Planując wakacje w Chorwacji, wielu turystów z Polski jako formę dojazdu wybiera podróż własnym autem. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla rodzin. Można podróżować we własnym rytmie, nie trzeba liczyć się z limitami bagażu, a przy tym to doskonała okazja, by zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Podpowiadamy, jak najlepiej zorganizować podróż samochodem do Chorwacji i dokonać wyboru trasy, jaki jest orientacyjny koszt paliwa, gdzie obowiązują opłaty za autostrady, a także – gdzie się zatrzymać i co zobaczyć po drodze.

Chorwacja samochodem – ceny winiet w Czechach, na Węgrzech, w Austrii, Słowacji i Słowenii

Opłaty za korzystanie z autostrad uiszcza się na bramkach, w zależności od przejechanego odcinka. Płatności można dokonywać gotówką (w kunach lub euro) lub kartą płatniczą. Jednakże, podróżując do Chorwacji, często przekracza się terytoria państw, które stosują system winietowy dla opłat drogowych, takich jak Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia i Węgry.

W 2024 roku ceny winiet prezentują się następująco: *

 • Węgry
  – dla pojazdów kat. D1 – motocykle oraz samochody osobowe i ich przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 t, przystosowane do przewozu nie więcej niż 7 osób: winieta na 10 dni ok. 95 zł, miesięczna ok. 144 zł, a roczna ok. 720 zł
  – dla pojazdów kat. D2 – samochody osobowe do przewożenia więcej niż  7 osób, samochody ciężarowe dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, kampery i busiki: winieta na 10 dni ok. 130 zł, miesięczna ok. 200 zł, a roczna ok. 100 zł
  ! Na Węgrzech najczęstszą przyczyną mandatów jest niewłaściwe zaklasyfikowanie pojazdu do kategorii winiet. Samochody do 3,5 tony, używane jako ciężarowe lub do transportu towarów, należą do droższej kategorii D2, podczas gdy D1 jest dla zwykłych samochodów osobowych. Błędne wybieranie tańszej winiety D1 przez kierowców często kończy się mandatem.
 • Czechy (pojazdy o DMC do 3,5 tony): ceny wynoszą ok. 73 zł za 10 dni i 103 zł za 30 dni
 • Słowacja (pojazdy o DMC do 3,5 tony): 10-dniowa winieta kosztuje ok. 73 zł, 30-dniowa – ok.98 zł, a roczna – ok. 305 zł​
 • Słowenia (kategoria 2A – pojazdy osobowe do 1,30 m i campery o DMC do 3,5 tony): winieta tygodniowa kosztuje ok. 100 zł, miesięczna – ok. 175 zł, a roczna – ok. 600 zł​
 • Austria (pojazdy o DMC do 3,5 tony, tj. wszystkie pojazdy dwuśladowe z o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony): winieta dzienna ok., 50 zł na 10 dni ok. 70 zł, 2-miesięczna ok. 145 zł, a roczna ok. 470 zł

Wszystkie winiety są dostępne w formie elektronicznej, co ułatwia ich zakup przez internet. Warto jednak pamiętać o specyficznych wymogach niektórych krajów, takich jak np. Austria, gdzie zakup winiety online jako osoba indywidualna możliwy jest na 18 dni przed planowaną podróżą*

* Źródło: https://winiety-online.pl/

Dojazd do Chorwacji – z jak długą trasą trzeba się liczyć?

Zarówno długość trasy, jak i czas przejazdu zależy od miejsca, z którego wyruszamy – oraz punktu docelowego. Podróż z południa Polski na półwysep Istria zajmie bowiem niewiele więcej niż droga nad Bałtyk, podczas gdy wyprawa z Gdańska do Dubrownika potrwa ponad dwa razy dłużej. Z Katowic do Rijeki (niecałe 900 km) dojedziemy w nieco ponad 9 godzin i możemy spokojnie pokonać ten dystans w jeden dzień. Ale już jadąc z Warszawy do Splitu (ok. 1430 km), warto tak zaplanować podróż, by uwzględnić nocleg tranzytowy. Np. w okolicach Wiednia.

Z Polski centralnej, południowej i zachodniej najdogodniejsza trasa do Chorwacji prowadzi przez Ostrawę i Brno w Czechach, następnie przez Austrię i Słowenię do Zagrzebia, po czym autostradą A1 przez Karlovac w stronę Adriatyku – na zachód na Istrię lub na południe do Dalmacji. W przypadku podróży z regionów na północy Polski dochodzi jeszcze opcja przejazdu przez Niemcy. W zasadzie tylko osobom podróżującym ze wschodnich regionów Polski wygodniej będzie wybrać drogę prowadzącą przez Słowację i Węgry w kierunku Zagrzebia.

