przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na parkingu Molo Brzeźno przy ul. Czarny Dwór 18/7 czy też pod Multikinem. Warto też, szczególnie w sezonie, skorzystać z parkingów płatnych: przy Europejskim Centrum Solidarności, przy Forum Gdańsk, przy Filharmonii Bałtyckiej czy też przy ul. Rzeźnickiej.

Nie każdy wie, że w Gdańsku starówka podzielona jest na dwie części: Główne Miasto i Stare Miasto. To właśnie na Głównym Mieście znajdują się takie perełki jak Bazylika Mariacka czy Fontanna Neptuna. Główne miasto znajduje się graniczy z Motławą, Wyspą Spichrzów i Nowymi Ogrodami, Stare Miasto natomiast stanowi północną część Śródmieścia. 

Bez względu na nomenklaturę, warto wybrać się na dłuższy spacer ulicami gdańskiej starówki, aby nacieszyć oczy kolorowymi kamieniczkami, gdzie historią łączy się z nowoczesną architekturą. Mnóstwo tu historycznych zabytków, jak wspomniana już wcześniej Fontanna Neptuna, sklepików z uroczymi pamiątkami, sklepów jubilerskich, gdzie można kupić piękną biżuterię z bursztynem, a także znakomitych restauracji. Warto przejść się ulicą Długą, Długim Targiem i Złotą Bramą, które są wizytówką Gdańska. 

Gdańska starówka to prawdziwe skupisko ciekawych atrakcji turystycznych i serce miasta. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Ratusz Głównego Miasta – ważna atrakcja Gdańska

Warto zobaczyć Ratusz Głównego Miasta, które jest ważną i piękną atrakcją Gdańska. W jego wnętrzach znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, gdzie poznacie dzieje miasta – od czasów Średniowiecza do współczesności. Na szczycie wieży ratuszowej znajduje się też punkt widokowy, z którego rozciąga się niesamowity widok na panoramę Gdańska.

Pomnik i fontanna Neptuna – najbardziej znany symbol Gdańska

Kolejną atrakcją, której nie sposób przegapić, jest Fontanna Neptuna. Bóg Morza z trójzębem w dłoni jest od 1633 roku symbolem Gdańska. Według miejskiej legendy, Neptun oburzony zwyczajem wrzucania monet do fontanny uderzył weń trójzębem i rozbił złoto w drobne płatki – tak powstał słynny ziołowy likier Goldwasser. Umiejscowienie fontanny Neptuna stanowi idealne tło do zdjęć – znajduje się tu wejście do Dworu Artusa, Ratusz Głównego Miasta oraz Droga Królewska.

Ciekawi cię, jak mieszkali najbogatsi gdańszczanie? Odwiedź Dom Uphagena!

Mieszczący się przy ulicy Długiej 12 Dom Uphagena to jedyna w Polsce kamienica mieszczańska z XVIII wieku, dostępna dla turystów. Kamienica powstała w 1775 roku z inicjatywy Johanna Uphagena. Dzisiaj znajduje się tu muzeum, gdzie możemy poznać bliżej mieszczańskie zwyczaje i zobaczyć, jak żyli Gdańszczanie setki lat temu. Do zwiedzania udostępniono pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze oraz znajdujące się na pierwszym piętrze reprezentacyjny salon, a na drugim piętrze sypialnie i salonik. 

Dom Uphagena można zwiedzać codziennie od 10 do 18. W poniedziałki wejście jest bezpłatne, w pozostałe dni za bilet wstępu zapłacimy 35 zł za bilet normalny i 25 zł za bilet ulgowy.

Dwór Artusa – najpiękniejsza kamienica Gdańska

Chociaż w Gdańsku znajdziemy wiele przykuwających wzrok kamienic, najpiękniejszą z nich jest Dwór Artusa. Budynek, położony przy Trakcie Królewskim powstał jeszcze w Średniowieczu. Niegdyś spotykali się tu kupcy, jednak ich rozwiązłe zabawy doprowadziły do przekształcenia Dworu w giełdę. Dzisiaj mieści się tu jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

Bazylika Mariacka w Gdańsku – monumentalna świątynia z punktem widokowym na miasto

Bazylika Mariacka to z pewnością jeden z najważniejszych zabytków Gdańska. To największy gotycki kościół z cegły na świecie! Nie dziwi więc, że budowa świątyni trwała niemal 160 lat.. W jej wnętrzach kryją się drogocenne zabytki – figura Pięknej Madonny, Tablica Dziesięciorga Przykazań z XV wieku czy też  – pochodzący z tego samego okresu – Zegar Astronomiczny. Duże wrażenie robi też ołtarz główny z początków XVI wieku. 

