CUDOWNY kraj liberecki, pełen NIESPODZIANEK kraj ustecki, a może ORZEŹWIAJĄCY kraj pilzneński? Razem z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego zapraszamy do odkrywania 14 wyjątkowych regionów, z których każdy – niczym pierścień Arabeli – spełni jedno podróżnicze marzenie! Poznajcie niezwykły system #VisitCzechia do odkrywania kraju naszych południowych sąsiadów, pomyślcie, czego pragniecie i … wyruszcie w podróż!



Zamiast szukać zdrowia w toastach i życzeniach – nabierajcie sił w kraju karlowarskim! Region ten słynie ze znakomitych uzdrowisk. Do najsłynniejszych należą Karlowe Wary, które wraz z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami tworzą Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy. Miasta te starają się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, biją tu dziesiątki gorących źródeł (w samych Karlowych Warach jest ich aż 79), które wspomagają leczenie chorób serca, naczyniowych i układu ruchu, powietrze można śmiało nazwać krystalicznym, a rodzaje oferowanych zabiegów leczniczych trudno zliczyć. Na kuracjuszy czekają ponadto liczne atrakcje sportowe, przepiękna architektura, imprezy kulturalne i regionalne specjały – z likierem ziołowym i waflami uzdrowiskowymi na czele.



Uzdrowiskowe trio było i jest chętnie odwiedzane przez znane osobistości. Natchnienia szukał tu Ludwig van Beethoven. Secesyjny urok budowli podziwiał Fryderyk Chopin. Kąpieli borowinowych zażywał Karol Marks. A zabytkowymi uliczkami spacerowały Mia Farrow i Whoopi Goldberg. Warto przekonać się na własnej skórze, jakim „balsamem”  urzekają i przyciągają turystów czeskie uzdrowiska.

Wiele cudownych miejsc w Czechach mieści się niemal „tuż za miedzą”. Do Liberca, największego miasta kraju libereckiego, można dojechać samochodem z Jeleniej Góry w około półtorej godziny, a ze Szklarskiej Poręby – w nieco ponad godzinę. Z kolei podróż do Harrachova ze Szklarskiej Poręby zajmie nie więcej niż kwadrans!

Góry Łużyckie skrywające jedyną w kraju jaskinię lodową; malownicze wieże widokowe; skalne miasta – w kraju libereckim przyroda gra główną rolę. Od wieków region ten jest również domem dla czeskiego przemysłu szklarskiego. W Dolinie Kryształowej, obejmującej ponad 40 firm, muzeów i szkół, można podziwiać proces tworzenia biżuterii, ozdób choinkowych i żyrandoli. Region ten wciąż pielęgnuje tradycyjne techniki, a huty w Lindavie czy Harrachovie oferują możliwość obserwowania pracy mistrzów. W Kunraticach można odwiedzić Pačinek Glass, gdzie sztuka szklarska nabiera realnych artystycznych kształtów. Dodatkową „perełką” regionu jest wpisana na listę UNESCO Poniklá, jedyne miejsce na świecie, w którym tradycyjne rzemiosło związane z produkcją perełek przetrwało po dziś dzień.

Na entuzjastów designu czekają tu kultowy hotel Ještěd oraz inne modernistyczne perełki, a na rodziny z dziećmi – centrum nauki IQ Park, aquapark Babylon czy libereckie zoo. Amatorzy wędrówek także odkryją tu swoje eldorado. Czeski Raj to miejsce pełne fantastycznych formacji skalnych, gęstych lasów sosnowych i majestatycznych zamków. Znajdziemy tu liczne punkty widokowe oraz szlaki piesze i rowerowe. Można wyruszyć w trasę śladami księcia Albrechta von Wallensteina, odwiedzić zamek Hrubá Skála czy przejść Złotym Szlakiem Czeskiego Raju do zamku Trosky. Warto także skierować kroki na trasę wiodącą wokół Skał Prachovskich czy zwiedzić twierdzę skalną Drábské světničky, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę.

