Park rozrywki jest od tego, aby bawić się na całego! Wiemy o tym, dlatego prezentujemy przegląd najfajniejszych i najlepszych atrakcji dla dzieci. Karuzela emocji, rollercoaster pozytywnych wrażeń i feeria barw rodem z lunaparku… Zapinamy pasy i jazda – oto najlepsze parki rozrywki w Polsce!

Zabawa bez końca – oto najciekawsze polskie parki rozrywki dla dzieci

  1. Park Majaland w Kownatach i pod Warszawą
  2. Magiczne Ogrody w Janowcu
  3. Julinek Park k. Warszawy
  4. Centrum Bajki w Pacanowie
  5. Lunapark w Rabce-Zdroju
  6. Farma Iluzji w Mościskach blisko Warszawy
  7. Bałtowski Kompleks Turystyczny
  8. Leonardia w Darłowie
  9. Park rozrywkowo-edukacyjny Zatorland k. Wadowic
  10. Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko
  11. Energylandia w Zatorze

Najlepsze oferty dla całej rodziny – sprawdź hotele z atrakcjami dla dzieci

Rodzinne parki rozrywki w Polsce. Jaki wybrać?

 

Magiczne ogrody, lunaparki, parki tematyczne i farmy iluzji….W granicach naszego kraju nie brak miejsc gwarantujących rozrywkę na najwyższym poziomie. Trzeba tylko właściwie dobrać je do konkretnych (indywidualnych lub rodzinnych) zainteresowań, możliwości i oczekiwań. Jak to zrobić? Wszystko zależy od tego, czego (i jak daleko od domu) szukamy, ile lat mają planujący rozrywkę członkowie rodziny i co ma szansę ich zainteresować. Duchy i dom legend i strachów, a może kucy i mini zoo? Park dinozaurów czy park doświadczeń fizycznych? Dom do góry nogami na farmie iluzji czy rollercoaster w lunaparku? Czasem wybrać się z dzieckiem oznacza… wybrać z dzieckiem jakiego typu atrakcje sprawią mu najwięcej radości.

Przed zakupem biletu warto upewnić się, czy nie obowiązują żadne restrykcje. Niektóre atrakcje są często dostępne dla dzieci po przekroczeniu określonego wieku czy wzrostu. Inny kwestia to czas i fundusze, jakimi dysponujemy. Warto zdecydować, czy jedziemy na jeden dzień, czy też liczne atrakcje i gabaryty parku to potencjał na cały weekend.

Spotkanie z Pszczółka Mają – park Majaland w Kownatach i pod Warszawą

 

Źródło: www.facebook.com/MajalandKownaty

Aby spotkać się z sympatyczną owadzią bohaterką Mają, można – zamiast zasiadać przed telewizorem czy kinowym ekranem – zawitać do miejscowości Kownaty pod Torzymiem, tuż przy granicy z Niemcami. Jesienią 2018 roku został tam bowiem otwarty Majaland – familijny, całoroczny park rozrywki, którego główną gwiazdą jest właśnie najsłynniejsza pszczółka świata.

Majaland zajmuje 10 ha i składa się z części zewnętrznej oraz zadaszonej hali. Park ma wydzielone trzy strefy, powiązane tematycznie z trzema różnymi postaciami z bajek: Pszczółką Mają, małym wikingiem o imieniu Vicky oraz Heidi – dziewczynką z Alp z kart szwajcarskiej powieści. Na spragnione bajkowych wrażeń maluchy (a także ich rodziców) czeka tu 25 atrakcji głównych (w tym wielkie drzewo, wokół którego skupiona będzie cała niezwykła kraina) i mnóstwo atrakcji mniejszych. Nie zabraknie zjeżdżalni, karuzel, ścian wspinaczkowych, wielkich domów w kształcie kwiatów, rollercoasterów, a nawet miasteczka ruchu drogowego z samochodzikami akumulatorowymi czy dyskoteki. 

