TOP 10: Miasta i miejsca, które musisz odwiedzić w 2019 roku

Inspiracje 2019

Dla amatorów sprawdzonych kierunków turystycznych – Wrocław, Gdańsk i Łódź. Dla odkrywców i poszukiwaczy przygód – spacer w chmurach, żar tropików w Górach Świętokrzyskich i spotkanie oko w oko z… Pszczółką Mają.  Jak co roku prezentujemy Wam subiektywną mapę miejsc i atrakcji w naszym kraju, które warto uwzględnić w planach wyjazdowych na kolejnych 12 miesięcy

Odkryj najlepsze hotele w całej Polsce nawet 70% taniej »

Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

Inspiracje 2019 - Krynica-Zdrój

Krynica cieszy się ogromną popularnością, a w polskich górach pod względem liczby odwiedzających przegrywa tylko z Zakopanem. Nic w tym dziwnego! Położone w sercu Beskidu Sądeckiego miasteczko oferuje bowiem gościom wszystko to, co szykowny górski kurort może mieć najlepszego. Od pięknego położenia, korzystnego mikroklimatu i znanych od co najmniej 200 lat walorów zdrowotnych poprzez oryginalną architekturę, ciekawe muzea i bogatą ofertę kulturalną – aż po doskonałe warunki narciarskie. Przez dziesięciolecia zjeżdżali tu najwybitniejsi artyści i mężowie stanu w celu poprawy samopoczucia. Na liście kuracjuszy znajdziemy m.in. Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Matejkę, Władysława Reymonta czy Jana Kiepurę, który pokochał krynicką atmosferę i wybudował tu willę za 3 mln dolarów.

I choć Krynica-Zdrój to perła wśród uzdrowisk, to nie walory uzdrowiskowe stanowią argument za tym, by poszukiwać w niej atrakcji na najwyższym poziomie w 2019 roku.  Nieopodal górnej stacji ośrodka narciarskiego Słotwiny Arena trwają właśnie prace wykończeniowe wysokiej na niemal 50 metrów i długiej na kilometr…ścieżki w koronach drzew. Choć to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, już stała się ewenementem na skalę europejską. Jako jedyna na Starym Kontynencie będzie mogła pochwalić się konstrukcją w całości wykonaną z drewna. Spektakularne widoki na panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego, przystanki edukacyjne, a także 60-metrowa zjeżdżalnia to powody, dla których warto w 2019 roku wdrapać się na szczyt Drabiakówki… lub ewentualnie dostać się na niego na pokładzie podgrzewanej kanapy.

Odkryj najlepsze hotele w Krynicy-Zdroju nawet 40% taniej »

Gdańsk – polska perełka w rankingu TripAdvisor

Inspiracje 2019 - Gdańsk

Top Destination on the Rise to wyjątkowe zestawienie najciekawszych miejsc na świecie, przygotowywane przez popularny portal turystyczny TripAdvisor. I właśnie Gdańsk, jako jedyne polskie miasto, uplasował się w tym zestawieniu bardzo wysoko, bo aż na 5. miejscu (zarazem jako pierwsze spośród miast w Europie). Podróżnicy z całego świata docenili stolicę Pomorza za jej fantastyczne zabytki, oryginalne atrakcje i dogodne położenie.

Za warte zobaczenia zostały uznane m.in. gdańska starówka, Muzeum II Wojny Światowej i Bazylika Mariacka. W sumie wymienionych zostało aż 296 atrakcji dostępnych w tym nadbałtyckim mieście. Warto dodać, że ranking jest całkowicie obiektywny – stworzono go na podstawie ocen turystów odwiedzających dane miejsce. Może więc w tym roku warto zrezygnować z zagranicznych wojaży na rzecz polskich krajobrazów wedle starego porzekadła „swego nie znacie, cudze chwalicie”.

