Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. I nie bez powodu – piękne plaże, pyszne jedzenie, przyjazna atmosfera i malownicza przyroda, a do tego masa atrakcji dla dzieci i dorosłych – czego chcieć więcej?

Chorwacja jest jednak wyjątkowym krajem pod jeszcze innym kątem – chorwacki archipelag to drugi na Morzu Adriatyckim pod względem liczebności. Znajduje się tu 698 wysp, 389 wysepek i 78 raf. Jest co zwiedzać! 

Chorwacja jest bardzo dobrze skomunikowanym krajem. Istnieje tu dobrze rozbudowana sieć kolejowa i autobusowa, w głównych miastach są też lotniska międzynarodowe. Znajdziecie je w Zagrzebiu, Dubrowniku, Zadarze, Puli, Splicie, Rijece i Osijeku. Jednak nadal najwygodniejszym środkiem komunikacji, szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi, pozostaje samochód. Jest to dobry punkt wyjścia, jeśli chodzi o zwiedzanie wysp. Dotarcie do głównej bazy wypadowej to jednak dopiero początek przygody! 

Jeśli macie w planie podróżowanie między wyspami, a jest z czego wybierać, najlepiej wybrać prom – to najtańszy i najpopularniejszy sposób na zwiedzanie chorwackiego archipelagu. Dostępne są zarówno promy samochodowe, jak i osobowe. Dla osób, które poszukują bardziej oryginalnego środka podróży są do dyspozycji także wodnosamoloty, katamarany oraz hydroplany. To niepowtarzalne doświadczenie i piękne widoki. Linia Bura Line oferuje za tramwaj wodny, który pływa między portami Split, Slatine i Trogir, wzdłuż wyspy Čiovo.

Prom to najlepszy, najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób na przemieszczanie się między wyspami. W Chorwacji funkcjonuje kilku przewoźników, którzy oferują przeprawy promowe – to Jadrolinija, Krilo i Bura Line. Bilety są dostępne przez Internet lub w kasach w porcie. Najlepiej rezerwować bilety z wyprzedzeniem, gdyż – szczególnie w sezonie – może się okazać, że wszystkie połączenia są wyprzedane. Szczegółowe informacje na temat połączeń można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. W Polsce sprzedają je także pośrednicy – na ich stronach można znaleźć oferty wszystkich armatorów. Polecamy korzystać raczej ze sprawdzonych operatorów, jak państwowa Jadrolinija, a nie prywatnych przewoźników, którzy oferują przeprawę jachtem lub łodzią. 

Jeśli chodzi o ceny, to oczywiście różnią się one w zależności od destynacji, sezonu i środka komunikacji. Bilety na statek i prom są dużo tańsze, ceny zaczynają się już od kilku euro za osobę, za przeprawę katamaranem zapłacicie kilkanaście lub kilkadziesiąt euro, ale podróż trwa znacznie krócej.

Dzieci do lat 3 płyną za darmo. Co ważne, na wybrane rejsy zakupiony w kasie bilet jest ważny nie na konkretną godzinę, a można go wykorzystać w ciągu 24 godzin od zakupu. 

Oto ceny przykładowych rejsów*: 

 • Split – Hvar (katamaran) – 25 EUR 
 • Split – Dubrovnik (katamaran) – 45 EUR
 • Bol – Dubrovnik (katamaran) – 45 EUR
 • Sibenik – Vodice (statek) – 3,45 EUR
 • Rijeka – Rab (katamaran) – 12,68 EUR
 • Stari Grad (Hvar) – Split (prom) – 8,10 EUR
 • Susak – Mali Losinj (statek) – 3,99 EUR
 • Porozina (Cres) – Brestova (statek) – 4,25 EUR 

*rejsy realizowane przez przewoźnika Jadrolinija, cena podana dla os. pow. 12 r.ż., podane ceny obowiązują w 2024 r.

Oto ceny przykładowych rejsów samochodowych*: 

 • Zadar – Mali Losinj – 27,19 EUR w sezonie; 19,64 EUR poza sezonem
 • Biograd – Tkon – 15,24 EUR w sezonie; 9,95 EUR poza sezonem
 • Split – Vis – 47,25 EUR w sezonie; 36,90 EUR poza sezonem 
 • Trogir – Drvenik Mali – 24,53 EUR w sezonie; 16,99 EUR poza sezonem 
 • Prapratno – Sobra – 23,20 EUR w sezonie; 17,78 EUR poza sezonem 
 • Dubrovnik – Sudurad – 24,53 EUR w sezonie; 16,99 EUR poza sezonem
 • Split – Stari Grad – 45,77 EUR w sezonie; 34,24 EUR poza sezonem

*rejsy realizowane przez przewoźnika Jadrolinija, cena podana dla samochodu osobowego, podane ceny obowiązują w 2024 r.

