Karpacz to obowiązkowy punkt na mapie i dogodna baza wypadowa dla tych, którzy wybierają się w Karkonosze. Ta urokliwa miejscowość obfituje we wszelkiej maści atrakcje turystyczne – zarówno dla pasjonatów górskiej wspinaczki, jak i miłośników odkrywania lokalnych skarbów i ciekawostek. A tych z pewnością tu nie brakuje. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Karpacz.

Karpacz charakteryzuje wyjątkowo malownicze położenie. Miejscowość leży w dolinie rzeki Łomnicy, w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki.

To prawdziwa gwiazda województwa dolnośląskiego, zaraz obok Wrocławia, Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

Pierwsze doniesienia na temat Karpacza pochodzą już z XII wieku. Osada ta była słynna wśród poszukiwaczy złota. W tamtych czasach drogocenny kruszec można było znaleźć nawet w górskich potokach, co wykorzystywali łowcy złota, którzy tłumnie przybywali tu z okolic. W latach 50. XIX wieku doceniono inne walory miejscowości – jej turystyczne uroki przyciągały coraz liczniej turystów, dlatego miejscowość zaczęła zmieniać się w chętnie odwiedzany kurort turystyczny. 

Po II wojnie światowej nazwa miejscowości została oficjalnie zmieniona na Karpacz, a niemieckich mieszkańców wysiedlono. Od tej pory miasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych w całej Polsce, ze względu na atrakcje w Karpaczu.

Jednym z najchętniej odwiedzanych w Karpaczu miejsc, szczególnie zimą, jest stacja narciarska Winterpol Karpacz Biały Jar. Nie da się jej ominąć, gdyż znajduje się w samym sercu Karpacza. Jej główną atrakcją jest sześcioosobowa kolej linowa, dostępna przez cały rok. Zimą królują tu sporty zimowe, a latem chętnie korzystają z niej turyści piesi i rowerowi. Górna stacja kolei znajduje się przy ul. Olimpijskiej, nieopodal takich cudów natury jak Miejsce Anomalii Grawitacyjnej czy też Dzikiego Wodospadu. Przy górnej stacji zaczynają swój bieg liczne trasy turystyczne. Po drodze można podziwiać piękne widoki na Karpacz i Karkonosze.

Karkonoskie Tajemnice to doskonałe miejsce na wycieczkę z dziećmi. Ta wyjątkowa, podziemna wystawa oferuje multimedialną ekspozycję, przedstawiającą historyczny świat Karkonoszy. Najmłodsi poznają tu m.in. legendy o Duchu Gór – władcy Karkonoszy oraz opowieści o poszukiwaczach minerałów.

Wszystko to w baśniowej i mistycznej atmosferze. Ta nowoczesna wystawa została doceniona przez National Geographic – ekspozycja wygrała w konkursie “7 Nowych Cudów Polski”. Z pewnością warto tu przyjść.

Skocznia narciarska Orlinek ma długą i ciekawą historię. Jej pierwsza wersja powstała już w 1912 roku, kiedy to w okolicy hotelu Orlinek wzniesiono drewnianą konstrukcję. Potem jeszcze kilka razy była rozbierana i wznoszona ponownie, aż w końcu w 1979 roku otwarto skocznię im. Stanisława Murarza, która służy do dziś. W 2000 roku obiekt został poddany modernizacji, gdyż organizowano tu Mistrzostwa Świata Juniorów. Co ciekawe, skakał tu sam Adam Małysz, który w 2004 roku ustanowił rekord skoczni – 94,5 m. Dzisiaj skocznia służy głównie jako punkt widokowy. Rozpościera się stąd wspaniały widok na panoramę Karkonoszy i cały Karpacz. To jeden z najwyższych punktów widokowych w Polsce – skocznia mierzy aż 54 m.

