Jedne są rodzinne, inne to eldorado dla introwertycznych łowców najpiękniejszych kadrów.  Niektóre są stworzone do aktywnego wypoczynku, na wybranych poczuć można smak światowej riwiery. Każda z polskich plaż to prawdziwy powód do dumy. Wiemy o tym, bo przyglądamy się im wnikliwie od 11 lat, co roku publikując zestawienie najlepszych plaż nad Bałtykiem. W tym roku – po raz drugi w historii – postanowiliśmy, by ranking… przygotowali sami plażowicze. I tak oto, na podstawie tysięcy oddanych głosów, powstała ogólnopolska lista TOP miejsc na parawan w sezonie 2024 w 4 kategoriach tematycznych i jednej głównej „Plaża Roku”! 

Zwycięzcy ogólnopolskiego plebiscytu na najlepsze plaże 

Prace nagrodzone w konkursie towarzyszącym głosowaniu na najpiękniejsze plaże

Przypływ pozytywnych emocji, fale atrakcji i tyle form rozrywki, ile ziarenek złotego piasku! Tak w jednym zdaniu można by opisać fragment polskiego wybrzeża stworzony do rodzinnego wypoczynku. Ale czym jeszcze powinna odznaczać się plaża nosząca tytuł tej  najbardziej rodzinnej? Na pewno powinna oferować łagodne zejście do wody, co zapewni komfort zabaw ze słoną H2O w roli głównej i bezpieczeństwo najmłodszym. Powinna być czysta, szeroka, pokryta miękkim piaskiem. Bliskość toalet, przebieralni, zacienionych miejsc oraz restauracji i barów oferujących jedzenie i napoje to dodatkowy atut. Ważne są obecność ratowników i oznaczenia dotyczące stref bezpiecznych do kąpieli. Obowiązkowe elementy infrastruktury na rodzinnej plaży to oczywiście plac zabaw i inne atrakcje dla milusińskich. Właśnie tymi cechami – a także właściwym tylko sobie rodzinnym udogodnieniom – odznaczają się laureatki familijnej kategorii. Oto TOP plaż na rodzinne wakacje 2024!

Szeroki (miejscami na ponad 100 m) i czysty (regularnie wyróżniane Błękitną Flagą) pas złotego piasku – jest. Wyznaczone, bezpieczne i kontrolowane w sezonie letnim kąpieliska – obecne (Plaża Centralna o długości prawie 400 m i szerokości do 90 m oraz Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia). Nadmorskie trasy zaprojektowane z myślą o rodzinnych spacerach i aktywnościach na świeżym powietrzu  – są, i to jedne z najlepszych w kraju. Wzdłuż Plaży Centralnej, między molo a zabytkową latarnią morską, rozciąga się urokliwy Bulwar Jana Szymańskiego. Latem to tętniące życiem serce miasta, które łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy polskiego wybrzeża – zapierające dech w piersiach widoki, drewniane smażalnie ryb i stragany z pamiątkami. Na zachód, od ujścia Parsęty w kierunku Grzybowa, znajduje się najbardziej malowniczy odcinek promenady z wysokim i szerokim wałem wydmowym. Na wschód od molo, wzdłuż Parku Zdrojowego aż do Kamiennego Szańca, biegnie jedna z najpiękniejszych alei spacerowych nad Bałtykiem – Promenada Wydmowa. Wszystkie te elementy łącznie tworzą najdłuższy w kraju nadmorski deptak, który rozciąga się na ponad 3 kilometry. Jest gdzie spacerować z bliskimi.



A jeśli najmłodsi w rodzinie znudzą się już plażowaniem i nadmorskimi spacerami, można urozmaicić wakacyjny wypoczynek wizytą na pięknej kołobrzeskiej Starówce, rejsem statkiem lub przejażdżką jedną z licznych ścieżek rowerowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować sobie przejazd prawdziwym czołgiem w Centrum Atrakcji Wojskowych, odwiedzić park wodny „Morska Odyseja” lub park linowy  „Nadmorski” , zbadać eksponaty w Muzeum Minerałów, wdrapać się na Latarnię Morską lub zaprzyjaźnić z… jedną z pół tysiąca żywych myszek zamieszkujących kołobrzeskie Miasto Myszy. W poszukiwaniu emocji rodzina może także pokusić się o wyprawę do oddalonego o 5 km od Kołobrzegu Parku Rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie. Choć gwarantujemy – bogaty harmonogram wakacyjnych  imprez i rodzinnych atrakcji organizowanych tuż przy morskim brzegu w pełni zaspokoi głód wrażeń, nawet u najbardziej wymagających członków familii. 

