Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce

Zajmuje ponad 70% powierzchni naszej planety, jest niezbędna do życia, no i trudno sobie bez niej wyobrazić udane wakacje. A jednak woda nie przestaje nas zaskakiwać. Oto niezwykłe atrakcje wodne, aż 10 najciekawszych miejsc z H2O w roli głównej!

Odkrywaj niezwykłe zakatki i najpiękniejsze miejsca w całym kraju »

Polski „Wielki Kanion” – pieniński przełom Dunajca

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - przełom Dunajca

Spieniona toń rzeki, zakręty sięgające nawet 180 stopni, a po obu stronach strome skalne ściany wznoszące się 300 m ponad lustro wody – pieniński przełom Dunajca to jeden z najbardziej malowniczych górskich wąwozów w Europie. I koniecznie trzeba go podziwiać z samego dołu, czyli z pokładu drewnianej tratwy zwinnie pokonującej zdradliwe meandry i wiraże. W trakcie liczącego sobie ok. 15 km i trwającego nieco ponad 2 godziny spływu spod szczytu Trzech Koron do przystani w Szczawnicy (można również przedłużyć trasę do Krościenka) trudno będzie powstrzymać okrzyki zachwytu na widok zmieniających się pejzaży i przytłaczającej potęgi natury. A przy okazji można posłuchać ciekawych anegdot opowiadanych przez flisaków. Nikt inny nie wie więcej o tej okolicy. Ale trudno się dziwić, skoro aby przywdziać flisacki kapelusz i wziąć w dłoń długą „spryskę”, trzeba pochodzić z jednej z pięciu wybranych miejscowości – Sromowiec Niżnych, Sromowiec Wyżnych, Szczawnicy, Krościenka lub Czorsztyna.

Wypoczywaj w napiękniejszych miejscach nad Dunajcem »

Rejs po trawie – Kanał Elbląski

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Elbląg, Warmia

Wszyscy znamy Sueski, Panamski czy wenecki Canal Grande – wciąż jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że jeden z najbardziej niezwykłych kanałów świata mamy na wyciągnięcie ręki. Liczący sobie ponad 84 km Kanał Elbląski (bo o nim oczywiście mowa) to nie tylko najdłuższa sztuczna droga wodna w Polsce, ale też prawdziwe arcydzieło XIX-wiecznej myśli technicznej. Dość wspomnieć, że różnica poziomów na całej trasie wynosi aż 103 m, a statki i łodzie muszą pokonać po drodze skomplikowany system śluz i pochylni. Szczególnie te ostatnie robią wrażenie – jednostki wpływają bowiem na specjalne ruchome platformy, po czym wyjeżdżają z wody i w najlepsze ruszają dalej… po trawie. Nic dziwnego, że kanał został niedawno został uznany przez czytelników „Rzeczpospolitej” za jeden z siedmiu cudów Polski, a w przyszłości być może trafi nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poznaj Kanał Elbląski i odkryj inne sekrety Mazur i Warmii »

Gra w kolory – kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Rudawy Janowickie, Sudety

Jeśli uważacie, że woda jest substancją z gruntu bezbarwną, w Rudawach Janowickich szybko zmienicie zdanie. To właśnie tam, u podnóża Wielkiej Kopy, przycupnęły sobie bowiem cztery niewielkie jeziorka, z których każde przyciąga wzrok całkiem inną tonacją kolorystyczną. Jedno jest zielone, drugie błękitne, trzecie purpurowo-czerwone, czwarte zaś – czarne. A czasem nie ma go w ogóle, gdyż okresowo wysycha. Skąd taki malarski wybryk natury? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Otóż przed laty mieściła się w tym miejscu niemiecka kopalnia pirytu, czyli substancji wykorzystywanej do produkcji kwasu siarkowego. Z czasem związki mineralne przeniknęły do wody, nadając jej – w zależności od stężenia i składu chemicznego – różne barwy. Rezultat okazuje się jednak prawdziwie baśniowy.

Wybierz się na niezapomniany weekend w Sudety »

Rodzinne wiosłowanie – szlak kajakowy Krutynią

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Krutynia, Mazury

Na Mazurach nie brak pięknych szlaków kajakowych, jednak niepozorna rzeczka Krutynia bije je wszystkie na głowę. Miłośnicy dziarskiego wymachiwania wiosłem pokochali ją jeszcze w okresie 20-lecia międzywojennego, a jednym z najbardziej zagorzałych orędowników spływu tą trasą był Melchior Wańkowicz – napisał o tym nawet książkę „Na tropach Smętka”. Wody Krutyni toczą się leniwie przez ponad 100 km, mijając po drodze malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz kilkanaście jezior. Płynie się tędy lekko i przyjemnie, widoki są zachwycające, a natura przez cały czas pozostaje na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu szlak idealnie nadaje się na wyprawy z całą rodziną. Tym bardziej, że na trasie nie brak osobliwości, które z pewnością spodobają się dzieciakom – warto wspomnieć choćby odcinek rzeki, na którym nurt może płynąć w dwie różne strony, tajemnicze „krwawe kamienie” albo wielkie, kolorowe rzeźby ludzi w wiosce o intrygującej nazwie Zgon.