Czy samochód może sam toczyć się pod górę? Takie rzeczy tylko w Karpaczu! Na ulicy Strażackiej, w kierunku Dzikiego Wodospadu znajduje się miejsce anomalii grawitacyjnej. Co to oznacza? Otóż grawitacja w tym miejscu mocno szwankuje! Naukowcy obliczyli, że grawitacja w miejscu anomalii jest mniejsza aż o 4%. Miejsce jest oznaczone kamieniem, po którym poznacie, że to właśnie tu przedmioty same toczą się pod górę.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy to nowoczesne i bardzo ciekawe miejsce, gdzie można w interesujący sposób zapoznać się z historią Karkonoszy. Nie będą się tu nudzić ani dzieci, ani dorośli. Muzeum przygotowało 9 multimedialnych sal, w których można poznać historię Karkonoszy aż od zarania dziejów. Chronologiczna kolejność zwiedzania nie jest przypadkowa – zaczynamy od powstania kontynentów, a kończymy zwiedzanie na czasach współczesnych. Zwiedzanie umilą wirtualni przewodnicy oraz filmowa muzyka. Muzeum znajduje się przy ulicy Karkonoskiej 5. Ceny biletów zaczynają się już od 23 zł za bilet ulgowy. Za bilet normalny zapłacimy 29 zł.

Podczas pobytu w Karpaczu warto wybrać się na całoroczny tor saneczkowy. Znajdziecie tu dwa tory – rynnę saneczkową, która jest jednym z najdłuższych torów saneczkowych w Polsce oraz Alpine Coaster o długości zjazdu ponad 1000 metrów.

Saneczki pędzą z maksymalną prędkością 35 km/h. Jeden przejazd kosztuje 18 złotych. Obecnie obiekt jest w trakcie remontu.

Karpacz, jak już wspomnieliśmy na samym początku, ma długą historię, zarówno jeśli chodzi o turystykę, jak i sport. Poznacie ją właśnie w Muzeum Sportu i Turystyki, które zgromadziło eksponaty, związane z najważniejszymi wydarzeniami w Karpaczu. Poznacie tu dzieje miasta i działalność Walonów i laborantów. Znajdują się tu takie ciekawostki jak sanie rogate czy też lektyki, które dawniej były turystycznymi hitami. Muzeum mieści się w Karpaczu przy ul. Kopernika 2. Ceny biletów to 15 zł za bilet normalny i 10 zł za bilet ulgowy.

A teraz coś dla miłośników klocków Lego! W Karpaczu znajduje się prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego. A jest co podziwiać! Na dwóch piętrach rozmieszczono 10 komnat, poświęconych różnej tematyce – Star Wars, Piraci z Karaibów, Technics czy Wild West. Zobaczycie tu zbudowane z niebywałą precyzją całe konstrukcje z klocków Lego. Co więcej – wystawa jest interaktywna, więc można samemu odpalić rakietę kosmiczną, kierować pociągiem czy też włączyć dyskotekę. Dzieci będą zachwycone! W 2023 roku zostało otwarte całkiem nowe piętro, więc jeśli już kiedyś byliście w muzeum, to macie powód, aby tam wrócić. 

Wystawa mieści się przy ul. Mickiewicza 11, a w tym samym budynku znajduje się również Muzeum Konsol Gier Video, więc wybierając dwie atrakcje, można kupić bilet łączony. Za wejście na wystawę Lego zapłacicie 35 zł od osoby, a za bilet łączony – 52 zł.

Niesamowita wystawa, w ramach której można zobaczyć kolekcję zabawek z całego świata, znajduje się przy ulicy Kolejowej 3. To doskonała podróż w przeszłość dla rodziców i dziadków, a nie lada atrakcja dla najmłodszych. W muzeum znajduje się ponad 2 tys. eksponatów, w tym porcelanowe lalki, miniaturowe domki dla lalek, drewniane zabawki czy też misie. Zabawki zostały zgromadzone przez Henryka Tomaszewskiego, który jest twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a bilet ulgowy 10 zł. Dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie!