Jeśli planujesz zwiedzanie wysp autem, możesz wybrać się tam promem samochodowym. W Chorwacji znajduje się aż 30 portów, z których wypływają promy obsługujące samochody czy kampery. Najpopularniejszą linią, obsługującą przeprawy samochodem jest Jadrolinija, która posiada w swojej flocie aż 40 promów samochodowych. Pozostali przewoźnicy także oferują przewóz aut, ale jest ich zdecydowanie mniej – to m.in. Krilo i BlueLine. 

Bez względu na to, czy wybierasz połączenie krajowe czy międzynarodowe, zalecane jest przybycie do portu z około 2-godzinnym wyprzedzeniem. Oczywiście na rejsach międzynarodowych obsługa potrzebuje więcej czasu, aby sprawdzić wszystkie potrzebne dokumenty, ale na połączeniach krajowych także musicie być wcześniej, gdyż – szczególnie w sezonie – tworzą się tu spore kolejki. Na dłuższe trasy polecamy zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Wszystkie informacje i rozkłady połączeń warto wcześniej sprawdzić na stronie wybranego przewoźnika. 

Split to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Chorwacji, a także dogodna baza wypadowa na słynne chorwackie wyspy. Port w Splicie obsługuje wiele lokalizacji – dopłyniesz stąd nie tylko na krajowe wyspy, ale też do Włoch. Najbardziej oblegane trasy to:

Split – Korčula

Ze Splitu dopłyniesz do portu Vela Luka na wyspie Korčula na dużym i komfortowym promie. Podróż trwa 3 godziny, a bilet dla osoby pow. 12 lat kosztuje 7,17 EUR w sezonie niskim i 9,83 EUR w sezonie wysokim (31.05-29.09.2024). Za dziecko zapłacisz połowę tej ceny. Na miejscu czeka cię aż 100 km tras pieszych i rowerowych. Podróż możesz kontynuować na wyspę Ubli, gdzie znajdziesz się w 1,5 godziny. Czekają tam liczne atrakcje historyczne oraz jeden z najcenniejszych w Europie parków przyrody. Warto zarezerwować więc cały dzień na taką wycieczkę.

Ze Splitu na Korčulę dostaniesz się również katamaranem. W sezonie wysokim odbywa się około 5 rejsów dziennie, a poza sezonem – 1 rejs. Trasa obsługiwana jest przez operatorów Jadrolinija, TP-Line i Kapetan Luka – Krilo.

Split – wyspa Hvar

Ze Splitu na wyspę Hvar dotrzecie w 2 godziny. Prom zatrzymuje się w najstarszym mieście na wyspie – Stari Grad. Jest tu z pewnością co zwiedzać – Równina Stari Grad (Starogradsko polie) została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na historyczne zabytki: starożytne kamienne budowle i murki. To też jeden z najdłużej uprawianych rolniczych obszarów na świecie – możecie zwiedzić tu winnice i gaje oliwne, które od kilkuset lat służą mieszkańcom. Bilet na prom kosztuje 5,71 EUR dla osoby pow. 12 w sezonie niskim i 8,10 EUR w sezonie wysokim (31.05-29.09.2024). Za dziecko zapłacisz odpowiednio 2,85 EUR i 4,05 EUR. 

Na wyspę Hvar dotrzecie również katamaranem – w tym przypadku bilet kosztuje 25 EUR od osoby. Na Hvar można popłynąć liniami Jadrolinija, TP-Line i Kapetan Luka – Krilo. W sezonie letnim na trasie odbywa się około 20 rejsów dziennie, poza sezonem – co najmniej 1 rejs. 

Split – wyspa Brač

Warto udać się także ze Splitu na wyspę Brač – trzecią największą wyspę Chorwacji. Prom zatrzymuje się w największym mieście wyspy – Supetar. Znajduje się tu najwyższy szczyt wysp adriatyckich – Vidova Gora (780 m).

