Tępił je w filmach o żandarmie poczciwy Louis de Funès i wysławiał w słynnym szlagierze Zbigniew Wodecki. Choć każdy o nich słyszał, odwiedzają je głównie wtajemniczeni. Plaże nudystów i naturystów w Polsce wciąż budzą skrajne emocje – i w naszym kraju bynajmniej ich nie brakuje. Oto nasz przewodnik po najsłynniejszych miejscach, w których „można spotkać golasa jak na plaży w Mombasa”.

Najlepsze plaże dla nudystów

Hotele blisko plaży – znajdź nocleg dla siebie:

Chałupy

 

„Jak co roku w Chałupach / gdy zaczyna się upał / słychać wielki szum” – śpiewał Zbigniew Wodecki w 1985 r. I nikt w Polsce nie miał wątpliwości, że chodzi o szum zrzucanych ciuchów. Od tamtej pory ta niewielka miejscowość na Półwyspie Helskim stała się synonimem plaży nudystów w Polsce. Jednak do „Polish Barbados i Galapagos” amatorzy kąpieli słonecznych au naturel zjeżdżali tłumnie już wiele lat wcześniej – to jeden z najstarszych i najsilniej rozwiniętych ośrodków naturyzmu nad Bałtykiem. I choć obecnie gwiazda Chałup na gołym firmamencie nieco przygasa (po prostu za dużo tu ludzi i coraz trudniej skryć się przed ciekawskimi spojrzeniami), legenda wciąż zobowiązuje. A blisko 4-kilometrowy odcinek tutejszej plaży przeznaczony dla nudystów – zlokalizowany mniej więcej w połowie drogi z Chałup do Kuźnicy i osłonięty urokliwym sosnowym zagajnikiem – jest piękny, czysty oraz dobrze oznaczony. Jeśli więc stawiać pierwsze kroki bez ubrania, to tylko tutaj.

Dębki

 

W miarę jak dawny splendor Chałup coraz bardziej odchodzi w przeszłość, funkcję nieoficjalnej stolicy polskiego naturyzmu przejmują spokojne, położone 12 km od Jastrzębiej Góry Dębki. Ale trudno się dziwić – masowa turystyka dopiero tu dociera, piaszczyste plaże należą do najlepszych na całym Wybrzeżu, a i tolerancja dla plażowiczów paradujących w stroju Adama bądź Ewy jest nieco większa niż w popularnych kurortach. Bywa, że w sezonie ich liczba przekracza 1000. Mają dla siebie wydzielony pas plaży, rozpoczynający się ok. 500 m na zachód od ujścia rzeki Piaśnicy i dochodzący aż do Białogóry – łącznie ponad 7 km złocistego piasku wolnego od tekstylnych okowów.

Hotele w pobliżu Dębek – znajdź nocleg dla siebie:

Rowy

 

Okazuje się, że ogromnym sprzymierzeńcem nudystów mogą być… organizacje ochrony przyrody. Przekonamy się o tym w Rowach, gdzie wschodnia część plaży bezpośrednio sąsiaduje z terenami Słowińskiego Parkiem Narodowym. Nie można tam zatem budować żadnych hoteli i ośrodków wczasowych, nie ma ruchliwych dróg, nie zapuszczają się też raczej przypadkowi spacerowicze. Czyli warunki do spokojnego i bezstresowego plażowania bez kostiumu są wręcz idealne. I naturyści z całego kraju bardzo chętnie z nich korzystają, a parokilometrowy pas szerokiej, dziewiczej plaży stał się ostatnio jednym z ulubionych miejsc spotkań „świadomych golasów”.

