Złota Praga

Praga jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast starego kontynentu. Jest również jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów stolic w Europie. Nie trudno domyślić się czemu – jej wąskie, tajemnicze zaułki, majestatyczne zabytki i budowle, urocze ogrody i klimatyczne knajpki, gdzie napijesz się najlepszego piwa na świecie, potrafią niejednemu zawrócić w głowie. Zakochaj się z nami w magicznej Pradze i poznaj 10 atrakcji, których nie możesz przegapić!

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Most Karola

Złota Praga - Most Karola

Most Karola to chyba jedna z najbardziej rozpoznawanych atrakcji Pragi. Świadczyć o tym może chociażby fakt, iż zdjęcie tej budowli znajdziemy na większości praskich pocztówek. Most łączy Stare Miasto z Małą Straną. Powstał w 1357 roku na zlecenie ówczesnego króla, Karola IV. Nowa budowla miała zastąpić zniszczony podczas powodzi most Judyty. Co ciekawe, budowę rozpoczęto 9 lipca o godzinie…5.31. Zupełnie nieprzypadkowo, gdyż konfiguracja tych cyfr (1357 9 7531) miała, według ówczesnych astrologów, uchronić most od zniszczenia.

I wygląda na to, że magiczna ochrona podziałała – most, bez większych zniszczeń przetrwał kilka powodzi, dwie wojny światowe oraz setki tysięcy turystów, które codziennie przechadzają się pieszym traktem z jednej części miasta do drugiej. W XVII w na balustradach mostu ustawiono 30 rzeźb przedstawiających świętych. Jedna z rzeźb przedstawia św. Jana Nepomucena, który miał zostać właśnie tutaj stracony. Miejska legenda głosi, że dotknięcie figury przynosi szczęście. Dlatego też o każdej porze dnia ustawia się tu spora kolejka szukających szczęścia na brzuchu Jana Nepomucena.

Pomijając dzikie tłumy turystów, warto przejść się mostem Karola, spojrzeć na Wełtawę tak, jak jeszcze 600 lat temu patrzyli na nią mieszkańcy. Polecamy wybrać się tu najlepiej o świcie, kiedy natężenie tłumu nie jest jeszcze tak duże lub późnym wieczorem, kiedy widoki robią piorunujące wrażenie.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Rynek Starego Miasta

Złota Praga - rynek

Dzisiaj na Rynku, w zależności od pory roku, znajdziecie zachwycające kiermasze noworoczne w cieniu bożonarodzeniowej choinki lub, bliżej wiosny, wielkanocne atrakcje. A na co dzień…tłumy turystów. Jednak nie zawsze tak wesoło (lub kiczowato zdaniem niektórych) wyglądało to miejsce. W XI w Rynek nie był jeszcze Rynkiem, a Wielkim Placem, na którym organizowano wielkie targowisko. Było to raczej miejsce, gdzie kręcili się złodzieje, rzeźnicy zarzynali prosiaki a dziewki oferowały swoje usługi. Jeśli byśmy mogli cofnąć się w czasie, z całą pewnością zobaczylibyśmy niejednego nieszczęśnika przywiązanego do pręgierza, którego tłum obrzuca zgniłymi jajami. Jednym słowem – nic wzniosłego. Dopiero w 1895 roku Wielki Plac stał się najbardziej reprezentacyjnym miejscem w mieście i został przemianowany na Rynek. Jak to zwykle bywa, wszyscy najbogatsi prażanie zaczęli natychmiast stawiać tu swoje kamienice – niektóre z nich stoją tu po dziś dzień.

Na Rynku znajduje się kilka wartych uwagi miejsc. Jedną z nich jest pomnik spalonego na stosie Jana Husa, czeskiego reformatora Kościoła i bohatera narodowego. Oprócz zegara astronomicznego, o którym kilka słów w następnym punkcie, warto zobaczyć znajdujący się tuż obok Dom pod Minutą, w którym mieszkał niegdyś Franz Kafka oraz Mały Rynek, na którym mieści się urocza fontanna z 1560 roku.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Zegar Astronomiczny

Złota Praga - zegar

Powstały w czasach, kiedy wierzono, że to Słońce kręci się wokół Ziemi a nie odwrotnie, zegar Orloj od 600 lat pokazuje czas oraz położenie ciał niebieskich na nieboskłonie. Nie ma na świecie drugiego takiego zegara. Z bardzo prozaicznego powodu. Twórca tego arcydzieła, Míkulaš z Kadania został oślepiony tuż po ukończeniu prac przez rajców miejskich, aby nigdy już nie mógł wykonać równie doskonałego dzieła (np. dla innego miasta). To się nazywa rozgramianie konkurencji.

