Najciekawsze miejsca Bułgarii

Długie na 378 km wybrzeże z szerokimi plażami pokrytymi złotym piaskiem oblewanym błękitnymi wodami Morza Czarnego…  Choć wczasy w Bułgarii przywodzą na myśl niedrogie wakacje w nadmorskim kurorcie, najtańsza riwiera Europy ma do zaoferowania znacznie więcej niż Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Trackie budowle, bizantyjskie fortece, wykute w skale klasztory i legendarne przylądki – poznaj z nami najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje Bułgarii!

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Słoneczny Brzeg

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg zdecydowanie nie zawdzięcza swojej nazwy przypadkowi. Ten najlepiej rozwinięty w Bułgarii region turystyczny w Zatoce Nesyberskiej, może się pochwalić mieniącymi się złotem plażami i aż 300 dniami słonecznymi w roku! Sam Słoneczny Brzeg został okrzyknięty najpiękniejszym kąpieliskiem Riwiery Bułgarskiej. Długa na 8 kilometrów, osłonięta wydmami i łagodnie opadająca plaża to idealne miejsce do aktywnego i leniwego wypoczynku. Można tu wygrzewać się w słońcu, zażywać morskich kąpieli, a także uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne (tj. nurkowanie, windsurfing i żeglarstwo). W kurorcie działa ok. 600 obiektów wypoczynkowych różnej kategorii i 400 restauracji serwujących dania kuchni z całego świata. Hotele oferują wiele rozrywek, w tym liczne atrakcje dla dzieci. W mieście znajduje się ponadto kilka rodzinnych aquaparków i parków rozrywki (choćby Action Aqua Park czy położony w centrum Słonecznego Brzegu Kuban Aqua Park).

Po zmroku Słoneczny Brzeg przeobraża się w pulsujący energią, wypełniony światłami, muzyką i imprezowym gwarem zakątek Riwiery Bułgarskiej. Na każdym kroku można znaleźć tu bary, dyskoteki i nocne kluby. W końcu nie bez powodu miasto zyskało miano Las Vegas Europy Wschodniej. Co zobaczyć w Słonecznym Brzegu? W samym mieście, które jest typowym wakacyjnym kurortem, zabytkowych obiektów nie ma. W całym regionie zdecydowanie ich jednak nie brakuje. Jeśli interesuje was zwiedzanie i poznawanie bułgarskiej kultury, powinniście koniecznie zajrzeć do zabytkowego Nesebyru czy Sozopolu. Wizyta w nich to nie lada gratka dla poszukiwaczy śladów dawnych epok.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Nesebyr

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Nesebyr

W Nesebyrze nie trzeba szukać zabytków. To miasto-muzeum jest niemal w całości jednym wielkim zabytkiem. Bułgarski kurort liczy sobie ponad 3200 lat – to jedno z najstarszych europejskich miast. Na kartach jego historii (i w jego krajobrazie) zapisali się starożytni Trakowie, Grecy, Rzymianie, Turcy… Co po nich zostało? Pradawne mury obronne – jeszcze sprzed 1500 lat, liczne cerkwie z różnych okresów (z XIII-w. Cerkwią Chrystusa Pantokratora na czele), bazyliki. Można tu ponadto obejrzeć greckie i rzymskie fortyfikacje, kilkusetletnie domy, XVIII-w. wiatrak oraz inne ciekawe zabytki. Nessebar, Nesebyr, a także – jak niektórzy wolą – Nesebar… nie bez przyczyny jest nazywany również perłą Bułgarii. Od 1983 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto dzieli się na dwie części: stary i nowy Nesebyr. Nowy Nesebyr znajduje się nad brzegiem Morza Czarnego. Stare miasto zaś na niewielkim, wcinającym się w Morze Czarne skalistym półwyspie, połączonym wąskim przesmykiem ze stałym lądem. Warto zawitać i tu, i tu. Stare miasto obfituje w atrakcje. Zachwyca architekturą, wąskimi, brukowanymi uliczkami, różnokolorowymi świątyniami, nastrojowymi knajpkami z lokalną kuchnią. Nowe zaś kusi eleganckimi hotelami, plażami, nowoczesnymi rozrywkami, niecichnącymi przez całą noc klubami i dyskotekami. Nesebyr jest świetnie skomunikowany z okolicznymi miejscowościami. Od Słonecznego Brzegu dzielą go tylko 2 km.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Sozopol

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Sozopol

Dla krajan miasto greckiego boga światła i sztuk – Apollina, od  V w. n.e. –  Miasto Zbawienia. Sozopol ma w sobie boski pierwiastek, czego doświadczyć można delektując się kawarmą i sałatką szopską na tarasie nadmorskiej restauracji w ciepłe, letnie popołudnie. Choć tytuł perły Morza Czarnego przypadł niepodzielnie Nesebyrowi, nie bez powodu to najstarsze miasto Bułgarii uważane jest za mekkę artystów i fotografów, a także ulubiony kurort samych Bułgarów.

