Stolica Tatr to prawdziwe miasto kontrastów – z jednej strony jarmarczne Krupówki, ociekające pamiątkami turystycznymi, z drugiej strony ukryte perełki historyczne, kulturalne i edukacyjne. A wszystko to w otoczeniu majestatycznych górskich szczytów, w góralskim klimacie. Jedno jest pewne – nieważne kiedy i z kim się tam wybierzesz, urlop w Zakopanem będzie niezapomnianą przygodą!

TOP atrakcji stolicy Tatr

Zaplanuj pobyt w Tatrach już teraz

Krupówki

Będąc w Zakopanem, nie sposób pominąć Krupówek. Należy wręcz od nich zacząć. Ta główna arteria kurortu o długości 1080 m to reprezentacyjny deptak Zakopanego i jego serce. Wzdłuż ulicy znajdziecie wszystko, czego dusza zapragnie! Restauracje, karczmy, stoiska z grillowanym oscypkiem, kino, kluby, stoiska z pamiątkami i całą masę atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in.. Myszogród, Park Harnasia, Klockoland, Muzeum Figur Woskowych czy też Dom Strachu. Co prawda, najczęściej można spotkać tu spacerujących turystów, jednak można też wybrać się na przejażdżkę po Krupówkach dorożką, a w zimę – saniami.

Przy Krupówkach znajduje się także słynne Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego oraz Dworzec Tatrzański – prawdziwa gratka dla koneserów tatrzańskiej architektury! O czym należy pamiętać zwiedzając Krupówki? Oczywiście o zrobieniu sobie zdjęcia z misiem polarnym, który często przechadza się po deptaku.

Gubałówka

Innym miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć będąc w Zakopcu, jest Gubałówka. To, na pierwszy rzut oka, niewielkie wzniesienie kryje w sobie najlepszy widok na panoramę Tatr i całe Zakopane. Można tu dotrzeć zarówno pieszo – trasa jest odpowiednia nawet dla najmłodszych piechurów, jak i kolejką linową, wspinającą się 300 metrów do góry. Dolna stacja kolejki znajduje się niemalże na przedłużeniu Krupówek, więc wystarczy przejść się spacerem po słynnym deptaku, a następnie wyruszyć w trwającą całe 3,5 minuty podróż na szczyt Gubałówki. Zalecamy, aby zakupić bilety online, gdyż przed kasami potrafią tworzyć się ogromne kolejki, które skutecznie mogą zniechęcić do krótkiej przejażdżki.

A na co możemy liczyć, jak znajdziemy się już na szczycie Gubałówki? Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, największe wrażenie robi wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Aby go podziwiać, najlepiej skorzystać z tarasu widokowego z planszą, gdzie zaznaczone są widoczne szczyty. Dla tych, którzy chcą podziwiać je z bliska, przygotowano lunety. Co więcej, na dzieci czeka tu zjeżdżalnia grawitacyjna. Nie brakuje też straganów z pamiątkami i jedzeniem, a zimą serwowany jest tu grzaniec.

Giewont

Giewont – jeden z najsłynniejszych szczytów w Tatrach owianych tajemniczymi legendami przez cały rok przyciąga tysiące turystów do wdrapania się na jego szczyt. Zwany jest także Śpiącym Rycerzem, ze względu na swój unikatowy kształt. Jedna z legend mówi o młodym juhasie imieniem Kuba, który pewnego razu zgubił owieczkę. Szukając jej natrafił na wejście do podziemnej groty, u której wejścia znalazł śpiących rycerzy. Słysząc historie o skarbie ukrytym pod górskim masywem szybko pobiegł do ojca i powiedział, że nie ma żadnego skarbu, tylko rycerze. Ojciec bardzo się ucieszył z odkrycia swojego syna i powiedział mu, że prawdziwym skarbem jest wolność, a strzegą jej właśnie zaklęci w skałach rycerze.