Dbacie o udany wypoczynek? Wybierzcie się do kraju południowoczeskiego.  W regionie tym zachwycą Was zadbane zabytkowe miasta: Czeski Krumlov, Trzeboń, Czeskie Budziejowice i Tábor.  To także prawdziwy unikat na skalę światową. Nigdzie indziej nie znajdziemy tylu romantycznych zamków i pałaców zgromadzonych na tak niewielkim obszarze. Kraina ta jest również znana z rzek i stawów rybnych, których historia… sięga XII wieku. To idealne tereny dla miłośników aktywnego wypoczynku, w tym jazdy na rowerze, spływów kajakowych i górskich wędrówek.


Położony malowniczo w kraju południowoczeskim Czeski Krumlow to drugie – zaraz po Pradze – najczęściej odwiedzane miasto w Czechach. Średniowieczna architektura miasteczka położonego malowniczo nad Wełtawą, u stóp monumentalnego zamku z XIII wieku, wygląda niemal identycznie jak przed kilkoma wiekami. Jego walory wizualne docenili m.in. twórcy filmu „Iluzjonista”. To po brukowanych uliczkach zabytkowego centrum – pomiędzy XVI-wiecznym ratuszem, gotyckim kościołem Św. Wita a domem Jakuba Krčina z malowidłami ściennymi na fasadzie – przechadzał się Edward Norton w roli iluzjonisty Eisenheima walczącego o względy narzeczonej austro-węgierskiego księcia. 

Podczas zwiedzania klimatycznego miasta na Wyżynie Szumawskiej nie można pominąć Zamku wznoszącego się dumnie na stromej skale nad Wełtawą. To drugi, pod względem wielkości, zamek w Czechach, którego najstarsza część, tzw. Hrádek, pochodzi… z połowy XIII wieku. Dopełnieniem wizyty jest spacer po ogrodach zamkowych.

Czeskie Budziejowice, stolica Czech Południowych, to miasto pełne historii i zabytków. Otoczony pięknymi mieszczańskimi kamienicami rynek jest jednym z największych w Europie, a jego plan w kształcie kwadratu sprawia, że jest znany z czeskich… podręczników matematyki. W centrum warto zobaczyć barokową fontannę Samsona, ratusz i katedrę św. Mikołaja. Jeśli jesteście w dobrej formie, warto wspiąć się na Czarną Wieżę, dawną dzwonnicę owianą legendami. Jedna z nich opowiada o kościotrupie, który bił w dzwon Bumerin zamiast zmęczonego dzwonnika. Mówi się, że kościotrupa są w stanie zobaczyć  tylko dzieci. Miasto słynie także z browaru Budziejovicki Budvar, gdzie od 700 lat warzy się złoty trunek według oryginalnej receptury. Zwiedzając browar, można poznać proces produkcji tego znanego na całym świecie trunku oraz skosztować piwa prosto z beczki.

Trzeboń zachwyca malowniczymi stawami rybnymi i renesansowym zamkiem otoczonym pięknym parkiem. Słynie również z uzdrowisk i kąpielisk leczniczych, które przyciągają turystów przez cały rok. Tábor, miasto husytów, oferuje wspaniałe historyczne centrum z krętymi uliczkami i zabytkowymi budynkami, wśród których znajduje się słynny ratusz oraz Muzeum Husyckie.

Kraj pardubicki to region pełen kontrastów, naturalnego piękna i bogatej historii. To prawdziwy czeski mikrokosmos. Jednym z najważniejszych miejsc w regionie jest Litomyšl – miasto z renesansowym pałacem wpisanym na listę UNESCO oraz Ogrodami Klasztornymi skrywającymi rzeźby Olbrama Zoubka. Znane z festiwalu ku czci najwybitniejszego czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany i muzeum Portmoneum z malowidłami Josefa Váchala.

Stolica regionu, Pardubice, to miasto słynące z pierników i Wielkiej Pardubickiej, prestiżowego wyścigu konnego z najtrudniejszą przeszkodą w Europie – Wielkim Taxisem. Miasto położone na Nizinie Połabskiej otoczone jest łąkami i zabytkowymi kanałami wodnymi. W centrum miasta znajduje się pałac, gdzie można podziwiać najstarsze renesansowe malowidła ścienne w Czechach. Doskonały widoki na miasto oferuje galeria widokowa Zielonej Bramy. W okolicy warto odwiedzić stadninę w Kladrubach nad Labem, wpisaną na listę UNESCO, słynącą z hodowli koni starokladrubskich. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na górę Kunětická Hora z zamkiem albo do Aquacentrum Pardubice.


