Kraków to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Dawna stolica kraju jest prawdziwą kopalnią zabytków i atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kraków oferuje zarówno doskonałe atrakcje dla miłośników historii, wypoczynku na świeżym powietrzu, kulinarnych smakoszy czy też atrakcji dla dzieci. Przedstawiamy ciekawe miejsca w Krakowie, których nie możesz ominąć!

Kraków to miasto, do którego prowadzi wiele dróg – można się tu dostać w miarę szybko z innych części Polski samochodem, jadąc autostradą A4, autokarem, pociągiem, czy też samolotem.

Port lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice położony jest 11 km na zachód od centrum Krakowa. Natomiast pociągi zatrzymują się w różnych częściach Krakowa – turyści najczęściej korzystają ze stacji Kraków Główny.

Historia Krakowa nie jest bynajmniej krótka – dzieje Grodu Kraka sięgają kilku wieków wstecz, kiedy to Władysław Jagiełło ustanowił tu stolicę kraju. To wtedy Kraków najbardziej się rozwinął pod niemal każdym względem. Do miasta przybywali najwięksi artyści z całej Europy, w tym Wit Stwosz, który wyrzeźbił ołtarz w kościele Mariackim. 

Pod koniec XVI wieku król Polski Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu swojego dworu z Krakowa do Warszawy. Potem dzieje Krakowa malowały się w coraz czarniejszych barwach. W XVII wieku ludność miasta zdziesiątkowała czarna ospa, a krótko potem miasto zostało zniszczone przez szwedzkie wojska. W 1795 roku Kraków został wcielony do Austrii w ramach rozbiorów Polski, jednak po upadku Napoleona uzyskał miano wolnego miasta.

Od tej pory los Krakowa się odmienił. Miasto stało się ostoją polskiej kultury i nauki, a wkrótce też przemysłu. Niestety, podczas II wojny światowej duża część krakowskiej inteligencji została stracona. Jednak to nie zabiło wyjątkowego ducha Krakowa – i tak do dziś Kraków jest symbolem ostoi polskiej sztuki i kultury. 

Zwiedzanie Krakowa warto zacząć od Starego Miasta. To obowiązkowy punkt na mapie Krakowa – zresztą nie da się go przeoczyć. Rynek Główny to serce miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy oraz turyści z całego świata. Nie każdy wie, że Stare Miasto to najstarszy obszar Krakowa, a Rynek Główny to jeden z największych placów w całej Europie.

Co ciekawe, Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie w 1978 roku. Głównymi zabytkami na Rynku są Sukiennice, wieża ratuszowa, Kościół Mariacki, gdzie co godzinę można usłyszeć hejnał oraz pomnik Adama Mickiewicza. 

Kraków jest pełen niespodzianek. Jedną z nich są podziemia Rynku, które znajdują się na odcinku pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim. To właśnie tu kryje się prawdziwa historia Krakowa. To niezwykłe podziemne muzeum powstało dzięki pracom archeologów, którzy odkryli szczątki średniowiecznego rynku kilka metrów pod ziemią. Podczas wycieczki z przewodnikiem, można się dowiedzieć co nieco o historii Krakowa sprzed wielu wieków. Wycieczka jest okraszona pokazami multimedialnymi. Cena za bilet waha się od 28 zł za bilet ulgowy do 32 zł za bilet normalny.

W samym sercu Krakowa, na Rynku Głównym, znajduje się skarbnica polskiej kultury, historii i sztuki – Kościół Mariacki. Jego początki datowane są na 1222 rok, jednak kościół, jaki możemy podziwiać w obecnej formie, powstał w XIV wieku. Remont kościoła zafundował kupiec, którego nazwisko możemy pamiętać jeszcze ze szkolnej ławy. Mikołaj Wierzynek był fundatorem kościelnego prezbiterium. Po tych inwestycjach, kościół dalej był rozbudowywany – powstał trójnawowy korpus oraz dwie wieże. 