Dzisiaj śpiących rycerzy raczej nie spotkacie, ale i tak warto wybrać się na Giewont. Dzielnych piechurów czekają tu niesamowite widoki na Tatry, szczególnie w słoneczne dni, oraz najlepsza nagroda – zdjęcie ze słynnym krzyżem na szczycie. Jak więc najlepiej tam dojść? Wszystkie szlaki od podnóża Giewontu prowadzą na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Najpopularniejszy z nich to szlak niebieski z Kuźnic, gdzie spotkacie najwięcej turystów. Można też wybrać trasę z Gronik, prowadzącą przez Dolinę Małej Łąki, Wielką Polanę Małołącką i Kondracką Przełęcz, aż do Wyżni Kondracka Przełęcz. Dalsza trasa wiedzie już prosto na szczyt, po kamiennych schodach. Trzeba pamiętać, że podczas deszczu łatwo tu o upadek, a w razie zbliżającej się burzy lepiej się nie zbliżać do szczytu, ze względu na uderzające w metalowy krzyż pioruny. 

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to najpopularniejszy szczyt w Tatrach wznoszący się na wysokość 1987 m n.p.m., gdzie o każdej porze roku można znaleźć coś dla siebie. Osoby, które mają odpowiednią kondycję, zachęcamy do zdobycia Kasprowego o własnych siłach. Szlaki są wyjątkowo ciekawe i atrakcyjne widokowo, ale też oblegane przez turystów. Jeśli nie czujecie się na siłach, możecie spróbować wjechać na szczyt kolejką linową, która kursuje tu przez cały rok. Ponadto zimą Kasprowy Wierch zamienia się w prawdziwe eldorado dla miłośników białego szaleństwa.

Wspinając się na Kasprowy Wierch warto zobaczyć po drodze Obserwatorium Meteorologiczne na wysokości 1987 m, będące najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Jeśli już jesteśmy przy rekordach, znajduje się tu też najwyżej położona restauracja w Polsce – w budynku górnej stacji kolejki na wysokości 1959 m. 

Rysy

Rysy – król polskich Tatr to największe wyzwanie dla turystów zwiedzających Tatry. Trudna i wymagająca trasa nadaje się tylko dla odpowiednio przygotowanych piechurów. Można tu wejść zarówno latem, jak i zimą, jednak niezależnie od pory roku trzeba mieć ze sobą odpowiedni ekwipunek, gdyż nawet w środku lata na wyższych partiach zalegają jeszcze śnieżne zaspy i bardzo łatwo o śmiertelny upadek.

Spoglądając z Morskiego Oka na górę można zauważyć, że przecina ją potężna rysa, która stanowi szlak na szczyt. Zimowy szlak wiedzie Rysą, a letni tuż obok niej. Część szlaku wyposażona jest w łańcuchy, umożliwiające wejście na szczyt. Powrót można zaplanować po słowackiej stronie, gdzie czekają na nas fantastyczne widoki na Dolinę Mięguszowiecką i na Szczyrbskie Jezioro. Cała wycieczka latem powinna zając około 10-12 godzin, więc najlepiej wybrać się w podróż o świcie.

Morskie Oko

Jedno z najpopularniejszych miejsc na turystyczną przechadzkę w okolicach Zakopanego, a zarazem jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. W tafli jeziora przeglądają się szczyty Tatr, a jego turkusowe wody wspaniale komponują się z zielenią okalających je lasów i surowymi górami. Na wycieczkę nad Morskie Oko trzeba zarezerwować cały dzień. Trasa nie jest wymagająca, jednak jeśli wybieracie się z dzieckiem, przygotujcie się na częste przystanki. Szlak jest odpowiedni nawet dla rodziców, którzy wybierają się z wózkiem. A jeśli chcecie nieco urozmaicić swoją podróż, możecie wybrać przejazd fasiągiem, czyli specjalnym powozem konnym.

