Choć w Polsce znajdziemy 45 miejscowości o statusie uzdrowiska – perła wśród nich jest tylko jedna. A jest nią położona w sercu Beskidu Sądeckiego Krynica-Zdrój, która oferuje gościom wszystko to, co szykowny górski kurort może mieć najlepszego. Od pięknego położenia, korzystnego mikroklimatu i znanych od co najmniej 200 lat walorów zdrowotnych, poprzez oryginalną architekturę, ciekawe muzea i bogatą ofertę kulturalną, aż po doskonałe warunki narciarskie.

Największe atrakcje Krynicy-Zdroju

Historia Krynicy-Zdroju – odkryj fascynujące tajemnice uzdrowiska

Krynica, dawniej Krzenycze,  posiada długą historię sięgającą  czasów przed rokiem 1547, kiedy to otrzymała przywilej sołectwa. Choć krynickie źródła mineralne zauważono i doceniono już  w XVII wieku, uzdrowiskową przemianę miejscowości  zapoczątkowała dopiero budowa Małego Domku w 1794 roku.  Kila lat później Krynica oficjalnie stała się miejscem kąpieli leczniczych. A po w prowadzeniu przez Józef Dietla w 1856 roku do oferty zabiegowej kąpieli borowinowych  nastąpił tu już prawdziwy uzdrowiskowy „boom”.

XIX wiek to czas dynamicznego rozwoju – powstają Stare Łazienki Mineralne, Dom Zdrojowy i Teatr Modrzewiowy. Gdy w 1876 r. poprowadzono linię kolejową do Muszyny, a następnie w 1911 r. do Krynicy, do uzdrowiska zaczeli tłumnie zjeżdżać kuracjusze. W czasie I wojny światowej uzdrowisko przeszło pod polską administrację, co pozwoliło na odrestaurowanie i rozbudowę obiektów. Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych i znaczącym kurortem. Choć II wojna światowa dramatycznie przerwała jej rozwój, tuż po wojnie Krynica zyskała nowe obiekty i rozkwitła, stając się ważnym elementem Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich. 

W przeszłości w celu poprawy samopoczucia zjeżdżali tu najwybitniejsi artyści i mężowie stanu. Na liście kuracjuszy znajdziemy m.in. Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Matejkę, Władysława Reymonta czy Jana Kiepurę, który pokochał krynicką atmosferę i wybudował tu willę za 3 mln dolarów. 

Najważniejsze zabytki Krynicy-Zdroju – pijalnie, wille i inne atrakcje turystyczne 

Bez wątpienia „źródłem” popularności Krynicy są pijalnie wód. W granicach miasta znajduje się kilka historycznych budynków, pełniących ową funkcję. Na deptaku przy Górze Parkowej zlokalizowane są Stare Łazienki Mineralne z 1866 roku, obecnie Przychodnia Zdrojowa, Pijalnia Uzdrowiskowa i siedziba Zarządu Uzdrowiska. W centrum deptaka położona jest nowoczesna (i niedawno odnowiona) Pijalnia Główna z roku 1971, w której delektować się można smakiem Kryniczanki i… duchowo udziałem jednym z organizowanych tu często wydarzeń kulturalnych. W Starym Domu Zdrojowym na deptaku funkcjonuje Pijalnia Mieczysław, gdzie serwowana jest prozdrowotna woda… Mieczysław, nazwanej na cześć doktora Dukiet. Nieopodal, w sąsiedztwie dolnej stacji kolejki na Górę Parkową, działa w budynku z lat 30. Pijalnia Wód Mineralnych Jan. W Parku Słotwińskim, przy ul. Piłsudskiego, poza ścisłym centrum, zlokalizowana jest Pijalnia Słotwinka, najstarszy budynek w zestawieniu (1808 roku),  gdzie serwują wodę „Słotwinka”.

