Jedno spojrzenie w kalendarz świąt wystarczy, by przekonać się, że w tym roku majówka wypada wyjątkowo korzystnie. 1 maja, dzień ustawowo wolny od pracy,  wypada w poniedziałek, a 3 maja, będący świętem państwowym, w środę. Wystarczy wziąć urlop na 3 dni (wtorek 2 maja oraz czwartek i piątek 4 i 5 maja), by wydłużyć czas wypoczynku i zyskać aż dziewięć dni wytchnienia od soboty 29 kwietnia do niedzieli 7 maja. Sprawdźcie, jak i gdzie najlepiej to wykorzystać! 

Majówka 2023 jak zaplanować długi weekend majowy, żeby mieć dużo wolnego?

Wielkanoc i pierwszy długi weekend tej wiosny już dawno za nami, a to znak, by przeanalizować, kiedy dokładnie wypada weekend majowy 2023 i zainspirować się do dłuższego wypoczynku. Ile trwa majówka 2023? To zależy od… liczby dni wypisanych we wniosku  urlopowym. Zarówno międzynarodowe święto pracy, jak i święto konstytucji 3 maja to święta ustawowo wolne od pracy. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę, co oznacza, że wystarczą już tylko 3 dni urlopu, by cieszyć się nawet 9 dniami wolnego. 

Długi weekend majowy 2023 geneza 

Święto Pracy to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 1 maja w rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku.  Na kongresie w Paryżu w 1889 roku II Międzynarodówka Socjalistyczna wprowadziła specjalne święto dla upamiętnienia tego wydarzenia i uhonorowania walki robotników o godne warunki pracy oraz godne wynagrodzenie. ObecnieŚwięto Pracy obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie i często towarzyszą mu manifestacje i obchody związane z prawami pracowników. To międzynarodowy dzień solidarności ludzi pracy. 

Drugi Maja to data związana z historią Polski, ale nie jest to święto narodowe. To Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten został ustanowiony w 2004 roku dla upamiętnienia przywrócenia przez Sejm RP w 1919 roku biało-czerwonej flagi jako symbolu państwowego po 123 latach zaborów. Chociaż nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, często towarzyszą mu specjalne uroczystości organizowane przez instytucje publiczne. 

3 maja to polskie święto narodowe. Święto zostało ustanowione, aby upamiętnić uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku  – jednego z najważniejszych aktów prawnych w historii Polski.  W Polsce 3 Maja jest dniem wolnym od pracy i zwykle towarzyszą mu uroczysty masowy pochód, będący okazją do celebrowania narodowej tożsamości i wolności,  oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Tego dnia obchodzone jest także Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To jedno z ważniejszych świąt w kościele katolickim w Polsce, a związane jest z kultem Matki Bożej i jej opieką nad narodem polskim. 

Weekend majowy 2023 – co warto zobaczyć podczas wiosennego wypoczynku?

Wiosną – a tym samym i w czasie, w którym wypada długi weekend majowy – podróżników w Polsce najbardziej kuszą górskie krajobrazy, a także niezmiennie przodujący we wszelkich rankingach wycieczkowych Bałtyk. Aż 65% podróżujących w tym czasie obiera jeden z tych kierunków. A my wcale się nie dziwimy, czemu to właśnie tam turyści chcą tam wyjeżdżać i wypoczywać. W maju na plażach jest jeszcze niewielu turystów, co pozwala na spokojny wypoczynek.

Maj to także dobry czas na górskie wycieczki i rowerowe wyprawy, podczas których można podziwiać piękne widoki i cieszyć się relaksem na łonie natury. Długi weekend to także doskonały pretekst do wyjazdu na city break do polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Kuszące wydają się też europejskie stolice, w tym Praga, Wiedeń czy Budapeszt.  Miasta te oferują wiele ciekawych zabytków, muzeów, restauracji i parków, co pozwala na połączenie relaksu z intensywnym zwiedzaniem.

Jeśli nie macie jeszcze planów na wiosenną podróż, sprawdźcie koniecznie nasz artykuł, w którym inspirujemy i opisujemy, gdzie wyjechać na majówkę.