Stolica Polski to podobno miasto, które albo się kocha, albo nienawidzi. Jedno jest pewne – Warszawa budzi duże emocje – i nie bez powodu. Jest tu wszystko – światowej klasy muzea, piękne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, cudowne ogrody i parki, klimatyczne restauracje. Co zatem warto zobaczyć w Warszawie? Sprawdźcie razem z nami!

Stare Miasto to jedno z wielu serc Warszawy, ale z pewnością to najważniejsze. To właśnie tu znajduje się reprezentacyjna część stolicy. Mimo wszechobecnych tłumów, warto spędzić tu popołudnie i zwiedzić niespiesznie wąskie uliczki z kocimi łbami. Znajduje się tu również wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy, znajdujące się na Rynku Starego Miasta przedstawia niezwykłe historie zwykłych rzeczy. Historia jest tu przedstawiona za pomocą niepozornych przedmiotów, które skrywają wyjątkową przeszłość, ściśle związaną z dziejami Warszawy. Wystawa czynna jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, a najlepiej zobaczyć ją razem z przewodnikiem. 

Barbakan w Warszawie

Warszawski barbakan to miejsce, które pamięta jeszcze czasy średniowieczne. Powstał w 1548 roku i jest jednym z nielicznych zabudowań obronnych tego typu. Dzisiaj barbakan jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Starówki oraz ulubionym miejscem spacerowiczów.

Pomnik Małego Powstańca

Pomnik Małego Powstańca powstał na cześć najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Przedstawia kilkuletnie dziecko w zbyt dużym hełmie, z przewieszoną przez ramię bronią. Pomnik znajdziecie przy ulicy Podwale, przy murze obronnym Starego Miasta.

Multimedialny Park Fontann w Warszawie

Multimedialny Park Fontann to jedna z najpiękniejszych atrakcji miasta, która spodoba się szczególnie najmłodszym. Kompleks czterech fontann czynny jest od maja do końca września i właśnie wtedy można tu podziwiać wieczorne multimedialne spektakle światła, muzyki i wody, na które zawsze ściągają tłumy widzów. Pokazy odbywają się w każdy piątek i sobotę około godziny 21.30. Park Fontann mieści się na Podzamczu przy Skwerze im. I Dywizji Pancernej.

Syrenka

Syrenka to symbol Warszawy – można ją spotkać w wielu miejscach stolicy. Najbardziej znany pomnik znajduje się na Rynku Starego Miasta.

Posąg syreny z mieczem i tarczą znajdziecie też nad Wisłą, na wysokości ulicy Tamka. Rzeźba syrenki znajduje się także na Osiedlu za Żelazną Bramą.

Plac Zamkowy to z pewnością najbardziej rozpoznawalne miejsce w stolicy. Na pewno kojarzycie je z przewodników oraz pocztówek. Ten ulubiony przez turystów plac tętni życiem o każdej porze. Obowiązkowe jest zdjęcie pod kolumną Zygmunta III Wazy, która jest symbolem placu Zamkowego.

Będąc w okolicy warto też zwiedzić wnętrza archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela oraz Zamek Królewski, gdzie oprócz ekspozycji stałej można podziwiać wystawy znanych malarzy i artystów.

Będąc na Placu Zamkowym, trzeba koniecznie udać się na spacer Krakowskim Przedmieściem. Znajdziecie tu nie tylko eleganckie butiki i restauracje, ale też ważne miejsca dla warszawiaków. To przede wszystkim Pałac Prezydencki – to właśnie tu prezydent gości głowy państw i szefów rządów z innych krajów. 

Tuż obok znajduje się Hotel Bristol – luksusowy, 5-gwiazdkowy obiekt, łączący historię i nowoczesność. Hotel mieści się w pięknym budynku w neorenesansowym stylu, gdzie dawniej znajdował się pałac Tarnowskich. Warto wpaść tu chociaż na kawę – a nuż spotkacie jakąś gwiazdę, która akurat przebywa w Warszawie? 

Godne uwagi są także kościoły, znajdujące się na Krakowskim Przedmieściu: Kościół św. Krzyża oraz Kościół św. Anny z tarasem widokowym. Odbywają się tu ważne uroczystości, a same kościoły również cieszą oko zabytkową architekturą.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem natkniecie się na kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Znamienita uczelnia ma tu właśnie swoją siedzibę. Warto wejść przez bramę główną i poczuć akademickiego ducha uczelni! Nieopodal znajdują się pomniki Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza, które beznamiętnie spoglądają na spacerowiczów.  