Jak się dostać nad Morskie Oko? Najpierw musicie obrać kierunek na Palenicę Białczańską, gdzie znajduje się parking. Stąd jeszcze 1,5 km spacerem i znajdziecie się na szlaku do Morskiego Oka. Droga jest tu asfaltowana, dlatego jest polecana dla wózków, a przewyższenia są niewielkie. Cała trasa (nad Morskie Oko i z powrotem) może nam zająć około 4-5 godzin, dlatego warto przygotować sobie prowiant i cieplejsze ubrania.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami to bardzo ciekawe miejsce w Zakopanem. Atrakcja jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Chata w góralskim stylu stoi na dachu, a do jej wnętrza wchodzi się po suficie. Co więcej, dom jest przechylony, dlatego można się zdziwić, jak na spacer po domu zareaguje nasz mózg. Z pewnością będziecie zdziwieni, jak odwrócenie perspektywy może zawrócić wam w głowach! Wnętrza piętrowego domu są całkowicie wyposażone, a wszystkie sprzęty wiszą… do góry nogami! To świetne miejsce na rodzinną zabawę.

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Zakopanego. To najbardziej znana skocznia narciarska na świecie, skąd wielokrotnie emitowano międzynarodowe zawody w skokach narciarskich. Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy zobaczyć tam naszych trenujących skoczków. Skocznia powstała w 1925 roku i cieszy oczy do dziś. Co ciekawe, została zaprojektowana przez dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego – Karola Stryjeńskiego w zespół ze Szwedem – Selstromem. Panowie z pewnością nie sądzili, że ich dzieło będzie dzielnie służyło pokoleniom skoczków przez kolejne 100 lat.

Oczywiście od tego czasu Wielka Krokiew była wielokrotnie modernizowana. Obecnie powstał tu nowy pawilon oraz nowoczesna kolejka linowo-krzesełkowa. W 2004 roku skocznię wzbogacono o igielit, dzięki któremu zawody mogą odbywać się także latem. Dla turystów chcących poczuć dreszczyk emocji polecamy zjazd ze skoczni na pontonie, który jest niesamowitym przeżyciem. 

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Źródło: marekusz / Shutterstock.com

Zakopane oferuje wiele miejsc, gdzie można podziwiać styl zakopiański. Miłośnicy architektury i historii powinni swoje pierwsze kroki po przybyciu do Zakopanego skierować na ulicę Kościeliską, gdzie znajduje się Willa Koliba, czyli pierwszy dom w stylu zakopiańskim. Willa, wybudowana według projektu Stanisława Witkiewicza, należała do kolekcjonera Zygmunta Gnatowskiego, który zapragnął posiadać domek letni w Zakopanem. Początkowo miał pomysł, aby wybudować sobie typową góralską chałupę, jednak Stanisław Witkiewicz, który w tym czasie pasjonował się zakopiańskim stylem przekonał go, aby ten zainspirował się tradycyjną architekturą.

Dom powstał w 1893 roku, a po śmierci Gnatowskiego był wykorzystany m.in. jako siedziba Hitlerjugend, dom dziecka i dom wypoczynkowy. Przez te wszystkie lata zniknęło wiele z oryginalnego wyposażenia domu, a jego pierwotny styl został zniszczony, jednak Willę przejęło Muzeum Tatrzańskie, które urządziło tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Zostało ono otwarte dla zwiedzających w 1993 roku – dokładnie 100 lat po wybudowaniu willi. Dzisiaj można tu podziwiać oryginalną kolekcję etnograficzną Zygmunta Gnatowskiego oraz odtworzone w oryginalnym stylu pomieszczenia: jadalnię, salon, sypialnię, pokój Gnatowskiego i pokój dla służącego. 

