Majówka już za rogiem. Pierwsze dni maja to najbardziej wyczekiwany długi weekend w roku. Wiosenna aura sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, zachęca do wyciągnięcia grilli, koców i leżaków. A my zachęcamy do majowego odpoczynku pośród górskich krajobrazów. Sprawdźcie nasze rekomendacje na majówkę w polskich górach. Dokąd warto pojechać i odetchnąć w środku wiosny?

Spotkajmy się na szlaku

Jeśli weekend majowy w górach – to i na szlaku. Zaprawionych w górskich wędrówkach nie trzeba do tego przekonywać. Jeśli jednak pierwsze wędrówki mamy dopiero przed sobą, możemy obrać cel na prostsze trasy w niższych partiach gór. A tych nie brakuje zarówno w Tatrach, jak i Beskidach czy Sudetach.

Beskid Sądecki na długi weekend majowy

Beskid Sądecki to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, będące częścią Beskidów Zachodnich. Znajdziemy tu nie tylko spektakularne widoki, ale i urokliwe uzdrowiska, takie jak Krynica-Zdrój, Muszyna czy Rytro, ciekawe zabytki oraz upragnioną ciszę i spokój. To świetna alternatywa dla bardzie obleganych Tatr i jednocześnie doskonały wybór na długi weekend majowy.

Możemy tu cieszyć się dziką przyrodą, wyruszyć na piękne trasy (np. z Przełęczy Obidza na Radziejową albo z Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką), poeksplorować jaskinie (np. w paśmie Jaworzyny Krynickiej – właśnie tu jest ich najwięcej), a także nacieszyć się bogactwem wód mineralnych.

Tatry – Zakopane i okolice

Stolica Tatr to z pewnością numer jeden wśród najchętniej odwiedzanych kurortów w polskich górach, także na majowy wypoczynek. Na miłośników zwiedzania czekają tu ciekawe miejskie muzea i galerie, na miłośników wodnego relaksu i całe rodziny – Aquapark Zakopane na Antałówce, okoliczne termy, parki linowe i parki rozrywki.

Na aktywnych zaś – szlaki górskie i trasy rowerowe. Do tych najchętniej wybieranych tras należą wyprawa nad Morskie Oko, do Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej czy na Halę Gąsienicową (do schronisko PTTK „Murowaniec”). To trasy idealne na spacery dla rodzin z dziećmi.

Bardziej zaawansowani trekkingowcy obierają za swój cel zdobycie Rysów, wejście na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy wspinaczkę na Orlą Perć (uznawaną za najbardziej ekstremalną wyprawę po naszej stronie Tatr). Łącznie po polskiej stronie Tatr czeka na nas aż 275 km tras.

Sudety – Karpacz i okolice

Sudety to piękne, wysokie góry z malowniczymi trasami pieszymi i rowerowymi. Najwyższym sudeckim pasmem górskim są Karkonosze, zaś jednym z najbardziej znanych ośrodków w polskiej części Sudetów jest Karpacz. Miasto przyciąga turystów przez wszystkie cztery pory roku – jest chętnie odwiedzane także wiosną, w majowy weekend.

Miłośnicy wypraw z plecakiem mogą się tu wybrać m.in. na: Śnieżkę (najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów), Główny Szlak Sudecki ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika, na Śnieżne Kotły czy na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby.

Majówka w Górach Świętokrzyskich

Położone w centralnej części Wyżyny Kieleckiej niewysokie i łagodne Góry Świętokrzyskie oferują niewymagające trasy piesze i rowerowe. W sam raz na majowe wyprawy. Do najbardziej znanych zalicza się na szlaki na Łysicę (najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich) oraz na Święty Krzyż (Łysa Góra).

Wyjazd z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych

W polskich górach możemy znaleźć całe mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodzin, nie tylko zimą – aquaparki, parki linowe, ciekawe muzea, kolejki linowe, tory pontonowe i wiele, wiele innych. Jeśli zdecydujemy się spędzić weekend majowy 2022 w górach z pociechami, warto byśmy zapoznali się też z mapą tras rodzinnych. To znakomita okazja, by zarazić dzieci miłością do gór i aktywnego wypoczynku.

Majówka w górach – lista noclegów

Długi weekend w górach to świetny „pretekst”, by dokonać rezerwacji w luksusowym hotelu z basenem, sauną i atrakcjami dla najmłodszych w pakiecie. W cenie doby hotelowej możemy mieć też zapewnione wyżywienie, a nawet pomoc w organizacji czasu. Możemy połączyć wtedy górskie aktywności z regeneracją w spa, zapewnić rozrywkę dzieciom i oddać się beztroskiemu wypoczynkowi. 

Świetną opcją na majówkę 2022 w górach będzie również oferujący komfortowe pokoje klimatyczny pensjonat czy niezależny apartament. Pozostałe oferty na wiosenne wyjazdy to m.in.: domki i noclegi w obiektach agroturystycznych.

Znajdź noclegi w górach na majówkę