Malownicze i spokoje miasteczko, ukryte pośród pienińskich szczytów – to właśnie Szczawnica. Atrakcje, jakie czekają na turystów w tej miejscowości, zachwycą niejednego. Warto tu przyjechać nie tylko po to, aby odetchnąć czystym powietrzem i skosztować leczniczych wód. Szczawnica ma do zaoferowania bardzo wiele – począwszy od niesamowitych tras rowerowych i pieszych szlaków turystycznych, przez jedyny w swoim rodzaju spływ tratwami po Dunajcu, aż po zwiedzanie lokalnych zabytków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Główne atrakcje Szczawnicy

Spływ Dunajcem w Szczawnicy – unikalna atrakcja turystyczna

Jedną z najciekawszych atrakcji podczas wakacji w Pieninach jest spływ Dunajcem. Spływ odbywa się na tratwach, kierowanych przez zawodowych flisaków, którzy podczas niezwykłej wycieczki dzielą się z turystami anegdotkami i opowieściami na temat okolicy. Spływ zaczyna się w Sromowcach – Kątach lub w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy lub w Krościenku nad Dunajcem. Wiedzie przez teren Pienińskiego Parku Narodowego, dlatego też z poziomu wody można podziwiać niesamowite widoki, m.in. skalny wąwóz zwany również Przełomem Dunajca, Czerwony Klasztor, Trzy Korony oraz Sokolicę. 

róża– w zależności od wybranej trasy. Spływy odbywają się od 1. kwietnia do 31. października. Warto pamiętać, że w sezonie jest bardzo dużo chętnych, a do punktu sprzedaży biletów tworzą się ogromne kolejki. Komu jednak uda się dostać na tratwę, ten z pewnością będzie długo wspominał tę atrakcję.

Pienińskie widoki – najlepsze trasy rowerowe w Szczawnicy

Będąc w Szczawnicy nie sposób odmówić sobie wycieczki rowerowej. To chyba jedna z największych atrakcji Pienin. Ciekawe miejsca i zapierające dech w piersiach widoki to chyba wystarczające argumenty za tym, aby wybrać się na wycieczkę na dwóch kółkach z całą rodziną. Jeśli przyjechaliście tu specjalnie z myślą o zwiedzaniu Pienin na rowerze, dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody rowerowej będzie niebieski szlak ze Szczawnicy na górę Bereśnik. Trasa mierzy 8 km długości i odbywa się w jednokierunkowej pętli. Jeśli szukacie nieco bardziej zaawansowanej trasy, warto wybrać się na szlak czarny ze Szczawnicy na Przehybę – to już pętla o długości 30 km i przewyższeniach liczących 750 m.

Najbardziej zaawansowani rowerzyści mogą być zainteresowani szlakiem prowadzącym ze Szczawnicy na Słowację przez Litmanovą, Kamienkę, Velki Lipnik i Czerwony Klasztor. Cała trasa liczy aż 67 km, a jej pokonanie zajmie cały dzień.

Piesze wędrówki w Szczawnicy – trasy dla miłośników przyrody i górskiego klimatu

Atrakcje Szczawnicy to przede wszystkim piękne widoki i malownicze szlaki górskie. Zdecydowana większość turystów przyjeżdżając tu na wypoczynek skusi się na chociażby jednodniową wycieczkę po okolicznych górskich szczytach. Jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej zjawiskowych jest trasa na Trzy Korony i Sokolicę – najwyższe szczyty Pienińskiego Parku Narodowego. Wędrówkę można rozpocząć bezpośrednio ze Szczawnicy bądź z sąsiedniego Krościenka. Godny uwagi jest również szlak prowadzący z Jaworek przez Wąwóz Homole na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką.

Nie dość, że Wąwóz Homole jest bezsprzecznie jednym z najbardziej urokliwych w całej Polsce, to jeszcze cała trasa jest wyjątkowo malownicza. Będąc w okolicy Szczawnicy warto odwiedzić również Wodospad Zaskalnik – ten urokliwy wodospad znajduje się niedaleko schroniska Orlica. 

Zamek w Niedzicy – zabytkowa twierdza nad Jeziorem Czorsztyńskim

Koło Szczawnicy mieści się jeden z najbardziej filmowych zamków w Polsce – Zamek w Niedzicy. Ta zabytkowa twierdza, malowniczo położona nad Jeziorem Czorsztyńskim pochodzi z I połowy XIV wieku. Fortyfikacja zagrała już w takich filmach jak „Janosik” w reżyserii Jerzego Passendorfera, „Mazepa” Gustawa Holoubka czy też w „Zemście” Andrzeja Wajdy. Jeśli chcecie zajrzeć do wnętrz tego majestatycznego Zamku, możecie połączyć zwiedzanie z rejsem statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim. Dla zwiedzających udostępniono komnaty Salomonów, salę myśliwską, zamkowe lochy, spichlerz i wozownię. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny i odbywa się z przewodnikiem. Będąc w okolicy warto zobaczyć też Czorsztyn.

