Polska, jak kraj długi i szeroki, obfituje w piękne i zapierające dech w piersiach miejsca i atrakcje turystyczne, których nie powstydziłyby się najlepsze zagraniczne kurorty. O urokach podróży po kraju Polacy przekonali się w czasie pandemii, kiedy to turystyka w Polsce ponownie nabrała wiatru w żagle. Dzisiaj trend odkrywania ekscytujących miejsc na wakacje w Polsce ma się świetnie. Sprawdźcie razem z nami, gdzie warto wybrać się w te wakacje.

Najpiękniejsze plaże Polski – perełki nad polskim morzem i jeziorami

Dzika czy romantyczna? Szeroka czy otoczona klifami? Z drobnym, białym piaskiem czy z bursztynami? Plaż u nas w Polsce jest bez liku – każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. Pośród tysięcy miejsc do wypoczynku nad Bałtykiem, rzekami czy jeziorami, wybraliśmy dla Was prawdziwe perełki, które koniecznie trzeba odwiedzić! 

Jedną z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych plaż w Polsce jest ta w Jarosławcu. Piękna i szeroka, największa w Polsce, o wielkości 40 basenów olimpijskich. Niektórzy nazywają ją „dubajską plażą” – podobnie jak plaże w Dubaju, jest sztuczna, ale naprawdę wzbudza zachwyt. Jej zadaniem jest ochrona największego klifu na Środkowym Wybrzeżu, który również warto zobaczyć.

Plaże w Świnoujściu i Jarosławcu

Miejscem, które słynie z pięknych plaż jest też Świnoujście. Od niemal 20 lat miejsce to, ze względu na swoje walory przyrodnicze i czystość jest nagradzane Błękitną Flagą. Co więcej, jest jedną z najbezpieczniejszych polskich plaż, a do tego wody Bałtyku są tu statycznie najcieplejsze na całym wybrzeżu. To prawdziwy hit pośród polskich plaż!

Dla tych, którzy preferują zamknięte zbiorniki wodne, polecamy jechać na wakacje nad Jezioro Solińskie. To, położone w Bieszczadach jezioro, posiada kilka kąpielisk, gdzie warto wybrać się w wakacje: Białą Flotę w Solinie, Zieloną Plażę w miejscowości Wołkowyja oraz Białą Flotę i Cypel w Polańczyku. Świetna zabawa czeka również plażowiczów nad Hańczą – najgłębszym jeziorem w Polsce. To raj dla miłośników nurkowania, ale też idealne kąpielisko dla rodzin z dziećmi – plaża w Starej Hańczy słynie z płytkiego brzegu, gdzie latem można się ochłodzić z dziećmi. 

Plaża w Giżycku
Plaża w Giżycku

Ci, którzy preferują spędzić wakacje na Mazurach, też znajdzie się kilka plaż. Jedną z najpopularniejszych w Krainie Wielkich Jezior jest plaża w największym mazurskim kurorcie – Giżycku. Panuje tu iście wakacyjny klimat, a latem kwitnie tu życie.

Wakacje w Polsce zaklęte w skałach: podziemne atrakcje Polski, które musisz odwiedzić 

Owiane tajemnicą, niedostępne, ukryte pod ziemią – podziemnych tras turystycznych jest w Polsce naprawdę wiele. Kuszą przede wszystkim niesamowitym, surowym krajobrazem i ciekawą historią, której nie da się dowiedzieć z podręczników. A do tego można się tu poczuć jak w zupełnie innym świecie – szczególnie w upalne dni, kiedy na powierzchni króluje słońce i upał, a w podziemiach dominuje ciemność i przenikliwy chłód. Zdradzimy wam, jakie są najlepsze podziemne trasy w Polsce.

