Jedne od lat brylują w światowych rankingach popularności, inne są dzikie i romantyczne, i by na nie dotrzeć najlepiej obrać drogę morską. Piaszczyste, żwirowe i pokryte oblewanymi turkusowymi wodami Adriatyku kamieniami – prezentujemy subiektywny ranking 10 najpiękniejszych plaż w Chorwacji.

10 najlepszych plaż 

10. Plaża Zrce na wyspie Pag

Jeśli szukać by porównania w skali całego świata, to kurort w północnowschodniej części wyspy Pag w pobliżu miejscowości Novalja zdecydowanie musiałby być chorwacką Ibizą. W żadnym innym miejscu w Chorwacji nie znajdziemy takiego zagęszczenia pubów i klubów, co właśnie tu –  imprezy z DJ’em w klubach takich jak Aquarius czy Papaya trwają tu od 16 do białego rana.

Po szaleństwach nocy warto doładować akumulatory w słońcu na wyróżnionej Błękitną Flagą plaży Zrce – nie ma tu naturalnego cienia, co czyni plażę jednym z najjaśniejszych punktów na mapie Chorwacji.

 Informacje praktyczne

Liczne walory plaży, w tym czystość morza, infrastrukturę i dodatkowe atrakcje, potwierdza certyfikat Błękitnej Flagi. Mimo braku naturalnego cienia, można wynająć leżaki i parasole. Miejscówka – za sprawą zagęszczenia klubów i imprez – szczególnie ceniona przez młodszych turystów. Ale i amatorzy aktywności także nie będą zawiedzeni.  Można spróbować windsurfingu lub wybrać się na nurkowanie i odkrywać podwodny świat Adriatyku. Bogata oferta dostępnych na miejscu rozrywek o sportowym charakterze obejmuje ponadto rowery wodne, siatkówkę plażową, mini piłkę nożną, skutery wodne, przejażdżki na bananie i tubach, parasailing, zjeżdżalnie wodne oraz żeglowanie.

 W sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy. Komfort wypoczynku gwarantują także dostępne na miejscu prysznice, parasole i leżaki do wynajęcia, sklep sportowy, kabiny do przebierania, sklep spożywczy, publiczne WC oraz sklep/ stoisko z akcesoriami plażowymi.

Plaża ta oferuje także liczne udogodnienia gastronomiczne, w tym bary plażowe i restauracje serwujące lokalne specjały. 

9. Plaża Kamenjak

Plaże położone malowniczo na najbardziej wysuniętym na południe Istrii punkcie regionu to zdecydowanie najdziksza pozycja w naszym zestawieniu.  Długa na 200 kilometrów, finezyjnie postrzępiona linia brzegowa Przylądku Kamenjak to realny dowód na kreatywność matki natury.

Znaleźć tu można i zatoki, i wysepki, i niemal 80 km kamiennych plaż oblewanych szmaragdową wodą Adriatyku. Każdy ma szansę znaleźć tu tę najpiękniejszą dla siebie. Nie mniej zachwycający niż sam brzeg jest – porośnięty dziką roślinnością i ziołami, pomiędzy którymi latają motyle – ląd wewnątrz półwyspu.

 Informacje praktyczne

Dojazd z Puli do Kamenjak Nature Park jest łatwy, choć raczej niemożliwy komunikacją miejską. Przejazd autem 14-kilometrową trasą przez Premanturską Cestę zajmuje około 30-40 minut. Trzeba być gotowym na wąskie i strome odcinki. Samochód można zostawić na płatnym parkingu oddalonym o 1 km od plaż i lasów Kamenjaka – jedynym parkingu w okolicy.

Kamenjak Nature Park to zachwycający rezerwat przyrody, znany przede wszystkim z urokliwych plaż, które rozciągają się na całym wybrzeżu. Choć nie mają osobnych nazw, są utrzymane w doskonałym stanie, a otaczające je lasy dodają poczucia prywatności i spokoju. Woda w okolicach przylądka jest cieplejsza niż w innych częściach Chorwacji, a także ma głęboki, lazurowy odcień. Niektóre z plaż mają miękki, złocisty piasek, podczas gdy inne pokryte są drobnym żwirkiem.