W gminie Dolní Morava na turystów czeka nie lada gratka – najdłuższy pieszy most wiszący na świecie. Niezwykła konstrukcja o nazwie Sky Bridge 721 połączyła górskie masywy Slamník (1232 m n.p.m.) i Chlum (1118 m n.p.m.). Kładka wznosi się nad doliną Młyńskiego Potoku na imponującej wysokości 95 m i mierzy aż 721 m. Gabaryty konstrukcji pobiły wszelkie światowe rekordy, ale czy kreatywność (architektów i nie tylko) ma jakieś granice?  

  

Na północy Moraw i na Śląsku rozciąga się region pełen kontrastów – od żywej zieleni górskich stoków Beskidu Czeskiego i Jesioników po surowe zabytki przemysłowe. 

Bogata w historię Ostrawa, trzecie co do wielkości miasto naszych południowych sąsiadów,  przez lata stanowiła główny ośrodek przemysłu oraz produkcji rzemieślniczej w kraju. Okolica słynęła z wysokiej jakości krawiectwa, a po odkryciu złóż węgla kamiennego w mieście rozwinęło się górnictwo i przemysł metalurgiczny. Dziś wygaszone kopalnie i huty zamieniły się w atrakcyjnie turystycznie muzea, a miasto zyskało miano największej czeskiej imprezowni z ulicą Stodolni na czele. Nazywana przez odwiedzających „ulicą która nigdy nie śpi” doczekała się nawet swojej strony internetowej w trzech językach. 

Będąc w Ostrawie, oprócz pubów i klubów, warto odwiedzić Muzeum Ostrawskie, centralny Plac Masaryka, Browar Ostravar oraz Nowy Ratusz z tarasem widokowym, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Historię wspomnianego wcześniej przemysłu metalurgicznego oraz górnictwa możemy dokładnie poznać w kompleksie Landek Park, na terenie którego mieści się największe muzeum górnictwa w Republice Czeskiej – dla miłośników wisienką na torcie będzie przejazd kolejką kopalnianą.

Kraj morawsko-śląski to także kraina klimatycznych i barwnych miasteczek. Warto odwiedzić malowniczy Štramberk, znany z pięknej architektury i lokalnego przysmaku – štramberskich uszu. Niezwykłym miejscem są również Hukvaldy, gdzie można podziwiać jedne z największych ruin zamku w Czechach, a spacerując po okolicznych lasach, poczuć atmosferę dawnych wieków. Region ten jest nie tylko bogaty historycznie, ale również otwarty i gościnny. Mieszkańcy, z którymi łatwo porozumieć się po polsku, chętnie dzielą się opowieściami o swojej barwnej kulturze i tradycjach.

Kraj ustecki, znany jako Brama Czech, to region, który zachwyca różnorodnością krajobrazów i intryguje bogactwem historycznych miejsc.

To tu znajduje się Czeska Szwajcaria. Choć leży na granicy czesko-niemieckiej, nazwę nadali jej sami Szwajcarzy. I choć nie jest tak duża jak kraj, którego są obywatelami, to z całą pewnością jest od niego bardziej zielona… i bajkowa. Symbolem tej romantycznej krainy nad Łabą jest największa w Europie naturalna skalna brama (Brama Pravčicka). Do wysokiej na 26 m atrakcji dostać się można leśnym szlakiem wiodącym przez piaskowcowe skały. 

Niedaleko stąd do innych malowniczych miejsc na terenie parku, w tym m.in. do Wąwozu Edmunda, przez który przeprawa łączy w sobie elementy romantycznego spaceru wąskim kanionem z ekscytującymi przeprawami przez rzekę Kamenica na pokładzie flisackich łodzi. Odkrywając – pomiędzy wąwozami, skalnymi formacjami i ukrytymi w dolinach miasteczkami – skarby Czeskiej Szwajcarii, nie sposób pominąć skały krasnoludków z wyrzeźbionymi przed stu laty wizerunkami krasnali i Królewny Śnieżki czy Pańskiej Skały – spektakularnych organów z bazaltu o wysokości sięgającej nawet 12 m.

Teplice, znane jako „Mały Paryż”, to miasto uzdrowiskowe o słynnych źródłach termalnych, które w przeszłości przyciągały znane osobistości, takie jak Ludwig van Beethoven czy Johann Wolfgang von Goethe. Miasto oferuje możliwość skorzystania z kompleksu Thermália z basenami i saunami.