Chłapowo-Rozewie

 

Jednym z głównych problemów na plażach nudystów jest skuteczne odgrodzenie się od ciekawskich spojrzeń podglądaczy. W pasie wybrzeża pomiędzy Chłapowem a przylądkiem Rozewie z pomocą przychodzi sama natura – piaszczysta plaża leży u stóp wysokiego klifu, który stanowi najlepszą gwarancję spokoju. Od strony Chłapowa można się tu dostać malowniczym wąwozem Rudnik, a do następnego zejścia z góry są ponad 2 km. Nie trzeba się więc martwić o nieproszonych gości. Ciekawostką może być fakt, że to jedna z niewielu gołych plaż nad polskim morzem stworzona przez samych mieszkańców pobliskiej miejscowości.

Hotele idealne na plażowy wypoczynek – sprawdź:

Pogorzelica-Mrzeżyno

 

Wybrzeże Rewalskie – zwane czasem „słoneczną promenadą” – to idealne miejsce przede wszystkim na wypoczynek z rodziną. Ale również fani opalania całej powierzchni ciała znajdą tu coś dla siebie. I to nie byle co, bo najdłuższą plażę nudystów w Polsce. Rozciąga się ona na wschód od Pogorzelicy i sięga aż do położonego ok. 10 km dalej Mrzeżyna. Po drodze nie ma żadnych miejscowości, gdyż jeszcze całkiem niedawno mieściła się tu jednostka wojskowa. Zresztą jej ogrodzenie do dziś skutecznie chroni plażowiczów przed niespodziewaną inwazją – tyle że uzbrojonych w aparaty i komórki podglądaczy.

Piaski

 

Naturyści polscy królują również na najbardziej wysuniętej na wschód polskiej plaży, której koniec wyznacza granica z Obwodem Kaliningradzkim. Z racji szczególnego położenia – z dwóch stron wody oblewające Mierzeję Wiślaną, z trzeciej słupy graniczne – docierają tu tylko najwytrwalsi. Reszta zatrzymuje się zwykle w oddalonej o ok. 12 km Krynicy Morskiej. Można zatem w spokoju zrzucić ubranie i nie przejmować się tłumem „tekstylnych”. Ci ostatni mają dla siebie strzeżony fragment plaży w pobliżu centrum Piasków, dalej zaś rozciąga się już tylko imperium golasów.

Znajdź hotel na Pomorzu – blisko plaży i atrakcji:

Międzyzdroje-Lubiewo

 

Malownicza plaża położona ok. 3 km na zachód od centrum Międzyzdrojów to kolejna obok Chałup legenda doby PRL-u. I choć nikt jak dotąd nie napisał o niej piosenki, została uwieczniona w głośnej książce Michała Witkowskiego, zatytułowanej – jakżeby inaczej – „Lubiewo”. W latach 70. i 80. odbywały się tu prawdziwe zloty naturystów, wybory miss i mistera golasów oraz inne huczne fiesty w wersji bez ubrania. Dziś jest dużo spokojniej, ale wciąż można tu spotkać wielu amatorów nadmorskiego zrzucania ciuchów. Warto jednak pamiętać, że część lubiewskiej plaży (o czym pisał w swej powieści Witkowski) szczególnie upodobali sobie homoseksualiści.

Świnoujście-Ahlbeck

 

Upodobanie do nagiego plażowania może również łączyć różne nacje. Tak dzieje się w przypadku transgranicznej plaży nudystów między Świnoujściem a niemieckim kurortem Ahlbeck. Odkąd Polska znalazła się w strefie Schengen, turyści z obu stron granicy mogą bez przeszkód korzystać z 2-kilometrowego odcinka, którego niewielka część znajduje się w Polsce, a reszta już u naszych zachodnich sąsiadów. Jest tylko jeden problem – rozkładając ręcznik po stronie niemieckiej, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia tamtejszej opłaty uzdrowiskowej.

