Aktualnie w Polsce jest 43 122 wsi, z czego trochę ponad 1800 znajduje się w granicach Małopolski. Jednak taka wieś jak Sułoszowa jest tylko jedna – i jedyna w swoim rodzaju!  

Zlokalizowana  w województwie małopolskim Sułoszowa cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem zagranicznych mediów. Wieś odwiedzili (i opisali, i sfotografowali spektakularnie przy użyciu drona) brytyjscy dziennikarze popularnego portalu „Daily Mail”.  Niedługo potem miejsce przypominające z lotu ptaka „wstążkę na wzorzystym materiale” otoczoną malowniczymi pasmami falujących pól doceniono i w kraju, przyznając mu tytuł „Miejsca z klimatem” (i nagrodę w wysokości 100 tys. zł) w ramach konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”. 

Jeśli więc szukacie oryginalnej inspiracji na krajową wycieczkę tej jesieni, wiecie, w którą stronę ruszyć. Jedną z głównych atrakcji turystycznych tej jednej z najdłuższych z polskich wsi jest zamek królewski Pieskowa Skała, będący częścią słynnego Szlaku Orlich Gniazd. Wieś przecina także europejski szlak kulturowy i pielgrzymkowy „Via Regia”, który stanowi jedną z dróg św. Jakuba prowadzących do sanktuarium Santiago de Compostela.  Co więcej, Sułoszowa stanowi doskonały punkt wypadowy do Ojcowskiego Park Narodowy, gdzie można podziwiać niezwykłe formacje skalne, takie jak Maczuga Herkulesa.

Comments are closed.