Poszukujecie intensywnych wrażeń? W mieście Krupka, wpisanym na listę UNESCO, odkryjecie ślady górniczej historii w sztolni Starý Martin i przejedzie się najstarszą w Czechach kolejką linową na Komáří vížkę. Natomiast w ośrodku sportowym Klíny znajdziecie drugą najdłuższą tyrolkę w Europie, której długość to aż 2,2 km! Poza tyrolką, skorzystać tu można z parku rowerowego, toru saneczkowego, tras enduro i wielu innych form aktywnego wypoczynku, które pozwolą intensywniej celebrować piękno Rudaw. 

Podczas wizyty w regionie warto odwiedzić także Žatec, wpisaną na listę UNESCO krainę chmielarską, oraz, stanowiącą część pasma wygasłych wulkanów,  górę Raná – mekkę dla paralotniarzy. W regionie znajdują się także zamek Házmburk, twierdza Terezín i legendarna góra Říp, gdzie w dalekiej przeszłości zatrzymał się ponoć sam praojciec Czech. Będzie intensywnie! 


Gdyby szukać najbardziej tradycyjnej krainy na terenie Czech i miejsca na ucieczkę od codzienności, wybór padłby na Morawy Wschodnie. W istocie  kraj zliński to aż cztery fascynujące regiony: winne Slovácko, malownicza i górzysta Wołoszczyzna Morawska, bajkowe ogrody Kromieryża i stanowiący symbol funkcjonalizmu Zlin. Unikalna kompilacja żywych tradycji, autentycznych smaków, nieskazitelnej natury i architektury bliskiej człowiekowi to źródło prawdziwych przyjemności. Gwarantujemy! 

Slovácko to malowniczy, nasłoneczniony region, znany z żywych tradycji i barwnego folkloru. Jego urok kryje się w charakterystycznych białych domkach z niebieskimi okiennicami, wiatrakach w stylu holenderskim, a także w sztuce ludowej, takiej jak rzeźba i ceramika. Region ten można odkrywać pieszo, rowerem, z perspektywy tafli wody, a nawet z lotu ptaka, korzystając z lotów widokowych oferowanych przez muzeum lotnictwa w Kunovicach. Popularnością cieszą się tu winnice i zamki, a folklor oraz zabytkowa architektura miasta Uherské Hradiště dodają uroku tej krainie. Rejs po Kanale Baty to obowiązkowa atrakcja, podczas której można podziwiać przepiękne krajobrazy i ośrodki kultury ludowej, jak Blatnice czy Strážnice.

Morawska Wołoszczyzna to region, który zachwyca swoimi górskimi krajobrazami, głębokimi dolinami i wiejskimi chatami, w których wciąż praktykuje się tradycyjne rękodzieło. To miejsce, gdzie kunszt lokalnych rzemieślników, snycerzy i stolarzy, jest nadal podziwiany, a dawne ludowe tradycje oraz wyśmienita kuchnia, jak frgál – słynny kołacz, pozwalają na podróż w czasie. Tu, na zboczach beskidzkich wzgórz, nadal pasą się owce, a zapach świeżo pieczonego sera i drewna przywołuje ducha przeszłości.

Kromieryż, zwany Hanackimi Atenami, to jedno z najpiękniejszych miast w Czechach, wyróżnione wpisem na listę UNESCO. Znajdziemy tam m.in. barokowy Pałac Arcybiskupi, malowniczy Wielki Rynek oraz Ogród Kwiatowy i Zamkowy. W Kromieryżu, zwanym także miastem kwiatów, warto zatrzymać się na chwilę w jednym z licznych ogrodów, aby w pełni celebrować moment i kwiatowy aromat.

Zlín to miejsce z zupełnie innej bajki. Zaprojektowane według zasad funkcjonalizmu, cechuje się prostą, oszczędną architekturą, którą wprowadził Tomasz Bata, założyciel słynnej marki obuwniczej. Tu, pośród zabudowań o nowoczesnym i przemysłowym charakterze, stanął pierwszy czeski wieżowiec. Zlín słynie także z największego na świecie festiwalu filmów dla dzieci oraz Galerii Sztuki Współczesnej wspieranej przez firmę Bata. W okolicy warto odwiedzić uzdrowisko Luhačovice oraz Wołoskie Muzeum w Rožnovie pod Radhoštěm.