Podróż ze Splitu na Brač trwa około 50 minut i realizowana jest przez Jadroliniję, Kapetan Luka – Krilo oraz KSC. Biletu na tę trasę kosztują 6,24 EUR za osobę dorosłą w sezonie oraz 4,25 EUR poza sezonem. 

Makarska to kolejny popularny wśród turystów chorwacki kurort, z którego możesz wypłynąć na przyjemny rejs do Sumartin na wyspie Brač. Ta malownicza wioska to świetny punkt wypadowy do zwiedzania całej wyspy – nie bez powodu miejsce to zwane jest bramą wyspy Brač. Sumartin to najbardziej wysunięty punkt na wschód wyspy. Można tu zwiedzić klasztor franciszkanów i kościół świętego Marcina. 

Podróż z Makarskiej na Sumartin trwa około godziny. Ceny biletów w sezonie to 5,84 EUR i 3,72 EUR poza sezonem. Połączenia obsługuje linia Jadrolinia oraz Krilo, w sezonie letnim odbywa się kilka kursów dziennie.

Dubrovnik sam w sobie jest piękną i malowniczą destynacją, ale jeśli macie ochotę, możecie wybrać się na promem na sąsiadujące z kurortem Wyspy Elafickie. Z Dubrovnika dopłyniecie do Suđurađ, Lopud i na wyspę Kolocep podczas jednego rejsu, który łączy wszystkie trzy punkty. Ciekawą opcją jest też podróż katamaranem – podczas jednego rejsu zwiedzicie najpopularniejsze kurorty Chorwacji – Korčulę, Hvar, Bol i Split. Jednak najpopularniejszą trasą z Dubrovnika pozostaje włoskie Bari.

Dubrownik – Wyspy Elafickie

Ten malowniczy archipelag znany jest jako perła natury. Składają się na niego trzy wysepki, które możesz odwiedzić podczas jednego rejsu. Suđurađ to niewielkie miasteczko na wyspie Sipan. To idealne miejsce na wymarzone chorwackie wakacje w śródziemnomorskiej atmosferze. Znajdują się tu piękne plaże, a sama wyspa znana jest z bujnych drzew figowych, które rosną tu na każdym kroku. Połączenia promowe odbywają się nawet 6 razy dziennie, a podróż z Dubrownika zajmuje 2 godz. 20 minut z przystankiem na wyspie Lopud, którą też zdecydowanie warto zwiedzić. To prawdziwa oaza zieleni, niezakłócona ruchem samochodowym. Wjazd autem jest tu zabroniony. Przepiękna wyspa Koločep także ma wiele do zaoferowania. To przede wszystkim piaszczyste plaże, cudowne morze oraz lokalne specjały, które na długo zapadną w twojej pamięci. 

Na wyspy dopłyniesz linią 807, obsługiwaną przez operatora Jadrolinija. Statek zaczyna swoją trasę w porcie w Dubrowniku i zatrzymuje się w Koločep, następnie na Lopud oraz na Suđurađ (Šipan). Ceny za poszczególne odcinki wynoszą 4,91 EUR za osobę dorosłą w sezonie i 3,05 EUR poza sezonem. 

Dubrownik – Korčula – Hvar -Bol – Split

Wyjątkowo malowniczą trasą jest też rejs po perłach Adriatyku. Odwiedź za jednym zamachem najpiękniejsze miejsca na wybrzeżu Chorwacji. Dopłyniesz tam katamaranem. Za rejs z Dubrownika na Korčulę zapłacisz 25 EUR, a z Dubrownika, na Hvar, Bol i Split – 45 EUR. Rejsy odbywają się wyłącznie w sezonie wakacyjnym, od 7. czerwca do 22. września. 

Dubrownik – Bari 

Z Dubrownika odbywają się w sezonie regularne rejsy na południe Włoch. Bilet kupisz już od 90 EUR, a średni czas rejsu to 8 godz. 30 minut. Warto więc przygotować się na dłuższą wyprawę z noclegiem na miejscu i zwiedzić przepiękny region Apulia. Czeka tu na ciebie piękna średniowieczna starówka z Bazyliką Świętego Mikołaja, grób Bony Sforzy i inne historyczne zabytki. Oprócz tego Bari kusi wspaniałą kuchnią i słonecznym klimatem.

Z Zadaru można dotrzeć promem do aż 13 destynacji, rozrzuconych po wyspach Dugi otok, Molat, Ist, Iž, Rava, Uglijan, Rivanj, Sestrunj oraz Zverinac. Z Zadaru dopłyniesz także do miasta Ankona we Włoszech. 