Na wizycie w mieście nie zawiodą się amatorzy archeologicznych łupów i zabytkowej architektury. Wystarczy przekroczyć próg tutejszego Muzeum Archeologicznego i Galerii Sztuki lub wąskimi uliczkami wybrać się na spacer szlakiem cerkwi. Wśród sakralnych budowli na uwagę zasługuje zbudowana na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościoła, XV-wieczna cerkiew św. Bogurodzicy, której ściany zdobią ikonostasy macedońskich rzeźbiarzy. Warto udać się też do wybudowanej na fundamentach starożytnej świątyni kaplicy św. Zosyma. Punktem obowiązkowym dla spragnionych morskich krajobrazów jest kompleks architektoniczno-historyczny nazwany Południowym Murem. To najlepszy punkt widokowy w mieście. Zbuntowani przeciw prymatowi Złotych Piasków amatorzy gwarnych, nadmorskich kurortów i klubowych atrakcji docenią zwłaszcza północną część miasta.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Płowdiw

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Płowdiw

Bajkowe widoki można podziwiać nie tylko za siedmioma górami. Na siedmiu wzgórzach może być równie pięknie. By się o tym przekonać, warto odwiedzić zlokalizowany wśród malowniczych wzgórz, na dwóch brzegach rzeki Maricy Płowdiw. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i trzecie najstarsze miasto w Europie. Płowdiw znajduje się w środkowej części Bułgarii. Jest oddalony o 130 km od stolicy kraju – Sofii, z której można dostać się tu bezpośrednio autobusem. Do Miasta Siedmiu Wzgórz można dojechać też z różnych części kraju pociągiem, a także dolecieć. Międzynarodowe lotnisko Płowdiw to czwarte pod względem wielkości obsługiwanego ruchu lotnisko w kraju. Pełni ono funkcję zastępczego portu lotniczego dla lotniska w Sofii.

Płowdiw był zamieszkany już przed I tysiącleciem p.n.e. Ślady swojej obecności zostawili na jego terenie Macedończycy, Rzymianie, Goci, Hunowie, Turcy, Słowianie. Do dziś można tu podziwiać zabytki z zamierzchłej przeszłości, tj. wciąż czynny amfiteatr, stadion rzymski, starożytne ruiny, tureckie łaźnie czy meczet Dżumaja Dżamija. Kolejne płowdiwskie atrakcje to: Cerkiew Świętych Konstantyna i Heleny oraz Muzeum Archeologiczne (ze słynnym skarbem Traków z Panagiuriszte). Zwiedzanie Płowdiwu to wielokulturowa przygoda! Miasto jest także znaczącym ośrodkiem gospodarczym i naukowo-kulturowym. Działa tu aż 5 szkół wyższych, w tym Uniwersytet Płowdiwski im. Paisjusza Chilendarskiego. Jako drugi w kraju (obok Uniwersytetu Sofijskiego) oferuje on studia w zakresie filologii polskiej.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Bełogradczik

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Bełogradczik

Polska ma Błędne Skały, a Bułgaria – obłędny Bełogradczik. Malowniczo zlokalizowane w zachodniej części Starej Płaniny miasteczko słynie z ogromnej (ponad  10 tys. m2) formacji skalnej tworzącej jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Wznoszące się na wysokość nawet 200 metrów kamienne labirynty skrywają prawdziwe skarby zarówno kultury, jak i natury. Na północnym stoku góry, u podstaw majestatycznej ściany skał króluje zamek Kaleto. Ani krwawe bitwy, ani też częste zmiany gospodarzy nie wpłynęły na kondycję fortyfikacji – wciąż jest jedną z najlepiej zachowanych bułgarskich twierdz. Architektura zamku na tle skalnych wzniesień – zwłaszcza w księżycowym świetle – prezentuje się jak gotowa scenografia do ekranizacji powieści Tolkiena.