Kaplica św. Kingi – kultowe miejsce dla turystów i pielgrzymów

W okolicach Szczawnicy nie brakuje ciekawych atrakcji turystycznych – jedną z nich jest Kapliczka św. Kingi. To kultowe już miejsce wśród amatorów turystyki sakralnej znajduje się na szlaku turystycznym prowadzącym z Krościenka na Przełęcz Sosnów, przy Ociemnym Potoku. Według legendy święta Kinga uciekając przed Tatarami zapłakała na brzegu Dunajca, a jej łzy spały na kamień, spod którego wytrysnęło źródełko gorzkawej wody. Woda ze źródełka leczyła ponoć choroby oczu. Dziś już nie ma tam ani głazu, ani źródełka, ostała się jednak kapliczka, wybudowana na cześć św. Kingi.

Widok z Palenicy – piękne panoramy Tatr i Pienin

W Szczawnicy i okolicach nie brak wspaniałych szczytów górskich. Jednym z nich jest Palenica. To wyjątkowo malowniczy szczyt w Małych Pieninach. Można się tu dostać zarówno pieszo – na przykład szlakiem niebieskim ze Szczawnicy, jak i kolejką. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Szczawnicy – przejazd kolejką linową na sam szczyt, z którego rozciągają się niesamowite widoki na okoliczne szczyty i zapierające dech w piersiach panoramy Tatr i Pienin.

Przy dobrej widoczności można stąd dostrzec Żabi Koń, Żabi Mnich, Wołowy Grzbiet, Kazalnicę Mięguszowiecką, a także Mięguszowieckie Szczyty. Na szczycie Palenicy, oprócz wspaniałych widoków, znajduje się także schronisko „Groń” oraz zjeżdżalnia grawitacyjna. 


Muzeum Pienińskie – poznaj historię regionu i jego kultury

Zdj. Przemyslaw Reinfus / Shutterstock.com

Warto zobaczyć w Szczawnicy Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej. To piękne miejsce, gromadzące pamiątki po mieszkających tu niegdyś pienińskich góralach. Możemy zobaczyć jak żyli przodkowie mieszkańców Pienin, podziwiać ich stroje, sztukę ludową czy też pamiątki związane ze Szczawnicą. Muzeum mieści się w budynku strażnicy Straży Granicznej w Szlachtowej.

Park linowy w Szczawnicy – atrakcyjny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu

Jedną z ciekawych atrakcji w Szczawnicy jest park linowy. To świetny sposób na zabawę dla całej rodziny – zarówno dla dzieci, jak i rodziców! Dzieci będą zachwycone, kiedy zabierzecie je na linową przygodę. Nieopodal Szczawnicy znajduje się kilka tego rodzaju atrakcji. Najpopularniejszym parkiem linowym jest ABlandia w Krościenku nad Dunajcem. To właśnie tutaj znajduje się park linowy, składający się z pięciu tras. Skorzystać z niego mogą już dzieci od 3 roku życia. Na terenie parku znajduje się też Strefa Juniora, Ninja Park oraz Wieża Mocy. 

Skansen w Szczawnicy – autentyczne doświadczenie życia podhalańskiej wsi

Skansen w Szczawnicy to miejsce wyjątkowe – drugie życie znalazły tu wszelkiej maści przedmioty i artefakty, gromadzone przez całe życie przez pasjonatę – Jana Malinowskiego. Zgromadził on wszelkie przedmioty codziennego użytku, których używano na pienińskiej wsi. I tak oto w muzeum można zobaczyć m.in. drutowane ceramiczne garnki, należące niegdyś do Łemków z okolic Szczawnicy, obrazy, a nawet zabawki. Co ciekawe, skansen mieści się przy ulicy Szalaya 96 w Szczawnicy i jest jednocześnie domem pana Malinowskiego. Wystarczy zapukać, a właściciel z chęcią pokaże i oprowadzi po skansenie.


Degustacja wód mineralnych w Szczawnicy – poznaj ich właściwości zdrowotne i smaki

Jak na prawdziwe uzdrowisko przystało, w Szczawnicy nie mogło zabraknąć Pijalni Wód Leczniczych. Ta, jedna z największych atrakcji Szczawnicy, mieści się w centrum Szczawnicy – we wschodniej części Placu Dietla w zabytkowym „Domu Nad Zdrojami”. Można tu spróbować pięciu rodzajów wód, które posiadają lecznicze właściwości. Źródła Helena, Jan, Stefan, Józefina i Józef zostały nazwane po znamienitych mieszkańcach Szczawnicy. Będąc w Pijalni Wód, można od razu pospacerować po głównej promenadzie, najstarszym parku zdrojowym w Szczawnicy, czyli Parku Górnym oraz Parku Dolnym, będącym zielonym sercem Szczawnicy.