Kownaty to pierwsze, ale nie jedyne miasto, gdzie można poczuć się jak postacie z ich ukochanego bajkowego świata. Od 1 maja 2022 Pszczółkę Maję gości też woj. mazowieckie. Na spragnione bajkowych wrażeń maluchy (a także ich rodziców) czeka w miejscowości Góraszka pod Warszawą ponad 25 atrakcji głównych, przewidzianych dla wszystkich grup wiekowych. Podwarszawski Majaland oferuje takie rozrywki, jak: Karuzela Dinozaurów, Karuzela Motyli, Rollercoaster Wikingów, wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami wodnymi Aqua Team Playground, Miasteczko Samochodowe, Sky Fly z samolotami wznoszącymi się na wysokość 22 m, zjeżdżalnia Super Ślizg, place zabaw, baseny z kulkami, teatr i wiele więcej. Atrakcje rozmieszczone są w dwóch strefach – pod dachem i na świeżym powietrzu. Nawiązują tematycznie do postaci Pszczółki Mai, ale również do małego wikinga o imieniu Vicky i Heidi – dziewczynki z Alp z kart szwajcarskiej powieści. Strefa zewnętrzna jest poświęcona w całości serialowi animowanemu Super Wings. Na terenie kompleksu działają ponadto punkty gastronomiczne oraz sklep z zabawkami i pamiątkami.

Zabawa w magicznym ogrodzie – park w Janowcu

 

Źródło: www.facebook.com/magiczneogrodyjanowiec/

Magiczne Ogrody to pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny, który powstał w oparciu o oryginalną baśniową historię. W trakcie wizyty dzieci wcielą się w odkrywców, którzy wyruszają na poszukiwanie bajecznych krain, ukrytych pośród setek kwiatów, różnych gatunków drzew i krzewów oraz… gigantycznych marchewek. Poznają także niezwykłe istoty, które zamieszkują te tereny. Cały ogród jest dla najmłodszych wielką przygodą – dzięki czekającym na odwiedzających zagadkom, pobudzającym wyobraźnię, stymulującym rozwój i budującym pewność siebie.

Świat Magicznych Ogrodów położony jest w Janowcu, naprzeciwko Kazimierza Dolnego. Weekendowy wypad do tego królewskiego miasteczka można z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem Magicznych Ogrodów – z Kazimierza do Janowca regularnie kursuje prom. Na miejscu znajdziesz wszystko co niezbędne, aby spędzić miło i beztrosko czas w rodzinnym gronie – restauracje ze smaczną kuchnią, kawiarnie z lodami czy też toalety z przewijakami dla najmłodszych gości.

Jak w cyrku – park w Julinku

 

Źródło: www.facebook.com/julinekpark

Tak jak trudno wyobrazić sobie pokaz cyrkowy bez występu klauna, tak trudno byłoby uwierzyć w zestawienie TOP 10 miejsc dla dzieci w naszym kraju z pominięciem oddalonego o 30 km od stolicy Julinka. To bowiem właśnie tu, przed 70 latami, powołano do życia wyjątkową w skali światowej stacjonarną Bazę Cyrkową. Przez długie dziesięciolecia, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, doskonalili swe umiejętności artyści areny cyrkowej ze wszystkich kontynentów. Nic więc dziwnego, że i dziś wizyta w tym najbardziej cyrkowym miejscu w naszym kraju gwarantuje emocje na poziomie powietrznych pokazów akrobatycznych!

To tu działa jeden z najrozleglejszych w kraju i największy na Mazowszu park linowy – Podniebny Cyrk o łącznej długości 1 km (7 zróżnicowanych tras). Z Cyrkowych atrakcji na uwagę zasługują także zorganizowana w budynku Małej Areny wystawa sztuki cyrkowej, cyrkowa strefa animacji i minigolf cyrkowy o powierzchni niemal 1000 m2, gdzie dostępu do dołków bronią… dzikie zwierzęta i klauni! Najmłodszym odwiedzającym przypadnie do gustu kraina dmuchańców – zespół kilkunastu ogromnych dmuchanych atrakcji, na których można nie tylko poprawić sprawność fizyczną, ale i wyszaleć się jak nigdy dotąd. Na tych, którym wciąż byłoby mało dawki pozytywnych wrażeń i adrenaliny, czeka tor do wyścigów ekologicznymi samochodami elektrycznymi.