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Autorstwa Krastek – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16676101

Jedną z polecanych atrakcji miasta Zakopane jest Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego. To interesujące miejsce, zarówno pod względem samego budynku, jak i zbiorów, jakie skrywają jego wnętrza. Sam gmach muzeum to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim zaprojektowany, podobnie jak Willa Koliba, przez Stanisława Witkiewicza. Muzeum powstało w latach 1913-1922 i obecnie otwarte jest dla zwiedzających w formie 3 wystaw stałych: historycznej, etnograficznej i przyrodniczej. Ta ostatnia z pewnością spodoba się najmłodszym – znajdują się tu wypchane zwierzęta, zamieszkujące te rejony.

Muzeum posiada też sześć filii, które można zobaczyć w Zakopanem: Galerię Władysława Hasiora, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Galerię Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, Galerię Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich i dwa Muzea Stylu Zakopiańskiego – Willę Koliba i Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich. Muzeum posiada także ciekawe filie na Podhalu i Spiszu, które warto odwiedzić podczas zwiedzania regionu. 

Galeria Władysława Hasiora

Autor zdjęcia: Daniel Rumiancew https://muzeumtatrzanskie.pl

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Władysławie Hasiorze, to najwyższy czas nadrobić tą lukę. Hasior to jeden z najwybitniejszych polskich artystów – malarz, rzeźbiarz, scenografii i pedagog. Jego talent doceniono, kiedy miał 31 lat – otrzymał wówczas stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury. Dzięki niemu mógł podróżować i szukać inspiracji w RFN, Belgii, Holandii, Francji i we Włoszech. Praktykował też przez dwa miesiące w paryskiej pracowni Osipa Zadkina – słynnego rzeźbiarza. Hasior został okrzyknięty najzdolniejszym uczniem Warhola.

W 1984 roku Władysławowi Hasiorowi zaproponowano prowadzenie autorskiej galerii w Starej Leżakowni, będącej filią Muzeum Tatrzańskiego. Artysta sam zaaranżował wnętrza i dobierał muzykę, która towarzyszyła zwiedzającym przy kontemplowaniu jego dzieł. Na piętrze urządził galerię, gdzie aktywnie promował prace młodych artystów. To z pewnością niezapomniana gratka dla miłośników kultury i sztuki. Galeria mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 18d w Zakopanem i stanowi najlepszą atrakcję dla miłośników sztuki.

Muzeum Oscypka

Czym się różni oscypek od bryndzy i bundzu? Czym jest kosor, ferula i pucenie? Wszystkiego dowiesz się podczas wizyty w Muzeum Oscypka – jedynym takim miejscu w Polsce. Mimo że wszyscy wiedzą czym jest oscypek, a w Zakopanem sprzedaje się go na każdym rogu, tak naprawdę mało kto wie jak wygląda jego produkcja i z jakiego mleka jest robiony. A podczas wizyty w muzeum można się przekonać, że stołując się na ulicznych jarmarkach, tak naprawdę mogliśmy nigdy nie mieć w ustach oryginalnego oscypka.

Odwiedzając muzeum będziemy mogli zobaczyć, jakich niegdyś technik i sprzętów używali dawni mieszkańcy Podhala do wyrobu oscypków, skąd się wzięła jego nazwa, a nawet będziemy mogli własnoręcznie zrobić swój oscypek w kształcie jelonka, baranka czy też owieczki. Prezentację prowadzi góral, który wspaniale opowiada o najsłynniejszym polskim serze, a po zakończonej wizycie można zakupić oryginalne sery w sklepiku. Naprawdę warto się tu wybrać!

Muzeum Karola Szymanowskiego

Autor: Kapitel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110232695

W pięknej willi Atma znajduje się wyjątkowe, jedyne na świecie Muzeum Karola Szymanowskiego – wielkiego polskiego kompozytora, który na stare lata postanowił zamieszkać w Zakopanem. Willa znajduje się przy ulicy Kasprusie i łatwo ją rozpoznać. Drewniany dom z czarnym dachem w stylu zakopiańskim kryje cały dobytek, który pozostał po Karolu Szymanowskim – jego rzeczy osobiste i gabinet. Podczas wizyty w muzeum poznamy także jego powiązania z Zakopanem i folklorem Podhala, a także poznamy bliżej osobę i życie Szymanowskiego. 