Autostrady w Chorwacji

Obecnie jadąc autem do Chorwacji, większość trasy możemy wygodnie pokonać autostradami lub drogami szybkiego ruchu. Tylko krótki odcinek od Pohořelic k. Brna do Mikulova i granicy czesko-austriackiej (ok. 30 km) prowadzi starą drogą jednopasmową. W samej Chorwacji sieć autostrad nie jest specjalnie rozbudowana, ale w zupełności wystarczy, by dojechać do większości popularnych kurortów nad Adriatykiem. Najpopularniejszą trasą w kraju jest autostrada A1, prowadząca z Zagrzebia wzdłuż niemal całego wybrzeża do granicy bośniackiej. Dojedziemy nią m.in. w okolice Zadaru, Szybenika, Splitu czy Riwiery Makarskiej. Turyści planujący wakacje z dojazdem własnym często wybierają również autostradę A6, która prowadzi na półwysep Istria.

Połączenie z Dubrownikiem, które dotychczas było utrudnione przez enklawę Neum należącą do Bośni i Hercegowiny, uległo znaczącej poprawie dzięki zakończeniu budowy mostu Pelješac. Ukończony w lipcu 2022 roku most połączył półwysep Pelješac z resztą lądu Chorwacji, eliminując konieczność przekraczania granicy bośniackiej w trakcie podróży do Dubrownika. Dzięki inwestycji podróż z Dalmacji Południowej na stały ląd Chorwacji, która wcześniej zajmowała prawię godzinę, teraz trwa tylko 22 minuty. Inwestycja ta nie tylko ułatwia życie mieszkańcom i turystom, ale także otwiera nowe możliwości ekonomiczne i społeczne dla regionu.

Autostrady w Chorwacji są generalnie dobrej jakości, jednak wiele dróg dojazdowych łączących choćby autostradę A1 z nadmorskimi kurortami prowadzi przez tereny górskie. Mogą więc być strome i kręte. Korzystanie z chorwackich autostrad jest płatne, a obowiązujące aktualnie ceny można znaleźć na oficjalnej stronie służby drogowej. Obecnie nie trzeba natomiast płacić za przejazd mostem na wyspę Krk oraz tunelem Sveti Ilija, łączącym trasę A1 z Riwierą Makarską.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji

Jadąc samochodem nad Adriatyk, nie musimy uczyć się nowych zasad – większość przepisów nie różni się specjalnie od tego, co znamy z polskich dróg. Warto jednak pamiętać, że stawki mandatów za ich przekroczenie są dużo wyższe niż w kraju, a policja surowo karze m.in. za parking w niedozwolonych miejscach czy przekroczenie prędkości na trasach szybkiego ruchu. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych wytycznych dla kierowców:

Ograniczenia prędkości

 • W terenie zabudowanym – 50 km/h
 • Poza terenem zabudowanym – 90 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla pojazdów pow. 3,5 tony oraz aut z przyczepą
 • Na drogach ekspresowych – 110 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla pozostałych pojazdów
 • Na autostradach – 130 km/h dla samochodów osobowych i 90 km/h dla pozostałych pojazdów

Światła

 • Nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę obowiązuje tylko w okresie zimowym, czyli od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. W pozostałych terminach włączenie świateł w dzień jest zalecane.
 • W przypadku jednośladów należy jeździć z włączonymi światłami przez cały rok.

Przewóz dzieci

 • Wszystkie dzieci do lat 5 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
 • Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą jeździć bez fotelika, jednak tylko na tylnym siedzeniu i z zastosowaniem 3-punktowych pasów bezpieczeństwa.

Alkohol

 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
 • W przypadku osób poniżej 25. roku życia oraz kierowców zawodowych limit ten wynosi 0,0 promila.

Obowiązkowe wyposażenie auta

 • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów
 • apteczka
 • trójkąt ostrzegawczy
 • zapasowe żarówki

Niezbędne dokumenty

 • dowód osobisty lub paszport
 • prawo jazdy – wystarczy polskie
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym
 • dowód ubezpieczenia OC pojazdu

Ile zapłacisz za paliwo podczas wyjazdu do Chorwacji?

Ceny paliwa zarówno w Chorwacji, jak i krajach tranzytowych, są obecnie nieco wyższe niż w Polsce. Ile średnio zapłacimy za 1 litr (dane ze stycznia 2024)?