Milczenie jest złotem, mowa jest srebrem, a kraj środkowoczeski… mówi o historii Czech najwięcej spośród wszystkich czeskich regionów. To kolebka czeskiej państwowości i fascynujący teren pełen majestatycznych zamków, pałaców oraz zabytkowych miast powstałych wokół kopalni srebra. Dzięki obecności krasowych formacji skalnych, gęstych lasów i meandrujących rzek, jest to również atrakcyjny obszar dla miłośników natury.

Jednym z kluczowych miejsc regionu jest Mělník, uważany za serce czeskiego winiarstwa, z tradycjami sięgającymi czasów św. Wacława. Miasto to, niegdyś majątek czeskich królowych i księżniczek, oferuje malowniczy widok na zbiegi rzek Łaby i Wełtawy. Warto wspiąć się na wieżę kościoła św. Piotra i Pawła, by podziwiać okolicę. Kolejnym żelaznym (a raczej  złotym) punktem na mapie atrakcji jest symbol czeskiej państwowości – zamek Karlštejn, gdzie przechowywano insygnia koronacyjne. Niedaleko znajdują się fascynujące jaskinie Koněpruskie.  To najdłuższy system jaskiń w Czechach, słynący z niezwykłych formacji naciekowych, w tym milionletnich Rozet Koněpruskich. Znaleziono tam szczątki zwierząt, ludzi pierwotnych oraz… pozostałości średniowiecznej wytwórni fałszywych monet. 

W okolicy warto zwiedzić Průhonicki Park, będący narodowym zabytkiem kultury, a także zamek Kačina, jeden z nielicznych przykładów architektury w stylu empire w Czechach. Kolín, z gotyckim Kościołem św. Bartłomieja, jest pełen historii, a jego żydowska dzielnica przyczyniła się do nadania mu przydomka „Jerozolima nad Łabą”. Na uwagę zasługują również Poděbrady, uzdrowiskowe miasto słynące z leczenia chorób układu krążenia, oraz Mladá Boleslav, gdzie w lokalnym muzeum miłośnicy motoryzacji mogą zgłębić  fascynującą historię marki Škoda. 

Gdy w 1974 Josef Groll warzył piwo w nowo wybudowanym browarze w czeskim Pilznie, nie wiedział jeszcze, że oto tworzy legendę – pierwszy złocisty pilzner na świecie. Dziś zarówno kompilacja pilzneńskiej wody, jasnego słodu jęczmiennego i żateckiego chmielu, jak i samo Pilzno piwna stolica Czech Zachodnich – jest znana piwoszom na całym świecie. Ale nie tylko piwem sława Pilzna płynie. Rynek z pięknymi kamienicami oraz monumentalna katedra św. Bartłomieja przyciągają turystów swoim historycznym i architektonicznym bogactwem. Miasto szczyci się także modernistycznymi wnętrzami zaprojektowanymi przez Adolfa Loosa, fascynującymi podziemiami z licznymi korytarzami i piwnicami, licznymi synagogami, w tym największą w kraju Synagogą Dużą, oraz interaktywnym centrum nauki Techmania. 

Miłośników natury zachwyci Szumawa, malownicze pogórze na granicy Czech i Niemiec, zwane zielonym dachem Europy. Można tu m.in. odkrywać polodowcowe jeziora, jak Černé i Diabelskie Jezioro, wędrować po pierwotnych lasach Boubínský prales albo przechadzać się kanionem rzeki Vydry, wśród torfowisk czy ścieżką wśród koron drzew na górze Kramolín. Zimą region zamienia się w raj dla narciarzy.

Poza bogatą historią i pięknem przyrody, kraj pilzneński oferuje także  liczne atrakcje kulturalne i edukacyjne. W regionie znajdziemy liczne zamki, skanseny oraz muzea, które ukazują jego bogate dziedzictwo. Warto również wspomnieć o licznych festiwalach i imprezach, które celebrują lokalną kulturę oraz tradycje regionu, przyciągając odwiedzających z całego świata. Ahoj, przygodo! 