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska przyciąga co roku tłumy turystów ze względu na swoje niebywałe walory. To wyjątkowe miejsce znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym, zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego. Aby dostać się tu z zimowej stolicy Polski trzeba dojechać do parkingu, znajdującego się w Kirach. Stąd można dojść piechotą do bram Doliny Chochołowskiej, gdzie czeka nas około 2 godziny marszu. Dolina ma długość około 9 kilometrów i jest odpowiednia dla rodzin podróżujących z wózkami.

Dolina Kościeliska to przede wszystkim wspaniałe widoki, a także bogata historia, z którą wiąże się wiele legend. Na przykład krąży wiele opowieści o tym, że zbóje, którzy grasowali na kupieckim trakcie w Dolinie Kościeliskiej ukryli tu swoje łupy. Przez wiele lat poszukiwacze skarbów próbowali odnaleźć te bogactwa. Ku pamięci zbójów dzisiaj można spotkać po drodze Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie i Zbójnicki Stół. 

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to jedna z najpiękniejszych dolin, a zarazem największa w całych Tatrach. Ma 10 kilometrów długości i jest idealna na spacer z dziećmi. Przejście całej trasy od Siwej Polany, gdzie znajduje się parking, do Polany Chochołowskiej ze słynnym schroniskiem zajmuje około 2,5 godziny. Największe wrażenie dolina robi wiosną, kiedy kwitną krokusy. To wtedy idealny plener na wyjątkową pamiątkę w postaci zdjęć.

Co więcej, na teren Doliny Chochołowskiej można wejść z psem, a także wjechać na rowerze co jest świetną alternatywną dla pieszej wycieczki. A jeśli po drodze zgłodniejecie, możecie zatrzymać się przy bacówkach przy drodze i kupić regionalne wyroby. 

Dolina Pięciu Stawów

Mimo że nie jest to największa dolina w Tatrach, jest równie często odwiedzana przez turystów co Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska. Wszystko przez wyjątkowe atrakcje, które można zobaczyć na trasie, m.in. największy tatrzański wodospad, największe i najgłębsze jezioro w Tatrach oraz najwyżej położone schronisko w Polsce. Mowa tu oczywiście o Siklawie, której kaskady spadają z wysokości około 70 metrów, Wielkim Stawie Polskim o głębokości 79,3 m oraz o Schronisku w Pięciu Stawach, położonym na wysokości 1670 m n.p.m.

Wybierając się na wycieczkę szlakiem letnim będziemy też mijać inne cuda natury, takie jak Wodogrzmoty Mickiewicza czy kilka malowniczych stawów, w tym ten największy. Trasa w obie strony zajmie nam około pięciu godzin. Niestety nie nadaje się dla osób podróżujących z wózkiem, ze względu na konieczność wchodzenia pod górę po kamieniach. Wycieczkę najlepiej rozpocząć z Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się też parking dla turystów odwiedzających Rysy i Morskie Oko, więc zalecamy pojawić się tu już z samego rana. Na zwiedzanie Doliny Pięciu Stawów najlepiej poświęcić cały dzień, aby bez pośpiechu móc podziwiać piękno tego miejsca.

Odkryj najpiękniejsze miejsca w polskich Tatrach

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Autor: Januszk57 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21377087

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to jeden z najpiękniejszych i najstarszych cmentarzy w Polsce. Na cmentarzu spoczywają najbardziej zasłużeni mieszkańcy Zakopanego, Podhala i Polski dzięki którym miasto ma dzisiaj tak wyjątkowy klimat. Można tu znaleźć groby artystów, przewodników tatrzańskich, sportowców. Między innymi spoczęli tu Juliusz Zborowski, były dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, słynny poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, doktor Tytus Chałubiński – lekarz i współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego, pisarz Kornel Makuszyński a także, wcześniej już wspomniany Stanisław Witkiewicz.