Chorwacja:

 • Benzyna PB95: 1,40 €/l (ok. 6,32 zł przy kursie 1 EUR = 4,52 zł)
 • Olej napędowy: 1,39 €/l (ok. 6,28 zł przy kursie 1 EUR = 4,52 zł)​​.

Czechy:

 • Benzyna PB95: 37,47 CZK/l (ok. 7,10 zł przy kursie 1 CZK = 0,19 zł)
 • Olej napędowy: 37,06 CZK/l (ok. 7,02 zł przy kursie 1 CZK = 0,19 zł)​​.

Austria:

 • Benzyna PB95: 1,536 €/l (ok. 6,94 zł przy kursie 1 EUR = 4,52 zł)
 • Olej napędowy: 1,643 €/l (ok. 7,42 zł przy kursie 1 EUR = 4,52 zł)

Słowenia:

 • Benzyna PB95: 1,41 €/l (ok. 6,37 zł przy kursie 1 EUR = 4,52 zł)
 • Olej napędowy: 1,39 €/l (ok. 6,28 zł przy kursie 1 EUR = 4,52 zł)​​.

Węgry:

 • Benzyna PB95: 573,9 HUF/l (ok. 7,55 zł przy kursie 1 HUF = 0,013 zł)
 • Olej napędowy: 598,5 HUF/l (ok. 7,87 zł przy kursie 1 HUF = 0,013 zł)​​.

Jeśli chcesz wyjechać z Warszawy do Splitu samochodem, który pali ok. 8 l/100 km, musisz wziąć pod uwagę aktualne ceny paliwa. Przykładowo, jeśli przejechałbyś całą trasę w Chorwacji, gdzie benzyna PB95 kosztuje ok. 6,32 zł za litr, koszt paliwa w jedną stronę wyniósłby około 506,56 zł (przy założeniu przejechania 1000 km). Pamiętaj jednak, że trasa ta obejmuje również inne kraje, więc rzeczywisty koszt będzie zależał od trasy i cen paliwa w poszczególnych krajach tranzytowych.

Czy przy wjeździe do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Nie ma takiego obowiązku. Obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Chorwacji powinni mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty.

Ubezpieczenie turystyczne przed wczasami w Chorwacji – jakie wybrać?

Teoretycznie wybierając się do Chorwacji nie musimy posiadać polisy turystycznej. Warto jednak przed wyjazdem pomyśleć o konsekwencjach ewentualnych problemów w trakcie podróży. Szczególnie jeśli zamierzamy jechać tam na własną rękę. Przede wszystkim koniecznie musimy się upewnić, czy posiadamy aktualną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To dokument, który uprawnia nas do skorzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej – na tych samych zasadach, jak w przypadku mieszkańców danego kraju.

Karta EKUZ pozwoli nam zatem zasięgnąć porady lekarza w przypadku nagłego zachorowania. Nie umożliwi jednak całkowitego pokrycia kosztów pomocy medycznej, na jakie możemy być narażeni podczas podróży. Nie mówiąc już o innych przypadkach (i wydatkach), gdy np. padniemy ofiarą kradzieży albo gdzieś w chorwackich górach zepsuje nam się samochód. Posiadanie ubezpieczenia turystycznego – choć nieobowiązkowe – jest więc zdecydowanie zalecane. I może znacznie ułatwić życie. Wybierając polisę, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 • maksymalną wysokość kwoty, do której ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego – w Chorwacji powinno to być min. 30 tys. EUR
 • ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków
 • assistance, czyli zorganizowanie pomocy w przypadku jakichkolwiek problemów na miejscu – szczególnie istotne w przypadku samodzielnego wyjazdu
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (niezależnie od obowiązkowego OC samochodu), czyli ewentualne pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim
 • ochronę bagażu
 • dodatkową ochronę na wypadek uprawiania sportów tzw. wysokiego ryzyka – w tym również sportów wodnych

Autem do Chorwacji – przed wyjazdem sprawdź numery telefonów alarmowych

Oto najważniejsze numery, które powinniśmy znać (lub przynajmniej zapisać sobie), jeśli planujemy jechać do Chorwacji na własną rękę:

 • Ogólny telefon alarmowy: 112
 • Policja: 192
 • Straż pożarna: 193
 • Pogotowie ratunkowe: 194
 • Pomoc drogowa: 1987
 • Poszukiwania i ratownictwo na morzu: 195
 • Ambasada RP w Zagrzebiu: (385) 98 359 796

Co można zwiedzić po drodze, jadąc do Chorwacji?