Na samym terenie urokliwych plaż i klifów nie znajdziemy restauracji. Jednak w nieco bardziej zalesionej części Parku Krajobrazowego Kamenjak, kilka lokalnych restauracji oferuje niezwykle smaczne i pożywne dania kuchni chorwackiej.

8. Plaża Dubovica na wyspie Hvar

Jeśli uwielbiacie zapach lawendy, nie znosicie deszczu i jesteście smakoszami wina i oliwek, koniecznie wybierzcie się na wyspę Hvar, zwaną także „Królową Chorwackich Wysp”. To nie tylko idelane miejsce dla ciepłolubnych – wyspa została uznana za najcieplejszą i najbardziej słoneczną na Adriatyku, ale i jedna z najpiękniejszych wysp na świecie według Magazyn Traveller.

To tu znajduje sie też jedna z najpiękniejszych chorwackich plaż. Kształtem przypominająca lagunę, wypełniona białymi kamieniami oblewanymi turkusowymi wodami Adriatyku Dubovica to za dnia mekka spokoju i regeneracji dla turystów, którzy nocą eksplorują rozrywkowe atrakcje oddalonego o ok. 8 km kurortu Hvar.

Informacje praktyczne

Plaża pokryta jasnym piaskiem i białym, drobnym żwirkiem. Chociaż kamienista plaża może wydawać się niewygodna, poruszanie się po niej jest łatwe, nie ma potrzeby zakładania specjalnego obuwia. Wejście do wody jest bezproblemowe, jednak trzeba uważać na nagłe spadki głębokości, szczególnie w okolicach podwodnych jaskiń, które są popularne wśród nurków.

To miejsce, w którym rządzi raczej natura niż infrastruktura. W okolicy plaży znajdują się kilka udogodnień, takich jak parkingi, wypożyczalnie sprzętu wodnego i akcesoriów do nurkowania, a także restauracje z regionalnymi specjałami. Dzięki temu, plażowanie staje się wygodne, a nie trzeba zabierać ze sobą wszystkiego.

7. Plaża Baška na wyspie Krk

Ta, na pierwszy rzut oka niepozorna miejscowość, leżąca na wyspie Krk jest po bliższej obserwacji rajem dla plażowiczów. Baška była niegdyś rybacką wioską w Chorwacji, położoną w wyjątkowym miejscu – droga do niej prowadziła przez dolinę otoczoną wysokimi górami.

Dzisiaj zamieniła się w typową turystyczną miejscowość. Zachwyca przede wszystkim swoją 2 km żwirową plażą, na której może się pomieścić aż 5 tys. żądnych słońca osób (chociaż zazwyczaj nie jest tu tak tłoczno). Dno lazurowego kąpieliska jest dla odmiany piaszczyste.

Informacje praktyczne 

Plaża jest pokryta kamieniami, ale zejście do morza jest łagodne, co sprawia, że jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Na plaży dostępne są różnorodne udogodnienia, takie jak kiosk z prasą, prysznice, parasole i leżaki do wynajęcia, sklep sportowy, kabiny do przebierania, publiczne WC oraz sklep lub stoisko z akcesoriami plażowymi.

Wzdłuż plaży znajduje się promenada z wieloma knajpkami, restauracjami, sklepami i niewielką mariną. Nieopodal są też liczne parkingi i sklepy. Z portu Baška można udać się na rejsy na pobliską wyspę Rab, a także skorzystać z taksówek wodnych, by dostać się do innych plaż w okolicy. 

6. Plaża Sveti Ivan na wyspie Cres

Niemieckie pismo Bild umieściło plażę Sveti Ivan na 15. miejscu wśród najpiękniejszych plaż na świecie. I choć to ranking, do którego trudno dotrzeć, nie może on się równać z drogą dotarcia na tę bez wątpienia jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Cres. Na położoną na uboczu zatoki i otoczoną pionowymi urwiskami plażę dostają się nieliczni, podążając droga morską lub na piechotę stromymi szlakami z Loubenicy.