Ale to wciąż nie wszystko! W wakacje 2022 na amatorów zabawy z H2O w roli głównej czeka prawdziwy przypływa atrakcji. Dosłownie „przypływ”, bowiem planowane jest otwarcie parku wodnego pod gołym niebem. W aquaparku o powierzchni ok. 20 tys. m kw. znajdą się baseny, zjeżdżalnie i kurtyny wodne. Fala emocji gwarantowana!

Hotele na Mazowszu – idealne na rodzinne wypady

Śladami Koziołka Matołka – Centrum Bajki w Pacanowie

 

Źródło: www.facebook.com/CentrumBajki

Poczciwy Koziołek Matołek przemierzył cały świat, by dotrzeć do Pacanowa – ponoć jedynego miejsca na naszym globie, gdzie podkuwają kozy. Dziś to niewielkie miasteczko w pobliżu Buska-Zdroju ambitnie pretenduje do miana europejskiej stolicy bajek. I ma całkiem przekonujące argumenty na poparcie swojej kandydatury. Nie tylko bowiem znajdziemy tu kilka różnych pomników bohatera pierwszego polskiego komiksu, ale przede wszystkim możemy odwiedzić hipernowoczesne, otwarte w 2010 r. Europejskie Centrum Bajki imienia… wiadomo kogo.

W ramach licznych multimedialnych ekspozycji można tam m.in. zobaczyć maczugę Zbója Madeja, poczuć oddech smoka, posłuchać historii opowiadanych przez konwalie, zajrzeć do mysiej dziurki oraz – jakżeby inaczej – odwiedzić kuźnię, której tak zawzięcie szukał wesoły czworonóg. Jeśli dodamy, że budynki wchodzące w skład kompleksu mają kształt babek z piasku, ucieczkę od szarej rzeczywistości mamy jak w banku.

Karuzele w mieście dzieci świata – lunapark w Rabce-Zdroju

 

Źródło: www.facebook.com/rabkoland

Rabka-Zdrój nie przypadkiem nazywana jest „miastem dzieci świata”. To właśnie tutaj znajdziemy pomnik św. Mikołaja, Muzeum Orderu Uśmiechu czy jeden z najsłynniejszych teatrów lalkowych w Polsce. Serca maluchów najszybciej jednak zabiją po przekroczeniu bram Rabkolandu – wielkiego, kolorowego lunaparku, w którym można nie tylko zaszaleć na licznych urządzeniach i spotkać ponad 150 ruchomych figur różnych bajkowych stworów.

A oprócz tego zajrzeć do domu stojącego do góry podłogą, odwiedzić niezwykłe Muzeum Rekordów i Osobliwości, a nawet podziwiać najdziwniejsze na świecie imprezy sportowe, jak np. mistrzostwa w dmuchaniu balonów z gumy do żucia, w dojeniu sztucznej krowy albo w jeździe na muszlach klozetowych. Nic dziwnego, że fachowcy z branży uważają go powszechnie za najsympatyczniejszy i najlepiej zorganizowany park rozrywki w Polsce. Dowodem może być wyróżnienie przyznane w 2004 r. przez europejski magazyn „Park and Gamex Industry”.

Wypocznij w Małopolsce – znajdź hotel z atrakcjami i blisko atrakcji dla dzieci

W głowie się nie mieści – park rozrywki Farma Iluzji

 

Źródło: farmailuzji.pl

Kto ma w domowej kolekcji zdjęcie z własną głową na talerzu? Albo był kiedyś wewnątrz chaty unoszonej przez balony? Czy też spojrzał w lustro i zobaczył więcej niż własne odbicie? Na położonej zaledwie 85 km od Warszawy Farmie Iluzji trzeba dobrze się zastanowić, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a fantazją i magią. To nie jest typowy park rozrywki – większość tutejszych atrakcji została tak skonstruowana, by wyprowadzić w pole nasze zmysły i zachęcić do poszukiwania odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego w Zakręconym Domku nie wiemy, czy to my się kręcimy, czy raczej przestrzeń wokół nas. Dlaczego w Pokoju Amesa dzieci stają się niespodziewanie większe od rodziców? Albo dlaczego w Tunelu Zapomnienia od razu zapominamy o wszystkim, co znajduje się na zewnątrz? A znajdziemy tu jeszcze m.in. lewitujący kran, niemożliwy trójkąt czy studnię nieskończoności. Na kreatywnej zabawie spokojnie można spędzić cały dzień.