Odkryj najlepsze hotele w Trójmieście nawet 79% taniej »

Wrocław – najlepszy kierunek turystyczny 2018

Inspiracje 2019 - Wrocław

Jeśli dotąd nie byliście jeszcze w stolicy Dolnego Śląska, w 2019 koniecznie trzeba nadrobić zaległości. Wrocław został zwycięzcą zeszłorocznej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu European Best Destination 2018.  Na Europejską Stolicę Kultury 2016 oddało głos ponad 41 tys. osób z niemal 150 krajów. W rankingu za Wrocławiem znalazło się 19 innych miast, w tym takie europejski stolice jak Amsterdam, Ateny czy Paryż, a także bajeczne kierunki turystyczne jak francuski Colmar czy chorwacki Hvar. Jeśli przyjrzeć się z bliska wrocławskim atrakcjom, trudno  się dziwić, iż rocznie miasto odwiedza nawet do 5 mln turystów z całego świata.

Wspaniały średniowieczny Rynek z największym (i zdaniem wielu najpiękniejszym) ratuszem w Polsce, Ostrów Tumski z majestatyczną katedrą, Panorama Racławicka, wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia czy słynny ogród zoologiczny z przyciągającym prawdziwe tłumy Afrykarium to zaledwie niewielka część turystycznych „lektur obowiązkowych”. Warto jeszcze dopisać do tej listy otwarte pod koniec 2015 r. Hydropolis, czyli jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie multimedialne centrum wiedzy o wodzie. No i nie zapominajmy o wrocławskich krasnoludkach. To pewnie ich sprawka, że miasto przeżywa prawdziwy boom…

Odkryj najlepsze hotele we Wrocławiu nawet 69% taniej »

Łódź  – najbardziej rekomendowany kierunek podróży w 2019 roku

Inspiracje 2019 - Łódź

Gdy Lonely Planet (wydawca najbardziej znanych na całym świecie przewodników, a także społeczność podróżników i influencerów turystycznych) ogłosił listę  „Best in Travel 2019”, najgoręcej rekomendowanych kierunków podróżniczych w tym roku, w Łodzi zawrzało.  Postfabryczna stolica polskiej kinematografii znalazła się bowiem na 2.miejscu prestiżowego zestawienia, ustępując pod względem atrakcyjności tylko Dolinie Południowego Nilu w Egipcie. W rankingu za podium znalazły się takie turystyczne perły jak park narodowy Great Smoky Mountains w Stanach Zjednoczonych, egzotyczne Malediwy czy wielobarwna Argentyna.

Wystarczy spacer ul. Piotrkowską (najdłuższym deptakiem handlowym w Europie), rzut oka na nowy dworzec Łódź Fabryczna, wizyta w centrum kultury, handlu i rozrywki Manufaktura czy Muzeum Sztuki MS2, by zrozumieć treść uzasadnienia twórców rankingu.  Tak jak Łódź “łączy renowację industrialnych przestrzeni z odważnymi projektami architektonicznymi”, tak warto połączyć plany urlopowe w 2019 roku z wizytą w tej „Ziemi Obiecanej”.

Odkryj najlepsze hotele w Łodzi nawet 50% taniej »

Tajemnicze podziemia Zamku Książ, Dolny Śląsk

Inspiracje 2019 - Dolny Śląsk

Nawet jeśli nie uwzględniacie Wałbrzycha w waszych planach urlopowych, warto tam zajrzeć choć na parę godzin, by zwiedzić trzeci co do wielkości – a zdaniem wielu osób również najpiękniejszy – zespół zamkowy na ziemiach polskich. Wzniesiony pod koniec XIII wieku przez Piastów Śląskich i wielokrotnie przebudowywany w kolejnych stuleciach gmach oszałamia stylistyczną różnorodnością. Gotyckie mury sąsiadują z pełnymi barokowego przepychu salami balowymi, jak słynna Komnata Maksymiliana. Renesansowa lekkość zdobień kontrastuje zaś z ponurymi lochami, które łącznie mają ponad 1 km długości – i jesienią 2018 r. zostały po raz pierwszy udostępnione do zwiedzania. W czasie ostatniej wojny miała się tu mieścić jedna z tajnych kwater Adolfa Hitlera, a w podziemnych labiryntach przechowywano bezcenne skarby, w tym m.in. zbiory berlińskiej Biblioteki Państwowej.

