Wtapiają się w przyrodę, troszczą o ekosystem, podążają nurtem ruchu zero waste i – naturalnie – nie możemy im się oprzeć… Wiosna to doskonały moment, by zaprezentować zielony ranking najbardziej ekologicznych hoteli w Polsce i opowiedzieć Ci o tym, co robią dla ziemi i środowiska. Odkryj TOP 12 obiektów EKO w naszym kraju i zainspiruj się do wypoczynku w zgodzie z naturą!
Wypoczynek na jednym z najpiękniejszych półwyspów na świecie? Brzmi zachęcająco. A, co więcej nie trzeba jechać daleko – w Kątach Rybackich na Mierzei Wiślanej, bo to o niej mowa, mieści się nowoczesne, 4-gwiazdkowe SPA. Tristan Hotel & SPA to istny raj dla miłośników przyrody – w okolicy mieści się park krajobrazowy, a w pół godziny spacerem można znaleźć się na piaszczystej plaży. Na miejscu czekają natomiast bogato wyposażona strefa SPA, kręgielnia, basen, klub zabaw oraz restauracja oferująca regionalne potrawy.

Pewne rozwiązania proekologiczne zostały tu już wdrożone na etapie budowania hotelu (np. klimatyzacja oparta na agregacie wody lodowej), inne pojawiły się całkiem niedawno, gdy ruch zero waste i działania w duchu eko zyskały na popularności. Dzięki zastosowaniu specjalnych nakładek spieniających wodę w kranach i słuchawkach prysznicowych oraz wysokiej jakości zmywarkom hotel zmniejsza zużycie wody, natomiast dzięki inteligentnemu zarządzanie energią elektryczną – redukuje wytwarzanie nadmiernego ciepła do atmosfery
Tajemnicą szefa kuchni hotelowej restauracji są świeże składniki potraw dostarczane przez lokalnych przedsiębiorców oraz aromatyczne zioła z przyhotelowego ogródka, zaś sekretem zabiegów w hotelowej strefie SPA – w pełni biodegradowalne i nie testowane na zwierzętach kosmetyki.
Personel obiektu przykłada wagę do redukcji zużycia papieru, co przy równoczesnych akcjach sadzenia drzew przyczynia się do zazieleniania naszej planety!
Herbarium Hotel & Spa ****
Chomiąża Szlachecka, Kujawsko-Pomorskie
Gdzie leży Chomiąża Szlachecka? W gruncie rzeczy to nieistotne. Liczy się fakt, że w tym stylowym kompleksie dworskim z dala od wielkich miast i uczęszczanych szlaków można całkowicie oderwać się od codzienności i przekonać się, czym jest pełnia relaksu – przy wtórze aromatu ziół. Najpilniej strzeżonym sekretem hotelu jest bowiem unikalne w skali kraju ziołowe spa, w którym szczególny nacisk kładzie się na wykorzystanie ukrytych sił natury.
Wszystkie zabiegi i rytuały wykonywane w SPA, oparte są na naturalnych produktach najwyższej klasy. Do dyspozycji gości pozostaje zachwycający basen z panoramicznym widokiem na jezioro, imponujące jacuzzi z gorącą wodą oraz saunarium składające się z sauny parowej z funkcją sauny błotnej, sauny infrared, sauny fińskiej oraz sensorycznej wypoczywalni.