Nie ma tu promenady atrakcji, restauracji i sklepów. Nie uświadczycie leżaków i tłumów walczących o ostatni skrawek żwirowego podłoża. Są za to natura, cień śródziemnomorskiej roślinności, morze i…. spokój.

Informacje praktyczne 

Plaża Sveti Ivan to ustronne miejsce o dziewiczym wybrzeżu i pięknej naturze. Kamienisty brzeg ma różne odcienie, od białego do ciemnoszarego, a spokojne morze jest idealne do pływania. Woda jest czysta i przezroczysta, przechodząc stopniowo z jasnoniebieskiego na głębszym obszarze. Plaża jest wygodna dla rodzin z dziećmi i młodzieży, a także atrakcyjna dla nurków. Dojście na plażę można odbyć pieszo z Loubenicy po stromych ścieżkach lub drogą morską. Warto  zabrać ze sobą prowiant. 

5. Plaża Punta Rata

Wyróżnienie magazynu Forbes, rekomendacje amerykańskiego portalu The Huffington Post i belgijskiego European Best Destinations, a na deser – żwir, który tuż przy morzu zmienia się w miękki piasek. Każdy znajdzie najbardziej przekonujący dla siebie argument za wizytą na Punta Rata.

Nas do wakacyjnej wyprawy nad brzeg miejscowości Brela na Riwierze Makarskiej inspirują najbardziej turkusowe wody Adriatyku, złoty kolor kamieni i cień 100-letnich sosen wyrastających dumnie z gołych skał tutejszego parku krajobrazowego.

Informacje praktyczne 

Plaża jest żwirowa, ale morze ma piaszczyste dno. Otoczona pięknym lasem, corocznie otrzymuje Błękitną Flagę za jakość usług i czystość wód. W pobliżu brzegu znajduje się skała, idealna do odpoczynku lub skoków do wody.

Dla aktywnych gości dostępne są boiska do piłki, siatkówki, tenisa i różne wodne atrakcje, takie jak parasailing czy pływanie… na bananie. Na plaży znajdują się kawiarnie i restauracje, gdzie można spróbować dalmatyńskich specjałów. Można wynająć leżaki i parasole lub skorzystać z naturalnego cienia pod drzewami.

4. Plaża Paradise Beach na wyspie Rab

Największym skarbem położonej malowniczo w zatoce Kvarner w archipelagu Kvarney Bay wyspy Rab jest plaża. I to nie byle jaka plaża, ale rajski pas piasku oblewany delikatnie przez turkusowe wody Adriatyku. Jak na plaże zawierającą “raj” w nazwie przystało, znaleźć tu można wszystkie konieczne do nadmorskiej rekreacji udogodnienia. Kąpielisko oznaczone Błękitną Flagą, bary, restauracje, leżaki, aquaparki, wypożyczalnie sprzętów wodnych i boiska do siatkówki  – a to wszystko na długiej na 2 km, wyróżnionej w zestawieniu CNN plaży na brzegiem miejscowości Lopar.

Informacje praktyczne 

Plaża czysta, bezpieczna (w sezonie ratownicy czuwają na plaży od godziny 9 do 18), ekologicznie zarządzana, co potwierdza certyfikat Błękitnej Flagi. W jej niedalekim sąsiedztwie znajduje się wiele mniejszych plaż, w tym odosobnione miejsce dla nudystów. Ciepła i płytko woda sprawia, że ta plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi, a gęsty las sosnowy oferuje schronienie przed słońcem.

Rajska plaża oferuje bogatą infrastrukturę, w tym zjeżdżalnie wodne, siatkówkę plażową, rowery wodne, place zabaw, boiska i minigolf. Na miejscu można wynająć leżaki, parasole, a także skorzystać z przebieralni, pryszniców i toalet. W pobliżu mnóstwo punktów gastronomicznych, w tym restauracje, bary i kawiarnie.