Największą atrakcją kościoła Mariackiego jest oczywiście ołtarz główny. stworzony przez Wita Stwosza, który na zaproszenie miejskich rajców przybył do Krakowa z Norymbergi. Nad ołtarzem artysta napracował się długich 12 lat i zarobił równowartość rocznego budżetu miasta. W lipowym drewnie wyrzeźbionych zostało 200 postaci. Na uwagę zasługuje także polichromia, stworzona przez Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera oraz Tadeusza Dmochowskiego.  

Kawiarnie to nieodzowna część krakowskiego rynku. Spotkanie przy aromatycznym napoju to obowiązkowa część dnia wielu Krakowian. Kawiarnia z najlepszym widokiem, bo na panoramę Rynku, to Cafe Szał, która mieści się na piętrze w Sukiennicach, w jednej z filii Muzeum Narodowego. 

Innym ciekawym adresem, pod którym znajdziecie smaczną kawę oraz różnego rodzaju wypieki, jest Camelot Cafe – kawiarnia znajduje się w Zaułku Niewiernego Tomasza na Starym Mieście. 

Zaczęliśmy od tarasu, więc skończymy na piwnicach. Jedną z najciekawszych krakowskich kawiarni na Rynku jest Magia Cafe, której wnętrza zlokalizowane są w XV-wiecznych piwnicach. Można tu nie tylko napić się kawy, ale też posilić – lokal oferuje szerokie menu przekąsek.

Brama Floriańska to jedna z ośmiu bram wiodących do Krakowa. Jednak ta jest wyjątkowa – to właśnie tą bramą wkraczali do miasta królowie po zwycięskich bitwach oraz ważni goście, stąd też alternatywna nazwa – Brama Chwały. Prowadzi stąd trakt królewski, który wiedzie na Wawel. Historycy twierdzą, że wznosząca się na 34,5 m kamienna konstrukcja pochodzi z XIII wieku. Znajdziecie ją na końcu ul. Floriańskiej na Starym Mieście.

Krakowski Barbakan, mieszczący się przy ulicy Basztowej w centrum miasta, to jedna z najokazalszych średniowiecznych budowli militarnych w całej Europie. Podobne konstrukcje architektoniczne znajdują się jeszcze w Carcassonne we Francji oraz w Görlitz w Niemczech. Ta wyjątkowa budowla, zwana też Krakowskim Rondlem, to dzisiaj część Muzeum Krakowa. Grube na 3 metry mury, pamiętają niezwykłe historie sprzed kilku wieków. Z pewnością warto obejrzeć go z zewnątrz. Niestety, tymczasowo zwiedzanie Barbakanu nie jest możliwe, gdyż oddział muzeum jest zamknięty.

Planty to największy park miejski w Krakowie. To z pewnością nie lada gratka dla miłośników natury, którzy znajdą tu aż osiem malowniczych ogrodów, gdzie rośnie 40 gatunków drzew i krzewów, w tym różne egzotyczne rośliny oraz 130-letni platan.

Planty rozciągają się na powierzchni 21 ha i wdzięcznie okalają Stare Miasto. Warto tu przyjść, aby ochłonąć od zgiełku miasta, szczególnie wiosną, kiedy budząca się do życia przyroda wzbudza największy zachwyt. 

Największą wizytówką Krakowa i obowiązkowym punktem na mapie miasta dla każdego turysty jest Zamek Królewski położony na Wzgórzu Wawelskim. To prawdziwa gratka dla miłośników historii Polski – zamek przez wiele wieków był siedzibą królów polskich, a w 1930 roku stał się też ważnym muzeum, gdzie można podziwiać dziś bogate zbiory obrazów, tkanin, mebli oraz wyrobów złotniczych. Nie każdy wie, że to właśnie tu znajduje się… największa kolekcja namiotów w Europie!