Szczególną uwagę zwracają oryginalne nagrobki, wykonane przez miejscowych artystów. Niektóre z nich to prawdziwe działa sztuki. Z tego względu cmentarz jest wpisany na listę zabytków narodowych. Jego nazwa wzięła się od nazwiska Jana Pęksy, który przekazał w 1851 roku ziemię pod cmentarz. Natomiast brzyzko w gwarze góralskiej oznacza urwisko nad potokiem. Cmentarz położony jest bowiem przy ulicy Kościeliskiej, która biegnie wzdłuż potoku Cicha Woda. To z pewnością jedna z największych atrakcji Zakopanego.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

Źródło: https://tpn.pl/

Najlepsze atrakcje w Zakopanem to te, z których możemy się czegoś dowiedzieć. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi wystawy edukacyjne. Jeśli ze swojej młodości pamiętacie nudnych przewodników oraz nieciekawe plansze, możecie na nowo odkryć uroki wystaw przyrodniczych. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to najnowocześniejszy tego typu obiekt w całym regionie. Specjalnie dla najmłodszych gości, ale też nieco starszych przygotowano tu kino 4D, największą w Polsce makietę Tatr, salę odkryć oraz sklepik z górskimi gadżetami.

Centrum znajduje się przy ulicy Chałubińskiego 42a. Zwiedzenie całej placówki zajmuje około godzinę. W tym czasie możecie zobaczyć uroki tatrzańskiej przyrody z perspektywy jej dzikich mieszkańców dzięki specjalnym trójwymiarowym projekcjom, zwiedzić bardzo realistyczną jaskinię, oraz spędzić trochę czasu w Sali Odkryć, gdzie dzieci znajdą gry działające w technice Kinect.  

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce to kolejny projekt Stanisława Witkiewicza, a zarazem jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Zakopanem. Piękny, drewniany kościół w stylu zakopiańskim jest jedną z najpiękniejszych budowli tego typu. Znajduje się przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem.

Kaplica została wybudowana przez góralskich cieśli w 1907 roku, a ufundowała ją rodzina Uznańskich. W jej wnętrzach kryją się wyjątkowe witraże przedstawiające Matkę Boską Częstochowską z herbem Polski i Matkę Boską Ostrobramską z herbem Litwy, zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza Ojca. Największe wrażenie robi piękny rzeźbiony drewniany ołtarz. 

Sanktuarium na Krzeptówkach

Źródło: https://smbf.pl/

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach jest mocno związane z Janem Pawłem II, który w młodości uwielbiał wędrować po Tatrach i nazywał je „swoimi górami”. Jego związek z tym regionem można było też odczuć, kiedy stał się głową Kościoła. W 1997 roku papież podczas pamiętnej wizyty w Zakopanem wygłosił poruszającą homilię na Wielkiej Krokwii. Papież został gorąco przywitany przez mieszkańców, a ówczesny burmistrz miasta Zakopane – Adam Bachleda-Curuś – złożył Ojcu Świętemu hołd w imieniu górali polskich. Nic więc dziwnego, że górale z szacunku do Jana Pawła II postanowili wybudować w Zakopanem sanktuarium jako votum wdzięczności za ocalenie życia Ojcu Świętemu w zamachu na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

Właśnie na terenie sanktuarium w Krzeptówkach znajduje się ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę świętą na Wielkiej Krokwii. Znajdziemy tu też figurę Matki Boskiej Fatimskiej, koronowanej przez papieża w 1987 roku oraz pomnik papieża i replikę krzyża z Giewontu. Jeśli więc chcecie powspominać papieża – Polaka, koniecznie wybierzcie się na Krzeptówki. 