Już dzisiaj zaplanuj aktywny wypoczynek na Mazurach»

Tańcząc w ciemnościach – Multimedialny Park Fontann

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Park Fontann, Warszawa

Blisko 3 tys. m2 lustra wody, 367 dysz (w tym 227 sterowanych cyfrowo), 295 reflektorów LED i setki tysięcy widzów podziwiających w wiosenne i letnie wieczory imponujące widowiska z gatunku „światło i dźwięk” – otwarty w 2011 r. warszawski Multimedialny Park Fontann to największa i najbardziej spektakularna tego typu instalacja w Polsce. A zarazem jeden z głównych symboli „nowej Warszawy”, obok m.in. Centrum Nauki „Kopernik” czy Stadionu Narodowego. Pokazy organizowane są w każdy piątek i sobotę od maja do września, gdy słońce schowa się już za pobliskie wieże Starego i Nowego Miasta. Wystrzeliwana z ogromną siłą woda tańczy w rytm muzyki, zmienia kolory, przybiera niespodziewane kształty, a czasem nawet służy za tło do projekcji laserowych.

Odkrywaj najciekawsze miejsca i najlepsze hotele w sercu stolicy »

Błękitna laguna w Dolinie Pilicy

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Niebieskie Źródła, Dolina Pilicy

Nie trzeba wcale jechać na Islandię albo do parku Yellowstone, by zobaczyć prawdziwe gejzery – wystarczy wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego. Mieszczące się na obrzeżach miasta Niebieskie Źródła to w rzeczywistości wywierzyska krasowe, którymi wypływa na powierzchnię krystalicznie czysta woda, podnosząca z dużą siłą piasek z dna kilku urokliwych jeziorek. Drgająca tafla wody – w zależności od pogody, pory dnia i położenia słońca – przybiera różne odcienie błękitu. Co ciekawe, tajemniczym zjawiskiem można cieszyć oczy bez względu na porę roku. Źródła są bowiem na tyle intensywne, że nie zamarzają nawet przy najbardziej siarczystych mrozach.

Już dziś zaplanuj niezapomniany weekend w Dolinie Pilicy »

Śladami papieża – szlak „papieski” z Augustowa do Studzienicznej

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - szlak papieski

Choć parostatkiem w piękny rejs wypływa już tylko pewien popularny szansonista, na Mazurach i Suwalszczyźnie białe statki turystyczne wciąż cieszą się ogromną popularnością. A żelaznym punktem poznawania najpiękniejszych polskich jezior z pokładu wycieczkowca jest wyprawa „szlakiem papieskim” z Augustowa do Studzienicznej. W 1999 r. płynął tędy Jan Paweł II – i był podobno zachwycony. Ale trudno się dziwić, skoro trasa rejsu biegnie przez 3 różne jeziora (Necko, Białe i Studzieniczne), zahacza o najkrótszą żeglowną rzeczkę w Polsce i mija śluzę w Przewięzi, by zakończyć się na malowniczym półwyspie przy Sanktuarium Maryjnym z cudownym źródełkiem. A gdy jeszcze trafimy na kapitana, który woził niejedną słynną osobistość i jak z rękawa sypie anegdotami, wrażenia będą niezapomniane.

Odkryj najlepsze hotele nad polskimi jeziorami »

Wielka Siklawa – największy wodospad w Polsce

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Wielka Siklawa, Tatry

Podobno odgłos spadającej wody słychać nawet z położonej 1200 m wyżej Orlej Perci – Wielka Siklawa naprawdę budzi respekt. I jest jednym z cudów tatrzańskiej natury. Największy wodospad w Polsce liczy sobie blisko 70 m wysokości i oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Najbardziej imponująco prezentuje się w słoneczny dzień po obfitych deszczach – wokół kaskad tworzą się wówczas wielobarwne tęcze. Trzeba tylko uważać na szlaku, który prowadzi wzdłuż wodospadu. Widoki są zachwycające, ale duże, wygładzone kamienie (nazywane tu „danielkami”) bardzo śliskie i zdradliwe.

Już dziś zacznij odkrywać Tatry »

Beton wśród fiordów – Jezioro Solińskie

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Jezioro Solińskie, Bieszczady

Górskie szczyty otaczające błękitną taflę, wodne języki wcinające się głęboko w urokliwe dolinki. Jeśli jakieś miejsce w Polsce przywodzi na myśl majestatyczny krajobraz norweskich fiordów, to jest to z pewnością Jezioro Solińskie. Ale największy sztuczny zbiornik w kraju (pod względem ilości wody) warto poznać nie tylko ze względu na piękną okolicę. Nie mniejsze wrażenie robi wizyta na gigantycznej betonowej zaporze, która liczy sobie aż 82 m wysokości i ponad 660 m długości. Ktoś kiedyś policzył, że z materiału wykorzystanego do jej budowy można by było skonstruować mur wysoki na 1 m, opasujący całą polską granicę. To się nazywa rozmach!

Rzuć wszystko i jedź w dzikie Bieszczady»

Wodolotem do wikingów

Niezwykłe atrakcje wodne w Polsce - Kołobrzeg

Piaszczyste plaże, wysokie klify, romańskie kościoły, miasteczka żywcem wyjęte z baśni Andersena, a do tego wszechobecne wędzone śledzie i smaczne lokalne piwo… Taki właśnie jest Bornholm, duńska wyspa nazywana „Majorką Północy”. Od Kołobrzegu dzieli ją tylko 100 km. Pokonanie tego dystansu superszybkim wodolotem to jedna z największych atrakcji, jakie czekają na gości nadmorskiego kurortu. Maszyna pruje bałtyckie fale z prędkością nawet 50 węzłów, podróż w jedną stronę trwa ok. 2,5 godziny, a na pokład warto zabrać ze sobą rower. Zdaniem doświadczonych cyklistów Bornholm to jedno z najlepszych miejsc w Europie do przemierzania na dwóch kółkach.

Wypoczywaj w najlepszych hotelach w Kołobrzegu »

 Bałtyk na 10 sposobów - Magazyn Travelist  Najlepsze oferty na Wakacje
Najpiękniejsze górskie jeziora  - Magazyn Travelist Najpiękniejsze regiony Chorwacji - Magazyn Travelist