Spojrzenie w gwiazdy gwarantuje wizyta w tutejszym obserwatorium astronomicznym, podróż do początków historii – wycieczka w głąb jaskini Magura. Ściany słynnej groty zdobią malowidła przed 12 tys. lat przed naszą erą. Odkrywaniu śladów pobytu człowieka z okresu paleolitu towarzyszyć może… wysokoprocentowa degustacja. Wilgotne wnętrza jaskini służą dziś jako piwnica, w której leżakuje naturalnie gazowane wino produkowane według klasycznej francuskiej receptury.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Rylski Monastyr

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii - Rylski Monastyr

U podnóża górskiego pasma Riła, na wysokości 1147 m n.p.m., pośród bujnych lasów skrywa się najciekawsza bułgarska budowla – Rylski Monastyr. To największy i najbardziej znany klasztor w Bułgarii, zachwycający zabytek sakralny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Dla Bułgarów to prawdziwa narodowa świętość i duchowa stolica kraju, oddalona od tradycyjnej stolicy o 120 km. Stanowi ona symbol oporu przeciw tureckiemu zniewoleniu i jest jednocześnie symbolem odrodzenia narodowego. Monastyr założył w X wieku mnich Iwan z Riły w zakątku oddalonym o ok. 4 km od obecnej lokalizacji. Aktualny kształt nadano budowli dopiero w XIX wieku. Wtedy to dzięki hojnym datkom bułgarskiego społeczeństwa wzniesiono imponujący kompleks klasztorny, który po dziś dzień zachwyca przybyszów z całego świata.

Serce Rylskiego Monastyru stanowi zdobiona bajecznie kolorowymi freskami cerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy. Ozdobą świątyni jest także ogromny, wyrzeźbiony w drewnie ikonostas. Dodatkowo na jej terenie mieszczą się dwa muzea. W jednym z nich można podziwiać rzeźbiony igłą przez miejscowego mnicha drewniany krzyż Rafaiła. Przedstawia on 104 wyjęte z Biblii sceny z 650 miniaturowymi postaciami wielkości ziarnka ryżu. Na dziedzińcu klasztornym wznosi się też 23-metrowa i złożona z 6 kondygnacji słynna baszta Chrelina. Klasztor otaczają potężne, wysokie na 24 metry mury. Choć nadają one kompleksowi wygląd trudnej do zdobycia twierdzy, żeby móc się dostać do środka, nie trzeba wydać ani jednego lewa.

  Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Wielkie Tyrnowo

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Wielkie Tyrnowo

U północnych podnóży Starej Płaniny, na malowniczych wzgórzach oplecionych warkoczem meandrującej Jantry, zlokalizowane jest jedno z najstarszych miast Bułgarii, a zarazem symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Jak na miasto o nazwie łączącej słowiańskie słowo oznaczające „cierń” i przydomek „wielkie” przystało, Wielkie Tyrnowo imponuje wielowiekową historią i majestatyczną zabudową. Geneza miasta sięga epoki brązu. Na przestrzeni lat tracka osada okupowana była przez Rzymian, Bizancjum i Turków, aż po triumfalne wyzwolenie pod koniec XVIII wieku.

Nad miastem, na wzgórzu Carewec królują triumfalnie ruiny średniowiecznego zamku i cerkwi. Inne wzgórze, majestatyczne Trapezica, zdobią pozostałości 17 cerkwi i ruiny kaplic grobowych. W drodze na szczyty mija się malowniczą zabudowę mieszkalną z przełomu XVIII i XIX wieku. Podczas wizyty w mieście warto udać się na Uniwersytet Wielkotyrnowski, jedną z najważniejszych bułgarskich uczelni wyższych, czy do Muzeum Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego i Zgromadzenia Konstytucyjnego.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Przylądek Kaliakra 

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Przylądek Kaliakra

Powstał ponoć za sprawą boskiej interwencji na rzecz św. Mikołaja – gdy ten uciekał przed Turkami i nagle zaczęło brakować mu lądu, sam Bóg tworzył dla niego skały pod nogami. Rdzawa barwa skał jest zaś według legendy efektem heroicznego czynu 40 bułgarskich dziewic, które broniąc utraty honoru, wolały rzucić się w odmęty morza, niż paść ofiarą Turków. Choć nic z tego nie wiemy na pewno, możemy być pewni, iż przylądek Kaliakra to najromantyczniejsza część Bułgarii. A Wielki Kreator podczas jego tworzenia inspirował się płótnami Caspara Davida Friedricha.