Najbardziej popularną jest oczywiście kopalnia soli w Wieliczce. Miejsce to jest jedną z najchętniej odwiedzanych podziemnych atrakcji w Polsce. I nic w tym dziwnego – kopalnia już w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Głęboko pod ziemią znajduje się bezcenny skarb, zwany też białym złotem – to słynna sól z Wieliczki. Turyści mają okazję zobaczyć m.in. solny labirynt, podziemne solankowe jeziora oraz jedyną w swoim rodzaju Kaplicę św. Kingi. Planując spędzić urlop w Krakowie, warto poświęcić przynajmniej jeden cały dzień na zwiedzanie Wieliczki.

Kopalnie w Wieliczce oraz Złoty Stok

Innym kultowym miejscem dla wielbicieli atrakcji pod ziemią jest Kopalnia Złota w Złotym Stoku. To jedno z miejsc w naszym kraju, którego nie spotkacie nigdzie indziej. Kopalnia to unikalna atrakcja w skali europejskiej – znajdziecie tu jedyny w Polsce podziemny wodospad, który robi niesamowite wrażenie! Trasa obejmuje dwie sztolnie, gdzie można zobaczyć m.in. skarbiec z ponad tysiącem sztabek złota, dawne narzędzia górnicze czy też piec do wytopu złota. Oprócz tego zwiedzający mogą wybrać się na przejażdżkę podziemnym tramwajem, zobaczyć, jak powstają sztabki złota czy też wziąć udział w płukaniu złota.  

Szczytowe doświadczenia: najwyższe góry Polski i co warto zobaczyć na ich szlakach

Wybierając się w Polsce na wakacje, warto wziąć pod uwagę górskie szlaki. Prawdziwym wyzwaniem dla turystów, którzy lubują się w zdobywaniu górskich szczytów są Rysy – najwyższe góry w Polsce (2499 m n.p.m.). Szczyt można zdobyć dwojako – szlakiem turystycznym od strony słowackiej oraz szlakiem od Czarnego Stawu do wierzchołka po polskiej stronie. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w chodzeniu po górach, proponujemy wybrać szlak po stronie słowackiej, gdyż uważany jest za łatwiejszy, jednak także wymaga dobrej kondycji. Szlak czerwony prowadzący po polskiej stronie jest dedykowany dla osób z dużym doświadczeniem i świetną kondycją. Droga jest długa i wyczerpująca, zwieńczona wspinaczką po łańcuchach. Niejedna osoba straciła życie na tym szlaku, dlatego warto przed wyruszeniem w trasę mierzyć siły na zamiary. 

Babia Góra i Rysy

Innym szczytem który króluje w polskich górach jest Babia Góra. To perła w koronie pasma górskiego Beskidu Żywieckiego, nazywana też Królową Beskidów. Znana jest też z podań ludowych, według których to właśnie tutaj odbywały się sabaty czarownic. Nic więc dziwnego, że dzisiaj tłumy turystów chcą na własne oczy zobaczyć majestat drugiego po Rysach najwyższego szczytu w Polsce. Na szczyt Babiej Góry prowadzi kilka szlaków. Niektóre z nich są odpowiednie nawet dla rodzin z dziećmi. Najczęściej wybieraną trasą jest czerwony szlak z Krowiarek i zejście przez Przełęcz Brona do schroniska Markowe Szczawiny. Natomiast najłatwiejsza trasa wiedzie po stronie słowackiej, ze Slanej Vody żółtym szlakiem.

Polska na wodzie: spływy kajakowe po malowniczych rzekach

Doskonałym pomysłem na wakacje jest spędzenie kilku dni w kajaku. Warto wybrać się na spływ już wiosną, kiedy jest już ciepło, ale na trasach nie ma jeszcze tłumów. Kajaki to bowiem bardzo popularny sposób na spędzanie urlopu w Polsce. Zwiedzanie okolicy z perspektywy rzeki jest niesamowicie ciekawe! To szansa na odpoczynek w ciszy i spokoju na łonie natury, a do tego niesamowite wrażenia i czyste powietrze. Sprawdźmy zatem, gdzie warto wybrać się na spływ. Jedna z rzek, gdzie najczęściej zapuszczają się kajakarze, to Krutynia. Położona pośród liściastych drzew, dających wymarzony w wakacje cień rzeka ma zaledwie 65 centymetrów głębokości, dzięki czemu jest świetną opcją na rodzinną wyprawę.