Zegar, wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego i jest największą atrakcją Rynku. Składa się on z trzech części: mechanizmu figurynkowego, tarczy i kalendarium. Co godzinę pod zegarem ustawiają się tłumy, które czekają na wspaniałe przedstawienie, rozpoczynające się po wybiciu pełnej godziny. Jakie to przedstawienie? Nie będziemy zdradzać tej tajemnicy – musicie zobaczyć je na własne oczy.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Zamek na Hradczanach

Złota Praga - zamek

Będąc w Pradze nie sposób nie odwiedzić największego zamku na świecie pod względem zajmowanej powierzchni (co potwierdza księga rekordów Guinessa). Zamek znajduje się w królewskiej dzielnicy Hradczany na zachodnim brzegu Wełtawy. Dawniej, czyli już od IX w., była to siedziba królów czeskich. To właśnie tu tworzyła się historia. W Sali Władysławowskiej odbywały się elekcje, koronacje, turnieje rycerskie, kiedy to rycerze wjeżdżali na swoich rumakach. W ogrodach królewskich knuto spiski niczym w „Grze o Tron” a w cesarskiej stajni trzymano najlepsze w całym kraju królewskie konie. Dzisiaj na terenie Zamku zaprzysięgani są prezydenci Czech.

Będąc na terenie zamku warto zwrócić również uwagę na gotycką Katedrę św. Wita, która  mierzy aż 124 metry. Jej budowa rozpoczęła się mniej więcej w czasie, kiedy powstawał Most Karola, ale w przeciwieństwie do niego, katedrę budowano aż… 600 lat. Wysiłki się jednak opłaciły – dzisiaj katedra góruje nad miastem i jest jedną z głównych atrakcji w Pradze.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Złota Uliczka

Złota Praga - Złota Uliczka

Ta magiczna uliczka zapełniona maleńkimi, kolorowymi domkami znajduje się przy wnękach zamkowych murów obronnych. Trudno uwierzyć w to, że przez wiele lat miejsce to było slumsami, w których najpierw mieszkała biedota, a potem praska cyganeria. Jednak zacznijmy od początku. W XVI w w domkach mieszkali królewscy łucznicy, potem wprowadzili się także rzemieślnicy, kupcy, dzwonnicy aż w końcu przenieśli się tutaj złotnicy (stąd też nazwa ulicy). Legenda głosi, że Rudolf II urządził w domkach laboratoria dla alchemików, którzy mieli poszukiwać dla niego eliksiru życia na wypadek, gdyby spełniła się przepowiednia. Głosiła ona, że król zostanie podstępnie zabity przez mnicha. Koniec końców zdesperowani mieszkaniem w klaustrofobicznych domkach alchemicy zbuntowali się i zostali zabici.

Dzisiaj Złota Uliczka przeżywa największy rozkwit w historii. W latach 50. XX w. wysiedlono ostatnich mieszkańców a domki odnowiono, przemalowano i przerobiono na sklepy z pamiątkami. Polecamy udać się tam wczesnym rankiem lub późnym popołudniem – wtedy tłum jest najmniejszy. Niemniej jednak za wejście na Złotą Uliczkę trzeba zapłacić.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Wzgórze Petrin

Złota Praga - Petrin

Praga to nie Paryż, a mimo to możesz zrobić sobie piknik pod Wieżą Eiffla! Wystarczy wybrać się ze swoją drugą połówką na Wzgórze Petrin, gdzie znajduje się m.in. miniatura tego paryskiego symbolu. Miejsce to jest o tyle dobre, że można tam odsapnąć od tłumu turystów, poszwendać się po zielonych alejkach, usiąść na ławeczce i w spokoju obejrzeć zachód słońca nad Pragą. Jeżeli lubicie podziwiać panoramę miasta, koniecznie wejdźcie na szczyt repliki Wieży Eiffla, gdzie znajduje się wspaniała wieża widokowa. Dla tych, którzy cierpią na lęk wysokości polecamy wizytę w Labiryncie Luster. Spodoba się on szczególnie najmłodszym.

