Przewodnik Travelist: największe atrakcje polskich Tatr

Atrakcje Tatr

Są piękne, ale i groźne. Fascynujące, ale i wymagające. Gdy ktoś raz je pokocha, zwykle jest im wierny przez całe życie. To właśnie Tatry. Niedawno amerykańska telewizja CNN umieściła Tatrzański Park Narodowy w elitarnym gronie 30 najpiękniejszych parków narodowych świata poza USA. Podpowiadamy, jakie miejsca trzeba koniecznie zobaczyć podczas wizyty w najwyższych polskich górach

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Morskie Oko

Atrakcje Tatr - Morskie Oko

Choć woda jest lodowata, pływanie może się skończyć mandatem, a dojście od najbliższego parkingu zajmuje co najmniej 2 godziny, najsłynniejsze tatrzańskie jezioro cieszy się większą popularnością wśród turystów niż całe Mazury razem wzięte. Wystarczy jednak tylko jedno spojrzenie na spektakularną panoramę okolicy, by zrozumieć, dlaczego. Majestatyczne szczyty Tatr Wysokich odbijające się w krystalicznie czystej wodzie to widok, którego szybko się nie zapomina. I trudno się dziwić redaktorom amerykańskiego dziennika „The Wall Street Journal”, że umieścili niedawno Morskie Oko wśród 5 najpiękniejszych jezior świata.

Jest też jednym z najbardziej tajemniczych. Przez wieki wierzono, że w ogóle nie ma dna i jest połączone podziemnymi korytarzami z Adriatykiem. Miała o tym ponoć świadczyć wyłowiona z wód jeziora butelka pochodząca ze statku zatopionego u wybrzeży Włoch. Mało kto również wie, że gdyby nie łut szczęścia, Morskie Oko leżałoby dziś poza granicami Polski. Spór o przynależność państwową okolicznych terenów trwał kilkadziesiąt lat – i dopiero w 1902 r. został rozstrzygnięty na korzyść polskiej Galicji.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Dolina Kościeliska

Atrakcje Tatr - Dolina Kościeliska

Po Krupówkach i Morskim Oku to bodaj najpopularniejsze miejsce w okolicach Zakopanego i w sezonie tłok bywa nie do wytrzymania. Ale trudno się dziwić – dotrzeć tu łatwo, trasa biegnąca dnem doliny jest wygodna, przyjemna i doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, a nagromadzenie atrakcji oraz spektakularnych widoków zdecydowanie przewyższa średnią. Natrafimy tu m.in. na wąskie skalne bramy (Kantaka, Kraszewskiego i Raptawicką), strome wapienne turnie, rozległe polany o uroczych nazwach (Cudakowa, Pisana), niezwykłe Lodowe Źródło czy jedyny zbiornik wodny w polskich Tatrach Zachodnich – Smreczyński Staw. Amatorzy mocniejszych wrażeń nie mogą zaś przegapić kościeliskich jaskiń, z których aż 4 udostępniono do zwiedzania.

Najsłynniejsza z nich – Jaskinia Mroźna, w której przez okrągły rok panuje stała temperatura 6 st. Celsjusza – została wyposażona w oświetlenie elektryczne i przystosowana nawet dla mniej doświadczonych turystów. Pozostałe, czyli Mylna, Raptawicka i Smocza Jama, wymagają już odpowiedniego ekwipunku… Penetrowanie na własną rękę tajemniczych korytarzy gwarantuje solidny skok adrenaliny. Na szczęście w pobliżu, na zamykającej Dolinę Kościeliską hali Ornak, czeka popularne schronisko. Możemy tu ochłonąć przy filiżance herbaty lub kuflu piwa.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Kasprowy Wierch

Atrakcje Tatr - Kasprowy Wierch

Złośliwi mówią, że na ten najchętniej odwiedzany szczyt w całych polskich Tatrach (w sezonie bywa tu nawet 4 tys. osób dziennie) prowadzą aż dwie kolejki – jedna linowa, a druga do kasy. Gdy już jednak odstoimy swoje i z upragnionymi biletami wsiądziemy do nowoczesnego wagonika, czekają nas nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale też prawdziwie wysokogórskie emocje. Łatwy dostęp sprawia, że na Kasprowym Wierchu każdy – bez względu na wiek, stan zdrowia czy kondycję fizyczną – może przez chwilę poczuć się jak taternik i spojrzeć na okolicę z wysokości blisko 2 tys. m n.p.m. Centralne usytuowanie szczytu sprawia, że widać stąd w całej okazałości zarówno Tatry Wysokie i malowniczą Dolinę Gąsienicową, jak i Tatry Zachodnie z pasmem Czerwonych Wierchów oraz leżące w dole Zakopane.