Tym, co z pewnością warto obejrzeć na zamku, są reprezentacyjne komnaty i apartamenty królewskie. Można się tu przenieść do czasów, kiedy Polską rządzili królowie, i zobaczyć jak mieszkali. Na zewnątrz zamku na odwiedzających czekają trasy sezonowe, dostępne między kwietniem a październikiem.

Na szczególną uwagę zasługuje Smocza Jama, czyli jaskinia położona na zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza. Atrakcja spodoba się z pewnością najmłodszym turystom, którzy będą mieli okazję zobaczyć na własne oczy Smoka Wawelskiego i poznać oryginalną legendę.

Będąc w Zamku Królewskim, warto odwiedzić położoną po sąsiedzku Katedrę Wawelską, która mieści się na Wzgórzu Wawelskim. Jest to szczególnie wyjątkowe miejsce dla Polaków, gdyż właśnie tutaj znajdują się grobowce polskich królów i wybitnych Polaków. Najstarszym grobem jest sarkofag Władysława Łokietka, który zmarł w 1333 roku. Sama katedra powstała już około 1000 roku, jednak obecna forma Katedry powstała w XIV wieku. We wnętrzu bazyliki roi się od historycznych pamiątek i symboli, jak np. zawieszonych na łańcuchach kości wieloryba i nosorożca włochatego, które mają chronić przed złem. W bazylice znajduje się też cudowny czarny krucyfiks, do którego miała się modlić sama święta Królowa Jadwiga. Jak sami widzicie, wizyta w Katedrze to potężna dawka namacalnej historii Polski, którą możemy poznać z bliska. 

Aby zwiedzić katedrę, należy nabyć bilet wstępu – ceny biletów zaczynają się już od 23 złotych. My polecamy zwiedzić ten obiekt z audio przewodnikiem – za bilet zapłacicie 36 złotych. W Katedrze odbywają się też nabożeństwa – przy relikwiach św. Królowej Jadwigi, przy relikwiach św. Stanisława czy też przy Ołtarzu Koronacyjnym gdzie, jak sama nazwa wskazuje, odbywały się w dawnych czasach koronacje królów. Warto sprawdzić wcześniej godziny, w jakich odprawiane są msze.

Bulwary wiślane to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek u stóp Wawelu. Można tu spacerować, zorganizować piknik, albo wybrać się na rejs po Wiśle. W sezonie odbywają się tu liczne koncerty i imprezy plenerowe, w tym słynne Wianki, czyli impreza z okazji powitania lata, kiedy to do rzeki wrzuca się kolorowe wieńce z kwiatów.

Niegdyś krakowski Kazimierz był domem dla Żydów, który pojawili się na tych terenach w XIV wieku. Ta wyjątkowa dzielnica mieściła się w obrębie dzisiejszej ulicy Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Kazimierz rządził się własnymi prawami – mniejszość żydowska, która stanowiła aż jedną czwartą ludności Krakowa, sama inwestowała w rozbudowę dzielnicy i rozwój ośrodków kulturalnych i religijnych.

Na terenie Kazimierza funkcjonowało siedem ortodoksyjnych synagog. Dzieje doskonale prosperującej społeczności zostały brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej. Żydzi zamieszkujący Kazimierz zostali wówczas umieszczeni w gettcie, które znajdowało się w dzielnicy Podgórze. 

Dzisiaj Kazimierz znowu tętni życiem. Dla mieszkańców jest to nowa dzielnica krakowskiej bohemy. Mnóstwo tu klimatycznych knajpek, pubów i restauracji, a także pracowni artystycznych i galerii. Kulturę i tradycje krakowskich Żydów można poznać na nowo podczas organizowanego co roku Festiwalu Kultury Żydowskiej przy ulicy Szerokiej. 

Kładka Ojca Bernatka to szczególne miejsce dla zakochanych. Kładka powstała stosunkowo niedawno , bo w 2010 roku, ale od tej pory zakochani powiesili tu już setki kłódek, na których wygrawerowane są imiona.