W zależności od destynacji, bilet na prom lub katamaran kosztuje kilka euro, a podróż trwa od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby znaleźć się na jednej z malowniczych wysp północnej Dalmacji. 

Jeżeli szukacie miejsca na aktywny wypoczynek, wybierzcie się na wyspę Iž. Znajdziecie tu malownicze ścieżki rowerowe, korty tenisowe oraz kąpieliska. Łatwo dostać się stąd do Parku Narodowego Kornati, składającego się ze 140 niezamieszkałych wysp. 

Miłośnicy natury powinni skierować się na wyspę Ugljan – to prawdziwy balsam dla duszy. Co tu znajdziecie? Przede wszystkim ogromny gaj oliwny z ponad 200 tys. drzewek oliwnych. Jak się możecie domyślać, oliwa jest tu dodawana do wszystkiego. Co oprócz tego? Spokojne, skąpane w słońcu ścieżki piesze, piękne plaże, które docenili już dawno temu zadarscy arystokraci, oraz śródziemnomorska kuchnia, w której dominują świeże ryby, wyciągnięte o świcie z morza przez lokalnych rybaków. Coś wspaniałego!

Krótko mówiąc – każda z tych malutkich wysepek ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Z dala od tłumów turystów i gwaru miasta, możecie się tu w pełni oddać słodkiemu relaksowi z widokiem na piękny Adriatyk.

Jeszcze jedno połączenie, o którym warto wspomnieć, to rejs z Drvenika do Sućuraj na wyspie Hvar. Drvenik to niewielka miejscowość w południowej Dalmacji, z której szybko dostaniecie się na wyspę Hvar, coraz popularniejszą wśród turystów. Większość turystów wybiera się na Hvar ze Splitu, jednak jest to dłuższa i droższa trasa. Jeśli chcecie uniknąć tłumów i dopłynąć na wyspę szybciej, to właśnie to połączenie powinniście wybrać. 

Od Drvenika do linii brzegowej Hvar jest oddalony zaledwie o 8 km. Prom zatrzymuje się w porcie Sućuraj, skąd łatwo dojedziesz w inne rejony wyspy Hvar, np. do Stari Gradu. Przeprawa trwa około pół godziny i kosztuje nieco ponad 2 EUR (poza sezonem) i 3,19 EUR (w sezonie). Połączenie obsługiwane jest przez operatora Jadrolinija – płynie tam linia 632. Nie musisz martwić się o pilnowanie godziny rejsu – w sezonie letnim na wyspę Hvar prom kursuje aż 11 razy dziennie a poza sezonem – 6 razy dziennie. 

Dzięki bliskości wybrzeża Włoch i Chorwacji, bez problemu można urządzić sobie urokliwą podróż między tymi dwoma państwami statkiem. Przeprawy organizowane są zarówno przez promy osobowe, jak i samochodowe. Trasy obsługuje 6 armatorów, więc jest z czego wybierać. Popularne kierunki we Włoszech, gdzie dostaniecie się promem, to Ancona, Triest, Bari oraz Wenecja. 

Oto szczegółowe porty w Chorwacji, z których dostaniecie się do Włoch wraz z orientacyjnym czasem trwania rejsu: 

 • Split – Ancona – 9 godz.
 • Split – Bari – 10 godz.
 • Zadar – Ankona – 7 godz.
 • Dubrownik – Bari – 6 godz. 30 min.
 • Rovinj – Triest – 1 godz. 30 min.
 • Rovinj – Wenecja – 2 godz. 45 min.
 • Rovinj – Cesenatico – 3 godz.
 • Porec – Triest – 2 godz.
 • Porec – Wenecja – 3 godz.
 • Mali Losinj – Triest – 4 godz.
 • Mali Losinj – Cesenatico – 4 godz. 45 min.
 • Mali Losinj – Pesaro – 3 godz.30 min
 • Pula – Wenecja – 3 godz. 30 min.
 • Umag – Wenecja – 3 godz.
 • Novalja – Pesaro – 6 godz.
 • Novalia – Cesenatico – 7 godz. 15 min.

Najszybciej więc dostaniecie się z Rovinj do Triestu, bo zaledwie w 1,5 godziny. Ceny biletów na połączeniach międzynarodowych wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset euro, w zależności od wybranego operatora i od trasy.