Planując wakacje w Chorwacji, wielu turystów z Polski jako formę dojazdu wybiera podróż własnym autem. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla rodzin. Można podróżować we własnym rytmie, nie trzeba liczyć się z limitami bagażu, a przy tym to doskonała okazja, by zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Podpowiadamy, jak najlepiej zorganizować podróż samochodem do Chorwacji i dokonać wyboru trasy, jaki jest orientacyjny koszt paliwa, gdzie obowiązują opłaty za autostrady, a także – gdzie się zatrzymać i co zobaczyć po drodze.

Chorwacja samochodem – ceny winiet w Czechach, Węgrzech, Austrii i Słowacji

Na terytorium Chorwacji nie obowiązują kierowców żadne winiety. Autostrady w kraju są płatne, jednak opłaty uiszcza się na bramkach przy zjeździe, w zależności od przejechanego odcinka. Można płacić gotówką (w kunach lub euro) albo kartą płatniczą. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w krajach, przez które musimy przejechać, podróżując do Chorwacji – Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia i Węgry posiadają winietowy system opłat za autostrady. Wybierając się na wakacje nad Adriatykiem – w zależności od trasy – musimy liczyć się z przejazdem przez co najmniej dwa z tych krajów.

W sezonie 2022 najniższe ceny winiet znajdziemy na Węgrzech (30 dni kosztuje 5210 HUF, czyli ok. 13,50 EUR) oraz na Słowacji (14 EUR). Nieco drożej będzie w Czechach (440 CZK, czyli ok. 17,50 EUR) i w Austrii, która nie posiada jednak opcji winiety na 30 dni – można wybrać 10 dni za 9,60 EUR lub 60 dni za 28,20 EUR. Najwięcej zapłacimy w Słowenii, gdzie 30 dni kosztuje aż 30 EUR. Wszystkie winiety mają już formę elektroniczną i bez problemu kupimy je online. Warto jednak pamiętać, że w przypadku Austrii, ze względu na obowiązujące regulacje prawne, można to zrobić najpóźniej na 18 dni przed podróżą. Potem pozostaje tylko wizyta w specjalnym punkcie lub na stacji benzynowej.

Dojazd do Chorwacji – z jak długą trasą trzeba się liczyć?

Zarówno długość trasy, jak i czas przejazdu zależy od miejsca, z którego wyruszamy – oraz punktu docelowego. Podróż z południa Polski na półwysep Istria zajmie bowiem niewiele więcej niż droga nad Bałtyk, podczas gdy wyprawa z Gdańska do Dubrownika potrwa ponad dwa razy dłużej. Z Katowic do Rijeki (niecałe 900 km) dojedziemy w nieco ponad 9 godzin i możemy spokojnie pokonać ten dystans w jeden dzień. Ale już jadąc z Warszawy do Splitu (ok. 1430 km), warto tak zaplanować podróż, by uwzględnić nocleg tranzytowy. Np. w okolicach Wiednia.

Z Polski centralnej, południowej i zachodniej najdogodniejsza trasa do Chorwacji prowadzi przez Ostrawę i Brno w Czechach, następnie przez Austrię i Słowenię do Zagrzebia, po czym autostradą A1 przez Karlovac w stronę Adriatyku – na zachód na Istrię lub na południe do Dalmacji. W zasadzie tylko osobom podróżującym ze wschodnich regionów Polski wygodniej będzie wybrać drogę prowadzącą przez Słowację i Węgry w kierunku Zagrzebia.

Autostrady w Chorwacji

Obecnie jadąc autem do Chorwacji, większość trasy możemy wygodnie pokonać autostradami lub drogami szybkiego ruchu. Tylko krótki odcinek od Pohořelic k. Brna do Mikulova i granicy czesko-austriackiej (ok. 30 km) prowadzi starą drogą jednopasmową. W samej Chorwacji sieć autostrad nie jest specjalnie rozbudowana, ale w zupełności wystarczy, by dojechać do większości popularnych kurortów nad Adriatykiem. Najpopularniejszą trasą w kraju jest autostrada A1, prowadząca z Zagrzebia wzdłuż niemal całego wybrzeża do granicy bośniackiej. Dojedziemy nią m.in. w okolice Zadaru, Szybenika, Splitu czy Riwiery Makarskiej. Turyści planujący wakacje z dojazdem własnym często wybierają również autostradę A6, która prowadzi na półwysep Istria.