Na wzgórzu Petrin znajduje się także stuletnie Obserwatorium Astronomiczne, w którym możecie podziwiać przez teleskop np. plamy na Słońcu. Tuż obok Obserwatorium znajduje się przepiękny ogród różany, który najlepiej prezentuje się latem. Na wzgórze można dostać się spacerem (jeśli ktoś ma dużo czasu i odpowiednią kondycję), naziemną kolejką linową lub tramwajem nr 22.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

 

Tańczący Dom

Złota Praga - Tańczący Dom

Jest to budynek, który podzielił prażan. Warto go zobaczyć chociażby dlatego, że budzi skrajne emocje. Jedni uważają, że to istne dzieło sztuki, inni obwiniają władze miasta za zniszczenie architektury miasta nowoczesnym budynkiem, który „wciśnięto” między secesyjne kamienice Nowego Miasta. Tańczący Dom został zaprojektowany przez kontrowersyjnego amerykańskiego architekta, Franka Gehry’ego. Zainspirowany musicalami z udziałem Freda Astaire i Ginger Rogers, zaprojektował budynek, który przedstawia ich w tańcu.

Oprócz oryginalnego wyglądu, budynek nie wyróżnia się niczym specjalnym – w środku znajdują się biura. Na najwyższym piętrze można zjeść kolację na tarasie widokowym.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Josefov

Złota Praga - Josefov

Josefov znajduje się w centralnej części miasta, na prawym brzegu Wełtawy. Niegdyś znajdowała się tu dzielnica żydowska, o czym świadczyć może zachowana aż po dziś dzień Synagoga Staronowa, Ratusz Żydowski czy Stary Cmentarz. Jednak dzisiaj niewiele już zostało z tego, co znajdowało się tu przez setki lat. Dzielnica ta była odgrodzona od reszty miasta wysokim murem. W brudnych, ciasnych i ciemnych uliczkach mieszkała głównie biedota. Na przełomie XIX i XX wieku władze postanowiły zrobić porządek w Josefovie i wyburzyły większość domków, zastępując je okazałymi kamienicami. Samo serce dzielnicy w postaci synagog, ratusza, cmentarza i głównych ulic pozostało w nienaruszonym stanie – Hitler oszczędził Josefov, gdyż postanowił, że to właśnie tutaj znajdzie się muzeum wymarłej rasy.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

Praska Wenecja

Złota Praga - Praska Wenecja

Jeżeli pamiętacie Mission Impossible, to od razu poznacie okolice wyspy Kampa – to właśnie tu były kręcone pierwsze sceny tego filmu. Sceneria jest iście bajkowa. Wyspę oddziela od Malej Strany Czarci Potok. Warto się tutaj wybrać latem, kiedy w parku na południu wyspy odbywają się liczne koncerty i festiwale. Na budynkach można znaleźć jeszcze malowidła dzieci-kwiatów, które swego czasu urządziły tu sobie miejsce na hippisowskie imprezy. Na wyspie ukryte są też kontrowersyjne bobasy autorstwa Davida Černego – turyści uwielbiają fotografować się z ich wielkimi pupami. Wyspa Kamp jest też idealnym miejscem na romantyczny spacer – zakochani mogą tu starym zwyczajem zostawić kłódkę.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

 

Piwiarnie: U FlekůZłota Praga - piwiarnie

Jako ostatni punkt naszego przewodnika, ale chyba najprzyjemniejszy, chcemy przedstawić Wam najlepsze piwiarnie w Pradze. Zaczniemy od tej najbardziej znanej. U Fleků to jedyny w Europie browar, gdzie piwo warzone jest nieprzerwanie od pięciu wieków. Lokal jest ogromny – może pomieścić aż 1100 spragnionych gości. Browar warzy tylko jedno piwo – Flekovský Tmavý Ležák 13° – ciemny mocny lager o zawartości ekstraktu 13%. Przy okazji można odwiedzić muzeum piwowarskie i niewielki browar.

Dla tych, którzy wolą bardziej kameralne i mniej turystyczne lokale polecamy wizytę w barze Nad Viktorkou, znane doskonale mieszkańcom Pragi ze swojej wyjątkowej atmosfery. Ci, których nie odstrasza hałas i dym tytoniowy, powinni wybrać się do baru U Suchý Dásně, natomiast miłośnicy Pilsnera powinni udać się do knajpy U Cerneho vola.

Najlepsze hotele w Pradze i innych europejskich miastach – rezerwuj nawet 65% taniej!»

 

Komentowanie zostało wyłączone.