W Karpaczu przy ulicy Brzezie Karkonoskie 25I znajduje się wyjątkowe, egzotyczne miejsce – papugarnia. To świetny pomysł na spędzenie popołudnia z całą rodziną. Można tu nawiązać bezpośredni kontakt z papugami, które swobodnie latają po wybiegu. Można je karmić oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie. Papugi chętnie siadają na ramieniu, więc zabawa dla dzieci murowana. Do tego wizyta w papugarni ma też aspekt edukacyjny – poznacie codzienne zwyczaje i ciekawostki na temat tych niezwykłych ptaków. Za bilet normalny zapłacicie 32 zł, a za ulgowy – 29 zł.

W samym sercu Karpacza znajduje się ulica, do złudzenia przypominająca aleję gwiazd w Międzyzdrojach. Jednak zamiast słynnych celebrytów, uhonorowano tu polskich himalaistów.

Na ponad 20 płytach z brązu odbiły swój ślad buta największe sławy polskiego himalaizmu, m.in. Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska czy Krzysztof Wielicki.

Spacerując po Karpaczu warto skierować swoje kroki do Domu Morgensterna, który mieści się zaledwie 10 minut piechotą od centrum Karpacza. Dom to nie tylko miejsce z duszą, ale też budynek o ciekawej architekturze – drewniana budowla kryta gontem, przyozdobiona jest wizerunkami bocianów. 

Dom należał niegdyś do profesora Carla Ernsta Morgensterna, który na co dzień wykładał we Wrocławiu i często odwiedzał ze studentami Karkonosze. Urzeczony pięknymi widokami Karpacza i okolic, w domowym zaciszu malował pejzaże, które potem znalazły się na pierwszych pocztówkach, sprzedawanych w urzędzie pocztowym na szczycie Śnieżki. Morgenstern w końcu przeniósł się na stałe do Karpacza i wybudował sobie ten właśnie dom. Jego akwarele szybko zyskały zawrotną popularność i były reprodukowane w tysiącach egzemplarzy. Dlatego też Morgensterna obwołano “Królem Pocztówek”. Dzisiaj dom można zwiedzać tylko z zewnątrz, gdyż znajduje się w prywatnych rękach.

Zapora na rzece Łomnicy, to bardzo malowniczy zakątek Karpacza, przy ul. 3 Maja. Zapora mierzy aż 105 metrów i powstała ponad 100 lat temu, kiedy to wzbierające wody niszczyły okoliczne domostwa. Dzisiaj zapora to jeden z ciekawych punktów turystycznych na mapie Karpacza.

Można tu podziwiać, jak przepływająca przez granitowe bloki rzeka tworzy malownicze wodospady. To doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku podczas podróży szlakiem czerwonym, który biegnie właśnie przez zaporę. Nieopodal zapory znajduje się też słynna restauracja Sowiduch, gdzie warto się zatrzymać.

Duch Gór, zwany też Liczyrzepą to główny bohater legend i opowieści Karkonoszy. Ta mityczna postać miała odstraszać przybywających w Karkonosze poszukiwaczy skarbów przed nadmiernym eksplorowaniem górskich minerałów. Postać ta jest obecna w karkonoskich podaniach już od ponad tysiąca lat. Jego kamienny pomnik można podziwiać w parku przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Druga rzeźba Ducha Gór, mierząca aż 7 metrów, znajduje się przy wejściu do Muzeum Karkonoskich Tajemnic przy ul. Mickiewicza.

Dziki Wodospad to z pewnością jedna z tych atrakcji, na które warto przeznaczyć czas będąc w Karpaczu. Jest to niezwykle malownicza zapora na rzece Łomnica, znajdująca się przy ul. Olimpijskiej.

Wodospad powstał na skutek spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Jest to jedno z ulubionych miejsc fotografów, którzy wykonują tu sesje zdjęciowe parom młodym. 

