Jarmarki świąteczne to nie tylko zapach piernika i dziesiątki ozdobionych świetlistymi girlandami straganów. To także niepowtarzalna atmosfera i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin – od karuzeli weneckiej przez wioskę św. Mikołaja i warsztaty zdobienia bombek po… łosia mówiącego ludzkim głosem. Zobacz, kiedy i gdzie tej zimy organizowane są najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w naszym kraju

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce:

  1. Kraków
  2. Gdańsk
  3. Poznań
  4. Wrocław
  5. Toruń
  6. Warszawa

 

 

Kraków

 

 

Choć konkurować z takimi potęgami jak Norymberga czy Wiedeń nie jest łatwo, w 2008 r. Kraków trafił na stworzoną przez magazyn „The Times” listę 20 najlepszych europejskich jarmarków świątecznych. I nie bez powodu! Co roku krakowski rynek na kilka tygodni powraca do swoich handlowych korzeni i zamienia się w wielkie targowisko, ozdobione świątecznymi ozdobami i kuszące bożonarodzeniowymi atrakcjami.

 

 

Na stoiskach można się zaopatrzyć m.in. w ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, drewniane i ceramiczne wyroby czy też biżuterię i pamiątki. Dodatkowo kulinarna oferta dosłownie powala z nóg – można spróbować zarówno tradycyjnych przysmaków, tj. prażony oscypek z żurawiną, wyśmienitych potraw z grilla a jako przekąski serwowane są prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniczki. Wisienką na torcie jest grzaniec galicyjski, którzy skutecznie rozgrzeje nawet największych zmarzluchów!

Jak co roku, nie obędzie się bez licznych imprez. Zwiedzający będą mogli podziwiać Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich czy też wspólnie kolędować. Dzieci z pewnością ucieszy również wizyta Świętego Mikołaja.

Miejsce: Rynek Główny
Kiedy: 24.11.2023-01.01.2024

Gdańsk

 

 

16-metrowa choinka, 8-metrowy Anielski Młyn, 12-metrowa Karuzela Gdańska, bajkowe iluminacje, wielobarwne, świąteczne stoiska z regionalnymi smakołykami, dekoracjami i wyrobami lokalnych artystów, tematyczne zakątki (Mikołajkowy, Łosiowy, Radosny i Artystyczny), parady świąteczne, strefa gastronomiczna z potrawami z różnych zakątków globu oraz… mówiący ludzkim głosem łoś Lucek. Atrakcje gdańskiego jarmarku bożonarodzeniowego co roku przedstawiają się nader imponująco. Nic dziwnego, że nadbałtycki kiermasz zajął w drugie miejsce, w konkursie European Best Christmas Market 2023, zdobywając głosy ponad 48 tysięcy internautów!

 

 

Turyści spacerujący w listopadzie i grudniu po zimowym Gdańsku będą mieli naprawdę wiele atrakcji do wyboru. Znajdziecie je na terenie Targu Węglowego, ale również przy sąsiednich uliczkach: Tkackiej i Bogusławskiego. Dzieciom nie lada frajdę sprawi wizyta u Świętego Mikołaja w jego Fabryce Prezentów. Ci, którzy poszukują bardziej ekstremalnych rozrywek, mogą zaszaleć na gdańskiej karuzeli oraz na symulatorze lotu Magiczne Sanie Mikołaja. Oprócz tego warto zwiedzić centrum miasta i Park Oliwski pięknie ozdobione świątecznymi iluminacjami. Tegoroczną nowością na jarmarku będzie ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który zostanie ustawiony w sercu Targu Węglowego.

Miejsce: Targ Węglowy oraz sąsiadujące z Targiem ul. Tkacka i Bogusławskiego, dodatkowo Dziedziniec Forum Gdańsk
Kiedy: 24.11-23.12.2023

Poznań

 

 

W tym roku świątecznego nastroju będziemy mogli poszukiwać w Poznaniu już od 17 listopada. To właśnie wtedy startuje Betlejem Poznańskie, czyli poznański jarmark bożonarodzeniowy, a wybrane zakątki stolicy Wielkopolski zamieniają się w świąteczną krainę niczym z bajki. Kiermasz prezentuje się tak spektakularnie, że „stanął” nawet na podium konkursu „European Best Christmas Market 2021” (zajął chlubne 3. miejsce).