Dla osób, które lubią podnieść sobie adrenalinę odpowiedni będzie malowniczy spływ Dunajcem pośród urwisk skalnych. Tras jest wiele, do wyboru są też różne poziomy trudności, więc znajdą tu dla siebie coś zarówno amatorzy, jak i doświadczeni kajakarze.

Wyjątkowo malownicze trasy na kajaki znajdują się na Kaszubach. Polecamy szczególnie spływ rzeką Słupią, wiodący przez starą puszcze. Spływ trwa około 4-6 godzin i jest odpowiedni nawet dla rodzin z dziećmi. Trasa prowadzi przez Park Krajobrazowy Dolina Słupi i rezerwat przyrody Gołębia Góra. Niezapomniane przeżycie!

Wczasy w Polsce w poszukiwaniu ducha: ciekawe miejsca kultu religijnego w Polsce

Miejsca kultu religijnego w Polsce to nie tylko rarytas dla katolików i wycieczek z kościoła dla parafian. To też idealne miejsca dla osób, które pasjonują się historią oraz ciekawymi zabytkami. Mamy w naszym kraju wiele takich miejsc, a najważniejszym ośrodkiem kultu religijnego w Polsce jest oczywiście Jasna Góra w Częstochowie. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odwiedza co roku nawet 3,5 mln pielgrzymów. Największą atrakcją jest cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który według starej legendy, został namalowany przez samego św. Łukasza na desce ze stołu, przy którym jadła posiłki Święta Rodzina. Nie do końca wiadomo, czy to prawda, natomiast pierwsze wzmianki o obrazie pochodzą już z 1430 roku. Poza cudownym obrazem warto odwiedzić Częstochowę dla samego sanktuarium, które jest jednym z najlepiej zachowanych i najcenniejszych polskich zabytków. Na miejscu znajdują się liczne ciekawe atrakcje – z pewnością jest to jeden z lepszych pomysłów na wakacje w kraju.

Popularnym kierunkiem modlitewnych wycieczek jest też sanktuarium maryjne w Licheniu z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, do którego rocznie modli się aż 1,5 mln pielgrzymów. Tutejsze sanktuarium znane jest z objawień Maryi, która rzekomo pokazała się w tych okolicach kilku osobom. Dla upamiętnienia objawień niemal 20 lat temu powstała w Licheniu największa świątynia w Polsce i dwunasta na świecie pod względem rozmiarów.

Pisząc o miejscach kultu religijnego nie sposób nie wspomnieć o Zakopanem i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pod opieką księży pallotynów. To wyjątkowe miejsce powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II podczas zamachu na placu św. Piotra. Wewnątrz znajduje się figurka Maryi koronowana przez papieża Polaka. Każdy zresztą, kto odwiedza Zakopane z pewnością zauważy ślady, jakie zostawił tu Jan Paweł II podczas swoich licznych wizyt w ojczyźnie.


Wiatr we włosach: ekstremalne sporty wodne nad polskim wybrzeżem

Dla niektórych wakacje nieodłącznie wiążą się z nowymi wyzwaniami i adrenaliną. A takie atrakcje z pewnością zapewniają ekstremalne sporty wodne jak np. windsurfing (pływanie na desce z żaglem) czy kitesurfing, czyli pływanie na desce z latawcem. Oba rodzaje sportu wiodą prym na Półwyspie Helskim, gdzie panują idealne warunki do nauki i uprawiania tego typu sportów. Płytkie wody Zatoki Puckiej i silne wiatry przyciągają tu co roku miłośników sportów wodnych. Na całym cyplu nie brakuje też szkółek windsurfingowych. Szczególnie polecamy okolice Chałup, które znane są już jako mekka polskich surferów, Władysławowa i Jastarni oraz oczywiście sam Hel. 