Jeśli wśród ulubionych zabaw Waszych pociech znajduje się lepienie babek z piasku, to wizyta na łebskiej plaży będzie jak wizyta w eldorado. Nigdzie indziej na Wybrzeżu nie znajdziemy bowiem tyle złotych ziarenek na kilometr kwadratowy. A jeśli wśród ulubionych lektur Waszych dzieci znajdują się Księga tysiąca i jednej nocy, to obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą a Rowami stanie się spełnieniem marzeń o baśniowej przygodzie w granicach kraju. Tuż nieopodal plaży w Łebie znajduje się bowiem Słowiński Park Narodowy, którego główną atrakcją jest jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm. Złociste wzniesienia mierzące nawet 40 m n.p.m. wędrują z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” przy okazji kolejne drzewa i zostawiając za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze. Trudno się dziwić, że – położona u stóp iście baśniowej budowli (obecnie hotelu Neptun) – plaża znalazła się niegdyś w zestawieniu rajskich zakątków na wakacyjny relaks i najpiękniejszych plaż świata wg Skyscanner. U nas także triumfuje, a piasek to tylko jeden z elementów łebskiej układanki dla całej rodziny.


W końcu Łeba to tętniący życiem kurort z wieloma atrakcjami… i aż trzy zróżnicowane plaże, które zaspokoją potrzeby każdego członka rodziny. Plaża A, strzeżona i najpopularniejsza w mieście, jest łatwo dostępna i oferuje bogatą infrastrukturę z kramikami, restauracjami, smażalniami ryb oraz licznymi atrakcjami wodnymi, takimi jak skutery wodne, loty na spadochronie ciągniętym za motorówką i przejażdżki na bananie. Plaża C, będąca przedłużeniem plaży A, jest mniej uczęszczana, co zapewnia spokój i prywatność. Plaża B, druga strzeżona, znajduje się nieco dalej od centrum, ale oferuje parking, zjeżdżalnię, plac zabaw dla dzieci, trampolinę i boisko do siatkówki. Jest to także idealny punkt wyjścia na ruchome wydmy.

Gdyby atrakcji i wrażeń było mało, w oddalonym 15 minut spacerem od plaży, ogromnym dmuchanym parku rozrywki Funlandia na powierzchni 700 m2 znajdziemy  50-metrowy tor przeszkód, dmuchane zjeżdżalnie i inne ekscytujące konstrukcje. Dodatkowo, Łeba i jej okolice, oferują dwa parki tematyczne: Łebę Park, czyli Park Dinozaurów, oraz Farmę Alexa w Charbrowie, pierwszy w Polsce rolniczy park rozrywki, gdzie można spotkać osiołki, kucyki i króliki. W Łebie znajduje się także m.in. Discovery Park i wesołe miasteczko. A na tym nie kończą się niespodzianki dla dzieci – chyba najciekawszą atrakcją jest Sea Park, w którym odbywa się show na żywo… z treningiem fok. 


Główny konkurent Łeby o miano stolicy Wybrzeża Środkowego… i tytuł „Najbardziej rodzinnego fragmentu nadbałtyckiego brzegu” to jedna z tych plaż, na której dobrze poczują się zarówno rodzinni ekstrawertycy i amatorzy tętniących życiem kurortów, jak i Ci, którzy poszukują spokoju… pod warunkiem, że dobrze wybiorą jej część. W krajobrazie na wschód od dzielącego na dwie połowy plaże w Ustce kanału portowego dominują kolorowe stragany, knajpki i atrakcje dla dzieci, w tym pierwsze w Polsce plażowe przedszkole (sic!). Wzdłuż tej części ciągnie się nadmorska promenada, a fragment złotego pasa piasku przerobiono na sektor sportowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego i profesjonalnymi i oświetlonymi boiskami do siatkówki, na których rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Gratka dla tatusiów na wywczasie!  To też – co zaintryguje młodych i młodych duchem poszukiwaczy morskich skarbów – ulubiony fragment Bałtyku dla poławiaczy bursztynu. 

Najwyższe standardy panujące na plażu w Ustce potwierdza Błękitna Flaga, która łopocze na wietrze… o wręcz niezwykłych wskaźnikach czystości. A wszystko to dzięki różnicy temperatur wody i powietrza nad kanałem portowym, co powoduje powstanie tzw. hydrotermicznej poduszki, dzięki której wszelkie zapylenia opadają nad kanałem i nie zanieczyszczają plaży. 