Punktem „must do” w trakcie wizyty w uzdrowisku  jest spacer Bulwarami Dietla, przy których zlokalizowane są najstarsze i najbardziej imponujące drewniane wille. W tym pomalowana na niebiesko Romanówka, w której mieści się Muzeum Nikifora – malarza prymitywisty, bardzo silnie związanego z Krynicą i brawurowo zagranego przez Krystynę Feldman w głośnym filmie Krzysztofa Krauzego z 2004 roku. W sezonie letnim niemałą atrakcję stanowią fontanny, przy których odbywają się muzyczne pokazy.  Przy końcu deptaku, nieopodal Starych Łazienkach Mineralnych, usytuowana jest Informacja Turystyczna.

A jeśli szukamy nieco mocniejszych wrażeń, powinniśmy obrać kurs na całoroczną sankostradę w Parku Sportowym lub na szczyt Góry Parkowej, gdzie na „Rajskich Zjeżdżalniach” wyszaleją się nie tylko milusińscy. Co ciekawe, w wakacje właśnie na tej górze można wyruszyć w fascynującą podróż…. w czasie do lat 30. I to od razu po przekroczeniu bramek biletowych na stacji dolnej. A to za sprawą wyjątkowej instalacji multimedialnej, którą można podziwiać w poczekalni. Pozwala ona przenieść się w czasie, zobaczyć m.in., jak wyglądali turyści w latach 30. XX w., w co się ubierali, co zabierali ze sobą na przejazd słynną krynicką koleją, a także jak prezentowało się samo uzdrowisko ponad 80 lat temu. Następnie… kolej na kolej, czyli przejażdżkę odrestaurowanymi, zabytkowymi wagonami kolei, którym przywrócono wygląd z 1937 roku. I to nie koniec atrakcji, bowiem w sezonie można tu jeszcze spróbować kuchni sprzed dekad w nawiązujących do eleganckiego stylu art déco Parkowej Restauracji i Parkowej Kawiarni oraz wziąć udział w retro fajfach – stylowych potańcówkach z lat 30. ubiegłego wieku. Atrakcji tutaj nie brakuje, o czym najlepiej przekonać się, sprawdzając przed wizytą stronę PKL z harmonogramem aktualnych wydarzeń. Bez względu na sezon warto wybrać za cel wizyty na szczycie Leśne Sanktuarium Maryjne z figurą Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów oraz Polanę Michasiową. Jedną z najnowszych atrakcji na Górze Parkowej jest  kącik chemiczny złożony z kilku dużych modeli cząsteczek chemicznych – kwasu węglowego, wody i dwutlenku węgla. Zabawa i nauka? Czemu nie. 

A jeśli takie atrakcje Krynicy-Zdrój to wciąż byłoby za mało, zawsze udać się można w kierunku rzeki Poprad, po której organizowane są spływy kajakowe czy pontonem. Punkt startowy tej wodnej atrakcji znajduje kilkanaście kilometrów od miasta, w Muszynie.  W ogóle cały Beskid Sądecki to wprost wymarzone miejsce na wakacje dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek i zabawę poprzez edukację. Np. w Wierchomli organizowana jest świetna gra terenowa z elementami harcerskich podchodów – Questing w Dwóch Dolinach. Uczestnicy otrzymują mapy z questami, które są doskonałą okazją do wielogodzinnej zabawy dla całej rodziny na świeżym powietrzu. Przy okazji można odkryć najpiękniejsze zakamarki Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Gra polega na rozwiązywaniu zagadek i poszukiwaniu skarbu. Zaintrygowani? To raptem 40 minuj jazdy samochodem od Krynicy. A kiedy już znajdziecie ukryty skarb, można jeszcze wybrać się do rezerwatu „Las Lipowy Obrożyska”, odwiedzić muzeum etnograficzne w Nowym Sączu, zwiedzić ruiny zamku oraz słynne Ogrody Biblijne i ogrody Zmysłów w Muszynie.

