Wiosna nabrała już rumieńców, a my w sercach i głowach mamy maj… i majówkę. To jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. W tym roku 1 maja wypada w poniedziałek, 3 maja w środę. Wystarczy wziąć więc wolny wtorek, czwartek i piątek, aby mieć 9 dni wolnego. Gdzie warto pojechać, by w pełni wykorzystać ten czas? Kierunków i pomysłów na majówkowy weekend jest mnóstwo, my szczególnie polecamy Bałtyk. Sprawdźcie nasze rekomendacje na majówkę 2023 nad morzem.

Majówka 2023 nad morzem

Majówka w nadmorskim kurorcie jako otwarcie sezonu

 

 

Pierwsze dni maja to czas, kiedy wiosna jest już w pełnym rozkwicie. Dni są zauważalnie dłuższe, nierzadko temperatury sięgają 20°C, a słońce nie daje o sobie zapomnieć. Przy tak sprzyjających okolicznościach przyrody otwarcie sezonu i majówka w nadmorskim kurorcie to świetny pomysł. Rzut muszelką od plaży, w akompaniamencie szumu fal, blisko natury, ale i turystycznych atrakcji – taki może być wiosenny pobyt nad morzem.

Choć sezon kąpielowy zaczyna się dopiero w czerwcu, w nadbałtyckich miejscowościach już otwierają się pierwsze smażalnie ryb, bary i budki z goframi. Dodatkowo w większych kurortach i miastach możemy liczyć na całoroczne atrakcje – od aquaparków i parków rozrywki przez muzea po zaplecze sportowe i kulinarne.

Gdzie otwierać sezon nad Bałtykiem i spędzić długi weekend majowy 2023? Urokliwych miast, miasteczek i kurortów jest całe mnóstwo. Największą popularnością cieszą się Gdańsk, Gdynia, Sopot, Kołobrzeg, Hel, Ustka, Łeba, Świnoujście czy Międzyzdroje. Jeśli chcemy się zaszyć w małej wiosce z dala od ludzi, warto wziąć pod uwagę Lubiatowo, Sasino, Sarbsk, Bobolin bądź Niechorze.

 

Znajdź swój hotel na majówkę nad morzem

Relaks i wypoczynek nad polskim morzem – pierwsze promienie słońca

 

 

Zmęczeni zimą, szarością i brakiem słońca, krótkimi dniami, chłodem, gdy tylko pojawią się pierwsze promienie słońca, chętnie wyrywamy się z domu i spędzamy czas na powietrzu. Pierwszych oznak wiosny poszukujemy już od marca – a nad morzem jest ich naprawdę sporo, zwłaszcza w maju. Ptasie trele, pąki na drzewach i krzewach, kwitnące kwiecie, które budzi się do życia, ciepła bryza, świeże barwy opanowujące nadbałtycki krajobraz – warto to zobaczyć na własne oczy.

A żeby relaks i wypoczynek nad polskim morzem w pierwszych promieniach słońca był pełen, warto… poplażować. Wystarczy, że wypożyczymy leżak (wiele obiektów wypoczynkowych udostępnia leżaki bezpłatnie) albo weźmiemy koc i rozłożymy się na pustej piaszczystej plaży. Wylegiwanie się w wiosennym słońcu blisko morza i odprężenie w rytmie fal – to jest to!

 

Szlaki rowerowe wzdłuż wybrzeża

Maj to najwyższy czas, by odkurzyć jednoślady, przygotować ekwipunek i wyruszyć w pierwsze trasy. Jeśli nie chcemy zabierać na wypad nad morze własnych dwóch kółek lub po prostu nie mamy swoich rowerów – żaden problem. Możemy je zarezerwować i wypożyczyć w hotelu albo w wypożyczalni, których nad naszym morzem nie brakuje – i w drogę. Tym bardziej, że Wybrzeże to prawdziwe eldorado jeśli chodzi o liczbę i urozmaicenie szlaków rowerowych.

Znajduje się tu m.in. słynna trasa R-10, część międzynarodowego szlaku EuroVelo, wiodącego wokół całego basenu Morza Bałtyckiego. Trasa w Polsce liczy sobie „zaledwie” 588 km i przebiega nie tylko przez tereny nadmorskich, lecz także woj. warmińsko-mazurskie. Jeśli chodzi o część nadbałtycką, to liczy ona 430 km i prowadzi od Świnoujścia po Hel.

Na cyklistów czekają także ciekawe trasy, idealne na jednodniową rodzinną wycieczkę. Do tych najciekawszych zalicza się m.in. łagodna i widokowa trasa po Półwyspie Helskim o długości 34 km (Władysławowo-Hel, na pokonanie całości potrzebujemy minimum 3 godz.) czy ok. 27-kilometrowa trasa wokół Jeziora Gardno, przez Słowiński Park Narodowy, największy w Europie pas ruchomych wydm.