Na zachód od portu rozpościerają się natomiast dzikie, wydmowe krajobrazy. Piasek jest tu przyjemny i delikatny, a dodatkowo – dzięki programowi poszerzania plaży – jest go dużo. Poza wejściem, które wiedzie wzdłuż zachodniego falochronu, na plaże dostać się można przez ścieżki otoczone wonnymi lasami sosnowymi. 

A gdyby tego było mało, po zejściu z plaży, resztę dnia można spędzić w zaczarowanej krainie – parku rozrywki MegaLandia, gdzie znajdziecie m.in. strefę wielkich klocków Lego, labirynt z parawanów, tory z kulkami czy inne atrakcje. Ustka oferuje też atrakcje o wartości edukacyjnej, takie jak Muzeum Chleba, gdzie można się nauczyć samodzielnie wypiekać chleb oraz inne pyszności. Niedaleko Ustki znajduje się też słynna Dolina Charlotty z Zoo, fokarium, wodnym safari oraz Krainą Bajek. 

Czym powinna się odznaczać najbardziej „sporty” z nadbałtyckich plaż?  Na pewno bogatą ofertą sportów wodnych, takich jak np. surfing, kitesurfing, windsurfing czy paddleboarding. Pożądane są wypożyczalnie sprzętu, szkółki sportowe, wydzielone boiska do siatkówki plażowej czy strefy do joggingu. Ścieżki rowerowe, biegnące wzdłuż linii brzegowe,j oraz miejsca do uprawiania sportów plażowych, takich jak frisbee czy beach tennis, są również mile widziane. Ważne, aby taka plaża była dobrze zorganizowana, posiadała  łatwy dostęp do szatni i pryszniców oraz strefy do relaksu po intensywnym wysiłku. Bliskość barów i restauracji serwujących zdrowe posiłki i napoje regeneracyjne to dodatkowy atut. Tym powinny, a czym w istocie charakteryzują się nagrodzone plaże? Przeczytajcie i sprawdźcie sami!

Szerokie, piaszczyste i czyste kołobrzeskie plaże, regularnie wyróżniane Błękitną Flagą, zapewniają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak surfing, kitesurfing czy paddleboarding. Trzy wyznaczone kąpieliska – Plaża Centralna, Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia – gwarantują bezpieczne miejsca do pływania i treningów w wodzie. Malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego, biegnący wzdłuż Plaży Centralnej, jest idealnym miejscem na jogging, nordic walking czy rowerowe przejażdżki, oferując spektakularne widoki i „inhalacje” świeżym morskim powietrzem. Na wschód od molo, wzdłuż Parku Zdrojowego, znajduje się Promenada Wydmowa, jedno z najpiękniejszych miejsc spacerowych nad Bałtykiem. Spacerowicze mają do dyspozycji także inne trasy w głębi uzdrowiska, takie jak pieszy szlak ruchowy, miejski szlak fortyfikacji, szlak imienia Jana Frankowskiego (szlak czerwony E-9), szlak „solny” i inne prowadzące wprost do malowniczych punktów i zabytków na mapie uzdrowiska. 

Dodatkowo, Kołobrzeg oferuje liczne atrakcje pod dachem, w tym siłownie i sale fitness. Kajakarze mogą przemierzać malownicze szlaki rzeki Parsęty, korzystając z licznych wypożyczalni sprzętu lub zorganizowanych spływów. Na rowerzystów czeka międzynarodowy szlak Bike the Baltic oraz ścieżka R-10 wokół Morza Bałtyckiego, a na wszystkich – po dniu pełnym aktywności – relaks w jednym z luksusowych hoteli spa, które oferują szeroką gamę zabiegów regeneracyjnych.

Na świnoujskim kąpielisku wypoczywa się aktywnie. Oprócz nordic walkingu, biegania, spacerów,  zażywania kąpieli morskich i słonecznych (swoją drogą przy tej szerokości plaży truchcik zza parawanu do wody i z powrotem….to już niemal maraton) czy budowania babek z piasku można tu m.in. skorzystać ze zjeżdżalni wodnych, trampolin, boiska do gry w siatkówkę plażową czy wypożyczyć skuter wodny.  Nieopodal Stawy Młyny działa szkoła KiteFORT, pierwsza na Pomorzu Zachodnim baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu. Sezon szkoleniowy trwa od 15 czerwca do 15 września, oferując lekcje indywidualne i przedszkola surferskie dla dzieci.

