Chorwacja jest stosunkowo niewielkim krajem, ale liczba atrakcji przypadających na każdy jej metr kwadratowy jest wręcz powalająca! Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy morza, jak i gór, wycieczek pieszych i rowerowych, czy wielbiciele historycznych zabytków. Nie zabraknie też powiewu luksusu i pięknych krajobrazów. Wyruszcie z nami w magiczną podróż po baśniowej Chorwacji, a pokażemy Wam miejsca, o jakich Wam się nie śniło. Oto nasze subiektywne top 10 najciekawszych miejsc w Chorwacji.

Atrakcje turystyczne warte zobaczenia w Chorwacji

 

Dubrownik – miasto pełne niezwykłych zabytków

Nie bez powodu Dubrownik zwany jest „Perłą Adriatyku”. Jest to jedno z najwspanialszych i najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w Chorwacji. Miasto na adriatyckim wybrzeżu swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim licznym zabytkom o wyjątkowej wartości historycznej i świątyniom (tj. barokowa katedra Wniebowzięcia NMP czy kościół św. Ignacego), ale także murom obronnym, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty.

Starówka kurortu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z niewielu zachowanych w całości układów urbanistycznych średniowiecznego miasta, będąc jednocześnie unikalnym zabytkiem w skali całej Europy. Klimatyczny pejzaż wykorzystali producenci „Gry o Tron”, gdzie nakręcono wiele scen rozgrywających się m.in. w krainie Westeros.

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich – niezwykły raj pełen wodospadów

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich w środkowej części kraju, ok. 140 kilometrów od Zagrzebia to „must see” wielbicieli bajkowych krajobrazów. Chorwacja jest krajem słynącym nie tylko z morza i sięgającej dawnych wieków architektury. Na terenie parku znajduje się aż 16 krasowych jezior, połączonych prawie 100 wodospadami.

Woda w jeziorkach, dzięki rozpuszczonemu węglanowi wapna, ma obłędny, turkusowy kolor, a otaczające je strome brzegi są porośnięte zielenią. Wyjątkowo pięknie jest tu jesienią, kiedy to drzewa mienią się kolorami tęczy. Warto wówczas pospacerować drewnianymi kładkami prowadzącymi pod siklawami i odkryć w sobie Woda w jeziorkach, dzięki rozpuszczonemu węglanowi wapna, ma obłędny, turkusowy kolor, a otaczające je strome brzegi są porośnięte zielenią.

Wyjątkowo pięknie jest tu jesienią, kiedy to drzewa mienią się kolorami tęczy. Warto wówczas pospacerować drewnianymi kładkami prowadzącymi pod siklawami i uwiecznić Jeziora Plitwickie na zdjęciach.

 

Plaża Zlatni Rat

Zlatni Rat, czyli w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg”, to prawdziwa miss chorwackich, a nawet europejskich plaż. We wszystkich rankingach właśnie ta żwirowa plaża w wyspiarskiej części Chorwacji, na wyspie Brac zdobywa pierwsze miejsce. Niewykluczone, że widzieliście ją już wcześniej – ze względu na swój unikatowy wygląd znajduje się na większości katalogów reklamujących atrakcje Chorwacji.

Co ciekawe, w zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd. Niezmiennie jednak z pozycji lotu ptaka przypomina, szczególnie w promieniach słońca, mieniący się złotem róg.

 

Split – przepiękne stare miasto perły Dalmacji

Gigantyczny pałac zamieniony w Starówkę, najstarsza na świecie katedra i mauzoleum strzeżone przez sfinksa – brzmi majestatycznie? I takie jest. Split, drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji, to obowiązkowy punkt na liście miejsc, które warto odwiedzić. Na szczególną uwagę zasługuje Starówka, która powstała na ruinach gigantycznego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Miał on służyć cesarzowi za letnią rezydencję, w której pomieściłyby się duże oddziały wojska. Pałac zajmował powierzchnię 39 tys. metrów kwadratowych i był dopieszczony w najdrobniejszych szczegółach. Jego wnętrza wyłożone były greckim i włoskim marmurem. Dla ozdoby sprowadzono z Egiptu wyrzeźbione w XV w. p. n. e. sfinksy. Pałac otoczony był ze wszystkich stron murami sięgającymi 26 m, jednak nie uchroniło go to przed upadkiem.

Barbarzyńskie plemiona, które zamieszkały potem na tym terenie, niemal zmiotły budowlę z powierzchni ziemi. Dzisiaj na Starówce można ujrzeć zaledwie ślady po tym kolosie. Gdzieniegdzie znajdują się resztki pałacowych murów, można zwiedzić również pozostałości po piwnicach Dioklecjana. Zresztą najlepiej samemu pobawić się w Sherlocka Holmesa i poszukać pozostałości po pałacu, krążąc po krętych i wąskich uliczkach, zapełnionych kamiennymi budynkami.

To nie koniec ciekawych miejsc w Splicie. Aby zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy, można wdrapać się na wieżę kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli katedry św. Domniona (Duje). Uchodzi ona za najstarszą na świecie. A po zwiedzaniu warto odpocząć w cieniu palm, przy nadmorskim deptaku Riva.

Split jest dodatkowo doskonałą bazą wypadową do miast Trogir oraz Makarska, a także na wyspę Korčula.

Poznajcie jeszcze więcej atrakcji Splitu w Chorwacji i innych pięknych zakątków Dalmacji.