Świątynia Wang to prawdziwy symbol Karpacza – należy do najważniejszych atrakcji Karpacza i okolic. Kościół pojawia się – nie bez powodu – na wielu widokówkach z Karpacza. Jego historia jest niezwykle ciekawa. Świątynia jest jedną z najstarszych drewnianych kościołów Polsce. W 1844 roku została sprowadzona do Karpacza z dalekiej północy przez norweskiego malarza Jana Dahl oraz hrabinę Fryderykę von Reden. Kościół miał początkowo trafić do Muzeum Królewskiego w Berlinie, ale za namową hrabiny został wysłany prosto do Karpacza, gdzie nie było wówczas żadnego kościoła. 

Budowla sama w sobie jest oryginalnym zabytkiem, jednym z niewielu, które przetrwały od XII wieku. Jej początkową lokalizacją była malownicza norweska miejscowość Vang. Kościół powstał z sosnowego drewna nasyconego żywicą, bez użycia gwoździ. Wnętrze świątyni również robi wrażenie. Jej ściany zdobi pismo runiczne a także motywy zwierzęce i roślinne. 

Świątynia Wang mieści się u podnóża Karkonoszy, tuż przy szlaku wiodącym do schroniska Samotnia. Warto się tutaj zatrzymać i zobaczyć ten wyjątkowy budynek. Najlepiej dojść tu piechotą, gdyż w najbliższym sąsiedztwie kościoła nie ma parkingu. Najbliższy parking znajduje się przy ul. Przewodników Górskich 1. Można tu też dojechać autobusem – przystanek znajduje się ok 300 m od kościoła. 

Krucze Skały to imponująca wychodnia skalna. Jej filary osiągają nawet 25 m wysokości! To rarytas dla miłośników wspinaczki. Na terenie grupy skał znajduje się centrum wspinaczkowe, które oferuje kilkadziesiąt tras o różnym stopniu trudności. Odnajdą się tu więc zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką skałkową, jak i zaawansowani miłośnicy tego sportu. 

Ponadto, jeden z filarów Kruczych Skał stanowi świetny punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze.

To jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Karkonoski Park Narodowy zajmuje powierzchnię 55,76 km2. Na jego terenie znajdziecie prawdziwe gwiazdy Karkonoszy, dla których z całej Polski ściągają tu tłumy turystów. Oto najlepsze szlaki, którymi warto się udać, aby zobaczyć Karkonoski Park Narodowy w pełnej krasie.

Wejście na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Szlaków, które na nią prowadzą jest wiele – zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Jednym z najczęściej wybieranych jest szlak niebieski z Karpacza. Prowadzi on ze Świątyni Wang, przez Polanę, schronisko Samotnia, Dom Śląski, prosto na Śnieżkę. Całkowity czas przejścia trasy to około 3,5 godziny. Inną propozycją jest czerwony szlak, prowadzący z ul. Olimpijskiej w Karpaczu. Prowadzi przez Orlinek, Schronisko nad Łomniczką oraz Dom Śląski. To zdecydowanie krótsza trasa – jej przejście zajmuje około 2,5 godziny. Natomiast najdłuższy, ale też najbardziej malowniczy jest szlak żółty, prowadzący ze Świątyni Wang, przez Polanę, Pielgrzymy, Słonecznik, Dom Śląski, aż na szczyt Śnieżki. Przejście go zajmuje aż 4 godziny, ale zdecydowanie warto!

Karkonoska Pętla – wyzwanie dla wytrwałych 

Innym, równie pięknym i ciekawym szlakiem jest Karkonoska Pętla, prowadząca przez Szrenicę, Śnieżne Kotły Łabski Szczyt i Wielki Szyszak. Po drodze mijamy Wodospad Kamieńczyka, jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy, Halę Szrenicką i znajdujące się tam schronisko, Trzy Świnki, malownicze Śnieżne Kotły i dużo więcej. Trasa jest dość długa, a jej przejście zajmuje około 7 godzin, więc warto wyjść z samego rana i zarezerwować na wycieczkę cały dzień.