Ale plaża to nie wszystko. Bałtyk, wody Zalewu Szczecińskiego i Świny – brzmi jak eldorado dla sportów wodnych. I tak jest w rzeczywistości. Oferta dla aktywnych w krainie 44 Wysp jest niemal tak szeroka jak tutejsza plaża.  Na terenie miasta działa kilka przystani dla jachtów i kajaków, a także supernowoczesna przystań kajakowa na wyspie Karsibór. Na amatorów żeglarstwa czekają kluby żeglarskie, w tym także oferujące naukę dla dzieci.

Na ostatnim zdjęciu materiały promocyjne szkoły KiteFORT

Za sprawą lokalizacji i ukształtowania świnoujski archipelag otwiera przed kajakarzami niezliczone możliwości eksplorowania kanałów i cieśnin wijących się malowniczo między wysepkami. Na bardziej doświadczonych kajakarzy czekają szlaki kajakowe z prawdziwego zdarzenia, m.in. mierząca ok. 30 km długości trasa „Wokół 44 wysp”.

Cykliści liczyć mogą na rozbudowaną sieć szlaków i dróg rowerowych, połączonych z ścieżkami po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Na łowców adrenaliny i amatorów sportowych wrażeń na najwyższym poziomie czeka tu możliwość szybowania ponad miastem na paralotni. Nic tylko złapać wiat w żagle … albo w spadochron! 

Sopot, opisywany przez zachodnie czasopisma jako polska Riwiera, ma do zaoferowania turystom całe multum atrakcji – od Opery Leśnej przez słynny „monciak”, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino, skończywszy na najdłuższym w Europie drewnianym molo. Jednak największą z nich jest właśnie sopocka plaża, na której często można spotkać wygrzewających się na słońcu celebrytów. Opalała się tu Rihanna, rybkę wcinała Björk, pozowały do zdjęć polskie gwiazdy i wypoczywali zwykli  „śmiertelnicy” – wszyscy mając w opozycji do biernego plażingu – również liczne opcje aktywnego wypoczynku

Na początek… kąpiel. W sezonie letnim na sopockiej plaży wyznaczonych jest kilka kąpielisk morskich, takich jak Sopot Kamienny Potok – Koliba (regularny zdobywca Błękitnej Flagi), Sopot 13-17, Park Północny, K22, Łazienki Południowe I i II oraz 32A-33, z linią brzegową o długości 100 m każde.  Na szczególną uwagę zasługuje plaża przy wejściu nr 23, w pełni dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Ale morskie kąpiele to nie wszystko z dostępnych na miejscu form rekreacji i aktywnego wypoczynku. Sopot oferuje szeroką gamę sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing oraz paddleboarding (SUP), a liczne szkółki i kluby żeglarskie zapewniają profesjonalne szkolenia i obozy dla dzieci i młodzieży.

Na spacerowiczów czekają malownicze szlaki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a także Park Północny i Południowy oraz tereny rekreacyjne Sopockie Błonia. Rowerzyści docenią zmodernizowane ścieżki w Parku Północnym i gęstą sieć dróg rowerowych, a miłośnicy jeździectwa znajdą coś dla siebie na 40-hektarowym Hipodromie, jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Europie. Na terenie miasta, nieopodal plaży, znajdziemy jeszcze jeden z największych torów gokartowych w Polsce,  pole do minigolfa na Sopockich Błoniach, korty tenisowe z 120-letnią historią,  jedyny w Polsce stok narciarski z widokiem na morze  … i miejsce na podium wśród miejsc dla aktywnych gwarantowane!

Nic z taką mocą nie wyzwala migawki aparatu, jak …. zapierające dech  w piersiach zachody i wschody słońca,  fotogeniczne elementy infrastruktury czy drobny, biały piasek w sąsiedztwie morskiej wody. Wiemy o tym. A teraz wiemy także,  gdzie szukać nad Bałtykiem najbardziej INSTAmiejsc. Oto one: 


Zamykamy oczy, przywołujemy w myślach wspomnienia (lub opcjonalnie nasze kształtowane przez wakacyjne widokówki wyobrażenia) wprost ze świnoujskiej plaży… i widzimy spektakularny, szeroki nawet na 200 m pas białego piasku, falochron, a na jego końcu… charakterystyczny „wiatrak”  – Stawa Młyny. Już sama nazwa  intryguje. Okazuje się, że stawa to inaczej znak nawigacyjny wbity na stałe na brzegu lub w wodzie bez użycia kotwicy. Pierwszy człon nazwy mamy wyjaśniony. „Młyny”, jak się dowiadujemy, nawiązują z kolei do kształtu stawy, czyli młyna wiatrowego, wiatraka. 

