Aby tej wiosny poczuć się jak bohater „Księgi dżungli” i przeżyć z bliskimi  przygodę na najwyższym poziomie, wystarczy….wejść na wieżę. Najlepiej taką NAJ -wyższą, -ciekawszą, -piękniejszą w całym kraju.  Przed Wami subiektywne TOP 12 najlepszych wież widokowych w Polsce  – i najlepsze widoki nie tylko na wiosenny wypoczynek.

Najlepsze wieże widokowe w kraju

Wieża w Krynicy-Zdroju – jedyna taka w Europie 

Źródło: https://wiezawidokowa.pl/krynica-zdroj/galeria/

Choć w Polsce znajdziemy 45 miejscowości o statusie uzdrowiska – perła wśród nich jest tylko jedna. Tak właśnie określa się położone w sercu Beskidu Sądeckiego miasteczko, które oferuje gościom wszystko to, co szykowny górski kurort może mieć najlepszego –  w tym także najlepsze widoki na wypoczynek. To właśnie w Krynicy-Zdroju, nieopodal górnej stacji ośrodka narciarskiego Słotwiny Arena, znajduje się wysoka na niemal 50 metrów i długa na kilometr… ścieżka w koronach drzew. 

To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która na dodatek szybko stała się ewenementem na skalę europejską. Jako jedyna na Starym Kontynencie może bowiem pochwalić się konstrukcją w całości wykonaną z drewna. Spektakularne widoki, przystanki edukacyjne, a także 60-metrowa zjeżdżalnia to powody, dla których warto wdrapać się na szczyt Drabiakówki. Spacer ścieżką wzdłuż wyciągu zajmuje ok. pół godziny. 

Kurza Góra na Mazurach – najdłuższa napowietrzna drewniana ścieżka w kraju 

Źródło: https://kurzagora.pl/wieza-widokowa-kurza-gora/

Zlokalizowany w zachodniej części Mazur, ok. 30 km od Iławy, Kurzętnik sławę swą zawdzięcza nade wszystko ruinom średniowiecznego zamku. Jednak od 2022 roku jest o nim coraz bardziej głośno także z powodu wieży widokowej. Zlokalizowana na terenie ośrodka narciarskiego Kurza Góra atrakcja mierzy 35 m wysokości, czyli tyle, ile 12-piętrowy wieżowiec. Można z niej podziwiać dolinę Drwęcy, Wzgórza Dylewskie oraz pobliskie Pojezierze Brodnickie. A żeby się na nią dostać, trzeba pokonać około 10 tys. kroków najdłuższą w Polsce napowietrzną drewnianą ścieżką.

Oprócz możliwości podziwiania malowniczych krajobrazów, wieża na Kurzej Górze pełni również funkcję edukacyjną. To za sprawą stanowisk multimedialnych, w których można zaczerpnąć wiedzy o przyrodzie i historii regionu. A jest się czego dowiadywać, bowiem w Kurzętniku w 1410 r. Krzyżacy przygotowali zasadzkę, w którą miały wpaść polskie i litewskie wojska. Gdyby do tego doszło, losy Państwa Polskiego mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej i dziś nie uczylibyśmy się w szkołach o bitwie pod Grunwaldem. O tym i o innych wydarzeniach na miejscu najlepiej opowie Janko, czyli zamkowy skryba.

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju – spacer pośród obłoków 

Źródło: https://www.visitskywalk.today/ 

Ścieżka w chmurach w Górach Izerskich to bez wątpienia ekstremalna atrakcja na najwyższym poziomie. Wysoka na ponad 60 m wieża z tarasem widokowym, długa na 850 m kładka i 105-metrowa zjeżdżalnia,  a do tego specjalnie przygotowana konstrukcja linowa (tzw. pajęcza sieć – siatka w postaci kropli wody zawieszona na wysokości 60 m) oraz szklany pomost na wysokości 62 m czynią z tej podniebnej konstrukcji największą tego typu budowę w Polsce. Ponoć szczyt wieży widoczny jest w promieniu 50 km! 

Czy tak jest naprawdę, najlepiej przekonać się samemu, korzystając przy okazji wizyty z innych dobrodziejstw Świeradowa-Zdroju. W końcu, jeśli wierzyć legendom (i obserwacjom), cudowna mieszanka unikalnego mikroklimatu z tutejszymi wodami mineralnymi pozwala na długo zachować młodzieńczy wygląd. 

Wieżyca na Kaszubach

Wieża widokowa na Wieżycy, czyli najwyższym wzniesieniu Niżu Polskiego (329 m n.p.m.), to jedna z największych atrakcji Kaszub. Metalowa wieża ma 35 m wysokości i jest udostępniona dla zwiedzających przez cały rok (ale wstęp na wieżę odbywa się w określonych zależnie od sezonu godzinach). Dostępu do usytuowanej na szczycie galerii widokowej „bronią” 182 schodki. Są one jednak dość niskie i szerokie, a sam taras na górze jest rozległy, dlatego wejście na punkt widokowy jest polecany również rodzinom z dziećmi. Z góry możemy podziwiać rozległą panoramę okolicy – cudne widoki, m.in. na Wzgórza Szymbarskie, jeziora „Kółka Raduńskiego” czy krajobrazową trasę „Droga Kaszubska”. 

