Wypoczynek nad jeziorem może być świetnym pomysłem, jeśli szukasz nietuzinkowego sposobu na spędzenie urlopu. Kiedy wszyscy będą stać w korkach nad morze albo na zakopiance, ty możesz w tym czasie rozkoszować się relaksem na łonie natury, nad jednym z 7 tysięcy jezior w Polsce. Pewnie zastanawiasz się teraz, które miejsce w takim razie wybrać? Podpowiadamy! Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych polskich jeziorach!
Lato nad jeziorem
- Najlepsze miejsca na wakacje nad jeziorem w Polsce
- Wakacje nad jeziorem – jaki rodzaj noclegu wybrać?
- Zaplanuj czas dla siebie i bliskich podczas urlopu nad jeziorem – jakie czekają na Was dodatkowe atrakcje?
Najlepsze miejsca na wakacje nad jeziorem w Polsce
Mówiąc „jezioro” najczęściej od razu myślimy o Mazurach. Jednak Kraina Wielkich Jezior Mazurskich nie jest jedyną, którą oferuje malownicze krajobrazy i świetne miejsca do wypoczynku nad akwenem wodnym. We wszystkich regionach Polski mamy ciekawe miejsca, gdzie warto wybrać się chociaż na weekend. Dlatego nie musimy jechać przez pół kraju, żeby zaznać wypoczynku nad polskim jeziorem. Sprawdźcie, które jest najbliżej Was!
Jezioro Śniardwy
Śniardwy to największe jezioro w Polsce, a zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Panują tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych i do plażowania, a do tego znajdziecie tu ogromną bazę noclegową – zarówno eleganckie hotele, kameralne ośrodki wypoczynkowe, jak i domki letniskowe położone nad brzegiem jeziora.
Samo jezioro ma charakter polodowcowy. Jego wymiary są iście imponujące – akwen rozciąga się na ponad 113 km kwadratowych, a jego średnia głębokość to 5 m. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych, wypożyczalni sprzętu wodnego (w tym kajaków), piaszczyste plaże, bary i restauracje oraz atrakcje dla najmłodszych. Na największą uwagę zasługuje jednak niesamowite otoczenie jeziora – stare lasy Puszczy Piskiej oraz park krajobrazowy Mazurki – jeden z najpiękniejszych w tej części Polski.
Jeśli chodzi o noclegi, do najpopularniejszych miejscowości nad Jeziorem Śniardwy należą Mikołajki. To prawdziwa gwiazda wśród mazurskich kurortów. Jeśli jednak szukacie spokojnego miejsca, z dala od zgiełku, warto rozważyć jedną z mniejszych, acz równie malowniczych miejscowości: Nowe Guty, Suchy Róg czy też Dybowo.
Jezioro Wigry
Śpiew ptaków, szum starego lasu i cichy chlupot wody, kiedy stworzenia wodne bawią się w krystalicznie czystej wodzie – to właśnie Jezioro Wigry, uznawane za najczystsze w całej Polsce! Ten malowniczy zbiornik wodny jest idealnym miejscem na letni wypoczynek. Mniej tłoczno niż w sezonie letnim, będzie tu wiosną i jesienią, a przy tym równie pięknie. Jezioro okala Wigierski Park Narodowy – ostoja licznych gatunków ptaków, niespotykanych nigdzie indziej.
Co można tu robić? Oprócz spacerów i odpoczynku nad wodą, Wigry słyną z turystyki wodnej, w szczególności z żeglarstwa i kajakarstwa. Należy jednak pamiętać o tym, że na jeziorze nie można korzystać z napędu spalinowego. Będąc tam koniecznie trzeba spróbować swoich sił na kajaku – miejsce to rozsławił sam Jan Paweł II, którego imię nosi teraz jeden ze szlaków kajakowych. Wigry to też raj dla miłośników wędkarstwa.
Jezioro Łebsko
Jeśli nie możecie zdecydować się, czy chcecie spędzić wakacje nad morzem, czy nad jeziorem, warto udać się nad Jezioro Łebsko. Położone jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Łebą a Klukami. Niestety, ze względu na ochronę czynną jeziora, nie jest możliwe wykorzystanie go w celach rekreacyjnych.
Akwen spodoba się z pewnością miłośnikom fotografii – znajduje się tu mnóstwo kładek i wież widokowych, skąd można podziwiać rozległe wody jeziora. Co więcej, nie ma tu dzikich tłumów, dzięki czemu można napawać się naturą w spokoju.
Jezioro Czorsztyńskie
W jednym z bardziej malowniczych zakątków Polski, między Pieninami a Gorcami, znajduje się prawdziwa perełka wśród zbiorników wodnych – Jezioro Czorsztyńskie. Jest to akwen wodny, stworzony przez człowieka – jednak niczym nie ustępuje tym stworzonym przez naturę! Największą jego zaletą jest masa atrakcji w okolicy. Jedną z najciekawszych jest średniowieczny Zamek Dunajec w Niedzicy.
Warto odwiedzić także prywatny cmentarz Salamonów pod skałą Groby. Jezioro Czorsztyńskie to też świetne miejsce dla osób kochających aktywny wypoczynek – dookoła jeziora biegnie rowerowa Velo Czorsztyn, której pokonanie, w zależności od wybranej trasy, może zająć nawet 6 godzin!