Przylądek Kaliakra zlokalizowany jest kilkanaście kilometrów od miasta Kawarna. To w istocie przeszło dwukilometrowy cypel, tworzony przez monumentalne, niemal pionowe skały, sięgające momentami nawet do 70 m n.p.m. Z pięknem stromych, zawieszonych nad lustrem wody klifów koresponduje naturalna uroda tutejszych jaskiń i grot, malowniczego kanionu i jednej z najpiękniejszych w Bułgarii plaż, skrytej w majestatycznej Zatoce Bolata. Na przylądku Kaliakra z urokiem plażowania na złocistym piasku czy spacerów wśród skał z wapieni i piaskowców oraz ruin murów obronnych i rzymskich łaźni konkurować może tylko urok tutejszych widoków na turkusowe wody Morza Czarnego, w których – przy odrobinie szczęścia – wypatrzyć można delfiny.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Sofia

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Sofia

Mówimy Sofia, myślimy wino z niższej półki. Rzadziej: odrapane, brudne blokowiska z kilkoma odrestaurowanymi zabytkami oraz wciąż odczuwalną i widoczną przeszłością komunistyczną. A tak naprawdę dzisiejsza stolica Bułgarii w pełni zasługuje na miano „Paryża Wschodu”. To miasto oddycha zielenią. Ma szerokie, zielone bulwary i dwuipółtysiącletnią historię. Kryje cały szereg zabytków: wiele cerkwi, meczetów i największą na Bałkanach synagogę, a także wiele wczesnośredniowiecznych kościołów, z których najciekawszym jest kościół św. Jerzego w rzymskiej rotundzie z IV wieku. Urzekają mansardowe kamienice w stylu wiedeńskiej secesji czy (niestety już nieczynny) budynek łaźni.

Sofia to także miasto relaksu i rozrywki. Może się poszczycić pobiciem rekordu świata w biesiadowaniu. W swoim czasie 3 tys. sofijczyków zasiadło w centrum tego miasta do mierzącego imponujących prawie 380 metrów stole i wypiło 500 litrów rakii. Zdecydowanie warto spróbować tego lokalnego trunku wyskokowego będącego narodowym alkoholem Bułgarów, podobnie zresztą jak tutejszej kuchni, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Na wszechobecnych bazarach można zaopatrzyć się w aromatyczną wieprzowinę, ryby czy sery, ewentualnie udać się do restauracji i zamówić sałatkę owczarską, tarator lub którąś z czorb. Bułgarzy lubią biesiadować, słuchać muzyki i cieszyć się życiem. Warto skorzystać z ich legendarnej gościnności i przywieźć do domu choć odrobinę ich optymizmu i luzu. Oraz rakiję i wino bułgarskie – niekoniecznie Sofię.

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Warna i Riwiera Bułgarska

Najpiękniejsze miejsca Bułgarii - Warna i Riwiera Bułgarska

Bułgaria ma nie tylko swój Paryż (Wschodu), ale i swoją Riwierę. Na wybrzeżu Morza Czarnego ciągnie się pasmo miast, miasteczek i jeszcze mniejszych miejscowości, które przyciągają w swoje strony czy to malowniczymi plażami, pięknymi nadmorskimi plenerami, zabytkowymi ruinami, czy świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Na północnej części Bułgarskiej Riwiery odpoczywają osobnicy preferujący spokój, gdyż znajdują się tutaj mniejsze i spokojniejsze miejscowości. Turyści spragnieni rozrywki lub ewentualnie zapomnienia, powinni poszukać kwatery na południu wybrzeża.

Stolicą rozrywkowej części wybrzeża jest Warna – imprezowe i kulturalne centrum. Prawie wszystkie atrakcje miasta znajdują się w Parku Nadmorskim, jednym z największych, utworzonych ludzkimi rękami parków europejskich. Każdy odwiedzający niewątpliwie znajdzie tu coś dla siebie, gdyż miejsce to łączy w sobie kulturę, przyrodę, sport i historię. Znaleźć tu można akwarium z początku XX wieku, fontanny, kasyno… wszystko zatopione w zieleni i ocienione koronami cennych drzew znad Morza Czarnego i basenu Morza Śródziemnego. Można się tu przejść Aleją Kosmonautów, gdzie pierwsze drzewo jodłowe zasadził nikt inny jak Jurij Gagarin, odwiedzić zoo, delfinarium a wieczorem spróbować wina, rakiji i… szczęścia przy ruletce. Tutaj zabawa kołem się toczy!

 Wypoczywaj w najpiękniejszych zakątkach Bułgarii – sprawdź dostępne hotele »

Comments are closed.