Amatorzy ciekawostek z pewnością chętnie obejrzą najwyżej położony budynek w naszym kraju, czyli Obserwatorium Meteorologiczne IMGW. Miłośnicy zdrowego ruchu mogą stąd zejść na Halę Gąsienicową lub wyruszyć w wyższe partie gór. Narciarze mają do dyspozycji dwie kolejki krzesełkowe i spektakularne trasy (w tym najdłuższą nartostradę w Polsce, liczącą sobie ponad 9 km). Poszukiwaczy bliższego kontaktu z górską naturą z pewnością ucieszy, że szlaki prowadzące z Zakopanego na Kasprowy są jednymi z najmniej uczęszczanych w Tatrach. Nie musimy chyba tłumaczyć dlaczego.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Giewont

Atrakcje Tatr - Giewont

„Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego” – pisał w XIX w. autor jednego z pierwszych polskich przewodników po tych okolicach. Nie sposób być w Zakopanem i nie zauważyć charakterystycznej sylwetki „śpiącego rycerza” górującej nad miastem. Nic dziwnego, że z tym najwyższym – i z pewnością najbardziej oddziałującym na wyobraźnię – szczytem polskich Tatr Zachodnich wiążą się liczne legendy, a on sam jest celem nawet nie wycieczek, ale wręcz pielgrzymek. Każdy, kto odwiedza tatrzańską stolicę, za punkt honoru stawia sobie wejście na skalisty wierzchołek. Pstryknięcie fotki ze słynnym stalowym krzyżem to niemal obowiązek!

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że choć od strony południowej Giewont prezentuje się dużo bardziej przyjaźnie. Wspinaczka – do wyboru mamy trasę przez Kalatówki i Dolinę Kondratową lub przez Dolinę Strążyską i Grzybowiec – jest trudna, wymagająca i zajmie co najmniej 3 godziny w jedną stronę. A w sezonie trzeba jeszcze do tego doliczyć obowiązkowe czekanie w kolejce pod szczytem. Na górze zmieści się zaledwie kilkanaście osób. Wśród górali krąży mnóstwo zabawnych opowieści o turystach, którzy chcieli dostać się tam w klapkach albo nie mogli uwierzyć, że nie dojeżdża tam żaden autobus. Tym ostatnim zdecydowanie bardziej polecamy spacer Doliną Strążyską. Widoki z bliska na potężną górę sprawią, że aż klapki spadną im z nóg.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Hala Gąsienicowa

Atrakcje Tatr - Hala Gąsienicowa

Narciarze zjeżdżają tu z Kasprowego, górscy twardziele wyruszają stąd na Orlą Perć, a tłumy zwykłych turystów siadają przy stoliku w popularnym „Murowańcu”. Zachwycają się wtedy jedną z najpiękniejszych panoram w polskiej części Tatr Wysokich. W dodatku z zakopiańskich Kuźnic można tu dotrzeć w nieco ponad półtorej godziny, a dwie ciekawe trasy do wyboru – przez Jaworzynkę lub Boczań – sprawiają, że taki spacer z pewnością nie będzie nudny. Położona na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Hala Gąsienicowa stanowi najbardziej znaną część bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej, której zwiedzanie również dostarczy wielu wrażeń.

W nieckach i rozpadlinach kryje się bowiem kilkanaście większych lub mniejszych jeziorek. Spośród nich zaś szczególnie zasługuje na uwagę piękny, położony w cieniu ponurych skał Kościelca, Czarny Staw Gąsienicowy. Kto choć trochę pragnie poznać Tatry, prędzej czy później musi tutaj trafić. Poza pięknymi widokami na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty i inne wyniosłe szczyty Hala Gąsienicowa słynie z tego, iż to właśnie tutaj zlokalizowany jest największy węzeł szlaków w polskich górach.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Dolina Chochołowska

Atrakcje Tatr - Dolina Chochołowska

Jan Paweł II uważał ją za najpiękniejsze miejsce w całych Tatrach, Jerzy Hoffman kręcił tu „Potop”, w szałasach kryli się partyzanci, na szkolenia przyjeżdżali komandosi, na zawody ratownicy tatrzańscy, a w dodatku wypasa się tu najwięcej owiec w okolicy – najdłuższa i najrozleglejsza z tatrzańskich dolin przyciąga nie tylko widokami i atmosferą, ale również bogatą historią. Aby przejść ją w całości, trzeba pokonać ponad 10 km w jedną stronę. Dlatego też nie lada ułatwieniem będzie możliwość jazdy rowerem, kursuje tu także specjalna kolejka turystyczna.

Po drodze mijamy 2 skaliste przewężenia (Niżnią i Wyżnią Bramę Chochołowską), dużo więcej napotkamy jednak rozległych polan i hal, wesoło rozbrzmiewających owczymi dzwonkami – to właśnie one w głównej mierze decydują o niepowtarzalnym charakterze tego miejsca. Najsłynniejszą z hal jest oczywiście ogromna Polana Chochołowska, która szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, gdy tysiące krokusów pokrywają ją fioletowym dywanem. Z pewnością jednak warto ją odwiedzić bez względu na porę roku. Choćby po to, by zobaczyć bodaj najpiękniejsze w polskich górach zabytkowe bacówki i szałasy oraz zajrzeć do wielkiego, kamiennego schroniska, gdzie możemy nabrać sił na długą podróż powrotną.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Czerwone Wierchy