Odkryj najlepsze hotele na Dolnym Śląsku nawet 69% taniej »

Wodny tor przeszkód w Sosnowcu

Inspiracje 2019 - Sosnowiec

Niewielkie miasto na południu Polski, zlokalizowane na Wyżynie Śląskiej, to prawdziwy czarny koń w naszym zestawieniu.  Mało kto wie, iż niepozorny Sosnowiec, to miejsce pełne zagadek, a także wspaniałych zabytków i atrakcji. Wśród nich są prawdziwe perełki, takie jak średniowieczny Zamek Sielecki, Dom Jana Kiepury czy też Egzotarium, zlokalizowane na terenie Parku Kresowego im. Leona Kruczkowskiego. Nie bez znaczenia jest też intrygująca przeszłość Sosnowca – jednym z jej elementów jest wizyta Fidela Castro w latach 70. Jednak to nie w poszukiwaniu śladów kubańskiego rewolucjonisty warto zawitać w 2019 r. do Sosnowca.

Już latem na terenie Wake Zone Stawiki udostępniony zostanie dla fanów wodnych atrakcji… największy wodny tor przeszkód w Polsce. Środki przeznaczone na realizację przedsięwzięcia to przeszło milion złotych, dzięki czemu sosnowieckie przeszkody, w tym dmuchańce, mostki, zjeżdżalnie czy ścianki wspinaczkowe z powodzeniem konkurować będą mogły z tymi z parków wodnych w Chorwacji, Grecji, a nawet Hiszpanii.

Odkryj najlepsze hotele w Sosnowcu i okolicach nawet 67% taniej »

Rodzinna zabawa w Majalandzie, Kownaty

Inspiracje 2019- Majaland

Kochają ją dzieci i uwielbiają dorośli. Nic dziwnego, Pszczółka Maja przez lata gościła wieczorową porą w niemal każdym polskim domu, i gości (choć już nieco rzadziej i w innych porach) do teraz. Aby spotkać się z sympatyczną owadzią bohaterką, można – zamiast zasiadać przed telewizorem czy kinowym ekranem – zawitać do miejscowości Kownaty pod Torzymiem, tuż przy granicy z Niemcami. Jesienią 2018 r. został tam bowiem otwarty Majaland – familijny, całoroczny park rozrywki, którego główną gwiazdą jest właśnie najsłynniejsza pszczółka świata.

Majaland zajmuje 10 ha i składa się z części zewnętrznej oraz zadaszonej hali. Park ma wydzielone trzy strefy, powiązane tematycznie z trzema różnymi postaciami z bajek: Pszczółką Mają, małym wikingiem o imieniu Vicky i Heidi – dziewczynką z Alp z kart szwajcarskiej powieści. Na spragnione bajkowych wrażeń maluchy (a także ich rodziców) czeka tu 25 atrakcji głównych (w tym wielkie drzewo, wokół którego skupiona będzie cała niezwykła kraina) i mnóstwo atrakcji mniejszych. Nie braknie tu zjeżdżalni, karuzel, ścian wspinaczkowych, wielkich domów w kształcie kwiatów, rollercoasterów, a nawet miasteczka ruchu drogowego z samochodzikami akumulatorowymi czy dyskoteki. Wszystko po to, by maluchy mogły choć przez chwilę poczuć się jak postacie z ich ukochanego bajkowego świata.