Stawa Młyny to nie tylko bohaterka niezliczonej ilości pamiątkowych zdjęć z wakacji, ale i znak rozpoznawczy Świnoujścia oraz element oficjalnego logo miasta. Stawa jest sławna i każdy chce mieć z nią zdjęcie. Statki oczekujące na redzie na wejście do portu  dopełniają kompozycji! 

Jeszcze w XVII w. na Hel można było dostać się tylko statkiem lub wpław – była to bowiem jedna z kilku osobnych wysepek na morzu. Dopiero od końca lat 80. XX wieku Hel jest dostępny dla turystów. Dziś na kraniec jednego z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata (zdaniem nie tylko naszym, ale serwisu The World Geography) można dostać się wygodnie samochodem i autobusem 666, rowerem lub kolejką. Na końcu czeka nas jeszcze kilkuminutowy spacer przez las i jesteśmy w…  raju oblewanym z trzech stron spienionymi wodami Bałtyku

Aż 70 dni słonecznych w roku, plaża o długości 1 km i szerokości 30 m, długie na 100 m kąpielisko, silne, pożądane przez amatorów windsurfingu i kitesurfingu wiatry – to tylko niektóre z aspektów gwarantujących dużej plaży na cyplu wysokie miejsce w zestawieniu najpiękniejszych plaż, także w zeszłorocznym, prestiżowym rankingu European Best Destinations (Hel zajął 10. miejsce i jest jedyną plażą w naszym kraju ujętą w plebiscycie). Ważny jest klimat, który za sprawą ekscytującej lokalizacji, pewnego ryzyka związanego z występującymi tu prądami morskimi, silnych powiewów w skali Beauforta i nowej, drewnianej promenady okalającej cały cypel posiada nieco dziki i romantyczny charakter –  idealny do uwiecznienia na fotografii. 

Plaża, klif, woda i więcej nic – NIC bardziej błędnego. Gdynia Orłowo to jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Trójmiasta, z molo (drewniane, białe, długie na 180 m oferuje ładne widoki na Klif Orłowski, a także molo w Sopocie oraz żurawie Gdańska), urokliwymi domkami i przedwojennymi willami w otulinie lasów. Na końcu spokojnej, orłowskiej plaży wznosi się imponujący Klif Orłowski, często określany także Orlą Głową, Klifem w Redłowie czy Cyplem Orłowskim.

Porośnie lasem i rzadką roślinnością „zjawisko natury”, o długości ok. 650 metrów i wysokości 40 metrów,  z wąską,  kamienisto-piaszczystą plażą u swoich stóp, stanowi stromy brzeg Kępy Redłowskiej… i jedno z najromantyczniejszy miejsc w kraju. 


Sceneria rodem z płócien Caspara Dawida Friedricha  sprawia, że z roku na rok przybywa tu coraz więcej ciekawych nadmorskiej aury turystów i … twórców filmowych. Tu krecono sceny do  „Trójkąt Bermudzkiego”,  filmu „Sztos”, seriali “07 zgłoś się” czy „Rodzinka.pl”.  

Warto, podążając żółtym szlakiem pieszym, przyjrzeć mus się z bliska i uwiecznić go na fotografii. Zwłaszcza, iż wyniku nieustannej niszczącej aktywności wód morskich, jest go z roku na rok coraz mniej.  

W sezonie letnie hity rozbrzmiewają tu do białego rana, a kołowrotek emocji wiruje. Pełne beach barów, atrakcji i animacji mekki nocnych marków, klubowiczów i festiwalowiczów… Przed Wami,  najbardziej imprezowe fragmenty polskiego Wybrzeża. 

Gdyby szukać porównań w skali całego świata, to Mielno spokojnie mogłoby być „polską Ibizą”. Zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów z muzyką jest na obszarze kurortu położonego między taflą Bałtyku a jeziorem Jamno największe na całym Wybrzeżu. Oczywiście, nie biorąc pod uwagę Sopotu, nastawionego na nieco inną klientelę… 

Takie nazwy jak Fresh czy Bajka znane są każdemu, kto podczas urlopu liczy na dobrą zabawę. W sezonie wakacyjnym taneczne rytmy w lokalach rozbrzmiewają do białego rana. Gdy DJ-e zejdą wreszcie ze swoich posterunków, zawsze można jeszcze zaliczyć „after” na plaży. A po paru godzinach znów tu powrócić, by w promieniach nadmorskiego słońca cieszyć się urokiem nadmorskiego „chilloutu”.