Plotki głoszą, że przy całkowicie bezchmurnej, dobrej pogodzie z wieży możemy dojrzeć nawet oddaloną o kilkaset kilometrów Mierzeję Helską.  U podnóża góry znajduje się parking (w sezonie płatny). Aby dotrzeć z najbliższego parkingu do wieży widokowej, potrzebujemy około kwadransa. Trasa prowadzi skrajem rezerwatu przyrody, który chroni ponad 100-letni las bukowy.

Wieża widokowa w Lubaniu  – widoki jak podczas spaceru w chmurach

Choć jest całkiem młoda (powstała w 2015 roku) i nie całkiem łatwo dostępna (położona jest na szczycie najwyższego, wzniesienia Pasma Lubania o wysokość 1211 m n.p.m.), cieszy się tytułem najpopularniejszego miejsca turystycznego w całych Gorcach. I trudno się temu dziwić! W końcu wznosi się  majestatycznie na wysokość 30 metrów, a z jej 20-metrowej platformy widokowej można podziwiać przepiękne krajobrazy Gór Gorczańskich, Pienin, Jeziora Czorsztyńskiego – a w słoneczne dni nawet Tatr. Aby dostać się na platformę, należy pokonać 138 schodów. Czy warto? Warto. Widoki z góry zapierają dech w piersiach. Schodząc z wieży i góry, warto zwrócić uwagę na ruiny dwóch strawionych przez ogień schronisk. 

Kolejka i wieża widokowa nad bieszczadzkim morzem 

O zachwycającej widokowej kolejce PKL nad Solina pisaliśmy nie raz. Od wakacji 2022  każdy odwiedzający bieszczadzkie morze może pomknąć wagonikiem z prędkością 6 m/s nad zaporą w Solinie i podziwiać z nowej perspektywy – momentami z wysokości nawet powyżej 100 m – zjawiskową górską panoramę oraz okolice Jeziora Solińskiego. Na ponad 1,5-kilometrowej trasie przejazdu – ze stacji początkowej Plasza przy deptaku do stacji końcowej na górze Jawor – zamontowano 25 nowoczesnych, 8-osobowych gondoli widokowych. Konstrukcja wagoników zapewnia widok na wszystkie cztery strony świata, a więc widok 360 stopni. Ale to koniec atrakcji na najwyższym poziomie! 

Tuz przy końcowej stacji powstała 55-metrowa wieża widokowa, taras widokowy oraz zewnętrzny przeszklony chodnik, czyli tzw. „skywalk”, na którym możemy z poczuciem „zawieszenia” w powietrzu oglądać spektakularną bieszczadzką panoramę. Na turystów na miejscu czekają ponadto kawiarnia widokowa, karczma oraz park tematyczny o powierzchni 4,7 ha, w którym można się wiele o Bieszczadach dowiedzieć, a także poznać tutejsze legendy i opowiastki.

Sky tower we Wrocławiu – dolnośląski The Shard

Otwarty w 2013 r. drapacz chmur górujący nad stolicą Dolnego Śląska może się pochwalić najwyżej położonym i jednym z najciekawszych punktów widokowych w kraju – i nie przypadkiem kojarzy się ze słynnym londyńskim The Shard.

Choć jest niższy od swego angielskiego kuzyna o blisko 100 m, widoki z przeszklonego tarasu na 49. piętrze (200 m nad ziemią!) prezentują się wcale nie mniej imponująco. Nie widać co prawda Tower Bridge czy London Eye, ale za to można w całej okazałości podziwiać wrocławską starówkę, meandry Odry, dziesiątki mostów, a przy sprzyjającej pogodzie nawet odległą o 100 km Śnieżkę. Tylko wrocławskie krasnoludki są trochę za małe, by dostrzec je z takiej wysokości…

Wieże w Stańczykach i w Pobłędziu

Źródło: https://mazury24.eu/

O dwóch wiaduktach kolejowych w Stańczykach słyszał już chyba każdy.  W końcu nie bez powodu to największa atrakcja Puszczy Rominckiej. Bliźniacze budowle na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby przed chwilą ktoś je przeteleportował prosto ze starożytnego Rzymu.  A przy okazji to najwyższe mosty w Polsce.  Wznoszą się ponad 35 m nad ziemią – to więcej, niż liczy sobie 10-piętrowy blok. 

Tylko ciut niższe (34 m), dużo młodsze, ale i nie miej do siebie podobne są dwie 20-metrowe wieże widokowe zlokalizowane w sąsiedztwie wiaduktów, w Stańczykach i w Pobłędziu. Od 2020 roku z platformy widokowej każdej z nich można podziwiać malownicze krajobrazy polodowcowe, w tym  jeziora Tobellus, dolinę Błędzianki z stalowo-drewnianej kostrukcji w Stańczykach oraz jezioro Pobłędzie i  Puszczę Romincką z drugiej wieży. Tuż obok wież powstały parkingi  i chodniki. Wstęp na obie wieże jest darmowy,  a doznania wizualne – bezcenne. 