Ta urocza tradycja jest dobrze znana w Paryżu, gdzie na moście Pont des Arts zakochani przypinają masowo kłódki i wrzucają kluczyk do rzeki. Jeśli Wy też chcecie w symboliczny sposób uczcić swoją miłość, kierujcie się z Kazimierza na Podgórze, bo kładka łączy te dwie dzielnice.

Muzeum Historyczne Krakowa to wyjątkowe miejsce, a właściwie kilka miejsc, gdzie można bliżej poznać bogatą historię dawnej stolicy Polski. Obszerne zbiory obejmują dawne plany miasta, portrety znamienitych mieszkańców, historyczne pamiątki. Główna siedziba muzeum, tzw. “Krzysztofory”, mieści się w trzech połączonych kamienicach przy Rynku, natomiast to tylko część muzeum. Jego oddziały rozsiane są po całym Krakowie i obejmują m.in. Fabrykę Schindlera, Aptekę pod Orłem, Mury Obronne czy też Barbakan i Wieżę Ratuszową.  

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przed II wojną światową w Krakowie, a przede wszystkim na krakowskim Kazimierzu, znajdowało się wiele synagog, ale najważniejszą z nich była Stara Synagoga. To, jak sama nazwa wskazuje, najstarsza synagoga zachowana w Polsce. Powstała w XV wieku i mimo, iż w czasach wojny zostało zniszczone jej wyposażenie i sklepienie, w latach 1956-1959 synagoga została odrestaurowana. 

Dzisiaj synagoga jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Kraków. Można tu zobaczyć liczne zabytki związane z kulturą i historią Żydów krakowskich, a także wziąć udział w wystawach, mających na celu przedstawienie dawnych tradycji i zwyczajów Żydów.

Pamiętacie film Lista Schindlera Stevena Spielberga? Warto go obejrzeć przed wycieczką do Fabryki “Emalia”. Fabryka mieszcząca się na krakowskim Zabłociu, należała niegdyś do niemieckiego biznesmena Oskara Schindlera, który był członkiem NSDAP i posiadał wiele fabryk, w tym właśnie fabrykę “Emalia”. Schindler, jak sam twierdził, brzydził się działaniami nazistów, dlatego celowo zatrudniał Żydów i chronił ich przed wywożeniem do obozów pracy. Wspaniała historia Schindlera jest przedmiotem wystawy, którą można oglądać dzisiaj w Fabryce “Emalia”. 

Muzeum Narodowe w Krakowie to idealne miejsce dla miłośników sztuki. To jedno z najważniejszych tego typu placówek nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Muzeum posiada bogate zbiory dzieł sztuki polskiej i światowej – obrazy, grafiki, rzeźby oraz wyjątkowo ciekawe numizmaty. Główna siedziba muzeum znajduje się na pierwszym piętrze Sukiennic. Oprócz tego muzeum składa się z jedenastu oddziałów, które mieszczą się w historycznych budynkach na terenie Krakowa.

Jednym z oddziałów Muzeum Narodowego jest Dom Jana Matejki, który znajduje się przy ulicy Floriańskiej. W domu, gdzie urodził się, żył, tworzył i zmarł twórca “Bitwy pod Grunwaldem” czy też “Stańczyka”, dzisiaj można zobaczyć pracownię malarza, przedmioty codziennego użytku oraz jego obrazy i szkice. To jedna z największych atrakcji Krakowa dla miłośników malarstwa i sztuki.

W Krakowie znajduje się w sumie pięć kopców, czyli usypanych wzniesień, z których każdy wiąże się z inną historią. Z pewnością najpiękniejszy widok na panoramę Krakowa rozciąga się z Kopca Kościuszki.

Przy okazji można dowiedzieć się ciekawostek na temat naszego bohatera narodowego, wziąć udział w lekcji historii czy też zwiedzić zabytkowy XIX-wieczny fort. To z pewnością świetny pomysł na spędzenie popołudnia w Krakowie. 