Wypoczywaj, plażuj, eksploruj – znajdź swój hotel na idealny wypoczynek nad Bałtykiem:

Gdańsk – Górki Zachodnie

 

Ranking najsłynniejszych plaż dla nudystów i naturystów w Polsce zamyka Gdańsk Górki Zachodnie. Jedyna „wielkomiejska” plaża nudystów nad polskim morzem mieści się ok. 10 km od ścisłego centrum Gdańska, we wschodniej części wyspy Stogi. Jest szeroka, otoczona wydmami i sosnowym lasem oraz wyjątkowo spokojna – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że tuż obok mieszkają setki tysięcy ludzi, a niemal na samą plażę można dojechać autobusem MZK. Czasem, co prawda, pojawi się jakiś młodzieniec z lornetką albo patrol straży miejskiej zaalarmowany przez zgorszonych spacerowiczów (plaża nie jest oficjalnie zarejestrowana), jednak stali bywalcy już się do tego przyzwyczaili. I nic nie jest im w stanie zepsuć sielankowej atmosfery.

Opalanie nago nie tylko nad Bałtykiem…

 

Choć golasów najłatwiej spotkać nad morzem, również w innych częściach kraju nie brakuje miejsc, w których zbierają się amatorzy opalenizny „bez pasków” – te popularne plaże pozabałtyckie zlokalizowane są zwłaszcza w wielkomiejskich ośrodkach. I tak w stolicy nudyści upodobali sobie pas nadwiślańskiego wybrzeża w południowej części Wału Miedzeszyńskiego, na wysokości dzielnicy Wawer. Istnieją też niewielkie plaże w pobliskich miejscowościach, takich jak Konstancin-Jeziorna czy Pomiechówek. Poznań ma swoje jezioro Rusałka, Olsztyn Zatokę Miłą na jeziorze Ukiel w sąsiedztwie hotelu Novotel, zaś miłośnicy górskich krajobrazów mogą udać się nad Jezioro Żywieckie.

O czym pamiętać, będąc na plaży dla nudystów?

 

Jak zachowywać się na plaży nudystów? Oto najważniejsze zasady savoir-vivre’u podczas przebywania wśród nietekstylnych:

  1. Rozbierz się – na plaży nudystów osoby w ubraniu bądź kostiumach kąpielowych nie są mile widziane. Jeśli już decydujesz się na taki rodzaj rekreacji, bądź przygotowany na to, że będziesz musiał zdjąć całe ubranie i opalać się nago. „Wszyscy mile widziani, ale rozebrani”, jak głosi pierwsza i najważniejsza zasada obowiązująca na plażach dla nudystów
  2. Nie rozglądaj się przesadnie i nie przyglądaj – takie zachowanie uznawane jest za niegrzeczne i nieodpowiednie
  3. Nie komentuj i nie oceniaj wyglądu innych – to kolejne zachowanie uważane za niewłaściwe, zwłaszcza na plaży naturystycznej
  4. Nie rób zdjęć obcym osobom, a także tym, którzy nie wyrazili na to zgody – fotografowanie na plaży nudystów nie jest zabronione, możesz zrobić sobie selfie bądź wykonać zdjęcie swoim współtowarzyszom (za ich przyzwoleniem) albo poprosić innego plażowicza o zrobienie zdjęć Tobie, jednak umieszczanie w kadrze osób postronnych bez ich zgody (zarówno otwarcie, jak i z ukrycia) jest absolutnie nie na miejscu
  5. Daj innym plażowiczom przestrzeń – nie zagaduj nikogo bez potrzeby, nie bądź głośny i postaraj się rozłożyć w pewnym oddaleniu od innych
  6. Wystrzegaj się zachowań o podłożu seksualnym oraz wszelkich aktywności seksualnych – jakiekolwiek zachowania seksualne są nie tylko źle postrzegane, ale i nielegalne
  7. Po skończonym plażowaniu zostaw po sobie porządek
  8. Przed opuszczeniem plaży naturystów, nie zapomnij się ubrać – to może dość oczywista zasada, ale w ferworze korzystania z uroków nagiej plaży, można o niej zapomnieć

Hotele blisko plaży – znajdź nocleg dla siebie i plażuj do woli:

Zobacz też koniecznie nasz ranking Travelist polskich plaż 2022 dla tekstylnych.