Noclegi blisko Farmy Iluzji i innych rodzinnych atrakcji – sprawdź

Oko w oko z dinozaurem – Jurapark Bałtów, czyli Bałtowski Kompleks Turystyczny

 

Źródło: juraparkbaltow.pl

Ale prehistoria to nie wszystko. Z biegiem lat JuraPark – a ściślej wyrosły wokół niego Bałtowski Kompleks Turystyczny – wzbogacił się o wiele dodatkowych atrakcji. Żywe zwierzęta znajdziemy w liczącym sobie aż 40 ha Zwierzyńcu Jurajskim, gdzie lamy, muflony, jelenie, a nawet żubry można podziwiać z okien żółtego amerykańskiego schoolbusa. Solidną dawkę mocnych wrażeń zapewni wizyta w parku rozrywki z kolejką górską, statkiem pirackim i eurobungy, a także w kinie 5D i prehistorycznym oceanarium. A jeśli ktoś chciałby stanąć oko w oko ze świętokrzyskimi wiedźmami i innymi ludowymi strachami, powinien koniecznie odwiedzić Sabathówkę. Mieści się ona w tyleż mrocznej, co zachwycającej scenerii dawnego kamieniołomu. Sercem kompleksu jest drewniana, przykryta spiczastą czapą chata, w której wnętrzu można skosztować najróżniejszych magicznych mikstur oraz całkiem zwyczajnych, ale za to nieziemsko smacznych regionalnych specjałów.

W świecie zabawek Leonarda da Vinci – park w Darłowie

 

Źródło: www.leonardia.pl

Leonardia to miejsce, gdzie nie doświadczycie nic cyfrowego. W tym niesamowitym, wręcz alternatywnym parku znajdziecie ponad 100 gier… wykonanych ręcznie z samego drewna. Proste i bardziej skomplikowane konstrukcje nie tylko uczą logicznego myślenia i koordynacji ruchowej, ale również integrują i zapewniają ogrom zabawy. Któż nie chciałby spróbować swoich sił przy grze w gigantycznego drewnianego flippera czy próbie złożenia jednego z modeli maszyn wizjonerskich wielkiego mistrza Leonarda da Vinci? Na nieskorych do współzawodnictwa czekają tutaj gry jednoosobowe i labirynty, w których można się na chwilę zatracić. Oporni na rywalizację i odkrywanie odnajdą się w strefie chilloutu w postaci miejsca piknikowego.

Jedno jest pewne – im bardziej dziecko będzie broniło się przed wyjazdem do Leonardii w Darłowie, tym trudniej będzie go stamtąd wywabić.

Hotele na Pomorzu Zachodnim – idealne na rodzinne wypady

Spotkanie z herosami na wodzie – park rozrywkowo-edukacyjny Zatorland

 

Źródło: zatorland.pl

Położony ok. 15 km od Wadowic i 45 km od Krakowa Zatorland to niezwykły kompleks rozrywkowo-edukacyjny, który trafił niedawno na listę 5 najciekawszych parków rozrywki w Europie wg magazynu „Viva!”. W jego skład wchodzi nie jeden, a pięć różnych parków, z których każdy poświęcony został innej tematyce. Najstarszy i najsłynniejszy z nich to Park Ruchomych Dinozaurów Dinozatorland. Spotkamy tu ponad 100 prehistorycznych gadów, które są nie tylko naturalnej wielkości, ale też poruszają się i wydają z siebie groźne pomruki. Od niedawna dinozaurom towarzyszą również inne ciekawe stwory.