Kaszubskie Oko

Źródło: https://www.karwia.info.pl/

London Eye na wyspach, Blue Eye w Albanii, a na Kaszubach  – Kaszubskie Oko. Mamy oko na spektakularne atrakcje. Zwłaszcza jeśli przyciągają wzrok konstrukcją podobną do… gałki ocznej. Zlokalizowaną na terenie kompleksu Kaszubskie Oko w Karwii atrakcję, zaprojektowano tak, by jej wieża przywodziła na myśl źrenicę, kopiec, na którym stoi, przypominał tęczówkę, a drewniane pergole wokoło – rzęsy.

Na sam szczyt tej platformy widokowej można dostać się po schodach (212 stopni) lub windą, która znajduje się w trzonie wieży.  Bez względu na to, jako sposób dotarcia na górę wybierzemy, dotrzeć warto! To bowiem dobry punkt obserwacyjny nie tylko na ruiny niedokończonej elektrowni jądrowej, farmę elektrowni wiatrowych w Lisewie, ale i Jezioro Żarnowieckie oraz – przy sprzyjających warunkach – fale Bałtyku. Na horyzoncie majaczą także krajobrazy kompleksów leśnych i malowniczych wzgórz morenowych doliny rzeki Piaśnic i okolica Gniewina. Warto się wdrapać i rzucić na to okiem. 

Wieża nad kaszubskim morzem

Według legendy w miejscu malowniczego Jeziora Wdzydze  znajdowało się niegdyś małe jezioro, na środku którego książę Sorka ujrzał Wdzydzankę. Chcąc dotrzeć do pięknej wodnicy, zwołał olbrzymów – stolemów, aby ci odprowadzili rowami wodę z jeziora. Na nic się zdały ich starania – woda bez ustanku wypełniała wielkie rowy. Tak powstało ogromne jezioro, taflę którego zdobi 8 wysp.  Każdą z nich, a także malownicze tereny wokół podziwiać można z 36-metrowej wieży usytuowanej przy brzegu jeziora, na terenie stanicy wodnej PTTK.  Konstrukcja atrakcji pozwala na delektowanie się widokami z trzech tarasów usytuowanych na wysokości 10, 20 i 30 metrów. W sezonie wstęp na wieże jest możliwy przez całą dobę, w tym – dzięki  specjalnemu oświetleniu – także nocą. Być bliżej gwiazd i podziwiać ich odbicie w tafli tajemniczego jeziora – propozycja nie tylko dla romantyków. 

Wieżyczka we wsi Łężyce – najniższa w całym kraju 

Źródło: https://www.facebook.com/Najnizszawiezawpolsce

Najniższa w Polsce wieża widokowa oferuje widoki nie z tej ziemi z wysokości …zaledwie 20 cm nad ziemią. To mniej więcej tyle, ile mierzy banknot 100 pln i dokładnie tyle samo, co najwyższe szpilki Lady Gagi. Ta miniaturowa atrakcja zlokalizowana jest na granicy Gór Stołowych i Wzgórz Lewińskich, w wsi Łężyce, ok. 20 od Kłodzka. Konstruktorami atrakcji są Dorota i Piotr Piątek-Reguła,  których zainspirowała  podobna wieżą w Czechach, postanowili stworzyć miniatrakcję nad małą kaskadą w pięknym ogrodzie dostępną dla turystów bezpłatnie i o każdej porze.

Wieża w Beskidzie Wyspowym, na Skiełku – nowość, na którą warto czekać 

Zestawienie najciekawszych wież widokowych w naszym kraju zamyka konstrukcja, na którą… wciąż jeszcze czekamy. Mowa o 28-metrowej stalowej wieży, która powstaje w Beskidzie Wyspowym na górze Skiełek (750 m n.p.m.) nad Łukowicą. Jako jedna z najwyższych wież w regionie  pozwoli podziwiać Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Tatry i Pieniny w całej i okazałości. Warto czekać na otwarcie – i jechać!

Beskid Wyspowy, malownicza część polskich Beskidów między doliną Raby a Kotliną Sądecką, to dość osobliwy region. A wszystko za sprawą nietypowych wzniesień, które – gdy patrzymy na nie z góry – do złudzenia przypominają wyspy. Żeby jednak móc podziwiać takie widoki, najpierw trzeba wejść na szlak i zdobyć jakiś szczyt. Spośród najpiękniejszych tras w Beskidzie Wyspowym warto wymienić szlak z przełęczy Rydza Śmigłego na Mogielicę (czyli najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego o wysokości 1170 m n.p.m.), trasę z Mszany Dolnej przez przełęcz Glisne na Luboń Wielki (1022 m n.p.m), a także szlak wiodący z przełęczy Gruszowiec na Śnieżnicę. Oczywiście widokowych i zjawiskowych tras jest tu znacznie więcej – i to zarówno dla wprawionych piechurów, jak i rodzin z dziećmi.