Niektóre łączą ze stałym lądem długie mosty, inne wymagają przeprawy przez turkusowe wody Adriatyku. Jedne słyną z rajskich plaż, podczas gdy inne kuszą turystów zabytkowymi miasteczkami czy niespotykaną roślinnością. Spośród ponad 1000 chorwackich wysp i wysepek wybraliśmy te najpiękniejsze – zobaczcie nasz subiektywny ranking TOP 10 wysp Chorwacji.

Prawdziwe miss wśród chorwackich wysp

Poznajcie jeszcze więcej ciekawych miejsc w Chorwacji – atrakcji, miast, miasteczek, zabytków i cudów przyrody.

10. Wyspa Palagruža

Według statystyk tylko 47 wysp Chorwacji jest zamieszkałych i szczerze, nie wiemy na pewno, czy Palagruža jest zaliczana do jednej z nich. Na małej, wapiennej wyspie archipelagu o tej samej nazwie regularnie przebywają tylko latarnicy opiekujący się 91-metrową latarnią morską. Ale za odpowiednią sumę można w tej latarni przenocować, wypływając wcześniej na sam środek Adriatyku łodzią z portu miasta Korčuli. A podczas tej niecodziennej wyprawy zwiedzić pod okiem przewodnika samą wyspę i inne wysepki archipelagu.

Taka podróż to nie tylko okazja na ekstremalne odosobnienie w scenerii dzikiej przyrody (cała wyspa stanowi rezerwat przyrody), ale i szansa, by na własne oczy zobaczyć jedną z najpiękniejszych żwirowych plaż Adriatyku, nie bez powodu nazwaną „Złotem Południa”

9. Archipelag Kornati

Choć Kornati to nie pojedyncza wyspa a malowniczy archipelag składający się niemal ze 150 wysp i wysepek, jest on na tyle osobliwy, że nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu w całości. Razem wyspy Kornati tworzą dość nietypowy widok. Jest to najgęstsze skupisko wysp na Adriatyku, a do tego niemal całkowicie wyludnione. Zapewne przez to, że roślinność jest tu dość uboga, a same wyspy odstraszają swoim surowym wyglądem.

Zwierząt też próżno tutaj szukać. Przynajmniej na lądzie. To właśnie pod wodą toczy się prawdziwe życie. Jeśli więc chcielibyście przeżyć przygodę z nurkowaniem, warto wybrać się ze sprzętem, bo może się przydać. Chorwacja to raj dla nurkujących!

8. Wyspa Rab

W czasach rzymskich położoną malowniczo w zatoce Kvarner w archipelagu Kvarney Bay wyspę Rab nazywano wyspą szczęścia. Dziś patrząc na rajski – wyróżniony w zestawieniu CNN najpiękniejszych plaż – pas piasku oblewany delikatnie przez turkusowe wody Adriatyku, trudno się temu dziwić. Spośród wszystkich chorwackich wysp Rab  posiada proporcjonalnie najwięcej piaszczystych plaż, co czyni z niej mekkę poszukiwaczy miękkiego podłoża podczas kąpieli słonecznych.

Rab to także kolebka naturyzmu i jedna z najbardziej zielonych wysp Adriatyku. W przerwie od plażowania można wybrać się na porośnięty lasem półwysep Kalifront ze słynącym z zielonych dębów rezerwatem Dundo albo na starówkę miasteczka Rab, nad której krajobrazem górują majestatycznie cztery wieże kościelne.

7. Wyspa Krk

Największa z adriatyckich wysp, położona majestatycznie w zatoce Kvarner, miano „złotej” otrzymała już w średniowieczu. I faktycznie na nie zasługuje! Klimatyczna starówka głównego miasta Krk z Vela Placa to prawdziwe eldorado dla amatorów zabytków i historycznych perełek. Piękne, odznaczone certyfikatem Błękitnej Flagi plaże (w tym dwukilometrowa żwirowa Baška) przypadną do gustu łowcom słońca, podczas gdy poszukiwacze pięknych widoków zachwycą się panoramą rozpościerającą się z nadmorskiego klifu Vrbnik na góry Velika Kapela.

Na tych, którym niebiańskich doznań wciąż było mało, czeka  wino žlahtina o złotożółtej barwie – podobno siódme niebo w gębie. Krk to prawdziwy raj, ale jak na raj – dość łatwo osiągalny. W odróżnieniu od innych wysp Chorwacji, na Krk łatwo się dostać z lądu. Można promem, samolotem albo długim na 1430 m krčkim mostem.

6. Wyspa Mljet

Chodzą słuchy, że wyspa Mljet gościła w utworach Homera, który umieszczał tam swoich bohaterów. Nic dziwnego – takie widoki godne są bogów. Położona na zachód od Dubrownika i na południe od półwyspu Pelješac wyspa uznawana jest za najbardziej zieloną na Adriatyku, do tego otoczona jest krystalicznie czystą wodą. Liczy niespełna 1200 mieszkańców osiedlonych w miejscowościach, takich jak: Babino Polje, Blato, Sobra, Goveđari, Polače, Pomena, Ropa, Maranovići, Kozarica czy Korita.

