Już od piątku, 1 lipca turyści mogli pomknąć z prędkością 6 m/s widokową kolejką linową nad zaporą w Solinie i podziwiać z nowej perspektywy – momentami z wysokości nawet powyżej 100 m – zjawiskową górską panoramę oraz okolice Jeziora Solińskiego. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w czerwcu 2021 r. Po ponad roku odwiedzający Bieszczady mogli wyjechać koleją z centrum Soliny na górę Jawor.

Na ponad 1,5-kilometrowej trasie przejazdu – ze stacji początkowej Plasza przy deptaku do stacji końcowej na górze Jawor – zamontowano 25 nowoczesnych, 8-osobowych gondoli widokowych. Konstrukcja wagoników zapewnia widok na wszystkie cztery strony świata, a więc widok 360 stopni. Co ważne, wagony kolei widokowej zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo do gondoli można zabrać psa, jednak pod warunkiem, że będzie on w kagańcu i na smyczy.

Turystyka w Bieszczadach zyskała nową jakość. Możemy zanurzyć się w krajobrazie Bieszczadów, żeby się wyciszyć, ale także oglądać tę ciekawą i piękną perspektywę z wagonika kolei. Robimy ogromny krok, by odkrywać Solinę i Bieszczady na nowo

– powiedział podczas uroczystego otwarcia atrakcji wójt Gminy Solina Adam Piątkowski.

Dodatkowo przy końcowej stacji powstała 55-metrowa wieża widokowa, taras widokowy oraz zewnętrzny przeszklony chodnik, czyli tzw. „skywalk”, na którym możemy z poczuciem „zawieszenia” w powietrzu oglądać spektakularną bieszczadzką panoramę.

Na turystów na miejscu czekają ponadto kawiarnia widokowa, karczma oraz park tematyczny o powierzchni 4,7 ha, w którym już wkrótce będzie można się wiele o Bieszczadach dowiedzieć, a także poznać tutejsze legendy i opowiastki.

Inwestycję zrealizowała Grupa PKL (Polskie Koleje Linowe) i PFR (Polski Fundusz Rozwoju). Więcej informacji dostępnych TUTAJ.

Ile kosztują bilety na kolej gondolową nad Soliną?

Bilety można kupić online oraz stacjonarnie, w kasie ośrodka. Oto ceny za skorzystanie z bieszczadzkiej kolei:

  • Bilet normalny w obie strony kosztuje 39 zł w sklepie internetowym oraz 45 zł w kasie
  • Bilet ulgowy w obie strony kosztuje 32 zł w sklepie internetowym oraz 35 zł w kasie (bilety ulgowe przysługują: dzieciom w wieku do 15 lat za okazaniem legitymacji szkolnej lub innego dokumentu stwierdzającego wiek; młodzieży szkolnej na podstawie ważnej polskiej legitymacji szkolnej, legitymacji ISIC oraz EURO 26; osobom po 65 r.ż.; studentom do 26 r.ż.; osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom grup)
  • Za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić 32 zł (normalny) i 26 zł (ulgowy)
  • Za bilet 2+1 na przejazd w obie strony trzeba zapłacić 99 zł, a za bilet rodzinny 2+2 – 119 zł; za każde kolejne dziecko obowiązuje dopłata 25 zł
  • Dzieci w wieku do 4 lat mogą korzystać ze wszystkich usług bezpłatnie (na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek)
  • Za wstęp na wieżę widokową musimy zapłacić oddzielnie: 10 zł za bilet ulgowy i 15 zł za bilet normalny

W ośrodku honoruje się Kartę Dużej Rodziny.

Bilety online na kolej linową nad Soliną można zakupić TUTAJ.

 

Comments are closed.