Kolejnym miejscem, które jest must see w Warszawie to oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Ten, wznoszący się na 114 metrów relikt PRL, to prawdziwy symbol Warszawy. Jak sama nazwa wskazuje – wnętrza pałacu to prawdziwa gratka dla miłośników kultury i nauki. Znajduje się tu kino Kinoteka, Teatr 6 piętro, Teatr Lalka, Teatr Dramatyczny i Teatr Studio. Znajdziecie tu również Muzeum Ewolucji i Narodowe Muzeum Techniki. W pałacu odbywają się różne wydarzenia i konferencje. Godnym polecenia jest punkt widokowy, na który można wjechać windą w zaledwie 19 sekund. 

Jeśli odwiedzacie Warszawę w miesiącach letnich, polecamy gorąco wizytę w Łazienkach Królewskich. To z całą pewnością najpiękniejszy warszawski ogród, gdzie niegdyś znajdowała się rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spacer szerokimi alejami, które okalają stare drzewa to prawdziwa przyjemność. Co więcej, spacerując po parku można spotkać wolno spacerujące pawie, których krzyk wzbudza w przechodniach grozę i zachwyt. Będąc w Łazienkach warto też przepłynąć się gondolą i zwiedzić Pałac na Wyspie. 

W wakacje odbywają się tu koncerty chopinowskie, gdzie pośród kwiatów gromadzą się tłumy słuchaczy, delektujących się muzyką na żywo.

BUW, czyli Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. W awangardowym budynku znajduje się pokaźny księgozbiór – to właśnie tu studenci przygotowują się do sesji. Na dachu biblioteki mieści się jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Ogród dzieli się na dwie części: górną, o powierzchni 200 m2 i dolną o pow. 15000 m2.

Znajdziecie tu staw, fontannę oraz rzeźby Ryszarda Stryjeckiego, ale co najważniejsze – w otoczeniu zieleni będziecie mogli podziwiać malowniczy widok na Wisłę i panoramę miasta. To naprawdę urokliwe miejsce, w którym można docenić piękno Warszawy.  

Bulwary Wiślane, znane do niedawna wszystkim warszawiakom jako imprezowe miejsce stolicy, po generalnym remoncie stało się również idealnym miejscem na rodzinne spacery. Szeroki deptak wzdłuż rzeki można pokonać pieszo, na rowerze czy na rolkach. Wzdłuż deptaku znajdziecie altany z leżakami, siedziska z konarów, kawiarnie czy restauracje. Wieczorem otwierają się tu kluby nocne, które gromadzą w sezonie prawdziwe tłumy imprezowiczów. 

Na Bulwarach ma też swoją siedzibę wyjątkowe muzeum nad Wisłą – Muzeum Sztuki Nowoczesnej. We wnętrzach drewnianego pawilonu kryją się wystawy poświęcone sztuce współczesnej.

Warszawskie zoo to ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mieszka tu około 500 gatunków – w sumie 12 tys. zwierząt. Od węży i jaszczurek, przez foki, flamingi, leniwce, aż po goryle, słonie, nosorożce i żyrafy. Spacer po ogrodzie zoologicznym może być dobrym pomysłem na spędzenie miłego popołudnia w stolicy. Na terenie zoo czekają na was punkty gastronomiczne oraz place zabaw dla najmłodszych. Zoo mieści się przy ulicy Ratuszowej na Pradze. 

W warszawskiej dzielnicy Wilanów znajduje się barokowy pałac królewski, wzniesiony przez króla Jana III Sobieskiego w latach 1681-1696. Warto zarezerwować sobie kilka godzin na zwiedzanie tej perełki architektonicznej. To nie tylko prawdziwa uczta dla oczu, ale też ciekawa lekcja historii. W pałacu można zwiedzić królewskie apartamenty, zobaczyć XVII-wieczny zegar słoneczny, czy też odpocząć w królewskim ogrodzie. Zimą organizowana jest wystawa pt. Królewskie Ogrody Światła.

Pałac mieści się przy ulicy. St. Kostki Potockiego 10/16 i jest czynny codziennie oprócz wtorków. Bilety można nabyć online – bilet normalny na zwiedzanie pałacu i parku kosztuje 35 zł, a ulgowy 28 zł.