Warto też pamiętać, że nie ma możliwości dojazdu autostradą do Dubrownika – miasto mieści się bowiem w enklawie odciętej od reszty kraju i wymaga po drodze przekroczenia granicy bośniackiej. Choć Bośnia i Hercegowina nie należy do UE i strefy Schengen, przejazd nadmorskim „korytarzem” w okolicach miasta Neum nie wymaga posiadania paszportu ani poddania się kontroli granicznej. Ogromnym ułatwieniem dla podróżujących do najpiękniejszego miasta w kraju będzie otwarcie nowego mostu Pelješac. Umożliwi on wjazd na półwysep o tej samej nazwie oraz dalej do Dubrownika z pominięciem terytorium bośniackiego. Pierwsi kierowcy mają wjechać na most już pod koniec lipca 2022.

Autostrady w Chorwacji są generalnie dobrej jakości, jednak wiele dróg dojazdowych łączących choćby autostradę A1 z nadmorskimi kurortami prowadzi przez tereny górskie. Mogą więc być strome i kręte. Korzystanie z chorwackich autostrad jest płatne, a obowiązujące aktualnie ceny można znaleźć na oficjalnej stronie służby drogowej. Obecnie nie trzeba natomiast płacić za przejazd mostem na wyspę Krk oraz tunelem Sveti Ilija, łączącym trasę A1 z Riwierą Makarską.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji

Jadąc samochodem nad Adriatyk, nie musimy uczyć się nowych zasad – większość przepisów nie różni się specjalnie od tego, co znamy z polskich dróg. Warto jednak pamiętać, że stawki mandatów za ich przekroczenie są dużo wyższe niż w kraju, a policja surowo karze m.in. za parking w niedozwolonych miejscach czy przekroczenie prędkości na trasach szybkiego ruchu. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych wytycznych dla kierowców:

Ograniczenia prędkości

 • W terenie zabudowanym – 50 km/h
 • Poza terenem zabudowanym – 90 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla pojazdów pow. 3,5 tony oraz aut z przyczepą
 • Na drogach ekspresowych – 110 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla pozostałych pojazdów
 • Na autostradach – 130 km/h dla samochodów osobowych i 90 km/h dla pozostałych pojazdów

Światła

 • Nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę obowiązuje tylko w okresie zimowym, czyli od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. W pozostałych terminach włączenie świateł w dzień jest zalecane.
 • W przypadku jednośladów należy jeździć z włączonymi światłami przez cały rok.

Przewóz dzieci

 • Wszystkie dzieci do lat 5 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
 • Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą jeździć bez fotelika, jednak tylko na tylnym siedzeniu i z zastosowaniem 3-punktowych pasów bezpieczeństwa.

Alkohol

 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
 • W przypadku osób poniżej 25. roku życia oraz kierowców zawodowych limit ten wynosi 0,0 promila.

Obowiązkowe wyposażenie auta

 • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów
 • apteczka
 • trójkąt ostrzegawczy
 • zapasowe żarówki

Niezbędne dokumenty

 • dowód osobisty lub paszport
 • prawo jazdy – wystarczy polskie
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym
 • dowód ubezpieczenia OC pojazdu
 • Zielona Karta – jeśli chcemy podróżować do Dubrownika przez terytorium Bośni i Hercegowiny

Ile zapłacisz za paliwo podczas wyjazdu do Chorwacji?

Ceny paliwa zarówno w Chorwacji, jak i krajach tranzytowych, są obecnie nieco wyższe niż w Polsce. Ile średnio zapłacimy za 1 litr (dane z końca czerwca 2022 r)?