Odwiedzając Bazylikę Mariacką warto też wejść na wieżę, skąd rozciąga się wspaniały widok. Jednak uważajcie – prowadzi na nią aż 409 schodów, więc to raczej rozrywka dla wytrwałych!

Żuraw – charakterystyczny zabytek Gdańska

Czarny Żuraw to najczęściej spotykany widok na pocztówkach z Gdańska. Ten charakterystyczny, zabytkowy dźwig portowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. Stoi nad Motławą od XV wieku. Żuraw jest najstarszym dźwigiem portowym w Europie, a do tego jest to również brama Gdańska.

Niegdyś służył do załadunku towarów na statki i stawiania masztów, dzisiaj to wyjątkowe muzeum. Można tu oglądać wystawę poświęconą historii Gdańska.

W Gdańsku kryje się niesamowite miejsce – największa na skalę światową kolekcja bursztynu. Ponad 1000 eksponatów, w tym cenne bryłki z inkluzjami sprzed 40 mln lat oraz bursztynowa komnata – to jedne z wielu atrakcji, jakie zobaczycie w Muzeum Bursztynu. Jego nowa siedziba znajduje się przy Wielkim Młynie. Wraz z przenosinami, muzeum zyskało też nową wystawę, gdzie można podziwiać wyroby z bursztynu. Podczas zwiedzania można się dowiedzieć, jak wygląda proces powstawania bursztynu. Poznacie też historię tego wyjątkowej substancji.

Wystawa jest czynna codziennie, z wyjątkiem wtorków. W poniedziałek wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni za bilet wstępu zapłacimy 35 zł za bilet normalny i 25 zł za bilet ulgowy. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z pewnością każdy słyszał o Westerplatte, chociażby na lekcjach historii. To właśnie na tym półwyspie w 1939 roku, dokonano bohaterskiego czynu obrony półwyspu przed wojskami III Rzeszy. Półwysep mieści się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Dla upamiętnienia pamięci o poległych bohaterach powstał Pomnik Obrońców Westerplatte oraz cmentarz. Oprócz tego, przy ul. Sucharskiego 70, znajduje się Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Skoro już jesteśmy przy temacie wojny, bardzo ciekawym muzeum, które warto odwiedzić, jeśli interesuje was historia, jest Muzeum II Wojny Światowej. Obiekt został podzielony na trzy części: podziemną wystawę, która znajduje się 14 metrów pod ziemią i symbolizuje przeszłość, plac wokół muzeum, symbolizujący teraźniejszość i wieżę o wysokości 40,5 metra, która jest symbolem przyszłości. 

Muzeum znajduje się przy ul. Bartoszewskiego 1. Wejście na wystawę główną kosztuje 29 zł za bilet normalny i 22 zł za bilet ulgowy. We wtorki możecie zobaczyć wystawę bezpłatnie. Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie 3 godziny. Dla najmłodszych przygotowano też część wystawienniczą, której zwiedzanie zajmie około 45 minut. 

Europejskie Centrum Solidarności powstało, aby upamiętnić rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Znajdziecie tu multimedialną wystawę dedykowaną historii Solidarności, z interaktywnymi elementami. Centrum to także miejsce spotkań obywateli. Instytucja mieści się przy ul. Solidarności 1 i można ją zwiedzać codziennie w godzinach 10-19 w tygodniu i 10-20 w weekendy. W okresie od października do kwietnia wystawa jest nieczynna we wtorki. 