Jednak  letnisko z poszerzoną plażą, nadmorską promenadą i 150-letnią tradycją to nie tylko synonim niekończącej się imprezy przy akompaniamencie także morskich fal, ale i miejsce idealne do…  rodzinnego wypoczynku. Gwarancję stanowią poszerzona, a od niedawna także certyfikowana Błękitną Flagą plaża, cenione przez amatorów sportów wodnych jezioro Jamno, Promenada Przyjażni, ciekawe ścieżki rowerowe oraz trasy spacerowe,  a do tego  liczne punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkółki sportów wodnych oraz pomniki sympatycznego morsa przy deptaku i jelenia przy Urzędzie Gminy. Zapewniamy, nie tylko rasowi imprezowicze kochają tu wczasować. 

Kołobrzeg to miasto wielu twarzy. Przed wiekami potężna twierdza, w PRL-u gospodarz festiwalu piosenki żołnierskiej,  dziś uzdrowisko, rodzinny kurort oraz letnia stolica imprez i kulturalnych wydarzeń. To miasto  nad Bałtykiem, w którym mewy „piją” kawę i „jeżdżą” na deskorolce, świętuje się Barbórkę i… respektuje się napięty harmonogram  cyklicznych atrakcji. W sezonie wakacyjnym można tu uczestniczyć  w całej gamie zróżnicowanych eventów od m.in. regat „Srebrny Dzwon” po projekt „Plaża TVN”.  To także czas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” czy Sunrise Festiwalu w Podczelu – jednego z największych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce, który co roku gromadzi topowych DJ-ów i tysiące fanów z całego świata. 

Miłośnicy jedzenia mogą sprawdzić swoje siły w Mistrzostwach Polski w Jedzeniu Śledzia po Kołobrzesku, a sportowcy wziąć udział w Ogólnopolskim Biegu Solidarności. Inne cykliczne atrakcje to m.in. Active Summer z Radiem ZET, RCK PRO JAZZ Festiwal czy… maraton wędkowania z plaży lub jazda rowerem po desce na wodzie.

Latem Plaża Centralna, Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia stają się tętniącymi życiem miejscami, gdzie plażowe i przyplażowe bary, kluby i restauracje oferują muzykę na żywo, DJ-ów oraz różnorodne imprezy tematyczne. Do legendarnych zaliczyć można te na końcu kołobrzeskiego molo. Ale i malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego oraz Promenada Wydmowa stają się miejscem wieczornych spacerów i imprez na świeżym powietrzu, przyciągając młodych ludzi i turystów szukających zabawy. 

Jedna z najpiękniejszych Starówek w naszej części Europy, fascynująca historia obecna niemal na każdym kroku, a do tego aż 6 miejskich kąpielisk uhonorowanych Błękitną Flagą – nie ma u nas drugiego takiego miejsca. Wśród gdańskich kąpielisk znajdziemy  zarówno nastrojowe miejsca jak Sobieszewo czy Orle, jak i popularne Stogi czy Brzeźno. To ostatnie pochwalić się może tytułem jednego najbardziej imprezowych fragmentów polskiego Wybrzeża. Może to za sprawą niemal 140-metrowego, skierowanego w głąb Zatoki Gdańskiej molo (w jego sąsiedztwie znajdują się budynki całorocznej restauracji, zaplecze socjalne ratowników z wieżą, bar oraz ogólnodostępne toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych)  albo licznym  lokalom gastronomicznym?

Brzeźno podzielić można na  trzy główne obszary: Dom Zdrojowy, Hallera i Molo. Najlepszego zaplecza gastronomicznego najlepiej szukać przy alei Hallera, zaś słynnej Moloteki – znanej zarówn sportowcom, jak i letnikom przystani ze smacznym jedzeniem oraz zabawą do samego rana – między wejściami na Hallera a Molo.  

Tym, co wyróżnia Gdańsk Brzeźno, od imprezowych towarzyszy na podium jest  nie tyle atrakcyjna infrastruktura i mnogość oferowanych w sezonie atrakcji, ale oszałamiająca bliskość nowoczesnej europejskiej metropolii, w której o każdej porze dnia i nocy będzie co robić. Zwłaszcza, gdy pogoda nie będzie sprzyjać plażowaniu.