 

 

Na świątecznych stoiskach będzie można tradycyjnie posmakować świątecznych smakołyków oraz zakupić unikatowe prezenty pod choinkę. Na odwiedzających jarmark czekają także takie atrakcje, jak: Christmas Silent Disco, czyli impreza w słuchawkach przy świątecznych nutach dla małych i dużych, Zimowe Fire Show, świąteczne warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych czy spotkanie z Myszkami Mickey i Minnie oraz Elfem. Będą też wspólne kolędowanie, spotkanie ze Świętym Mikołajem, piernikowe warsztaty, różnej maści koncerty, animacje i pokazy – program jest na tyle bogaty i różnorodny, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wisienką na torcie, a właściwie gwiazdką na choince, będzie (coroczny) pokaz rzeźbienia w lodzie przez artystów z różnych stron świata w ramach Poznań Ice Festival (8-10.12).

Na spragnionych dodatkowych świątecznych uniesień czekają trzy karuzele dla dzieci oraz 33-metrowy diabelski młyn, z którego można zachwycić się poznańską panoramą.

Kiedy: 17.11.2023-7.01.2024
Gdzie: Plac Wolności, Rynek Łazarski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Plac Kolegiacki

Wrocław

 

 

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy to jeden z najsłynniejszych, najpiękniejszych i najbogatszych w świąteczne atrakcje jarmark w całej Polsce. Zabawa zaczyna się tu już w drugiej połowie listopada, kiedy otwierane są pierwsze drewniane domki, w których można porządnie zaopatrzyć się w bożonarodzeniowe gadżety i prezenty pod choinkę. Na początku grudnia na jarmarku, tuż obok bajecznej choinki, pojawia się scena muzyczna, na której co weekend można podziwiać występy najmłodszych, świąteczne koncerty oraz magiczne widowiska.

 

 

Wrocławski jarmark to idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną – znajdziecie tu całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, którzy na długo zapamiętają wizytę w Bajkowym Lasku czy też Krainie Krasnali i Reniferów. Na dzieci czekają także warsztaty z rękodzieła, występy artystyczne oraz świąteczna karuzela. Na miejscu nie zabraknie również pyszności… Ci, którzy zgłodnieją podczas świątecznych harców i zabaw, mogą skosztować m.in. ptysiowych gofrów, czekoladowych pierników, góralskich serków, placków ziemniaczanych czy oryginalnego węgierskiego gulaszu.

Na zwiedzających czeka jeszcze jedna, unikatowa atrakcja. Tylko w tym magicznym okresie, na Rynku pojawia się krasnal Prezentuś. Trzykrotne klepnięcie go w czapeczkę sprawi, że wszystkie nasze marzenia się spełnią.

Miejsce: Rynek, ul. Świdnicka, ul. Oławska, Plac Solny
Kiedy: 24.11.2023-7.01.2024

 

Toruń

 

 

Na 3 tygodnie grudnia toruńska starówka zamieni się w magiczne miejsce, gdzie będzie można poczuć prawdziwą magię świąt. Wszystko dzięki atrakcjom, które przygotowali organizatorzy toruńskiego jarmarku bożonarodzeniowego. W tym roku podczas jarmarku ustawionych będzie około 50 stanowisk oferujących oryginalne ozdoby świąteczne, regionalne produkty, grzańce i smakołyki, również świąteczne. W programie nie zabraknie występów, koncertów i warsztatów.

 

 

Jeśli nie mieliście wcześniej okazji, aby odwiedzić miasto piernika, okres przed Bożym Narodzeniem to jeden z najlepszych momentów, aby zachować piękne wspomnienia z tego miejsca.

Miejsce:  Rynek Staromiejski
Kiedy: 25.11 -19.12.2023

 

Warszawa

 

 

Jarmarki w stolicy są jak ozdoby na choince – kolorowe, wielobarwne i liczne. Po świąteczne gadżety i rarytasy mieszkańcy stolicy mogą się udać zarówno na Nowy Świat, jak i do Centrum Handlowego Arkadia czy do Hali Gwardii oraz Hali Koszyki.

 

 

Tych, którzy cenią świąteczne jarmarki za zapach piernika i tradycyjny klimat, nie zawiedzie jarmark „Barbakan Rzemiosłem Zdobiony” na Starym Mieście. Już 24 listopada wzdłuż Międzymurza Piotra Biegańskiego zostaną ustawione kolorowe, rozświetlone kramy kuszące słodyczami, przysmakami, świątecznymi ozdobami, stroikami i biżuterią. Pod Barbakan udać się można spacerem po Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu, które od początku grudnia rozświetlą najpiękniej kolorowe, świetliste iluminacje. Ponadto na Rynku Starego Miasta wokół pomnika Syrenki, jak co roku, pojawi się lodowisko.

Miejsce: Stare Miasto
Kiedy: 24.11.2023-7.01.2024