Będąc w Gdańsku zdecydowanie warto odwiedzić dawną Stocznię. Swego czasu wyprodukowano tu aż 1000 statków pełnomorskich, w tym pierwszy wybudowany w Polsce statek pełnomorski o wdzięcznej nazwie Sołdek, który nadal można podziwiać, już jako statek-muzeum. Stocznia to jednak nie tylko doskonale prosperujący zakład przemysłowy, ale przede wszystkim miejsce protestów, gdzie narodził się NSZZ “Solidarność”. 

Stocznia mieści się na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Z daleka już widać ogromne żurawie, oraz hale produkcyjne. Stocznie można zwiedzać na kilka sposobów – czy to w formie spaceru z przewodnikiem, czy też na rowerze, a nawet zabytkowym autobusem “Ogórkiem”. Na zwiedzanie warto poświęcić trochę więcej czasu, bo oprócz samych wnętrz na zwiedzających czekają tu instalacje artystyczne i rzeźby współczesnych artystów. Stocznia to też coraz częściej miejsce, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy, koncerty oraz widowiska artystyczne. 

Atrakcje w Gdańsku dla dzieci to temat rzeka… Gdańsk to miasto, które ma do zaoferowania najmłodszym wiele rozrywek na wysokim poziomie – z pewnością wasze pociechy na długo zapamiętają wizytę w tym nadmorskim mieście.

Statek Sołdek – muzeum o życiu marynarzy

Statek Sołdek to pierwszy pełnomorski okręt wyprodukowany przez gdańską stocznię. Statek służył dzielnie przez 32 lata i odbył 1479 rejsów, a dzisiaj służy dalej – już jako muzeum. Pod podkładem znajduje się wystawa “Sołdek i jego czasy”. Statek należy do Narodowego Muzeum Morskiego. Godziny otwarcia warto wcześniej sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum, ponieważ różnią się w zależności od sezonu. 

Hevelianum w Gdańsku – nauka poprzez zabawę dla całej rodziny

Jedna z edukacyjnych atrakcji dla najmłodszych w Gdańsku, a dokładniej na Górze Gradowej, to Centrum nauki i zabawy Hevelianum. To prawdziwa torpeda, jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych. Można tu spędzić cały dzień, a nawet kilka dni, tyle jest do zwiedzenia!

W centrum znajdziecie wystawy stałe, np. “Dookoła Świata” dla młodych podróżników, “Łamigłówka”, dla małych matematyków oraz “Z Energią”, dla dzieci, które są zainteresowane nauką. Oprócz wystaw, można też zwiedzić wojskowe forty na Górze Gradowej i wziąć udział w licznych spotkaniach z edukatorami.

Wizyta w zoo w Oliwie – rozrywka nie tylko dla dzieci

Czy wiecie, jak wyglądają golce, co jedzą żyrafy i ile ważą słonie? A może chcecie zobaczyć na żywo karmienie pingwinów, szarytek oraz lwów angolskich? Koniecznie odwiedźcie zoo w Oliwie! Zobaczycie tu aż 859 gatunków zwierząt. Dzieci będą zachwycone! Bilety do zoo można nabyć w kasie lub online, a ich cena wynosi od 15 do 40 zł – w zależności o rodzaju ulgi oraz od sezonu. Do zoo dojedziecie autobusami 169 lub 622, a jeśli wybieracie się autem, to parking znajduje się przy ulicy Karwieńskiej, 300 m od wejścia do zoo.

Latarnia morska w Gdańsku

Jeden z najpiękniejszych gdańskich zabytków, a zarazem doskonała atrakcja dla najmłodszych to latarnia morska w Nowym Porcie. Legenda niesie, że gdańska latarnia jest bliźniaczką najpiękniejszej latarni w całej Ameryce – tej w Cleveland w Ohio. Zwiedzając latarnię można zobaczyć nie tylko piękny widok na całą Zatokę Gdańska, ale też obejrzeć wystawę latarnictwa i zwiedzić oryginalne wnętrze latarni. Jeśli będziecie mieć szczęście, to może załapiecie się na opowieści latarnika – Jacka Michalaka, który od 2001 roku jest właścicielem latarni.