 • Chorwacja: benzyna PB95 – 13,50 HRK (ok. 8,40 zł); olej napędowy – 13,15 HRK (ok. 8,15 zł)
 • Czechy: benzyna PB95 – 48,50 CZK (ok. 9,15 zł); olej napędowy – 47,70 CZK (ok. 9 zł)
 • Austria: benzyna PB95 – 2,09 EUR (ok. 9,75 zł); olej napędowy – 2,08 EUR (ok. 9,70 zł)
 • Słowenia: benzyna PB95 – 1,75 EUR (ok. 8,15 zł); olej napędowy – 1,85 EUR (ok. 8,65 zł)
 • Węgry: benzyna PB95 – 785,50 HUF (ok. 9,25 zł); olej napędowy – 821,50 HUF (ok. 9,70 zł)

Oznacza to, że jeśli chcemy jechać z Warszawy do Splitu, a nasze auto pali ok. 8 l/100 km, należy liczyć się z wydatkiem nieco ponad 1000 zł w jedną stronę. To oczywiście sporo, ale jeśli jednym samochodem podróżują 3 lub 4 osoby, całość i tak może wynieść nas taniej niż podróż samolotem.

Czy przy wjeździe do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Nie ma takiego obowiązku. Obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Chorwacji powinni mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Obecnie przy przekraczaniu granicy nie jest już wymagany negatywny wynik testu na covid-19 ani certyfikat covid, potwierdzający zaszczepienie. Na miejscu nie obowiązują również żadne obostrzenia – jedynym wyjątkiem jest obowiązek noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia.

Ubezpieczenie turystyczne przed wczasami w Chorwacji – jakie wybrać?

Teoretycznie wybierając się do Chorwacji nie musimy posiadać polisy turystycznej. Warto jednak przed wyjazdem pomyśleć o konsekwencjach ewentualnych problemów w trakcie podróży. Szczególnie jeśli zamierzamy jechać tam na własną rękę. Przede wszystkim koniecznie musimy się upewnić, czy posiadamy aktualną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To dokument, który uprawnia nas do skorzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej – na tych samych zasadach, jak w przypadku mieszkańców danego kraju.

Karta EKUZ pozwoli nam zatem zasięgnąć porady lekarza w przypadku nagłego zachorowania. Nie umożliwi jednak całkowitego pokrycia kosztów pomocy medycznej, na jakie możemy być narażeni podczas podróży. Nie mówiąc już o innych przypadkach (i wydatkach), gdy np. padniemy ofiarą kradzieży albo gdzieś w chorwackich górach zepsuje nam się samochód. Posiadanie ubezpieczenia turystycznego – choć nieobowiązkowe – jest więc zdecydowanie zalecane. I może znacznie ułatwić życie. Wybierając polisę, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 • maksymalną wysokość kwoty, do której ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego – w Chorwacji powinno to być min. 30 tys. EUR
 • ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków
 • assistance, czyli zorganizowanie pomocy w przypadku jakichkolwiek problemów na miejscu – szczególnie istotne w przypadku samodzielnego wyjazdu
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (niezależnie od obowiązkowego OC samochodu), czyli ewentualne pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim
 • ochronę bagażu
 • dodatkową ochronę na wypadek uprawiania sportów tzw. wysokiego ryzyka – w tym również sportów wodnych

Autem do Chorwacji – przed wyjazdem sprawdź numery telefonów alarmowych

Oto najważniejsze numery, które powinniśmy znać (lub przynajmniej zapisać sobie), jeśli planujemy jechać do Chorwacji na własną rękę:

 • Ogólny telefon alarmowy: 112
 • Policja: 192
 • Straż pożarna: 193
 • Pogotowie ratunkowe: 194
 • Pomoc drogowa: 1987
 • Poszukiwania i ratownictwo na morzu: 195
 • Ambasada RP w Zagrzebiu: (385) 98 359 796

Co można zwiedzić po drodze, jadąc do Chorwacji?