Odkryj najlepsze hotele w Wielkopolsce nawet 65% taniej »

Wodne szaleństwo w Suntago, Wręcza k. Mszczonowa

Inspiracje 2019 - Suntago

Z  początkiem maja 2017 w niewielkiej wsi pod Mszczonowem – ok. 40 km od Warszawy i 70 km od Łodzi – ruszyła budowa obiektu mającego stać się największym parkiem wodnym w Polsce, a także największym zadaszonym aquaparkiem w Europie. Choć na razie okolice Wręczy k. Mszczonowa przypominają bardziej plac budowy niż plac zabaw, plany wyglądają naprawdę zjawiskowo.

Imponująca powierzchnia całkowita basenów – 3500 m2, basen o powierzchni 1 tys. m2 z falą i sztucznymi rzekami, 30 zjeżdżalni o łącznej długości ponad 3 km i 700 prawdziwych palm na terenie ogrodu… Inwestor zapowiada spektakularną falę atrakcji. Z wodnej dżungli Jamango, a także z ogromnej strefy relaksu atrakcji i z otwieranym w słoneczne dni dachem oraz z saunarium z 10 tematycznymi saunami, solariami, prywatnymi gabinetami masażu i mineralnymi basenami zdrowotnymi skorzystać będzie można już w połowie 2019 roku. Suntago będzie pierwszym elementem ogromnego kompleksu rozrywkowego Park of Poland. Powierzchnia całej inwestycji zajmie ponad 400 hektarów, z czego „wodny Disneyland” to niemal 20 hektarów. Już dość długo na to czekamy, lecz gdy się doczekamy, przypływ emocji gwarantowany!

Odkryj najlepsze hotele na Mazowszu nawet 70% taniej »

Karkonoski Park Narodowy – mała Skandynawia w środku Europy

Inspiracje 2019 - Karkonosze

Tundra środkowej Europy, czyli Karkonoski Park Narodowy, warto szczególnie odwiedzić w tym roku. Obchodzi on bowiem złoty jubileusz. Właśnie w 2019 roku mija 60 lat, odkąd objęto ochroną to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i Europy. Park, ze względu na jego unikatową przyrodę i zapierające dech w piersiach krajobrazy, odwiedza co roku aż 2 miliony turystów. Jednym z głównych celów wypraw jest najwyższa góra Sudetów – Śnieżka. Nie bez powodu Karkonoski Park Narodowy nazywany jest „małą Skandynawią” – mają tu bowiem siedliska rośliny, które zazwyczaj można spotkać jedynie w tym regionie.

Z okazji okrągłej rocznicy, która wypada dokładnie 16 stycznia 2019 roku, odbędzie się konferencja i specjalne posiedzenie Rady Naukowej. Turyści będą mogli nabyć również specjalne, jubileuszowe kalendarze. A już w 2020 roku szykowana jest specjalna atrakcja – otwarcie w Sobieszowie Nowoczesnego Centrum Muzealno-Ekologicznego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Odkryj najlepsze hotele w Karkonoszach nawet 50% taniej »

Żar tropików w Binkowski Resort

Inspiracje 2019 - Binkowski Resort

Choć już na sama myśl o pobycie w luksusowym resorcie na terenie Parku Baranowskiego robi się ciepło na sercu, tym co pozwoli doświadczyć prawdziwego żaru tropików na miejscu są planowane w 2019 roku atrakcje. Już wiosną tego roku, w sercu gór świętokrzyskich pojawią się bowiem… pierwsze w Polsce baseny tropikalne.

Pod szklana, rozsuwaną kopułą ogromnego kompleksu na fanów wodnej egzotyki czekać będą  baseny rekreacyjne o łącznej powierzchni 1200 m2, 3 zjeżdżalnie oraz 2 wodne place zabaw dla dzieci. Na miejscu nie zabraknie też strefy relaksu, gdzie w scenerii  żywych palm oraz tropikalnych roślin odprężyć się będzie można w saunarium z ośmioma różnego rodzaju saunami, w tym największą w Polsce sauną 130-osobową, czy w aromatycznym i witalnym basenie.

Luksusowy pobyt w Binkowski Resort**** nawet 56% taniej »

 

Comments are closed.