Góralski Ślizg w Zakopanem

Źródło: https://mountain-slide.com/

Jedną z największych atrakcji w Zakopanem dla dzieci jest Góralski Ślizg. Jeśli jazda na sankach to dla was za mało, zachęcamy do odwiedzenia największej zjeżdżalni na Podhalu. Góralski Ślizg to 8 torów o wysokości 14 metrów i długości 50 metrów. Można tu zjeżdżać w tandemie lub solo, na leżąco lub na siedząco, ścigać się z pociechami lub przyjaciółmi. Bez wątpienia można się tu znów poczuć jak dziecko! Gigantyczną zjeżdżalnię znajdziecie pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. 

Papugarnia w Zakopanem

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia w całym województwie małopolskim. Na 280 m2 fruwa aż 100 pięknych okazów papug – znajdziecie tu zarówno przepiękne Wielkie Ary, jak i maleńkie Lorysy Górskie. Wszystkie ptaki latają tu swobodnie, przysiadają na ramionach i jedzą z ręki. To niesamowite doświadczenie czeka na was przy ulicy Droga do Olczy 11. Bilet upoważnia do wejścia na aż dwie godziny i napawania się kolorowymi papugami. Oprócz tego na Krupówkach znajdują się jeszcze dwie mniejsze papugarnie, jednak można tu zobaczyć około 50 gatunków papug. 

Aquapark w Zakopanem

Aquapark Zakopane to świetna okazja, aby zrelaksować się po całodziennej górskiej wspinaczce czy odpocząć po szaleństwach na stoku. Znajdują się tu dwa baseny rekreacyjne, wyposażone w bicze wodne, gejzery powietrzne, kaskady wodne, podwodne leżaki i przeciwprądy. Oprócz tego na zewnątrz znajduje się podgrzewany basen termalny o temperaturze 32 stopni C i leczniczych właściwościach dzięki nasyceniu wody w wapń, sód, siarkę, magnez, potas i krzem. Dla najmłodszych gości przygotowano wodny park rozrywki: brodzik, zjeżdżalnie oraz zabawki w kształcie zwierząt. 

Iluzja Park w Zakopanem 

Źródło: https://www.illusionhouse.pl

Iluzja Park to muzeum złudzeń optycznych, które z pewnością zrobi na was ogromne wrażenie. Na dwóch piętrach znajdziecie tu mieszające w głowach instalacje, przy których można, a wręcz trzeba zrobić sobie zdjęcie. Można tu zobaczyć krople deszczu lecące do góry, zrobić salto na snowboardzie pod lecącym helikopterem, powalczyć z niedźwiedziem czy przeżyć halny wiejący z prędkością 156 km/h. Wyobraźnia lubi płatać tu figle. Jedno jest pewne w Iluzja Parku – dzieci będą zachwycone!

Iluzja Park znajduje się w budynku dawnego Dworca Tatrzańskiego, w dolnej części Krupówek. W jego wnętrzach występowali m.in. Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska czy też Ignacy Jan Paderewski. 

Inne atrakcje w Zakopanem

Zakopane jest jak wór prezentów od świętego Mikołaja – pełen niekończących się atrakcji! Dla najmłodszych polecamy wizytę w Myszogrodzie. Każdy, kto oglądał film „Zielona Mila” pamięta pana Jingels – mysz, która miała po egzekucji właściciela trafić do Myszogrodu. Gdyby nie był to film, z pewnością pan Jingels trafiłby na Krupówki do baśniowej krainy, gdzie w magicznej scenerii na 200 m2 żyje ponad 1000 myszek z całego świata. Zza szklanej tafli możemy oglądać myszy jeżdżące pociągiem, grające na gitarze czy latające UFO. Brzmi niewiarygodnie? Sprawdźcie sami!

Turyści, którzy chcą zaznać nieco morskiej przygody podczas pobytu w górach powinni się udać do miejsca Podwodny Świat Zakopane, gdzie w górskim potoku można podziwiać z bliska pstrągi czy żabki, którymi Indianie zatruwają swoje strzały. Wielbiciele mrówek też będą wniebowzięci! Znajdą tu bowiem ogromne mrowisko, które można oglądać w pionowym przekroju.