Dostać się na nią można wyłącznie drogą morską (katamaranem z Dubrownika, promem z Prapatna na półwyspie Pelješac czy też promem relacji Split-Brač-Hvar-Korčula-Mljet-Dubrovnik). Na zachodzie wyspy utworzono park narodowy, którego największym skarbem są dwa słone jeziora połączone wąskim kanałem. Na jednym z nich znajduje się wysepka St. Mary z klasztorem benedyktyńskim.

5. Wyspa Lošinj

Jeżeli szukacie miejsca, gdzie można by się oświadczyć lub przeżyć wiele nastrojowych momentów z ukochaną osobą, koniecznie odwiedźcie jedną z najbardziej romantycznych chorwackich wysp – wyspę Lošinj. Polecamy zwłaszcza południową część wyspy z miasteczkiem Mali Lošinj i wioską Veli Lošinj na czele. Wasza druga połówka będzie z pewnością urzeczona!

Najlepiej zawitać tu wieczorem, kiedy światełka nad zabudowaniami dają złotą poświatę odbijającą się od tafli wody. Warto przespacerować się również wzdłuż brzegu, by podziwiać zachwycające widoki na urokliwe zatoczki Chorwacji.

4. Wyspa Korčula

Położona na południu Dalmacji, górzysta wyspa słynie z bujnej zieleni i lazurowych zatoczek okalających urozmaiconą linię brzegową. Ponoć właśnie tu urodził się Marco Polo. Jego dom wraz z poświęconym mu muzeum można odwiedzić w opasanym grubymi murami i basztami miasteczku Korčula. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych nadadriatyckich miast.

Jego zabytki są tak imponujące, że bywa nazywane „Małym Dubrownikiem”. Co ciekawe, korculańskie ulice układają się w kształt rybiego szkieletu. Oprócz samej stolicy na Korčuli warto odwiedzić też miasto portowe Vela Luka, słynącą ze znakomitego czerwonego wina Grk Lumbardę i skrytą pośród winnych wzgórz miejscowość Blato.

3. Wyspa Pag

Choć jest jedną z ponad 1000 chorwackich wysp, nie sposób pomylić jej z żadną inną. Pag to prawdziwy unikat. Jej niezwykłość docenił słynny przewodnik „Lonely Planet”, przyrównując panujący na niej klimat swobody i beztroski do atmosfery z włoskich filmów z lat 50.

Trudno się temu dziwić, gdy popatrzymy na skaliste wybrzeże o barwie delikatnej sepii, wspaniałe widoki z jednej strony na morze, zaś z drugiej na góry i skryte w zacisznych zatoczkach sielankowe, rybackie wioski. Pag to też wyspa gajów oliwnych i winnic. Jako pamiątkę z podróży warto stąd przywieźć paskie koronki — od 2009 r. na Liście Światowego Dziedzictwa!

2. Wyspa Brač

Na trzecią co wielkości wyspę w Chorwacji i największą wyspę Dalmacji warto się wybrać z co najmniej kilku powodów. Pierwszy to Lovrečina – najpiękniejsza zatoka wyspy położonej majestatycznie u stóp ruin klasztoru 8 km od Supetaru. Drugi to miejscowość Milna, której rajskie zatoki upodobali sobie zwłaszcza amatorzy nurkowania. Kolejnym „pretekstem” do zawitania na wyspie jest dolina Blaca skrywająca największą atrakcję wyspy, czyli wykutą w jaskini przez zakonników pustelnię z XVI wieku. I wreszcie chyba najbardziej przekonujący argument – Zlatni Rat.

Zlatni Rat – w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg” – to prawdziwa miss chorwackich, a nawet europejskich plaż. We wszystkich rankingach właśnie ta żwirowa plaża zdobywa pierwsze miejsce. Co ciekawe, w zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd. Niezmiennie jednak z pozycji lotu ptaka przypomina, szczególnie w promieniach słońca, mieniący się złotem róg.

1. Wyspa Hvar

Jeśli uwielbiacie zapach lawendy, nie znosicie deszczu i jesteście smakoszami wina i oliwek, to przypadnie Wam do gustu wyspa Hvar, zwaną także „Królową Chorwackich Wysp”. Hvar jest znana przede wszystkim z lawendowych pól. Jeśli uda się Wam przyjechać w okresie kwitnięcia, będziecie mogli napawać się tym pięknym widokiem i zapachem w nieskończoność. Podobnie jak spektakularnymi widokami na winnice czy gaje oliwne oraz archipelag Pakleni Otoci.

Spośród miast na szczególna uwagę zasługują Hvar z fortecą Španjola i antyczny Stari Grad, którego historia sięga czasów Arystotelesa. To właśnie na tej wyspie powstał pierwszy teatr miejski w Europie, a  historia i kultura malują się  na fasadach niemal wszystkich zabytkowych budynków największego placu miejskiego na wyspach po obu stronach Adriatyku. Oprócz tego wyspa jest typowym miejscem dla ciepłolubnych – wyspa została uznana za najcieplejszą i najbardziej słoneczną na Adriatyku. Magazyn Traveller umieścił ją w pierwszej 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Comments are closed.