Park Oliwski to idealne miejsce na spędzenie ciepłego popołudnia, z dala od turystów i miejskiego zgiełku. To piękny zakątek zieleni, gdzie znajdziecie rośliny z całego świata. W parku znajdziecie ogród botaniczny oraz palmiarnię. Ale to nie koniec! Podczas upojnego spaceru można się pokusić o odwiedzenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz plenerowej Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, a także poszukać tajemniczej… Groty Szeptów. Bez wątpienia jest to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Park uważany jest za jeden z najstarszych w Polsce – powstał za czasów działalności Cystersów w 1186 roku. Warto go odwiedzić!

Doskonałym zakończeniem weekendu w Gdańsku jest oczywiście… plażowanie! W pogodne dni mieszkańcy Gdańska wybierają się zazwyczaj na plażę w Jelitkowie – między Gdańskiem a Sopotem. Znajduje się tu strzeżone kąpielisko, szeroka plaża, a także szereg atrakcji: od boisk sportowych, przez brodziki i zjeżdżalnie wodne dla najmłodszych, aż po Park Jelitkowski. Dużym walorem tego miejsca jest też słoneczna promenada, łącząca Sopot z Brzeźnem, wzdłuż której znajdziecie bary, kawiarnie i restauracje. Można tu dojechać komunikacją miejską – tramwajem linii 2, 4, 6 i 8 oraz autobusami: 117 i 227.

Innym miejscem, ulubionym przez Gdańszczan, jest plaża w Brzeźnie. To właśnie tu zawsze są tłumy. Może to za sprawą pięknej, piaszczystej plaży, a może przez 140-metrowe molo? A może w końcu przez piękną promenadę i malownicze parki – Reagana oraz Haffnera. Jedno jest pewne – brzeźnieńska plaża to must see podczas weekendu w Gdańsku. Plaża jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a kąpielisko jest strzeżone przez ratowników. W niedalekiej okolicy znajduje się plac zabaw dla dzieci. Dojedziecie tu tramwajem – 3 lub 5 oraz autobusami linii 148. 

Na mapie kulinarnej Gdańska znajdziecie wiele ciekawych pozycji. Są tu bowiem zarówno lokalne rarytasy, jak i europejskie lub światowe nowinki. Co roku jest tu organizowany Festiwal Kulinarny Gdańskie Smaki, gdzie serwowane są dania kuchni regionalnej. Jeżeli akurat nie traficie na to wydarzenie, polecamy wizytę w restauracji “Latający Holender”, gdzie można spróbować oryginalną gdańską zupę rybną, przyrządzaną z dorsza, łososia i rakowych szyjek. Niebo w gębie!

Jeśli szukacie czegoś bardziej światowego, polecamy wizytę w restauracji “Hewelke”, gdzie można spróbować kuchni z różnych zakątków świata, np. tatara z frytkami i majonezem truflowym, bao, czy też policzki wołowe. Dobrym wyborem jest również wizyta w restauracji “Carmnik Kantyna”. Serwują tu burgery, kanapki i frytki. 

Gdańsk oferuje hotele na każdą kieszeń. Warto zatem dobrze poszukać – najlepiej na portalu Travelist.pl, gdzie znajdziecie zarówno 5-gwiazdkowe, luksusowe obiekty, jak i przytulne pensjonaty lub apartamenty. Jednym z popularnych obiektów jest Hotel Sadova – ten 4-gwiazdkowy obiekt, położony w samym sercu Gdańska, oferuje gościom 164 komfortowe pokoje, designerskie centrum wellness oraz kameralną restaurację. 

Ciekawą propozycją jest też Hotel Orle. Ten komfortowy hotel z basenem i jacuzzi położony jest na malowniczej Wyspie Sobieszewskiej, w sosnowym lesie. Jeśli cenicie sobie spokojny wypoczynek na łonie natury, z pewnością będziecie zachwyceni. Obiekt oddaje do dyspozycji gości przytulne pokoje, basen z atrakcjami wodnymi, saunę, jacuzzi oraz masaże. Dla najmłodszych przygotowano brodzik oraz salę zabaw. 

Prawdziwym hitem jest Prawdzic Resort & Wellness. To kompleks, nastawiony na rodzinny wypoczynek, położony w Jelitkowie, 100 m od plaży. Obiekt oferuje gościom basen, jacuzzi, siłownię oraz wypożyczalnię kijków do nordic walkingu. Dla dzieci przygotowano masę atrakcji.