Koniec z kontrolami granicznymi i korkami podczas podróży samochodem na południe Chorwacji. Od 26 lipca możemy dojechać do Dubrownika i okolic bez konieczności przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Pelješki Most, który połączył kontynentalną część kraju z półwyspem Pelješac, to najważniejsza chorwacka inwestycja ostatnich lat.

Ma blisko 2,5 km długości, wznosi się nawet 55 m nad poziom Adriatyku, kosztował prawie pół miliarda euro, a jego budowa trwała ponad 15 lat – ale wreszcie jest gotowy. We wtorek 26 lipca 2022 władze Chorwacji oficjalnie otworzyły Pelješki Most. Jako pierwszy przejechał nim chorwacki supersamochód elektryczny Rimac Nevera, a teraz w jego ślady mogą pójść tysiące turystów planujących dotrzeć na popularny półwysep Pelješac oraz odkrywać atrakcje Dubrownika.

Dotychczas podróż do południowej części Chorwacji – która jest oddzieloną od reszty kraju eksklawą – wymagała przejazdu przez miasto Neum, należące do Bośni i Hercegowiny. To zaś oznaczało konieczność poddania się kontroli granicznej, co znacznie spowalniało jazdę, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Dzięki otwarciu mostu czas podróży się skróci, odpadną też dodatkowe formalności. W rezultacie wyjazd własnym samochodem do Chorwacji będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej opłacalny.

Budowę mostu rozpoczęto jeszcze w 2007 r., jednak w późniejszych latach – ze względu na kryzys oraz opór ze strony władz Bośni i Hercegowiny – była ona wielokrotnie wstrzymywana. Ostatecznie udało się ją dokończyć przy wsparciu Unii Europejskiej oraz po zapewnieniu strony bośniackiej, że most będzie na tyle wysoki, by zapewnić swobodny dostęp do portu w Neum. Wraz z główną konstrukcją powstały również inwestycje towarzyszące, jak m.in. dwa tunele o łącznej długości ponad 2,5 km, drogi dojazdowe oraz dwa mniejsze mosty. 

Zobacz najlepsze hotele w Chorwacji