Niecały kwadrans jazdy taksówką dzieli brzeg w Brzeźnie od np. o imprezowej ulicy Elektryków czy chilloutowej100czni, wyjątkowego miejsca na dawnych terenach stoczniowych, pełnego gastronomii, kultury i street artu. Stare kontenery przerobiono tu na bary, hale stoczniowe na kluby i foodhalle, a ściany ozdobiono sztuką uliczną. Można tu zjeść, napić się piwa lub nalewki, potańczyć, poleniuchować na plaży, obejrzeć film lub mecz, zagrać w kosza, pojeździć na desce, poćwiczyć jogę, kupić ubrania less waste lub po prostu zrelaksować się na świeżym powietrzu. Słowem: chłonąć niepowtarzalną atmosferę, której próżno szukać gdzie indziej w Polsce.

Rodziny, sportowcy, imprezowicze i łowcy najpiękniejszych kadrów… kochają je wszyscy. Oto najlepsze plaże sezonu 2024, czyli miejsca na polskim Wybrzeżu, gdzie najlepiej rozłożyć parawan.

Na długiej plaży w Świnoujściu od niemal 2 dekad, rok w rok, powiewają Błękitne Flagi. Od lat ten szeroki (miejscami nawet na 200 m) pas złocistego piasku w cieniu słynnej Stawy Młyny i nieopodal XIX-wiecznego pruskiego fortu Gerharda wygrywa plebiscyty na najlepszą plażę. I trudno się temu dziwić! To w końcu jedna z największych (jej szerokość porównać można do wysokości wieżowca Warsaw Spire czy wrocławskiego Sky Tower), najczystszych, najbezpieczniejszych i ekologicznie zarządzanych plaż polskiego Wybrzeża. Na dodatek oblewana wodą Bałtyku o statystycznie najwyższej temperaturze w kraju. Nie bez powodu nazywana ona bywa Majorką Północy, a tutejszy piasek porównuje się do tego tego spotykanego na plażach w Tajlandii. Średnia temperatura wody latem osiąga nawet 25-26°C. 

Co ciekawe, to plaża, która poszerza się… sama, naturalnie. Morze na tym odcinku Wybrzeża „cofa się”, dzięki czemu piasku w nadmorskim pasie regularnie przybywa. O czystość tej niezwykłej nadmorskiej piaskownicy dba wykwalifikowana ekipa. Plaża sprzątana jest raz dziennie – i to nie tylko „manualnie”. Oprócz tradycyjnego zbierania śmieci i odpadków do gruntownego sprzątania wykorzystywana jest specjalistyczna maszyna do przesiewania piasku.



Być może to właśnie ta czystość i temperatura uzasadniają obecność przy brzegu Chełbii Modrej – pięknej meduzy, o którą coraz trudniej na polskim wybrzeżu. Poza meduzami spotkać tu można mewy, szybujące bieliki, małże, dumnie spacerujące łabędzie, a także – od wejścia na wysokości Baltic Park Molo po Falochron Zachodni – psy, które towarzyszą swoim właścicielom w morskich kąpielach. Słowem: sami przyjemni przedstawiciele świata przyrody i… ani śladu sinic – te za sprawą prądów morskich nie pojawiają się tu nigdy, można więc bez obaw korzystać z wodnych atrakcji. Mamy wygrzewają się w słońcu, młodsze dzieci budują zamki z piasku, młodzież próbuje swoich sił na desce do kite- i windsurfingu, zakochani tulą się do siebie w chroniących od morskiej bryzy wiklinowych koszach, a tatusiowie podziwiają galerię statków oczekujących na redzie na wejście do portu. Dzieje się, ale nie ma tłoku i jest bezpiecznie. Nic dziwnego, że świnoujskie eldorado po raz kolejny zdobywa 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu! 


Szeroka na ponad 100 m, bardzo czysta, z drobniutkim, przyjemnym piaskiem, nowoczesną infrastrukturą oraz wyjątkowym portowym klimatem – wobec takich „parametrów” trudno przejść obojętnie. Plaża Stogi po prostu musiała się znaleźć się na podium  i – wolą amatorów plażowania w Trójmieście – znalazła.