Źródło: www.mit.krakow.pl

Kolejne ciekawe muzeum na mapie Krakowa to Muzeum Inżynierii i Techniki. Jednak, niech Was nazwa nie zwiedzie – to doskonałe miejsce na spędzenie miłych chwil zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano tu m.in. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie na sześciu hektarach dzieci mogą poznać  instalacje naukowe, przeprowadzać eksperymenty, czy też wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Dla dzieci od 4 do 10 lat otwarto też Strefę Klocków.

Inną propozycją dla rodzin z dziećmi jest wycieczka do Centrum Nauki i Zmysłów. Można tu odwiedzić wystawę “W stronę ciemności”, gdzie w całkowitej ciemności można uruchomić wszystkie zmysły. Po wystawie oprowadza niewidomy przewodnik, który podpowiada uczestnikom, jak odbierać rzeczywistość bez użycia zmysłu wzroku. 

Druga część centrum, dotycząca nauki, to wystawa “W stronę światła”, gdzie przedstawione są różnorodne eksperymenty naukowe, dzięki którym można się dowiedzieć, jak funkcjonuje świat. 

Pasjonatom podniebnych przygód polecamy odwiedzenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zobaczycie tu liczne eksponaty i poznacie historię awiacji. Na zwiedzających czeka bogata ekspozycja statków powietrznych, którą z pewnością docenią amatorzy lotnictwa. Muzeum znajduje się w Krakowie przy ulicy Jana Pawła II 39. 

Park wodny w Krakowie to nie tylko doskonała propozycja wypoczynku na upalne dni. Park wodny to świetny pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia na wodnych szaleństwach. Znajdziecie tu 4 zjeżdżalnie zewnętrzne, rwącą rzekę, zjeżdżalnię pontonową, a także brodzik dla dzieci z wyspą piratów.

Miłośnicy wellness mogą odpocząć w jacuzzi lub w saunarium. Za godzinę pobytu w parku wodnym zapłacicie 47 zł za bilet ulgowy i 51 zł za normalny. 

Latem ciekawą alternatywną dla parku wodnego jest kąpielisko Zakrzówek, czyli zbiornik wodny położony w dawnym kamieniołomie. To ulubione miejsce Krakowian, którzy latem tłumnie przybywają tu aby plażować, pływać i… nurkować. Wody Zakrzówka kryją bowiem takie podwodne skarby jak fiata, autobus czy nawet furgonetkę. Na terenie akwenu działa Centrum Nurkowe Kraken, gdzie można rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem. 

W 2023 roku na terenie Zakrzówka wydzielono kąpielisko miejskie. Kąpielisko zostało zrewitalizowane, a na wodzie stanęło 5 pływających basenów oraz drewniane pomosty, na których można się opalać. Całości pilnują ratownicy przez siedem dni w tygodniu.

Jednym z miejsc, dla których zjeżdżają się do Krakowa turyści z całego świata, jest Królewska Kopalnia Soli w Wieliczce. To jedna z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Obiekt został wpisany na listę UNESCO jeszcze w 1978 roku. Turyści mogą zwiedzić trasę turystyczną o łącznej długości 3 kilometrów. Wiedzie ona przez solankowe jeziora, podziemne komory oraz niesamowity podziemny kościół – Kaplicę Św. Kingi.

Zwiedzanie trwa około 3 godzin, podczas których pokonacie aż 800 schodów! Jednak warto się wysilić dla tych niesamowitych widoków. Dla turystów została też udostępniona trasa górnicza, gdzie czeka wędrówka po podziemnym solnym labiryncie i zadania – poszukiwanie soli czy też badanie atmosfery kopalnianej. 