Świetne warunki dla miłośników ekstremalnych sportów wodnych nad Bałtykiem panują też w okolicach Świnoujścia – na uznamskiej plaży przy wiatraku oraz plaży na wyspie Wolin. To doskonałe miejsca szczególnie dla początkujących, ze względu na płytkie wody i szeroką plażę. Inne miejsca znane z uprawiania windsurfingu i kitesurfingu na polskim wybrzeżu to plaże Dziwnowa i Międzyzdrojów.

Niestety, nadmorskie sporty nie należą z pewnością do tanich wakacji. Ale jeśli nie jesteście fanami wypoczywania na leżaku z all inclusive, to będzie z pewnością jeden z lepszych pomysłów na wczasy.


Ciekawe miejsca w Polsce wśród piasków: wydmy w Polsce, których nie można przegapić

Największe, najbardziej popularne i jak najbardziej warte odwiedzenia są ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Ruchome piaski, zwane też Polską Saharą, znajdują się na mierzei utworzonej przez Morze Bałtyckie i Jezioro Łebsko, zaledwie 9 km od Łeby. To unikatowa w skali kraju atrakcja i – dodajmy – niezwykle fotogeniczna, odwiedzana jest co roku przez rzesze turystów. Wydmy przemieszczają się z prędkością około 9-10 m na rok. Znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, do którego najłatwiej dotrzeć rowerem, busem lub meleksem. Prowadzą tu bardzo przyjemne ścieżki rowerowe, dlatego warto wybrać ten sposób transportu.

Turyści najczęściej odwiedzają mierzącą aż 30 metrów Wydmę Łącką. Nieco mniej turystów udaje się na Wydmę Czołpińską – równie ciekawą i malowniczą, położoną tuż przy czerwonym leśnym szlaku. Obie wydmy są warte odwiedzenia – co ważne, można tu przyjść zarówno z psem (na smyczy), jak i z dziećmi.


Urlop w Polsce z tradycją w tle: festiwale i święta ludowe, które warto odwiedzić w Polsce

Nie każdy wie, że nie trzeba opuszczać naszych granic, tylko jechać na wakacje w Polsce, aby znaleźć się w całkiem innym świecie. Najłatwiej przenieść się do niego podczas festiwali folklorystycznych oraz świąt ludowych, które są świetną okazją, aby poznać bliżej kulturę i zwyczaje regionu, a także spróbować lokalnych przysmaków. Najwięcej festiwali odbywa się właśnie latem, kiedy dni są długie, a wieczory gorące. 

Zacznijmy więc od największej imprezy folklorystycznej w Polsce. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się już po raz 60! W tym roku zaczyna się 29 lipca i potrwa do 6 sierpnia. Jego główne obchody odbędą się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu. Uczestnicy mogą spodziewać się licznych koncertów polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych, regionalnych wystawców, lokalnego jadła i wielu konkursów.

Ciekawym wydarzeniem jest też Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie, który odbędzie się w dniach   . Jak informują organizatorzy, to prezentacja artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych kresach. Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję posłuchać muzyki folklorystycznej i zobaczyć występy zespołów pieśni i tańca z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Czech i Rosji, a także spróbować kresowych potraw i wziąć udział w warsztatach i wystawach tematycznych.

Dla osób, które fascynują się obchodami świąt ludowych, interesującą opcją będzie wzięcie udziału w dożynkach, które organizuje wiele polskich wsi. 27 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne Gołdap, podczas których można zobaczyć, jak mieszkańcy konkurują w konkursach na najsmaczniejszy chleb i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nie sposób nie wspomnieć też o hucznych obchodach Nocy Świętojańskiej, które co roku organizowane są w Noc Kupały, związanej z przesileniem Słońca pod koniec czerwca. Tej nocy tradycją jest plecenie wianków przez panny i kawalerów, którzy potem puszczają je na wodę. W Noc Świętojańską niegdyś urządzano skoki przez ognisko – dzisiaj tradycja kontynuowana jest w dużych miastach za pomocą sztucznych ogni.