 

Wyspa Mljet

Chodzą słuchy, że Mljet gościła w utworach Homera, który umieszczał tam swoich bohaterów. Nic dziwnego – takie widoki godne są bogów. Znajduje się tu m.in. jaskinia Odyseusza, jedna z większych atrakcji Mljetu. Jak głosi legenda, w jaskini schronił się po katastrofie statku legendarny król Itaki.

Wyspa jest uznawana za najbardziej zieloną na Adriatyku, do tego otoczona jest krystalicznie czystą wodą. Co ciekawe, znajdują się tu 2 jeziora połączone wąskim kanałem. Na jednym z nich znajduje się wysepka St. Mary z klasztorem benedyktyńskim. W takie wysepki Chorwacja obfituje.

Mljet to jedna z niemal 1200 chorwackich wysp – poznajcie jeszcze więcej pięknych wysp Chorwacji.

 

Krk, Baška

Ta, na pierwszy rzut oka niepozorna, miejscowość leżąca na wyspie Krk jest po bliższej obserwacji rajem dla plażowiczów. Baška była niegdyś rybacką wioską w Chorwacji, położoną w wyjątkowym miejscu – droga do niej prowadziła przez dolinę otoczoną wysokimi górami. Dzisiaj zamieniła się w typową turystyczną miejscowość.

Zachwyca przede wszystkim swoją 2 km żwirową, piękną plażą, na której może się pomieścić aż 5 tys. żądnych słońca osób (chociaż zazwyczaj nie jest tu tak tłoczno). Dno lazurowego kąpieliska jest dla odmiany piaszczyste.

 

Wyspa Lošinj

Jeżeli poszukujecie zakątka na oświadczyny lub romantyczny wypad we dwoje Lošinj to idealne miejsce na taką okazję. Warto zwiedzić zwłaszcza południową część wyspy z miasteczkiem Mali Lošinj i wioską Veli Lošinj na czele. Najlepiej przybyć tu wieczorem, kiedy światełka nad zabudowaniami dają złotą poświatę odbijającą się od tafli wody. Wasza druga połówka będzie zachwycona.

Warto przespacerować się również wzdłuż wybrzeża, gdzie czekają wspaniałe widoki na urokliwe zatoczki Chorwacji.

Na Lošinj dostaniemy się promem – albo przez wyspę Krk, albo z Istrii (z portu Brestova do portu Porozina na wyspie Cres). A skoro o romantycznych miejscówkach mowa… Przy okazji transferu na Lošinj z Istrii – zachwycającego półwyspu w kształcie serca – warto zwiedzić istryjskie perełki, m.in. słynącą ze starożytnych zabytków, ogromnego amfiteatru i weneckiej twierdzy Pulę oraz nastrojowe miasteczka Rovinj i Motovun.

Szybenik

Szybenik to chorwackie miasto, zlokalizowane pomiędzy Zadarem a Splitem, gdzie w swoim żywiole będą osoby z zacięciem historycznym i archeologicznym. Jest to miasteczko we włoskim stylu – stare domy położone na wzgórzach oddzielone są wąskimi uliczkami.

Aby pozwiedzać, nie obejdzie się bez wchodzenia po stromych schodach. Szczególnie godna uwagi jest katedra św. Jakuba, wizytówka Szybenika, od 2000 roku wpisana na listę UNESCO.

Dodatkowo niecałe 20 km od Szybeniku znajduje się zachwycający walorami przyrodniczymi i bajkowymi panoramami Park Narodowy Krka.

 

Kornati

Malowniczy archipelag Kornati składa się niemal ze 150 wysp i wysepek. Razem tworzą one dość nietypowy obrazek. Jest to najgęstsze skupisko wysp na Adriatyku, a do tego niemal całkowicie wyludnione. Zapewne przez to, że roślinność jest tu dość uboga, a same wyspy odstraszają swoim surowym wyglądem.

Zwierząt też próżno tutaj szukać. Przynajmniej na lądzie. To właśnie pod wodą toczy się prawdziwe życie. Jeśli więc chcielibyście przeżyć przygodę z nurkowaniem, warto wybrać się ze sprzętem, bo może się przydać. Chorwacja to raj dla nurkujących!

 

Hvar

Jeśli uwielbiacie zapach lawendy, nie znosicie deszczu i jesteście smakoszami wina i oliwek, koniecznie wybierzcie się na wyspę Hvar, zwaną także „Królową Chorwackich Wysp”. Jest ona znana przede wszystkim z lawendowych pól. Jeśli uda się wam przyjechać w okresie kwitnięcia, będziecie mogli napawać się tym pięknym krajobrazem i zapachem w nieskończoność.

Oprócz tego Hvar jest typowym miejscem dla ciepłolubnych – wyspa została uznana za najcieplejszą i najbardziej słoneczną na Adriatyku. To także raj dla miłośników sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania. Magazyn Traveller umieścił ją w pierwszej 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Z informacji praktycznych – na Hvar możemy dopłynąć promem ze Splitu i Drvenika.

Nasza lista ciekawych miejsc w Chorwacji – atrakcji, miast, miasteczek, zabytków i cudów przyrody wartych zobaczenia i eksploracji – mogłaby być znacznie dłuższa. Chorwacja jest pełna niespodzianek i fascynujących zakątków, które tylko czekają, by je odkryć.