Mówi się, że każdy Polak powinien chociaż raz w życiu odwiedzić Auschwitz-Birkenau. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady funkcjonuje dzisiaj jako miejsce pamięci i muzeum. To bezsprzecznie miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Podczas zwiedzania, które niejednego napawa grozą, poznacie kulisy funkcjonowania obozu i codzienność ponad 1,1 mln więźniów, którzy trafili tu podczas wojny. Jest to z pewnością mocne, ale bardzo cenne doświadczenie. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, który opowiada o historii tego miejsca. Karta wstępu na ogólne zwiedzanie z edukatorem, które trwa 3,5 godziny, kosztuje 100 zł. Wstęp na teren obozu nie jest zalecany dla dzieci poniżej 14 roku życia, o czym warto pamiętać planując zwiedzanie Auschwitz-Birkenau.

W Krakowie można znaleźć dogodny nocleg na każdą kieszeń. Znajdziecie tu zarówno 5-gwiazdkowe hotele na światowym poziomie, jak i bardziej przytulne i skromne pensjonaty. Duży wybór hoteli znajdziecie na portalu Travelist.pl. Dobrym wyborem jest 4-gwiazdkowy Q Hotel Plus Kraków, położony zaledwie kilka minut spacerem od Rynku. Goście mają tu zapewnione śniadania, komfortowe, klimatyzowane pokoje oraz strefę rekreacyjną z maszynami do ćwiczeń cardio.

Jeśli chcecie poczuć wyjątkowy klimat krakowskiego Kazimierza, zatrzymajcie się w nowoczesnym hotelu Golden Tulip Kraków Kazimierz****. Ten 4-gwiazdkowy obiekt oferuje gościom przytulne pokoje, restaurację Estragon oraz Gold Coctail Bar. Są tu również atrakcje dla najmłodszych – sala i plac zabaw oraz liczne udogodnienia dla dzieci.

Naszą ostatnią propozycją jest Hampton by Hilton Kraków ***, który znajduje się nieco dalej od centrum, jednak jest idealnym wyborem dla gości biznesowych lub dla osób wybierających się na wydarzenie na Tauron Arenie. Obiekt położony jest w dzielnicy biznesowej, 5 minut jazdy samochodem od centrum. Znajdziecie tu komfortowe pokoje, smaczne śniadania oraz całodobowe centrum fitness.

 O miano najlepszej restauracji w Krakowie walczy wiele lokali – kulinarna mapa Krakowa jest upstrzona różnorodnymi lokalami i znajdziecie tu praktycznie każdą kuchnię, o jakiej tylko zamarzycie. Dlatego wybraliśmy dla was trzy lokale, serwujące – zdaniem miejscowych – najlepszą kuchnię. 

Jeśli chcecie spróbować lokalnej krakowskiej kuchni, zapraszamy do niepozornej restauracji “Po krakosku”, zlokalizowanej przy placu Wolnica 12 na krakowskim Kazimierzu. Serwują tu takie klasyki jak kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą, czy też pieczone żeberka, ale polecamy wgryźć się w pierogi z białą kiełbasą i chrzanem lub słynną maczankę krakowską. Palce lizać!

Macie ochotę na kuchnię włoską? Wybierzcie się do Ristorantino – zjecie tu przepyszne makarony i tiramisu, które niczym nie ustępują tym przygotowywanym we Włoszech. 

Polecamy także grecką tawernę Minoas Greek Tavern, gdzie możecie spróbować oryginalnych greckich potraw, jak np. kebab jagnięcy, pierożki ze szpinakiem i fetą czy też baklavę. Nie zapomnijcie wcześniej zarezerwować stolika!

A jeśli złapie Was głód przy Placu Nowym, koniecznie wybierzcie się na słynne zapiekanki z „Okrąglaka”. Toż to istne zapiekankowe zagłębie! Ceglany pawilon handlowy jest gęsto usiany okienkami – a co okienko, to zapiekanki… Niby prosta przekąska z bułką w roli głównej na Kazimierzu zamienia się w zachwycający różnorodnością kompozycji przysmak o urzekającej nazwie. Którą wybieracie – „Królewską” „Zalotną” czy „Romantyczną”?