Interesujące dzieje dawnej Warszawy zostały zamknięte w licznych muzeach na terenie stolicy. Są jednak pośród nich dwa, które koniecznie musicie odwiedzić. Pierwsze z nich to Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nowoczesne muzeum przedstawia 1000 lat dziejów polskich Żydów. Można tu poznać bliżej bogatą historię żydowskiej mniejszości oraz zobaczyć, jak na przestrzeni lat kształtowała się żydowska kultura. Muzeum podzielone jest na dwie części: wystawę stałą oraz wystawy czasowe. Ceny biletów to 45 zł za bilet normalny, 35 zł za bilet ulgowy i 1 zł dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia. W czwartki wstęp do muzeum jest bezpłatny. 

Drugim, wartym uwagi miejscem, jest Muzeum Powstania Warszawskiego, znajdujące się przy ulicy Grzybowskiej 79. Jest to wyjątkowe miejsce, które za pomocą multimedialnej ekspozycji prezentuje dzieje Powstania Warszawskiego, a także tego, jak to wydarzenie wpłynęło na dalsze losy stolicy. Za bilet wstępu zapłacicie 30 zł za bilet normalny i 25 zł za bilet ulgowy.

Warszawa to miasto, którego nie sposób zwiedzić w weekend. Liczne atrakcje, urokliwe ogrody, ciekawe muzea oraz klimatyczne dzielnice – na prawdziwe poznanie Warszawy potrzeba dużo więcej czasu. Zobacz, jakie atrakcje warto jeszcze zobaczyć!

Centrum Nauki Kopernik 

Doskonałe miejsce, szczególnie dla najmłodszych odkrywców, to Centrum Nauki Kopernik, znajdujące się tuż przy Bulwarach Wiślanych. Tu nie tylko zobaczycie, ale też doświadczycie, jak działa świat. Co tu znajdziecie? Między innymi Strefę Eksperymentowania, laboratoria, Teatr Wysokich Napięć, Teatr Robotyczny oraz Majsternię.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano strefę Bzzz! Na terenie centrum znajduje się też planetarium. Najlepiej poświęcić cały dzień i spędzić tu wyjątkowy czas. 

Teatr Wielki na placu Teatralnym

Miłośnicy kultury będą zachwyceni – Teatr Wielki to miejsce z 255-letnią historią, w którym mieści się Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy, Galeria Opera i Muzeum Teatralne. To obowiązkowy punkt na mapie Warszawy dla wszystkich, którzy kochają teatr. Odbywają się tu przedstawienia teatralne i operowe na światowym poziomie. Pamiętajcie tylko, aby kupić bilety z wyprzedzeniem!

Warszawskie place

W centrum stolicy znajdziecie trzy place, które tętnią życiem. To plac Trzech Krzyży, plac Konstytucji i plac Zbawiciela. Znajdziecie tam ciekawe lokale, bary i kawiarnie, a siedząc przy stoliku i niespiesznie sącząc drinka lub kawę, będziecie mogli obserwować toczące się w biegu życie warszawiaków.

Elektrownia Powiśle, Browary Warszawskie, Fabryka Norblina i Hala Koszyki 

Wyjątkowo modne miejsca wśród mieszkańców stolicy to zrewitalizowane historyczne obiekty, które na nowo tętnią życiem. Niegdyś na różne sposoby służyły warszawiakom; dzisiaj to hale restauracyjne, gdzie można zarówno dobrze zjeść, jak i się pobawić. W każdym z tych miejsc odbywają się ciekawe wydarzenia, koncerty, festiwale. Znajdziecie tu także atrakcje dla najmłodszych.

Praga – nowoczesność i wspomnienie dawnej Warszawy

Warto odwiedzić także wyjątkowe miejsce w Warszawie – Pragę. Dzielnica przez długi czas siała postrach wśród mieszkańców, którzy rzadko kiedy się tu zapuszczali po zmroku. Od kilku lat wizerunek Pragi bardzo się zmienił. Chociaż nadal można tu podziwiać stare budynki i kamienice, coraz częstszym widokiem są nowoczesne apartamentowce i biurowce. Praga może się też pochwalić takimi perełkami jak Stadion Narodowy, Centrum Praskie Koneser czy też Muzeum Polskiej Wódki. Znajduje się tu również uwielbiane przez turystów Muzeum Neonów. 

W wakacje można się zrelaksować na plaży nad Wisłą, która po tej stronie rzeki jest szczególnie oblegana. Nieopodal znajduje się ogród zoologiczny. Jeśli chcecie poczuć klimat dawnej Pragi, wybierzcie się na ulicę Ząbkowską i Bazar Różyckiego przy ulicy Targowej, który za dawnych czasów był głównym centrum handlu na Pradze.