Najlepsze trasy spacerowe, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe w Krynicy-Zdroju i okolicach   

Tym, którym Góra Parkowa przypadnie do gustu, rekomendujemy wyprawę na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.). Choć można dostać się tam kolejką krzesełkową, trasa żółta nie należy do wymagających, a jego pokonanie nie zajmie więcej niż godzinę. A warto, bo z góry rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na Beskid Niski i Górę Parkową. Aby uniknąć powrotu tą samą trasą, można udać się na dół zielonym szlakiem prowadzącym przez Przełęcz Krzyżową. 

Na szczycie górskich rekomendacji znajduje się zlokalizowana  nieopodal górnej stacji ośrodka narciarskiego Słotwiny Arena,  wysoka na niemal 50 metrów i długa na kilometr…  ścieżka w koronach drzew. Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to pierwsza tego typu inwestycja w kraju, która na dodatek szybko stała się ewenementem na skalę europejską. Jako pierwsza w Polsce wieża w koronach drzew i jedyna na Starym Kontynencie może bowiem pochwalić się konstrukcją w całości wykonaną z drewna. Spektakularne widoki, przystanki edukacyjne, a także 60-metrowa zjeżdżalnia to powody, dla których warto wdrapać się na szczyt Drabiakówki. Spacer ścieżką wzdłuż wyciągu zajmuje ok. pół godziny.  I warto się skusić, Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju jest nie tylko jedna z największych atrakcji całego Beskidu Sądeckiego, ale i żelaznym punktem wizyty w uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. 

Propozycją z zupełnie innej bajki, ale wciąż z okolic, jest Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich. Stanowi on fragment długiego na 1500 km Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim i obejmuje 10 cerkwi wybudowanych w okresie pomiędzy XVIII a XIX wiekiem. Na terenie samek Krynicy udostepnionych do zwiedzania są 3 świątynie: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (dawniej cerkiew greckokatolicka), Cerkiew Greckokatolicka p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Cerkiew pw. Św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego. Dalej mapa atrakcji sakralnych prowadzi przez Berest, Polanę, Piorunkę, Czyrną, Mochnaczkę, Tylicz i Muszynkę. 

Tych, którzy nad wszystko przekładają eksplorowanie nowych regionów na dwóch kółkach, zainteresuje fakt, że na terenie Słotwiny Arena działa Bike Park z 4 profesjonalnymi trasami typu flow i enduro o łącznej długości 10 kilometrów: jedna zielona trasa (o spadku ok. 5%), dwie niebieskie trasy (o spadku 7,5 – 9%) oraz jedna czerwona trasa (o spadku 11-12%). 

Ale to nie koniec atrakcji!   Już ponad dekadę temu w Krynicy-Zdrój została utworzona sekcja tras rowerowych w górach. Dostępnych jest osiem tematycznych tras rowerowych, nazwanych na cześć krynickich źródeł, łącznie pokrywających dystans 125 km. Wszystkie trasy zostały odpowiednio oznakowane w terenie. Nawigacje ułatwiają nie tylko kolorowe tabliczki, ale i specjalna aplikacja ślad GPX . 

Muzea i galerie sztuki w Krynicy-Zdroju – kultura i sztuka dla każdego

Źródło: materiały promocyjne Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

Pośród muzeów, które warto zobaczyć w Krynicy, absolutnym numerem 1 jest muzeum poświęcone twórczości i historii Nikifora zlokalizowane w Willi Romanówka przy Bulwarach Dietla. Błękitna budowla z 1850 roku skrywa w swoich  wnętrzach największą w Polsce kolekcje prac, obrazów, szkiców, a także fotografii i osobistych przedmiotów najsłynniejszego artysty-prymitywisty w naszym kraju. Nieopodal, w pobliskim Parku im. Mieczysława Dukieta znajduje się pomnik Nikifora – Łemka. Nieco dalej, na starym cmentarzu znajduje się natomiast jego charakterystyczny nagrobek.  

Nie lada atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie wizyta w Muzeum Zabawek w Krynicy, zorganizowanym przed dekadą w piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych.  Na miejscu liczne atrakcje i kolekcja niemal 3 tys. zabawek. To się nazywa pokój zabaw! 