Choć Chorwacja to niewielki kraj, zaskakuje ilością i różnorodnością turystycznych hitów (zobacz nasze artykuły o największych atrakcjach Chorwacji i najlepszych chorwackich plażach). Ale trasa z Polski do ojczyzny rakiji i krawata sama w sobie może być fascynującą przygodą. Nie trzeba bowiem nawet specjalnie z niej zbaczać, by zwiedzić takie fascynujące miejsca, jak m.in.:

 • Ołomuniec – dawna stolica Moraw, słynąca z drugiego największego po Pradze zespołu zabytkowego na terenie Czech. Wśród największych atrakcji miasta trzeba wymienić m.in. wpisaną na listę UNESCO barokową kolumnę Trójcy Przenajświętszej, gotycki ratusz z unikalnym zegarem astronomicznym utrzymanym w konwencji socrealizmu, katedrę św. Wacława oraz… lokalne serki ołomunieckie.
 • Brno – obecna stolica Moraw i drugie największe miasto Republiki Czeskiej. Koniecznie trzeba tu zobaczyć potężną gotycką katedrę św. Piotra i Pawła, wspiąć się na górującą nad Starym Miastem twierdzę Špilberk i zajrzeć do wpisanej na listę UNESCO Willi Tugendhatów projektu słynnego architekta doby modernizmu Miesa van der Rohe. Ale Brno słynie też z osobliwości, jak choćby gotycki portal z zakrzywioną wieżyczką czy wiszący w przejściu koło ratusza… smok.
 • Mikulov – piękne morawskie miasteczko przy granicy z Austrią, z górującym nad okolicą zamkiem. A zarazem doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskich winnic.
 • Wiedeń – położona nad pięknym modrym Dunajem stolica Austrii zasługuje na co najmniej kilkudniowy przystanek. Ale nawet w ciągu kilku godzin można zobaczyć wspaniałą katedrę św. Szczepana, pałac cesarski Hofburg, barokowy kościół św. Karola Boromeusza z charakterystycznymi kolumnami, pałac Belweder, Operę Wiedeńską czy secesyjne kamienice – oraz oczywiście spróbować słynnego wiedeńskiego sznycla i zagryźć go torcikiem Sachera.
 • Ptuj – spokojne słoweńskie miasteczko nad rzeką Drawą, z górującym nad okolicą zamkiem i Starym Miastem, które wiele osób uważa za najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne w kraju. Można tu oglądać również pozostałości z czasów rzymskich, w tym tzw. pomnik Orfeusza, czyli starożytny nagrobek przekształcony w średniowieczny pręgież.

Rodzinne wakacje w Chorwacji – kolejne miejsca, które warto odwiedzić.

Podróż do Chorwacji – podsumowanie kosztów

Załóżmy, że wybieramy się w dwie osoby autem z Warszawy do Splitu. Ile w przybliżeniu zapłacimy za pokonanie takiej trasy (w obie strony)?

 • Paliwo w dwie strony – ok. 2000 zł
 • Winiety w Czechach, Austrii i Słowenii – ok. 315 zł
 • Autostrady w Chorwacji – ok. 280 zł
 • Noclegi tranzytowe dla 2 osób (w obie strony) – od ok. 800 zł
 • Ubezpieczenie na 2 tygodnie dla 2 osób – od ok. 100 zł

Łącznie musimy się zatem liczyć z wydatkiem co najmniej 3,5 tys. zł. Do tego dochodzą oczywiście koszty posiłków po drodze oraz parkingów i biletów wstępu, jeśli planujemy przy okazji coś zwiedzić.

Wyjazd do Chorwacji własnym samochodem – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Chorwacja to nie tylko część kontynentalna, ale również chorwackie wyspy. Łącznie jest ich blisko 700, z tego prawie 50 zamieszkanych – a wśród nich takie popularne destynacje turystyczne, jak choćby Hvar, Korčula, Brač, Pag czy Krk. Jeśli planujemy spędzić nasze chorwackie wakacje na jednej z nich, musimy koniecznie sprawdzić, w jaki sposób się tam dostać. Tylko kilka wysp – w tym Pag, Krk i Murter – połączonych jest z lądem za pomocą mostów. Pozostałe wymagają przeprawy promowej, co wiąże się z dodatkowym planowaniem i kosztami. Przykładowo rejs promem ze Splitu na wyspę Hvar dla 2 osób z autem osobowym to wydatek rzędu 250 zł w jedną stronę.

Comments are closed.