Choć to chętnie obierany kurs na słoneczne kąpiele przez mieszkańców Trójmiasta i turystów, Stogi są spokojniejsze niż Brzeźno czy graniczące z Sopotem Jelitkowo. Plaża znajduje się na południowy wschód od gdańskiego Głównego Miasta, z którego możemy na nią dotrzeć bezpośrednio tramwajem, i to w niecałe pół godziny. Albo rowerem – wzdłuż trakcji tramwajowej ciągnie się ścieżka rowerowa.

Najszersza z gdańskich plaż – i jedna z najszerszych na polskim Wybrzeżu – jest znana także z bardzo dobrej infrastruktury – na odwiedzających czekają tu odnowione prysznice, toalety, punkt medyczny, automaty z wodą pitną, a nawet bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi. Bezpieczeństwa na kąpielisku pilnują ratownicy WOPR – zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Całość jest monitorowana oraz posiada całodobową ochronę. Nic więc dziwnego, że co roku na Stogach powiewa Błękitna Flaga.

Plażę otaczają wydmy i ładny las. To co nas absolutnie zachwyca, to nadzwyczajny widok na sąsiadujący bezpośrednio z plażą ogromny terminal kontenerowy Portu Północnego. Na Stogach warto zostać do zachodu słońca – dźwigi portowe na tle pomarańczowego nieba robią oszałamiające wrażenie.

Kołobrzeg

Plaże w największym nadbałtyckim kurorcie to duma polskiego Wybrzeża. I trudno być zaskoczonym! W końcu to regularny bywalec na podium Rankingu TOP plaż. Szerokie (miejscami na ponad 100 m), piaszczyste i czyste (regularnie wyróżniane Błękitną Flagą), a do tego w otoczeniu całego mnóstwa wakacyjnych rozrywek i udogodnień (wystarczy wspomnieć amfibię wodną  – specjalny wózek, który jeździ po piasku i unosi się na wodzie, zlokalizowany stanowisku ratowniczym na plaży przy Kamiennym Szańcu) z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę plażowiczów. I nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić. 

W styczniu ubiegłego roku Kołobrzeg rozpoczął starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (dotąd ten prestiżowy tytuł zdobyły w Polsce tylko Kraków i Wrocław), by już w październiku wejść do ścisłego finału konkursu, realizując liczne inwestycje artystyczne i społeczne, takie jak Laboratorium Kultury Adebar. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu 2024 roku, a jeśli okażą się pozytywne… tej najczęściej odwiedzane nadmorskie miasto w Polsce ma duże szanse…stać się jeszcze bardziej popularne (obecnie odwiedza go blisko 1,8 miliona turystów rocznie).



Latem na kołobrzeskiej plaży wyznaczane są kąpieliska rozmieszczone przy: Plaży Centralnej o długości prawie 400 m i szerokości do 90 m oraz Plaży Zachodniej i Plaży Wschodniej. Wzdłuż Plaży Centralnej między długim na ponad 200 m molo a latarnią morską ciągnie się urokliwy bulwar Jana Szymańskiego ze słynnym Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem. Podczas przechadzki aleją możemy cieszyć się nie tylko widokiem plaży i morza, ale także wdychać zapach drzew z pobliskiego Nadmorskiego Parku Zdrojowego czy podziwiać wcięte w głąb Bałtyku imponujące falochrony oraz statki wpływające do portu. Dalej stąd na zachód – od ujścia Parsęty w kierunku Grzybowa – ciągnie się najbardziej malowniczy odcinek promenady, z wysokim i szerokim wałem wydmowym. Na wschód od molo z kolei, wzdłuż Parku Zdrojowego aż do Kamiennego Szańca, przebiega jedna z najpiękniejszych alei spacerowych nad Bałtykiem – Promenada Wydmowa. Wszystkie te fragmenty razem wzięte tworzą najdłuższy deptak nadmorski, którego długi na ponad 3 km odcinek stanowi nadmorska promenada. 

Ale morskie kąpiele, liczne plażowe eventy i spacery to  nie wszystko. Zawsze  możemy urozmaicić wakacyjny wypoczynek o rekreację na wodzie (na pokładzie skutera wodnego, motorówki czy superszybkiej łodzi typu RIB), wizytę na pięknej kołobrzeskiej Nowej Starówce albo przejażdżkę jedną z licznych ścieżek rowerowych. Można, tez, w w poszukiwaniu niebanalnych doświadczeń, zafundować sobie przejazd prawdziwym czołgiem w Centrum Atrakcji Wojskowych czy spędzić dzień w spa w jednym z licznych kołobrzeskich hoteli klasy premium.