Most Świętokrzyski

Jeśli chcecie poczuć się jak na moście Brooklińskim w Nowym Jorku, wybierzcie się na Most Świętokrzyski w Warszawie! To pierwszy podwieszany most w stolicy, o długości 479 metrów.

Łączy Wybrzeże Kościuszkowskie z Wybrzeżem Szczecińskim na Pradze. Gwarantujemy, że znajdziecie tu najlepsze widoki na panoramę Warszawy o zachodzie słońca. 

Warszawa może poszczycić się najlepszymi hotelami, wśród których znajdziecie zarówno 5-gwiazdkowe obiekty, jak i nowoczesne apartamenty. Jeżeli zależy wam na dobrej lokalizacji w ścisłym centrum stolicy, wybierzcie Novotel Warszawa Centrum. Ten 4-gwiazdkowy hotel położony jest tuż przy Dworcu Centralnym i Pałacu Kultury. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania stolicy. Obiekt oferuje gościom komfortowe, klimatyzowane pokoje z telewizorem, Wi-Fi oraz panoramicznym widokiem na okolicę. 

Inną propozycją jest butikowy Sava Boutique Hotel, położony na warszawskim Powiślu. Z okien tego hotelu można podziwiać pomnik Syrenki. Pokoje są eleganckie i stylowe, wyposażone  w klimatyzację, łazienkę i Wi-Fi. W pokojach znajdują się wygodne łóżka, które są spełnieniem marzeń śpiochów. A o poranku czeka na was w hotelowej restauracji śniadanie przygotowane przez zwycięzcę programu Top Chef, Martina Gimeneza Castro.

Jeśli natomiast chcecie poczuć klimat warszawskiej Pragi, zarezerwujcie nocleg w Hotelu Tulip Residences Warsaw Targowa. To także dobre rozwiązanie dla osób, które wybierają się na koncert na pobliskim Stadionie Narodowym. Ten aparthotel nie wydrenuje waszej kieszeni ale, co ważniejsze, znajduje się w centrum miasta, zaledwie 3 minuty od stacji metra, dzięki czemu stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Warszawy. Goście mają do dyspozycji pokoje i apartamenty z łazienką, telewizorem i Wi-Fi. 

Gdzie zjeść w Warszawie? To odwieczny problem nie tylko przyjezdnych, ale też samych warszawiaków. Stolica obfituje w restauracje, bary mleczne, kawiarnie, bary z przekąskami i co tylko jesteście sobie w stanie wyobrazić. Przedstawiamy wam nasze trzy propozycje na wyjątkowy wieczór. 

Klimatyczna, stylowa, idealna na romantyczną kolację i rodzinny obiad – tak można pokrótce opisać restaurację Stary Dom. Restauracja ta była niegdyś miejscem spotkań dżokejów z pobliskiego toru wyścigów konnych na Służewcu. Króluje tu tradycyjna kuchnia polska, oparta o regionalne produkty. Zjecie tu m.in. chleb ze smalcem, śledzika po kaszubsku, kotleta mielonego bigos myśliwski oraz pieczeń z jelenia. Palce lizać! 

Najlepsze włoskie jedzenie serwują, naszym subiektywnym zdaniem, w Dziurce Od Klucza. Restauracja znajduje się na Forcie Służew. W niebanalnych wnętrzach serwowane są pyszne włoskie potrawy, przygotowane na oczach gości ze świeżych produktów. Specjalnością lokalu są makarony, ale zjecie tu też ze smakiem owoce morza, pizzę czy też inspirowane włoską kuchnię zupy-kremy. Wisienką na torcie są desery – tutejsze serniki, bezy czy tiramisu zawsze zaskakują połączeniem smaków i rozpływają się w ustach! 

Ostatnia restauracja, którą chcielibyśmy wam polecić, jest dość nietypowa. Nie wejdziecie tu też z ulicy. Musicie zrobić wcześniej rezerwację. Ale za to nie musicie się elegancko ubierać. Mowa tu o restauracji Different, mieszczącej się w Atlas Tower, tuż obok Niewidzialnego Muzeum. Restauracja jest miejscem prowadzonym przez osoby niewidome. Degustacja odbywa się w całkowitej ciemności. Goście przekraczając progi lokalu, są prowadzeni przez kelnerów do stolików i od tej pory muszą się kierować pozostałymi zmysłami. Co ciekawe, goście nie znają wcześniej menu, więc dochodzi też element zgadywania, bo nie do końca wiadomo, co znajduje się na talerzu. Jednym słowem: to bardzo ciekawe doświadczenie – nie tylko kulinarne!