Region ołomuniecki to fascynujące połączenie płaskich terenów Haná, znanych z urodzajnej ziemi, oraz górskich pasm Jesioników, pełnych malowniczych szlaków i ukrytych jaskiń. Ten kontrast nadaje regionowi wyjątkowego charakteru i sprawia, że najbardziej wydeptane szlaki wiodą tu od głębin (najgłębszej zatopionej jaskini na całym globie) po wyżyny (nadajnik telewizyjny na szczycie góry Pradziad w Jesionikach – najwyższy punkt Czech).  

Geologów i nurków zafascynuje Przepaść Hranicka – najgłębsza (aż 519,5 m) zalana jaskinia na świecie. Wyprawa w góry Jesioniki dostarczy wrażeń na najwyższym poziomie i  pięknych widoków, m.in. ze szczytowo-pompowej elektrowni Dlouhé Stráně, do której prowadzą szlaki piesze, rowerowe oraz kolejka linowa. Skryty unikat regionu stanowi  Jaskinia Jaworzycka, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Czechach, z bogatą szatą naciekową i dwoma trasami zwiedzania.

Podczas pobytu w regionie nie można pominąć Ołomuńca – perły Moraw, metropolii regionu, centrum akademickiego, a przy tym „miasta kwiatów” i wciąż nieodkrytego skarbu Czech. To  duchowy punkt pielgrzymek, słynący z licznych zabytków i bogatej kultury.  

Strawy dla zmysłów i ciała dostarczy wizyta w zamku Helfštýn, a także w miejscowości Loštice, gdzie można odkryć tajniki produkcji  tvarůžków, tj. słynnego czeskiego sera. 

Spragnieni dalszego rozwoju i ciekawostek? Interaktywna wystawa w Šumperku  przeniesie Was w mroczne czasy XVII wieku, wprost na proces czarownic.  W Jańskim Wierchu, letniej rezydencji biskupów wrocławskich, zobaczycie natomiast… największą kolekcją fajek w Europie Środkowej.

Tu zlokalizowany jest Karkonoski Park Narodowy – zbudowany nie z metalu, ale z żywej i  bogatej flory lasów liściastych, górskich łąk, zarośli kosodrzewiny oraz unikalnej północnej tundry MAGNES dla miłośników górskiej natury. Tu czekają urzekające wodospady (Mumlawy, Panczewy), wieże widokowe (w tym lubiana przez turystów ścieżkę w koronach drzew), ruiny średniowiecznych zamków, historyczna huta szkła Novosad, oraz słynne na całym świecie górskie schroniska, a nawet najwyżej położony w Europie Środkowej browar, czyli Lucni Bouda. Niezależnie od upodobań – na brak atrakcji nie sposób narzekać.

Region ten to także najpopularniejsze europejskie skalne miasto, a w istocie dwa ogromne zbiorowiska skał – Adršpašské skály oraz zlokalizowane w odległości kilku kilometrów od nich Teplické skály. Oba położone w granicach jednego z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na całym globie. 

Dla równowagi i zaspokojenia potrzeb kulturalnych, warto odwiedzić Hradec Králové –  miasto, które dzięki modernistycznym projektom architektów Josefa Gočára i Jana Kotěry, zyskało miano Salonu Republiki, a także historyczny szpital w Kuksie, malownicze wiejskie kościoły oraz twierdzę Josefov

Harmonijnym dopełnieniem całej wizyty będzie wycieczka po siedmiu zamkach nad rzeką Orlicą lub rowerowa przejażdżka wzdłuż malowniczej ścieżki nad Łabą.  

Tym, co wywołuje uśmiech na twarzy każdego turysty eksplorującego Południowe Morawy są bajkowe krajobrazy, bogata historia i…wino.  

Płynąc przez krainę winem płynącą, warto podążyć nurtem największych atrakcji i udać się  do Morawskiego Krasu, krainy aż 1150 magicznych grot, oraz do zespołu pałacowo-parkowego Lednice-Valtice, największego kompleksu krajobrazowego w Europie, nieopodal gór Pálavy.  

Stolicą regionu jest Brno, drugie co do wielkości miasto w Czechach, w którym nikt się nie spieszy, a każdy zachwyca bogatą architekturą, od gotyku po modernizm. Architektonicznym klejnotem metropolii jest funkcjonalistyczna willa Tugendhat, wpisana na listę UNESCO. Warto także zobaczyć wille Stiassni, Löw-Beer i Jurkoviča, a także…  legendarnego smoka z Brna. Intrygującą atrakcją są podziemne zbiorniki wodne na Żółtej Górze.

