Nieczęsto piszemy o plebiscytach rozgrywanych na blogach podróżniczych, ale ten jest naprawdę TOP. Poznaliśmy Top Atrakcje 2023, czyli najpiękniejsze atrakcje turystyczne w kraju na ten rok wyłonione w głosowaniu zorganizowanym przez polskieszlaki.pl , i podajemy dalej. Twierdza Srebrna Góra, Las Odkrywców w Ułężu, Szczeliniec Wielki… lista tegorocznych zwycięzców to coś, co naprawdę robi wrażenie  – i inspiruje do wyprawy!

Wybór Top Atrakcji na dany rok odbywa się poprzez głosowanie Internautów w 8 różnych kategoriach tematycznych. W tegorocznej, już dwunastej edycji plebiscytu, oddano ponad 67 głosów, dzięki którym zatriumfowały Dolny Śląsk i Małopolska, gdzie znajduje się najwięcej wyróżnionych obiektów. 

W kategorii Nowości i odkrycia wygrał Las Odkrywców – klimatyczny, ekologiczny i duży plac zabaw w Ułężu. Wśród rozrywkowych atrakcji wyróżnił się także Rabkoland (kategoria Parki rozrywki). I wcale nas to nie dziwi. Rabka-Zdrój nie przypadkiem nazywana jest „miastem dzieci świata”. To właśnie tutaj znajdziemy pomnik św. Mikołaja, Muzeum Orderu Uśmiechu czy jeden z najsłynniejszych teatrów lalkowych w Polsce. Tym jednak, co przyprawia maluchy o szybsze bicie serca jest Rabkoland – wielki, kolorowy lunapark, w którym można nie tylko zaszaleć na licznych urządzeniach, ale i spotkać ponad setkę ruchomych figur różnych bajkowych stworów. Tzw. “selekcję o rodzinnym charakterze” zamyka Kolejkowo Gliwice (kategoria Rekreacja rodzinna) – największa makieta kolejowa w Polsce. 

Bajkową kategorię Zamki i pałace zdominował liczący ponad 700 lat Zamek Książęcy Niemodlin będący jedną z najpotężniejszych warowni w kraju Polsce. W kategorii Muzea i skanseny zatriumfowała Twierdza Srebrna Góra – jedyna górska forteca w Polsce i największa twierdza górska w Europie.  Unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy, a także chluba i jedna z ważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Wybudowana pod koniec XVIII w. na pograniczu Gór Sowich i Bardzkich, 600 m n.p.m. – do dziś zachwyca imponującymi rozmiarami i architektonicznym rozmachem. I wciąż intryguje – wielu twierdzi, że twierdza skrywa w swoich murach skarby oraz dzieła sztuki zrabowane i ukryte tu przez nazistów podczas wojny. Niektórzy są nawet przekonani, że to właśnie w fortecy znajduje się uznana za ósmy cud świata, słynna Bursztynowa Komnata. Takie pogłoski zdecydowanie rozpalają wyobraźnię…

Najlepszym Przyrodniczym azylem okrzyknięto Ojcowski Park Narodowy. Choć obejmujący podkrakowską dolinę Prądnika obszar parku  liczy sobie zaledwie nieco ponad 2 tys. ha, kusi nie tylko fantazyjnymi formami skalnymi (oprócz maczugi koniecznie trzeba zobaczyć również Igłę Deotymy, Rękawicę czy Bramę Krakowską), ale też mnóstwem jaskiń, w których zimą hibernują kolonie nietoperzy. Nie trzeba być jednak amatorem filmów o Batmanie, by rozkochać się w Ojcowskim Parku Narodowym. Na przybywających czekają tu także pozostałości neandertalskich osad, malownicze zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, a przede wszystkim niezliczona liczba legend. 

W kategorii na najwyższym poziomie  – Góry i szczyty –  na szczycie znalazł się Szczeliniec Wielki – fantastyczne skalne miasto o wymiarach 600 x 300 m, gdzie gospodarzami są zamienieni w skalne bloki małpolud, wielbłąda i kura.  Pośród Atrakcyjnych miejscowości w granicach kraju tą “Naj” okazała się Świdnica – 60-tysięczne miasto zlokalizowane malowniczo na Dolnym Śląsku nad rzeką Bystrzycą.