I tak w Parku Owadów mamy niepowtarzalną okazję stanąć oko w oko z modliszką wyższą niż Marcin Gortat albo złapać za ogon wielkiego skorpiona. Park Bajek i Wodnych Stworzeń wprowadzi nas w świat z jednej strony rekinów i płaszczek, z drugiej zaś – Kota w Butach i Brzydkiego Kaczątka. Bajkowe postacie spacerują tu wśród zwiedzających, co z pewnością ucieszy najmłodszych gości. Ci nieco starsi powinni zaś koniecznie udać się do Parku Mitologii na Wodzie. W trakcie rejsu tramwajem wodnym można tu podziwiać figury greckich bogów i herosów, a dla chętnych przygotowano nawet opcję zajrzenia do wnętrza konia trojańskiego.

Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko

 

Źródło: www.facebook.com/legendia.slaskie.wesole.miasteczko

Jeśli którykolwiek z rodzimych lunaparków powinno się pisać przez duże „L”, to właśnie ten. Legendarne wesołe miasteczko na terenie Parku Śląskiego powstało w 1959 roku i choć po drodze musiało borykać się z poważnymi trudnościami, od niedawna znów działa pełną parą. Dość wspomnieć, że w 2013 roku wzbogaciło się aż o 26 nowych urządzeń zakupionych od duńskiego parku rozrywki Sommerland Syd. Dołączają one do atrakcji, które są obiektem zachwytu już kolejnych pokoleń Polaków. Któż bowiem nie słyszał o Gwieździe Dużej, czyli największej karuzeli w kraju, pozwalającej podziwiać panoramę okolicy z wysokości 35 m? Albo kolejce górskiej Tornado – pierwszym polskim rollercoasterze, którym można przejechać się do góry nogami? Nie wszystkie parki rozrywki w Polsce mogą poszczycić się takimi atrakcjami…

Takich fajerwerków jest tu dużo więcej i każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na wiek, rozrywkowe preferencje czy wrażliwość żołądka. Maluchy mogą wskoczyć do UFO, zakręcić się w gigantycznych filiżankach, polatać helikopterkiem, poczuć się jak ich rówieśnicy sprzed 100 lat na karuzeli wiedeńskiej albo odwiedzić beczkę śmiechu. Nie lada przeżyciem będzie również ześlizg pontonem do wody z wieży o wysokości blisko 15 m. Amatorzy naprawdę mocnych wrażeń mają do dyspozycji m.in. Lech Coaster – nagrodzony tytułem Best Coaster 2017 w prestiżowym, branżowym konkursie na najlepszy europejski rollercoaster 2017 roku. Tym, którzy zawsze narzekają na brak czasu, podpowiadamy, że w wybrane dni Śląskie Wesołe Miasteczko czynne jest również po zmroku – czasem aż do 2 w nocy.

Hotele dla rodzin z dziećmi na Dolnym Śląsku – wybierz nocleg dla siebie

Dla starszych dzieci – Energylandia w Zatorze

 

Źródło: energylandia.pl

Teren 7 razy większy od krakowskiego Rynku i ponad setka atrakcji dla rodziców i dzieci – w tym m.in. kolejka górska, spływ rwącą rzeką w antycznych dekoracjach, wulkan czy uciekające kościotrupy. Tak w kilku prostych liczbach prezentuje się największy park rozrywki w kraju (a zarazem pierwszy w Polsce park w typowo zachodnim stylu) i jeden z największych parków rozrywki dla całej rodziny w Europie. Znajduje się na terenie miasteczka Zator między Oświęcimiem a Wadowicami. Lokalizacja nie jest przypadkowa – w ciągu zaledwie pół godziny można tu dojechać zarówno z Krakowa, jak i z aglomeracji śląskiej. A na miejscu spokojnie spędzimy cały dzień. Tym bardziej, że dostępne atrakcje zostały pomysłowo podzielone na 6 odrębnych stref, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych – w tym m.in. Bajkolandię dla najmłodszych, Strefę Familijną dla całych rodzin, Ekstremalną dedykowaną wszystkim głodnym wrażeń i wysokiej dawki adrenaliny, a także Wodną – Water Park i Tropical Fun dostępną podobnie jak wszystkie inne atrakcje w cenie biletu wstępu do Parku.