Jezioro Roś
Jedno z jezior, które warto odwiedzić to Jezioro Roś, położone na Pojezierzu Mazurskim. Z pozoru niczym się nie wyróżnia, jest dzięki temu szansa na spokojny wypoczynek wśród łąk i lasów, z dala od tłumów turystów. Roś to ciekawa propozycja dla wędkarzy, a także żeglarzy, pragnących spłynąć z utartego szlaku.
Jezioro to charakteryzuje nietypowy kształt litery „S”. Jeśli zatrzymujecie się we wschodniej jego części, warto udać się na urokliwy szlak kajakowy rzeką Pisą, która wpływa do jeziora.
Jezioro Zegrzyńskie
Jezioro Zegrzyńskie, zwane też Zalewem Zegrzyńskim to najpopularniejszy tego typu akwen na Mazowszu. Letnie weekendy nad Zegrzem należą głównie do mieszkańców stolicy, którzy często przyjeżdżają tu poplażować, popływać skuterem wodnym czy motorówką a przede wszystkim spędzić miło czas nad wodą.
Na miejscu nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi – znajduje się tu plac zabaw dla dzieci oraz skatepark, a dorośli mogą skorzystać ze szkółki windsurfingowej czy też wypożyczalni sprzętu wodnego. Polecamy!
Jezioro Białe
Jeśli chcecie jechać nad jezioro, gdzie poczujecie swojski klimat dzieciństwa, wybierzcie się koniecznie nad Jezioro Białe przy Okunince. Jest to typowo turystyczna miejscowość, do której rok w rok ściągają tłumy, skuszone niewątpliwie nietuzinkową atmosferą panującą nad jeziorem. Nie brakuje tu nabrzeżnych barów, restauracji i dyskotek, a także pięknych plaż.
Wzdłuż głównej plaży w Okunince ciągnie się promenada, znajdziemy też romantycznie podświetlone molo. Co więcej, nad jeziorem znajdziesz liczne domki letniskowe i ośrodki położone tuż przy brzegu akwenu. Świetna zabawa i komary – gwarantowane!
Odkryj wszystkie najpiękniejsze jeziora z plażami w Polsce – sprawdź listę plaż i kąpielisk, na których warto wypoczywać>>
Wakacje nad jeziorem – jaki rodzaj noclegu wybrać?
Wybierasz się nad jezioro i szukasz miejsca na wypoczynek, z widokiem na jezioro i z dala od miejskiego zgiełku? Jeśli zależy ci na tanim noclegu nad jeziorem, zacznij poszukiwania od ośrodków wypoczynkowych lub komfortowych domków letniskowych nad jeziorem. To świetna opcja dla rodzin z dziećmi, które szukają miejsc położonych nad jeziorem. Ośrodek wczasowy zapewni ci nocleg nad jeziorem w przystępnej cenie. Jeśli jednak masz nieco większy budżet i szukasz bardziej wyrafinowanego noclegu, powinieneś celować w hotele – baza noclegowa hoteli nad jeziorem powiększa się z roku na rok. Hotele oferują komfortowe pokoje, wyżywienie, a dla dzieci często plac zabaw. Warto sprawdzić ofertę na Travelist.pl i z wyprzedzeniem zarezerwować swój pobyt w atrakcyjnej cenie!
Zaplanuj czas dla siebie i bliskich podczas urlopu nad jeziorem – jakie czekają na Was dodatkowe atrakcje?
Planujesz wczasy nad jeziorem? Warto zastanowić się z wyprzedzeniem, jak możesz spędzić czas z bliskimi. A możliwości wypoczynku nad jeziorem jest całe mnóstwo! Przede wszystkim – jeziora dają mnóstwo okazji do uprawiania sportów wodnych. To prawdziwy raj dla miłośników spływów kajakowych, rowerków wodnych, żeglarstwa, pływania łódką. Nad jeziora wybiera się też sporo pasjonatów nart wodnych, wakeboardingu czy też po prostu pływania. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie zaplecze sportów wodnych oferuje wybrane przez ciebie miejsce.
Dobrym pomysłem na wakacje nad jeziorem z dziećmi jest wybranie miejscowości położonej nad jeziorem z plażą, najlepiej strzeżoną. Dzieciaki mogą bawić się w wodzie pod nadzorem ratownika, a rodzice w tym czasie relaksować się na leżaczku. Dobrym pomysłem na miłe spędzenie czasu nad jeziorem jest też zorganizowanie pikniku ze znajomymi – wiele jezior ma wyznaczone miejsca piknikowe.
Jeśli zależy Ci na aktywnościach sportowych, wybierz miejsce, gdzie w okolicy znajdują się turystyczne szlaki piesze i rowerowe. Świetnym przykładem może tu być malownicza trasa Velo Czorsztyn, wiodąca wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Prowadzi od zamku w Niedzicy aż do Czorsztyna – długość pełnej pętli to 44 km, więc warto przygotować sobie na taką wycieczkę cały dzień. To idealne miejsce zarówno na letni wypoczynek, jak i wczasy o każdej porze roku.