Atrakcje Tatr - Czerwone Wierchy

Popularna trasa wiodąca przez szczyty Tatr Zachodnich to jakby Orla Perć dla początkujących. Maszeruje się granią, na prawo i lewo rozciągają się równie zachwycające panoramy, a jednocześnie nie trzeba walczyć z lękiem wysokości i testować wytrzymałości przymocowanych do litej skały łańcuchów. No i można rozpocząć wyprawę od relaksującego wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch. Kiedy już wyskoczymy z wagonika i pstrykniemy kilka landszaftów – ruszamy na zachód. Po jakimś czasie docieramy do Kopy Kondrackiej i to właśnie tutaj zaczyna się najpiękniejsza część trasy. Dostojne szczyty Kopy, Małołączniaka, Krzesanicy i Ciemniaka porośnięte są ogromnymi połaciami rośliny zwanej sit skucina, która wraz z nadejściem jesieni nabiera intensywnie czerwonego koloru – aż się chce wyciągnąć sztalugi i zostać tu na dłużej. Jeśli jednak musimy wracać, możemy zejść z Ciemniaka wprost do Doliny Kościeliskiej. Najbardziej ambitni mogą zaś z Kopy Kondrackiej udać się prosto na Giewont.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Atrakcje Tatr - Dolina Pięciu Stawów

W jaki sposób w ciągu jednego dnia zobaczyć wszystkie najpiękniejsze jeziora w Tatrach, a przy okazji zahaczyć o najwyższy polski wodospad? Nic prostszego – wystarczy przejść od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich. To prawdopodobnie najłatwiejszy z wysokogórskich szlaków w naszym kraju (tylko w kilku miejscach trzeba wspomóc się łańcuchami), a widoków na leżące w dole oczka wodne mogliby nam pozazdrościć nawet mieszkańcy krajów alpejskich. W rzeczywistości w słynnej dolinie położonej na wysokości 1625-1900 m n.p.m. stawów jest sześć (oprócz Wielkiego, Przedniego, Małego, Czarnego i Zadniego również malutkie Wole Oko), jednak ta drobna niekonsekwencja szybko idzie w zapomnienie w zestawieniu z nieprzeciętnym urokiem „tatrzańskiego pojezierza”.

Po krótkim popasie w schronisku nad Przednim Stawem kierujemy się z powrotem w stronę Palenicy Białczańskiej urokliwą Doliną Roztoki. Szybko zapewne zwrócimy uwagę na odgłos spadającej wody, który słychać podobno nawet z położonej 1200 m wyżej Orlej Perci. To Wielka Siklawa – liczy sobie blisko 70 m wysokości i najbardziej imponująco prezentuje się w słoneczny dzień po obfitych deszczach. Wodospad robi ogromne wrażenie, jednak nie zapominajmy, że duże, wygładzone kamienie (nazywane tu „danielkami”) bywają śliskie i zdradliwe.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Rysy

Atrakcje Tatr - Rysy

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć najwyższego szczytu nie tylko polskiej części Tatr, ale również całego kraju. Choć wspinaczka na wysokość 2499 m n.p.m. może być męcząca (różnica wysokości od poziomu Morskiego Oka wynosi ponad 1100 m, a średnie nachylenie szlaku to 30°), widoki z wierzchołka z pewnością wynagrodzą nam wszystkie trudy. Ktoś kiedyś policzył, że można stąd dostrzec aż 80 szczytów tatrzańskich. Ale nie tylko! Także 50 różnych gór należących do innych pasm, 13 jezior, a przy dobrej widoczności nawet wieże oddalonego o ponad 90 km Krakowa. Na miejscu również nie brak atrakcji – obowiązkowym punktem wycieczki musi być zdjęcie z tablicą upamiętniającą pobyt Włodzimierza Lenina oraz z… drewnianym wychodkiem nad przepaścią przy Chacie pod Rysami.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Orla Perć

Atrakcje Tatr - Orla Perć

Poszarpane skały, kilkusetmetrowe przepaście, łańcuchy, klamry, a nawet pionowa ściana o wysokości 4 pięter, na którą można się dostać tylko wąską drabinką. Najsłynniejszy i najbardziej niebezpieczny tatrzański szlak to nie miejsce na popołudniową przechadzkę. Jeśli jednak jesteśmy świadomi wyzwań – a także odpowiednio przygotowani oraz zaopatrzeni w dobre buty i coś na wypadek zmian pogody – możemy tu wszystkimi zmysłami poczuć prawdziwą wysokogórską magię. A od wspaniałych widoków niejednemu zakręci się w głowie. Orla Perć prowadzi 5-kilometrową granią Tatr Wysokich, biegnącą na wysokości ok. 2100 m n.p.m. od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne, skąd możemy bezpiecznie zejść na Halę Gąsienicową. Po drodze mamy do pokonania m.in. Kozią Przełęcz, Kozi Wierch, Granaty oraz Buczynowe Turnie. Tutaj nie ma żartów – taternicki chrzest mamy jak w banku.

Najlepsze hotele w Zakopanem i okolicach nawet 70% taniej – sprawdź! »

Comments are closed.