Południowe Morawy to centrum winiarskie Czech. Winobranie rozpoczyna się w połowie września – w każdym miasteczku celebrowane jest z prawdziwą pompą. Podczas winobrania w miasteczkach odbywają się koncerty, targi i pokazy rzemieślnicze, pochody winiarzy oraz… degustacje. Jeżeli chcecie zwiedzić najstarsze piwniczki, pełne wspaniałych win, koniecznie wybierzcie się do niewielkiej miejscowości Blatnice pod Svatým Antonínkem. A jak już znudzi się Wam smak wina, zawsze możecie spróbować śliwowicy, będącej morawską specjalnością. Wytwarzana jest w niektórych wioskach leżących przy winnym szlaku, jak np. Kostelany nad Moravou.

Pagórkowaty teren, liczne stawy, wysokie skały, gęste lasy i rozkwitające łąki to znaki rozpoznawcze Wysoczyny. To surowa, choć malownicza kraina, o której kiedyś mawiano, że tu „kończy się chleb, a zaczyna kamień”. Mimo to, Wysoczyna zachwyca swoim naturalnym urokiem, oferując wiele możliwości aktywnego wypoczynku i relaksu na łonie natury. Region urzeka jednak nie tylko przyrodą, ale także wyjątkowym klimatem, który…. ukochali zwłaszcza  czescy impresjoniści.

Znajdziemy tu aż trzy miejsca wpisane na listę UNESCO — Telč, Třebíč i Zelená Hora. Pierwsze z nich to urokliwe miasteczko, którego rynek wygląda jak żywcem wyjęty z baśni Hansa Christiana Andersena. Otoczone renesansowymi fasadami domów i stawami, stanowi przykład włoskiego stylu na północ od Alp. Zamek w Telczu, będący klejnotem architektury renesansowej, zachwyca zachowanymi wnętrzami i fascynującą historią. Spacerując po mieście, można podziwiać domy, których fasady rywalizują ze sobą  o miano najpiękniejszej. W okolicy warto zwiedzić także pobliskie miasta, takie jak Jindřichův Hradec czy Slavonice, bogate w renesansowe dziedzictwo.



Třebíč, zamieszkiwany w przeszłości przez Żydów i chrześcijan, zachwyca dziś zarówno zabytkową dzielnicą żydowską z synagogami i cmentarzem, jak i romańską bazyliką św. Prokopa.

Zamek Zelená Hora znany jest przede wszystkim ze swej imponującej barokowej architektury zaprojektowanej przez Kiliána Ignáca Dientzenhofera. Miejsce to jest także związane z kultem św. Jana Nepomucena, najsłynniejszego czeskiego świętego, który według legendy miał się tam urodzić.

Praga jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast starego kontynentu. Jest również jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów stolic w Europie. Nietrudno domyślić się czemu. Jej wąskie, tajemnicze zaułki, majestatyczne zabytki i budowle, urocze ogrody, wieże gotyckich kościołów i klimatyczne knajpki, w których skosztować można najlepszego piwa na świecie, potrafią niejednemu zawrócić w głowie.


Od czego warto zacząć odkrywanie stolicy Czech? Zaczniemy tendencyjnie – Most Karola to chyba jedna z najbardziej rozpoznawanych atrakcji. Świadczyć o tym może chociażby fakt, iż zdjęcie tej budowli znajdziemy na większości praskich pocztówek. Most łączy Stare Miasto z Małą Straną. Najlepiej wybrać się tu o świcie, kiedy natężenie tłumu nie jest jeszcze tak duże.

Praga

Albo późnym wieczorem, kiedy widoki robią piorunujące wrażenie. Potem szybkim krokiem należy się udać na Stare Miasto, aby zdążyć na niezwykłe przedstawienie, jakie o każdej pełnej godzinie serwuje zegar astronomiczny Orloj. Powstał on w czasach, kiedy wierzono, że to Słońce kręci się wokół Ziemi a nie odwrotnie. Punktem obowiązkowym jest Zamek na Hradczanach. To największa tego typu budowla świata, gdzie od 1918 roku rezyduje prezydent Republiki Czeskiej.