Jedna z ciekawszych atrakcji muzealnych w Krynicy- Zdrój znajduje się tuż obok schroniska na Jaworzynie Krynickiej. Wizyta w Muzeum Turystyki Górskiej, bo o tej atrakcji Krynicy mowa, bo doskonały sposób, by poznać historię (nie tylko turystyki) Beskidu Sądeckiego.

Zdrowotne właściwości wód mineralnych w Krynicy-Zdroju


Krynica cieszy się ogromną popularnością, a w polskich górach pod względem liczby odwiedzających przegrywa tylko z Zakopanem. W mieście działa kilkadziesiąt sanatoriów i ośrodków lecznictwa uzdrowiskowego. Leczy się w nich przede wszystkim choroby układu trawiennego i moczowego, choroby krwi i układu krwiotwórczego oraz zaburzenia przemiany materii. Głównym naturalnym surowcem leczniczym są tu – bodaj najsłynniejsza w kraju – wody mineralne. Nie sposób być w Krynicy i nie wypić szklaneczki „Jana” i „Józefa”, nie skosztować „Słotwinka” czy nie poznać „Kryniczanki”. Na najodważniejszych czeka zaś legendarny  „Zuber”… Co prawda nie pachnie najprzyjemniej, ale podobno skutecznie działa na dolegliwości związane z nadużyciem alkoholu poprzedniego wieczoru…

Krynica-Zdrój poza sezonem – co warto zobaczyć i jak skorzystać z atrakcji poza sezonem letnim

Krynica-Zdrój to kierunek tylko na wakacje? Nic bardziej mylnego.  Wiosną to istna mekka dla poszukujących regeneracji kuracjuszy, a jesienią eldorado dla amatorów gór w wielobarwnej odsłonie. A i zimowe szaleństwo najlepiej praktykować na stokach Jaworzyny Krynickiej.

Popularny ośrodek w najbardziej znanym górski uzdrowisku może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami naturalnymi dla fanów białej zabawy – pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 4, a często nawet do 5 miesięcy w roku. Największa atrakcją beskidzkiej stacji jest bez wątpienia kolej gondolowa z 6-osobowymi kabinami, które w ciągu godziny są w stanie wywieźć na szczyt 1600 osób.

Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. Do dyspozycji amatorów białych szaleństw jest również trasa slalomowa z pomiarem czasu oraz snowpark. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności, skorzystać mogą z oferty Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. Na tych bardziej zaawansowanych, którzy wciąż się uczą i szkolą na “Polskiego Mistrza” czeka specjalna trasa szkoleniowa.

Brzmi super, ale to nie koniec atrakcji. Od wakacji 2021 szczyt Jaworzyny Krynickiej zdobi platforma widokowa 360° zlokalizowana na wysokości 1122 m n.p.m. Przez specjalne lunety widokowe obserwować można malowniczy widok: wszystkie okoliczne pasma górskie, w tym Tatry Wschodnie, Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki czy Bieszczady. 

Wakacje w Krynicy-Zdroju – noclegi, spa i relaks

Choć nie należą do najwyższych gór w Polsce, Beskidy oferują liczne i najciekawsze atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz wypoczynek na najwyższym poziomie. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się tylko niektórym z dostępnych na miejscu hoteli. Na przykład BELMONTE Hotel Krynica-Zdrój ⋆⋆⋆⋆⋆. To pierwszy 5-gwiazdkowy, harmonijnie wkomponowany w górski pejzaż hotel w Krynicy-Zdroju.

Zastosowane do budowy hotelu materiały (drewno i kamień) nawiązują do architektury regionu. Natomiast architektoniczne rozwiązania wpisują się w światowe trendy. Lokalizacji u podnóża Góry Krzyżowej umożliwia delektowanie się zarówno panoramą gór, jak i zabudową Krynicy-Zdrój. Trzy skrzydła imponującego budynku skrywają komfortowe pokoje i luksusowe apartamenty. Obiekt gwarantuje dostęp do strefy SPA z basenem, jacuzzi i saunami, siłownię, gabinety kosmetyczne, narciarnie i sale konferencyjne. Na najmłodszych gości czeka specjalna strefa zabaw. Połączenie restauracji z tarasem widokowym sprawia, że każdy posiłek (w menu dania kuchni górskiej) to uczta zarówno dla podniebienia, jak i oczu. 