Informacje praktyczne

Aby wejść do Karkonoskiego Parku Narodowego trzeba kupić bilet w kasach przy szlakach lub online. Ceny zaczynają się już od 4,50 zł za bilet ulgowy i 9 zł za bilet normalny. Można też kupić bilet dwu- lub trzydniowy. Przy wejściach na szlaki znajdują się parkingi, gdzie można zostawić samochód. Należy jednak pamiętać, że w sezonie na trasach szybko robi się tłoczno, dlatego najlepiej przyjechać z samego rana.

Wyciągi narciarskie Szklarskiej Porębie 

Jeśli wybieracie się w Karkonosze zimową porą, warto zatrzymać się nieopodal Karpacza, w Szklarskiej Porębie, która oferuje kilka wyciągów narciarskich. Największym i najbardziej popularnym jest Ski Arena Szrenica, usytuowana na zboczach Szrenicy i Hali Szrenickiej. Funkcjonują tu nowoczesne koleje linowe, w tym 6-osobowa kolej “Karkonosz-Express”. Narciarze mają do dyspozycji kilka tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Dla najmłodszych przygotowano Baby Lift oraz oślą łączkę. 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Chcecie zobaczyć wszystkie atrakcje Dolnego Śląska w jednym miejscu? Wybierzcie się do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Zobaczycie tu takie perełki jak Pałac z Mysłakowic, Zamek Czocha, Schronisko PTTK nad Łomniczką, Zamek Książ czy też Bazylikę Mniejszą w Krzeszowie. Wszystkie te budowle zostały przygotowane w miniaturowych modelach w skali 1:25. Park mieści się w Kowarach przy ul. Zamkowej 9.

Karpacz jest typową miejscowością turystyczną, dlatego też znajduje się tu mnóstwo obiektów, gdzie warto się zatrzymać. Najlepsze z nich możecie znaleźć na portalu rezerwacyjnym Travelist.pl. Propozycja dla tych, którzy lubią luksus to Green Mountain Hotel & Green Apartments. To pierwszy 5-gwiazdkowy hotel w Karpaczu, położony zaledwie kilka kroków od szlaków i Karkonoskiego Parku Narodowego. Obiekt oferuje gościom m.in. wykwintną restaurację, strefę spa z basenem i saunami oraz salon kosmetyczny Dr Irena Eris Beauty Partner.

Inną propozycją jest kompleks komfortowych apartamentów – Kazalnica Family & Conference Resort. Obiekt położony jest w malowniczym zakątku Sosnówki, 5 minut jazdy samochodem od centrum Karpacza. Oferuje wygodne apartamenty dla rodzin, miejsce na ognisko i grilla, ogród i wypożyczalnię sprzętu sportowego. Oprócz tego dla najmłodszych przygotowano tu salę i plac zabaw.

Popularnym wyborem wśród turystów jest też Hotel Mercure Karpacz Skalny trzygwiazdkowy hotel u stóp Karkonoszy, oferujący przytulne pokoje, restaurację serwującą dania kuchni regionalnej, centrum wellness & spa z basenem, jacuzzi i saunami oraz atrakcje dla dzieci.

Karpacz słynie ze świetnych regionalnych restauracji, gdzie można dobrze zjeść. Szczególnie, że kuchnia Karkonoszy obfituje w pyszne i zaskakujące smaki. Jedną z najbardziej lubianych restauracji jest Sowiduch. Restauracja ta mieści się przy zaporze na Łomnicy i oferuje dania kuchni staropolskiej. W menu znajdziecie takie perełki jak pasztet z dzika, kwaśnicę pasterską, pieczony pstrąg czy też “Kacze Gnieciuchy”, czyli pierogi z pieczonym mięsem kaczki. Podają tu też piwo warzone na miejscu, które koniecznie trzeba spróbować!

Tradycyjne dania podają też w restauracji Pod Jesionami oraz w Restauracji u Ducha Gór, gdzie skosztujecie dań opartych na lokalnych produktach. Palce lizać!