3. Plaża Stiniva na wyspie Vis

Trudno o bardziej romantyczną scenerię – mała, żwirowa plaża na południowym cyplu wyspy Vis ukryta jest malowniczo pomiędzy skalnymi urwiskami. Aby się na nią dostać, najlepiej obrać drogę morską. Na tych, którzy chcieliby na nią dotrzeć od strony lądu czeka słabo oznakowany, dziko wydeptany przez turystów, stromy szlak prowadzący z wysokiego klifu.

Droga jest ryzykowna i nieprzyjemna, ale widoki i kameralna atmosfera zapierają dech w piersiach. Delektować się nimi można na leżakach, popijając orzeźwiające napoje z tutejszego baru.

Informacje praktyczne 

Najlepszym sposobem, aby dostać się na plażę Stiniva, jest wybrać drogę morską, np. w sezonie organizowane są przez okoliczne biura częste wycieczki na ten rajski skrawek ziemi. Co ważne, statkiem czy motorówką nie można podpłynąć  bezpośrednio do samej plaży. Dostępne są dwie opcje. Pierwsza to wskoczyć do wody i przepłynąć. Można też skorzystać z małego, turystycznego pontonu, przeciągając go po tafli wody przy użyciu linek rozpiętych miedzy bojkami.

Podłoże na plaży jest żwirowe lub kamieniste, dlatego warto wynająć leżak. Na plaży znajduje się też niewielki obiekt gastronomiczny, serwujący zimne napoje i przekąski.

2. Plaża w Prapratno

CChoć w rankingu pt. najlepsze plaże w Chorwacji pozycjonuje się na drugim miejscu, to niekwestionowany lider…. w kategorii piaszczyste plaże w Chorwacji. Przyjemny w dotyku, złoty pas piasku zlokalizowany jest na południu Półwyspu Pelješac, w odległości ok. 6 km od miejscowości Ston słynącej z najdłuższych murów obronnych w Europie.

Ta piaszczysta plaża, którą szczyci się Dalmacja, otoczona jest z trzech stron sosnami i drzewami oliwnymi. Łagodne zejście do wody czyni z niej idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, a nadmorska infrastruktura – boiska do piłki plażowej czy wypożyczalnia sprzętu pływającego – eldorado dla amatorów aktywności.

Informacje praktyczne 

W pobliżu plaży Prapratno znajduje się przystań promowa, pozwalającą na przeprawę na wyspę Mljet po drugiej stronie cieśniny – to wyspa, którą warto zobaczyć. Restauracje i kawiarnie w sąsiedztwie plaży oferują lokalne dania, aromatyczną kawę i tutejsze wino. Na samej plaży znajdziemy liczne udogodnienia, w tym prysznic, parasole i leżaki do wynajęcia oraz kabiny do przebierania.

1. Plaża Zlatni Rat (Złoty Róg)

Tej plaży na idealne wakacje w Chorwacji nikomu nie trzeba przedstawiać. Zlatni Rat, czyli w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg”, to prawdziwa miss chorwackich, a nawet europejskich plaż. I coś, z czego Chorwacja słynie na cały świat. We wszystkich rankingach właśnie ta żwirowa plaża na wyspie Brac zdobywa pierwsze miejsce. Niewykluczone, że widzieliście ją już wcześniej – ze względu na swój unikatowy wygląd znajduje się na okładkach większości katalogów reklamujących Chorwację.

Co ciekawe, w zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd. Niezmiennie jednak z pozycji lotu ptaka przypomina, szczególnie w promieniach słońca, mieniący się złotem róg.

Informacje praktyczne  

Na amatorów opalania i sportów wodnych czekają tu dobre zaplecze sanitarne, darmowe natryski z ciepłą wodą,  dystrybutory darmowej wody.  Tuż przy plaży znajdują się kawiarnie, bary i wypożyczalnie sprzętu plażowego.

Z powodu silnych wiatrów, plaża ta stanowi istne eldorado dla surferów. Organizowane są tu nawet międzynarodowe zawody windsurfingowe. Dla początkujących adeptów deski dostępne są 4 szkoły surfingu, a na nurków czeka instytut nurkowania SSI.