Choć Chorwacja to niewielki kraj, zaskakuje ilością i różnorodnością turystycznych hitów (zobacz nasze artykuły o największych atrakcjach Chorwacji i najlepszych chorwackich plażach). Ale trasa z Polski do ojczyzny rakiji i krawata sama w sobie może być fascynującą przygodą. Nie trzeba bowiem nawet specjalnie z niej zbaczać, by zwiedzić takie fascynujące miejsca, jak m.in.:

 • Ołomuniec – dawna stolica Moraw, słynąca z drugiego największego po Pradze zespołu zabytkowego na terenie Czech. Wśród największych atrakcji miasta trzeba wymienić m.in. wpisaną na listę UNESCO barokową kolumnę Trójcy Przenajświętszej, gotycki ratusz z unikalnym zegarem astronomicznym utrzymanym w konwencji socrealizmu, katedrę św. Wacława oraz… lokalne serki ołomunieckie.
 • Brno – obecna stolica Moraw i drugie największe miasto Republiki Czeskiej. Koniecznie trzeba tu zobaczyć potężną gotycką katedrę św. Piotra i Pawła, wspiąć się na górującą nad Starym Miastem twierdzę Špilberk i zajrzeć do wpisanej na listę UNESCO Willi Tugendhatów projektu słynnego architekta doby modernizmu Miesa van der Rohe. Ale Brno słynie też z osobliwości, jak choćby gotycki portal z zakrzywioną wieżyczką czy wiszący w przejściu koło ratusza… smok.
 • Mikulov – piękne morawskie miasteczko przy granicy z Austrią, z górującym nad okolicą zamkiem. A zarazem doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskich winnic.
 • Wiedeń – położona nad pięknym modrym Dunajem stolica Austrii zasługuje na co najmniej kilkudniowy przystanek. Ale nawet w ciągu kilku godzin można zobaczyć wspaniałą katedrę św. Szczepana, pałac cesarski Hofburg, barokowy kościół św. Karola Boromeusza z charakterystycznymi kolumnami, pałac Belweder, Operę Wiedeńską czy secesyjne kamienice – oraz oczywiście spróbować słynnego wiedeńskiego sznycla i zagryźć go torcikiem Sachera.
 • Ptuj – spokojne słoweńskie miasteczko nad rzeką Drawą, z górującym nad okolicą zamkiem i Starym Miastem, które wiele osób uważa za najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne w kraju. Można tu oglądać również pozostałości z czasów rzymskich, w tym tzw. pomnik Orfeusza, czyli starożytny nagrobek przekształcony w średniowieczny pręgież.

Rodzinne wakacje w Chorwacji – kolejne miejsca, które warto odwiedzić.

Podróż do Chorwacji – podsumowanie kosztów

Załóżmy, że wybieramy się w dwie osoby autem z Warszawy do Splitu. Ile w przybliżeniu zapłacimy za pokonanie takiej trasy (w obie strony)?

 • Paliwo w dwie strony – ok. 2000 zł
 • Winiety w Czechach, Austrii i Słowenii – ok. 315 zł
 • Autostrady w Chorwacji – ok. 280 zł
 • Noclegi tranzytowe dla 2 osób (w obie strony) – od ok. 800 zł
 • Ubezpieczenie na 2 tygodnie dla 2 osób – od ok. 100 zł

Łącznie musimy się zatem liczyć z wydatkiem co najmniej 3,5 tys. zł. Do tego dochodzą oczywiście koszty posiłków po drodze oraz parkingów i biletów wstępu, jeśli planujemy przy okazji coś zwiedzić.

Wyjazd do Chorwacji własnym samochodem – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Chorwacja to nie tylko część kontynentalna, ale również chorwackie wyspy. Łącznie jest ich blisko 700, z tego prawie 50 zamieszkanych – a wśród nich takie popularne destynacje turystyczne, jak choćby Hvar, Korčula, Brač, Pag czy Krk. Jeśli planujemy spędzić nasze chorwackie wakacje na jednej z nich, musimy koniecznie sprawdzić, w jaki sposób się tam dostać. Tylko kilka wysp – w tym Pag, Krk i Murter – połączonych jest z lądem za pomocą mostów. Pozostałe wymagają przeprawy promowej, co wiąże się z dodatkowym planowaniem i kosztami. Przykładowo rejs promem ze Splitu na wyspę Hvar dla 2 osób z autem osobowym to wydatek rzędu 250 zł w jedną stronę.