Inne luksusowe propozycje? Voila! Już sama lokalizacja  Czarny Potok Resort SPA & Conference – znajduje się w Dolinie Czarnego Potoku – stawia go w czołówce najlepszych hoteli na górski wypoczynek w Beskidzie Sądeckim. Bo choć w samej Krynicy-Zdrój rozbrzmiewa gwar uzdrowiska i stukot porcelanowych kubków wypełnionych wodą mineralną „Zuber”, zanurzoną w zieleni Dolinę Czarnego Potoku wypełniają spokój i cisza. Las szumi tuż za hotelowymi oknami, a przez środek posiadłości przepływa szemrzący strumień. Skarbem obiektu Czarny Potok Resort SPA & Conference jest 4-poziomowe Zdrojowe Spa, którego oferta bazuje na połączeniu nowoczesnych zabiegów z krynickimi tradycjami uzdrowiskowymi. Goście hotelu mogą skorzystać z przeszkolonego basenu rekreacyjnego, Łaźni Zdrojowych (sauny suchej, łaźni parowej aromatycznej, wanny solankowej) oraz strefy relaksu z degustacją krynickich wód mineralnych.

Wśród hoteli 4-gwiadkowych na uwagę zasługuje Hotel Krynica Conference & Spa ⋆⋆⋆⋆ – SPA zlokalizowane na zboczu wzgórza, jedynie 10 minut od centrum górskiego kurortu. W menu hotelowych atrakcji m.in. basen, jacuzzi i strefa saun, atrakcje dla dzieci oraz rabaty na usługi Fabryki Endorfiny.

Tuż obok dolnej stacji kolejki linowej na Jaworzynę Krynicką, w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Beskidu Sądeckiego – w Dolinie Czarnego Potoku – znajdziemy natomiast Hotel Pegaz ⋆⋆⋆⋆, który poza fenomenalna lokalizacją, do zaoferowania ma ponadto spa z basenem, jacuzzi, strefą saun oraz widokiem na góry.

Jeśli zaś marzy się Wam kojący górski wypoczynek z dala od hałasu i zgiełku, a przede wszystkim od dzieci –  Hotel Prezydent Medical SPA & WELLNESS **** to strzał w dziesiątkę. To jedyny w  Krynicy Zdroju, i jeden z nielicznych w Polsce, hoteli przeznaczony tylko dla dorosłych i młodzieży (powyżej 12 lat). Znajduje się on w samym sercu  „Perły Polskich Uzdrowisk”,  u podnóża Góry Parkowej, tuż przy słynnym krynickim deptaku. Jego historia  sięga aż 1931 roku. Wtedy  to zakochany w uzdrowiskach walorach miasta  Prezydent RP Ignacy Mościcki  podjął decyzję o budowie  w jego granicach Willi Prezydenckiej z prawdziwego zdarzenia. Dziś to miejsce z duszą i mnóstwem nowoczesnych udogodnień, w tym klubem muzycznym Jack’s Place, strefą wellness z basenem,  jacuzzi i saunami (fińską, turecką i na podczerwień) oraz Ambasadą Zdrowia i Urody – strefa SPA z aż 16 gabinetami kosmetycznymi i terapeutycznymi. 

Pośród propozycji zakwaterowania w wersji budget znajdziemy m.in. Centrum Zdrowia i Urody Geovita Krynica-Zdrój. Zlokalizowany blisko szlaków oferuję domową kuchnia, dostęp do basenu, sali gimnastycznej i tenisa stołowego oraz konsultację kosmetyczne. Słowem, wszystko co do szczęścia potrzebne.