Na miejscu czeka kilkadziesiąt atrakcji na czele z unikatowymi na skalę Europy Roller Coastarami, tymi ekstremalnie szybkimi (jak Hyperion) i wysokimi (Mayan), jak i delikatnymi dla dzieci (Energuś) i całych rodzin (Dragon) czy łączącymi w sobie przejazd po wodnej trasie (Speed Water Coaster). Oprócz tego na terenie parku można znaleźć potężne atrakcje wodne. Dużą popularnością wśród nich cieszą się między innymi Anaconda czy Jungle Adventure.

Poza atrakcjami w Parku Rozrywki zobaczyć można aż trzy spektakularne pokazy kaskaderskie przy użyciu sportowych samochodów, motocykli i rowerów BMX w wydzielonej strefie pokazów Extreme. Na najmłodszych czekają teatrzyki a dla młodzieży i całych rodzin musicale – wszystko prezentowane na 1 z kilku scen widowiskowych w teatrach i amfiteatrach. Także amatorzy oglądania filmów w Energylandii nie będą się nudzić. Odnajdą tu kino 7D wyświetlające filmy dla dzieci i młodzieży w technologii 3D, wspartej dodatkowymi efektami specjalnymi. W Energylandii nie brak także gier zręcznościowych oraz zabaw interaktywnych, dającym radość i możliwość zdobycia cennych nagród. Zmęczeni aktywnym wypoczynkiem goście Parku udać się mogą w stronę kawiarni, w których czekają smakołyki oraz kawa w wielu odmianach. Słowem, każdy głodny wrażeń znajdzie tutaj coś dla siebie!

Gdzie jeszcze na rodzinną rozrywkę? Najlepsze labirynty i parki miniatur dla dzieci

 

Gdy wszystkie parki rozrywki to wciąż za mało… coś małego może zaspokoić głód wrażeń. Aby się o tym przekonać, można się wybrać do najpopularniejszego polskiego parku miniatur. Od chwili otwarcia w 2007 r. Park Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie odwiedziło go już kilkanaście tysięcy osób. W ciągu zaledwie paru sekund możemy przenieść się spod rzymskiego Koloseum na Wielki Mur Chiński, zahaczając po drodze m.in. o Statuę Wolności, Wieżę Eiffla czy Taj Mahal. Cuda architektury z całego świata zostały tu przedstawione w skali 1:25, co nie tylko pozwala dokładnie porównać ich wielkość, ale też otwiera niemal nieograniczone pole do popisu dla kreatywnych fotografów. Nie brak oczywiście polskich akcentów – po drodze przez park natkniemy się m.in. na Wawel, pałac w Łańcucie, poznański ratusz, a nawet… Giewont. Nie mniejsze atrakcje (choć właściwie równie małe) czekają m.in. w sąsiedztwie zamku strachów w Ogrodzieńcu, w Park Miniatur z misternie wykonanymi rekonstrukcjami wszystkich zamków na Jurze. Pośród atrakcji tego typu na uwagę zasługują także Kaszubski Park Miniatur, Minieuroland Park Miniatur, Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur, a także Park Miniatur Latarni Morskich czy Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie.

Szukacie dla swoich dzieci czegoś z zupełnie innej bajki? Zabierzcie rodzinę do nadmorskiego Labiryntu Park Łeba (nie mylić z Łeba Park, gdzie czekają dinozaury). To największy tego typu w Polsce naturalny labirynt ogrodowy 3D, rozciągający się na powierzchni aż 5 tys. m2. Śmiałkowie, którzy zdecydują się do niego wejść, mają do zdobycia 5 baz oraz kilka platform widokowych, ułatwiających orientację w tej plątaninie ścieżek, tajnych przejść i ślepych zaułków. Tu dzieci poznają co znaczy zgubić się pośród natury.

Rodzinne eldorado na wakacje i nie tylko – sprawdź hotele z atrakcjami dla dzieci