Miłośnicy dwóch kółek i przyrody będą także zachwyceni trasą z Kołobrzegu do Koszalina – liczący ok. 65 km szlak zapewnia malownicze i urozmaicone krajobrazy, obejmujące nie tylko złote plaże, lecz także klify czy urokliwe mokradła. To zaledwie kilka spośród setek tras dla cyklistów nad Bałtykiem, idealnych na majówkę nad morzem – znajdźcie swoją ulubioną.

 

Baseny

Czymże byłby wypoczynek nad morzem bez wodnych szaleństw? Choć długi majowy weekend to jeszcze nie czas na kąpiele morskie, wodnych przyjemności możemy zażyć w basenie. Może to być basen w hotelu, w którym mamy zarezerwowany nocleg. Do tego jacuzzi, sauna, zjeżdżalnie, wodne animacje dla dzieci na dokładkę – i mamy pełnię szczęścia.

Jeśli na miejsce zakwaterowania w długi weekend majowy nad morzem wybraliśmy ośrodek wypoczynkowy czy resort bez basenu bądź domek letniskowy, możemy zaszaleć w pobliskim aquaparku. Gdzie znajdziemy najlepsze parki wodne nad Bałtykiem? Te najbardziej znane i lubiane znajdują się Sopocie, Redzie, Kołobrzegu, Jarosławcu, Ustroniach Morskich, Darłówku, Ustce i Świnoujściu.

 

 

Znajdź hotel z basenem na długi weekend majowy nad morzem

Komfortowy pobyt z dziećmi

 

Pierwsze dni maja to idealny czas na rodzinne wyjazdy z dziećmi. Jeśli wybieramy się na urlop nad morze z pociechami, warto, żebyśmy zapewnili sobie odpowiednią bazę noclegową. Nad Bałtykiem znajdziemy wiele obiektów przyjaznych rodzinie, które dbają o bezpieczeństwo oraz wygodę najmłodszych gości i oferują rezerwacje na majówkę nad morzem 2023.

Świetną opcją na długi weekend nad morzem są noclegi w komfortowych pokojach z infrastrukturą hotelową na wyciągnięcie ręki. Jeśli jednak podczas urlopu cenimy sobie niezależność, doskonałym wyborem będzie weekend majowy w domkach czy apartamentach. Odpowiednio wyposażone domki drewniane albo nowoczesne apartamenty na wyłączność są idealne dla większych grup. Spełnią oczekiwania rodzin z dwójką, trójką, a nawet czwórką dzieci.

Jeśli noclegi nad morzem, to wiadomo – jak najbliżej morza. Dobra lokalizacja obiektu czy ośrodka wczasowego to podstawa, zwłaszcza jeśli planujemy urlop z bardzo małymi dziećmi, które jeszcze nie chodzą lub dopiero zaczynają naukę chodzenia. W takiej sytuacji idealny będzie ośrodek położony między 100 m a 1000 m od plaży.

 

Zabawy i atrakcje dla dzieci nad morzem

Nad Bałtykiem możemy znaleźć wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i całych rodzin. Przede wszystkim – dużo, dużo piasku. Plaża to przecież jedna wielka piaskownica! Nic tak nie uszczęśliwia milusińskich nad morzem jak hasanie po szerokiej plaży, budowanie coraz to bardziej okazałych zamków z piasku, kopanie dołów, drążenie fos i tuneli czy zbieranie muszelek. 

A gdy już uznamy, że plaża to za mało, możemy zabrać dzieci do aquaparku, muzeum, parku linowego, do oceanarium, na dmuchańce, do wesołego miasteczka, wspiąć się z pociechami na latarnię morską czy zorganizować rodzinną wycieczkę rowerową. Mamy naprawdę morze możliwości.

 

Udogodnienia rodzinnych hoteli nad morzem

Hotele rodzinne oferują całe mnóstwo udogodnień dla małych dzieci (tj.: łóżeczko dziecięce, wanienka, podgrzewacz do butelek, zabezpieczenia kontaktów czy krzesełko do karmienia). Dodatkowo z myślą o małych gościach przygotowują moc atrakcji i udogodnień dodatkowych, tj.: śniadanie i obiadokolacja w formie bufetu szwedzkiego, z dostępnymi przekąskami dla najmłodszych, animacje i rozrywki, również na rodzinną majówkę, plac i salę zabaw dla dzieci, kolekcję bajek, filmów i książek dla najmłodszych czy rodzinnych gier planszowych do wypożyczenia.

 

Znajdź hotel z atrakcjami dla dzieci nad morzem