Skoro już jesteśmy przy wodnych atrakcjach, możemy z czystym sercem polecić spływy przełomem Dunajca na drewnianych tratwach. W Zakopanem istnieje kilka firm, które organizują tego typu wycieczki. Dużą dogodnością jest to, że zostaniemy odebrani z hotelu, a potem przywiezieni z powrotem na miejsce zakwaterowania. Na spływ trzeba poświęcić cały dzień. Spływ, który sam w sobie jest niezapomnianą przygodą, połączony jest ze zwiedzaniem Zamku w Nidzicy, zabytkowego Kościółka w Dębnie oraz Zapory Czorsztyńskiej.

Będąc z Zakopanem warto również odwiedzić Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Ci, którzy znają go głównie z opowieści dla dzieci, mogą się bardzo zdziwić po wizycie w muzeum. Pisarz był bowiem jednam z najbardziej płodnych polskich artystów i prowadził niezwykle bujne życie towarzyskie, którego cząstkę możemy dostrzec właśnie w willi Opolanka, gdzie Makuszyński wraz z żoną mieszkali w Zakopanem podczas letnich i zimowych projektów. 

Gotowym i dobrym scenariuszem na weekendowy pobyt w Zakopanem jest nasz artykuł pt. „3 dni w Zakopanem”. Przed planowanym wyjazdem do stolicy polskich Tatr warto zapoznać się także z artykułem nt. największych atrakcji najwyższych polskich gór.

Zakopane – nocleg w hotelu czy klimatycznej drewnianej chacie?

Odwieczny dylemat, dotyczący wyboru noclegu czeka nas i w Zakopanem. Nie brakuje tu hoteli i pensjonatów, w których możemy być spokojni o komfortowy pobyt i wyżywienie. Hotele znajdują się przeważnie w centrum Zakopanego, więc to doskonała baza dla osób, które planują intensywnie zwiedzać Zakopane, chodzić po restauracjach i barach czy imprezować. To także dobry wybór dla rodzin z dziećmi, które szukają wygodnych noclegów w dogodnej lokalizacji – blisko sklepów, aptek i atrakcji dla dzieci.

Planując pobyt w Zakopanem można się jednak pokusić o nocleg w klimatycznej drewnianej chacie. To z pewnością świetny wybór dla tych, którzy nie przepadają za tłumami i preferują wypoczynek na łonie natury. W zależności od miejsca, które wybierzemy będziemy mieli bazę wypadową na szlaki i będziemy mogli cieszyć się jako taką prywatnością. A co więcej – nie ma nic lepszego, niż spędzić zimowe wieczory przy kominku, kiedy za oknem pada śnieg tylko we dwoje.

Zakopane – postaw na lokalną kuchnię

Będąc z Zakopanem, koniecznie trzeba zasmakować tradycyjnej podhalańskiej kuchni. To nie tylko oscypki i słynna kwaśnica, ale też takie cuda jak moskole, mączna bryjka czy ziemniaczane hałuski. Cała kuchnia szczególnie posmakuje smakoszom, którzy lubią baraninę oraz owczy ser – na tym bowiem bazuje kuchnia podhalańska.

Warto poszukać restauracji, która specjalizuje się w regionalnej kuchni i odłożyć konsumpcję schabowego na powrót do domu. Będąc z Zakopanem warto skosztować różnorakich placków ziemniaczanych, w tym placka po zbójnicku czy moskoli, które przygotowywane są z ugotowanych ziemniaków i podawane z masłem czosnkowym. Spróbujcie też koniecznie kluseczków scykanych, czyli hałusków, które podawane są z lokalnym serem lub skwarkami. W Wersji na słodko polecamy bombolki, czyli kluski drożdżowe polane roztopionym masłem i miodem. Nie sposób nie wspomnieć też o oscypku, który świetnie smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło, prosto z grilla z żurawiną. Palce lizać!

Odkryj najlepsze hotele w Tatrach