Chorwacja jest stosunkowo niewielkim krajem, ale liczba atrakcji przypadających na każdy jej metr kwadratowy jest wręcz powalająca! Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy morza, jak i gór, wycieczek pieszych i rowerowych, czy też wielbiciele historycznych zabytków. Nie zabraknie też powiewu luksusu i pięknych krajobrazów. Wyruszcie z nami w magiczną podróż po baśniowej Chorwacji, a pokażemy Wam miejsca, o jakich Wam się nie śniło.

Dubrownik

Nie bez powodu Dubrownik zwany jest „Perłą Adriatyku”. Jest to jedno z najwspanialszych miejsc na mapie Chorwacji. Miasto swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim historycznym zabytkom i świątyniom, ale także murom obronnym, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty.

Starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako jeden z niewielu zachowanych w całości układów urbanistycznych średniowiecznego miasta, będąc jednocześnie unikalnym zabytkiem w skali całej Europy. Klimatyczny pejzaż wykorzystali producenci „Gry o Tron”, gdzie nakręcono wiele scen rozgrywających się m.in. w krainie Westeros.

Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to „must see” wielbicieli bajkowych krajobrazów. Chorwacja słynie mianowicie nie tylko z morza i zabytków. Na terenie parku znajduje się aż 16 krasowych jezior, połączonych prawie 100 wodospadami.

Woda w jeziorkach, dzięki rozpuszczonemu węglanowi wapna, ma obłędny, turkusowy kolor, a otaczające je strome brzegi są porośnięte zielenią. Wyjątkowo pięknie jest tu jesienią, kiedy to drzewa mienią się kolorami tęczy. Warto wówczas pospacerować drewnianymi kładkami prowadzącymi pod siklawami i odkryć w sobie talent fotograficzny.

Plaża Zlatni Rat

Zlatni Rat, czyli w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg”, to prawdziwa miss chorwackich, a nawet europejskich plaż. We wszystkich rankingach właśnie ta żwirowa plaża na wyspie Brac zdobywa pierwsze miejsce. Niewykluczone, że widzieliście ją już wcześniej – ze względu na swój unikatowy wygląd znajduje się na większości katalogów reklamujących Chorwację.

Co ciekawe, w zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd. Niezmiennie jednak z pozycji lotu ptaka przypomina, szczególnie w promieniach słońca, mieniący się złotem róg.

Split

Gigantyczny pałac zamieniony w Starówkę, najstarsza na świecie katedra i mauzoleum strzeżone przez sfinksa – brzmi majestatycznie? I takie jest. Split, drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji, to obowiązkowy punkt wycieczki. Na szczególną uwagę zasługuje Starówka, która powstała na ruinach gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Miał on służyć cesarzowi za letnią rezydencję, w której pomieściłyby się duże oddziały wojska. Pałac zajmował powierzchnię 39 tys. metrów kwadratowych i był dopieszczony w najdrobniejszych szczegółach. Jego wnętrza wyłożone były greckim i włoskim marmurem. Dla ozdoby sprowadzono z Egiptu wyrzeźbione w XV w. p. n. e. sfinksy. Pałac otoczony był ze wszystkich stron murami sięgającymi 26 m, jednak nie uchroniło go to przed upadkiem.

Barbarzyńskie plemiona, które zamieszkały potem na tym terenie, niemal zmiotły go z powierzchni ziemi. Dzisiaj na Starówce można ujrzeć zaledwie ślady po tym kolosie. Gdzieniegdzie znajdują się resztki pałacowych murów, można zwiedzić również pozostałości po piwnicach Dioklecjana. Zresztą najlepiej samemu pobawić się w Sherlocka Holmesa i poszukać pozostałości po pałacu, krążąc po krętych i wąskich uliczkach, zapełnionych kamiennymi budynkami.

Wyspa Mljet

Chodzą słuchy, że wyspa Mljet gościła w utworach Homera, który umieszczał tam swoich bohaterów. Nic dziwnego – takie widoki godne są bogów. Wyspa ta jest uznawana za najbardziej zieloną na Adriatyku, do tego otoczona jest krystalicznie czystą wodą.

Co ciekawe, na wyspie znajdują się 2 jeziora połączone wąskim kanałem. Na jednym z nich znajduje się wysepka St. Mary z klasztorem benedyktyńskim. W takie wysepki Chorwacja obfituje.

Krk, Baška

Ta, na pierwszy rzut oka niepozorna, miejscowość leżąca na wyspie Krk jest po bliższej obserwacji rajem dla plażowiczów. Baška była niegdyś rybacką wioską w Chorwacji, położoną w wyjątkowym miejscu – droga do niej prowadziła przez dolinę otoczoną wysokimi górami. Dzisiaj zamieniła się w typową turystyczną miejscowość.

Zachwyca przede wszystkim swoją 2 km żwirową plażą, na której może się pomieścić aż 5 tys. żądnych słońca osób (chociaż zazwyczaj nie jest tu tak tłoczno). Dno lazurowego kąpieliska jest dla odmiany piaszczyste.

Wyspa Lošinj

Jeżeli poszukujecie miejsca na oświadczyny lub romantyczny wypad we dwoje, wybierzcie się koniecznie na wyspę Lošinj, a wasza druga połówka będzie zachwycona. Najlepiej przybyć tu wieczorem, kiedy światełka nad niewielkimi miasteczkami dają złotą poświatę odbijającą się od tafli wody.

Warto przespacerować się również wzdłuż brzegu, gdzie czekają wspaniałe widoki na urokliwe zatoczki Chorwacji.

Szybenik

Szybenik to miasto, gdzie w swoim żywiole będą osoby z zacięciem historycznym i archeologicznym. Jest to miasteczko we włoskim stylu – stare domy położone na wzgórzach oddzielone są wąskimi uliczkami.

Aby pozwiedzać, nie obejdzie się bez wchodzenia po stromych schodach. Szczególnie godna uwagi jest katedra św. Jakuba, wizytówka Szybenika.

Kornati

Malowniczy archipelag Kornati składa się niemal ze 150 wysp i wysepek. Razem tworzą one dość nietypowy widok. Jest to najgęstsze skupisko wysp na Adriatyku, a do tego niemal całkowicie wyludnione. Zapewne przez to, że roślinność jest tu dość uboga, a same wyspy odstraszają swoim surowym wyglądem.

Zwierząt też próżno tutaj szukać. Przynajmniej na lądzie. To właśnie pod wodą toczy się prawdziwe życie. Jeśli więc chcielibyście przeżyć przygodę z nurkowaniem, warto wybrać się ze sprzętem, bo może się przydać. Chorwacja to raj dla nurkujących!

Hvar

Jeśli uwielbiacie zapach lawendy, nie znosicie deszczu i jesteście smakoszami wina i oliwek, koniecznie wybierzcie się na wyspę Hvar, zwaną także „Królową Chorwackich Wysp”. Hvar jest znana przede wszystkim z lawendowych pól. Jeśli uda się wam przyjechać w okresie kwitnięcia, będziecie mogli napawać się tym pięknym widokiem i zapachem w nieskończoność.

Oprócz tego Hvar jest typowym miejscem dla ciepłolubnych – wyspa została uznana za najcieplejszą i najbardziej słoneczną na Adriatyku. Magazyn Traveller umieścił ją w pierwszej 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Komentowanie zostało wyłączone.