Eko-hotele

Ruch zero waste i proekologiczne postawy zyskują coraz większą popularność, stając się niejako nowym stylem życia. W dobie wszechobecnej troski o środowisko również w turystyce podejmowane są liczne inicjatywy mające ograniczyć wpływ na ekosystem. Trend podbił już Stany Zjednoczone i prężnie rozwija się w Europie. Jak ma się w Polsce? Podpowiadamy, gdzie znaleźć ekologiczny hotel oraz jak w praktyce podróżować i wypoczywać w stylu eko.

Odkryj wyjątkowe hotele w Polsce i za granicą nawet 70% taniej »

Pojęcie zrównoważonej turystyki zostało zdefiniowane już w 1995 r. podczas światowej konferencji dotyczącej wpływu podróżowania na ekosystem w tzw. Karcie Turystyki Zrównoważonej. Najważniejszy element tej koncepcji to utrzymanie równowagi pomiędzy potrzebami turystów, środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności. Idea ta jest szczególnie aktualna dzisiaj, w dobie ogromnej popularności podróżowania i braku niemal jakichkolwiek ograniczeń. Turystyka to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż – w samej Unii Europejskiej działają już niemal 2 miliony podmiotów turystycznych, a według statystyk w 2020 r. po świecie będzie podróżowało około 1,6 miliarda ludzi, czyli ponad 1/4 światowej populacji.

Świadome i przyjazne środowisku podróżowanie dotyczy wielu różnych aspektów: od środków transportu pozwalających dotrzeć do celu podróży, przez wybór miejsca zakwaterowania, po zachowania i zwyczaje urlopowe. Jak więc chronić środowisko i podróżować bardziej odpowiedzialnie?

 

Wybieramy eko-hotele

Eko-hotele: Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane

Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca zakwaterowania, respektującego zasady zrównoważonego rozwoju. Nie tylko na świecie, ale i w Polsce coraz więcej hoteli podejmuje zielone inicjatywy mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko. Do najczęstszych praktyk należą m.in. rozwiązania energo- i wodooszczędne, eliminacja plastikowych naczyń i słomek w hotelowych barach i restauracjach czy oferowanie dań na bazie naturalnych produktów od lokalnych producentów żywności. Niektórzy podejmują nawet działania w kwestii designu, stosując ekologiczne elementy wyposażenia wnętrz. 

Eko-hotele: Hotel Aquarius SPA

Na rodzimym rynku przykładem dobrych praktyk może być hotel Aquarius SPA***** w Kołobrzegu, który stosuje specjalny system oszczędzania energii i wody, polegający na odzyskiwaniu ciepła z klimatyzacji, w której do chłodzenia zamiast szkodliwego freonu stosowana jest nieinwazyjna woda lodowa. 

 

Ekologia w praktyce: fusy, szklarnie i sprzątanie Tatr

Eko-hotele: Hotel Dębowy Biowellness & SPA

Ciekawe rozwiązania w tym obszarze stosuje również Hotel Dębowy Biowellness & Spa***. Położony u podnóża Gór Sowich obiekt krok po kroku dąży do osiągnięcia standardu bio hotelu. Jego wizytówką jest biostaw, w którym naturalną funkcję uzdatniającą pełnią rośliny. W zabiegach spa wykorzystywane są produkty organiczne, w tym lokalne miody, a także np. fusy kawowe. Te ostatnie pozwalają minimalizować odpady w duchu filozofii zero waste, podobnie jak polityka nieuzupełniania śniadaniowego bufetu na pół godziny przed jego zamknięciem. W kuchni wykorzystywane są owoce, warzywa i zioła rosnące w przyhotelowym ogrodzie.

Eko-hotele: Hotel Notera SPA

Pięknie położony pośród Borów Tucholskich Hotel Notera SPA****, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska, stosuje nowoczesne rozwiązania takie, jak pompa ciepła, odzysk wody deszczowej i ciepła z wód basenowych. Uzupełnienie stanowią prostsze, lecz równie ważne proekologiczne metody – hotel korzysta z własnej szklarni, w każdym pokoju znajduje się kosz do segregacji śmieci, a słomki na wyposażeniu są papierowe. Z kolei Radisson Blu Hotel & Residences**** w Zakopanem wspiera inicjatywę Czyste Tatry ekoMałopolska, angażującą miłośników przyrody z całej Polski w największe sprzątanie polskich gór. Podobnych inicjatyw jest coraz więcej i pod względem standardów ekologicznych polskie obiekty hotelowe w niczym nie ustępują tym zagranicznym.

 

Podróżowanie w stylu eko

Odkryj wyjątkowe hotele w Polsce i za granicą nawet 70% taniej »

Komentowanie zostało wyłączone.