W Strefie Relaksu można za to odprężyć się, słuchając szumu wody i podziwiając wspaniałe widoki za oknem, zaś w Herbal SPA doświadczyć mocy terapii medycyny holistycznej. Ziołowych inspiracji nie brak również w propozycjach Szefa Kuchni. Do tego dochodzi malowniczy park pełen tajemniczych zakątków oraz piękne jezioro tuż za oknem.
Bachleda Hotel Kasprowy ****
Zakopane, Tatry
To jeden z tych obiektów, które z całym przekonaniem określić można mianem „legendarnego”. Otwarty w 1974 roku obiekt był niegdyś prawdziwą namiastką Zachodu – jednym z trzech najbardziej luksusowych hoteli w całym kraju i jedynym na Podhalu, gdzie zjeżdżała się cała polska śmietanka towarzyska.
Dziś, po gruntownym remoncie i zmianie aranżacji z wykorzystaniem elementów lokalnego wzornictwa, rękodzieła użytkowego i artystycznego wykonanego przez lokalnych artystów i rzemieślników, hotel nadal zachwyca i wciąż zajmuje wysoką pozycję w zestawieniu najlepszych górskich hoteli w Polsce. W tym także hoteli eko. Proekologiczne działania hotelu zostały docenione certyfikatem ECO Zakopane, tj. pierwszym w Polsce regionalnym znakiem jakości potwierdzającym nowatorskie podejście do hotelarstwa, ekologii i innowacyjności.
Hotel od dawna uczestniczy w programie Planet 21 grupy Accor, wypełniając 21 szczegółowych wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, w tym m.in.: stosowanie ekologicznych produktów, ograniczenie zużycia wody o 15 % i energii elektrycznej o 10%, zmniejszenie odpadów żywnościowych o 30%. I ma na tym polu spektakularne sukcesy. Cały obiekt, a także zewnętrzne kąpielisko, ogrzewane są energią geotermalną. Dzięki zastosowaniu urządzeń optycznie zwiększających strumień wody w kranie, zużycie H20 przez gości i personel spadło o kilkanaście procent.



Hotel zachęca do wielokrotnego używania ręczników, posługując się przy tym niezwykle interesującym argumentem – połowa zaoszczędzonej na praniu i suszeniu kwoty przekazywana jest na program zakładania sadów z dawnymi odmianami drzew owocowych. W ten sposób razem z grupą Accor hotel zasadził już 1,8 mln drzew w Transylwanii oraz ponad 6,5 tys. drzew owocowych dawnych odmian w polskich sadach.
Vienna House by Wyndham Amber Baltic Miedzyzdroje ****
Międzyzdroje, Wybrzeże
Kultowy hotel „Młodych Wilków” i bez wątpienia jeden z najsłynniejszych i najbardziej szykownych hoteli na całym polskim wybrzeżu. Kuszący luksusowym przepychem budynek mieści się niemal bezpośrednio na plaży. Aby znaleźć się na złotym piasku, wystarczy tylko zejść po drewnianych schodkach.
Ale obłędna lokalizacja i uznanie w świecie gwiazd (hotel od lat cieszy się mianem jednego z najchętniej wybieranych obiektów noclegowych przez polskie osobistości ze świata sztuki i show biznesu) to nie wszystko.


Warte odnotowania są także działania hotelu na rzecz środowiska naturalnego oraz otoczenia społecznego. W całej sieci Vienna House na starym kontynencie goście korzystają z kosmetyków marki Ada Cosmetics posiadających certyfikat Fairtrade. Wdrażane są rozwiązania ograniczające zużycie wody i energii, a także planowana jest budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ekologiczna postawa Vienna House przejawia się także we współpracy z lokalnymi dostawcami oraz deklaracją wycofania z użycia jajek kur z chowu klatkowego.
2 w 1, czyli Hotele Saltic Resort & Spa Kołobrzeg/Grzybowo 4* & Saltic Resort & Spa Łeba 4*
Gdyby „przyroda” mogła wybrać się na urlop, na pewno wybrałaby się do jednego z obiektów Saltic stanowiącyh perfekcyjne połączenie designu i natury. Zlokalizowane w Grzybowie i Łebie – są przykładem nowoczesnego podejścia do wypoczynku w zgodzie z naturą. Już sama lokalizacja obiektów mówi wiele: Grzybowo otulone jest sosnowym lasem, zaledwie kilka minut spacerem od jednej z najdzikszych plaż Bałtyku, a Saltic Łeba leży między morzem a Jeziorem Sarbsko, na skraju nadmorskiego boru.
Dzięki temu goście mają niepowtarzalną okazję wypocząć z dala od miejskiego zgiełku, w bliskim kontakcie z przyrodą – z okien hoteli rozciągają się widoki na lasy i wydmy, a ścieżki spacerowe i rowerowe zaczynają się tuż przy progu.
Jednak to nie tylko otoczenie świadczy o proekologicznym charakterze Salticów. Obiekty zostały zaprojektowane z dbałością o środowisko – z wykorzystaniem technologii ograniczających zużycie wody i energii, systemów segregacji odpadów i przemyślanych rozwiązań eliminujących plastik z codziennego funkcjonowania.
Goście znajdą tu ekologiczne kosmetyki w strefach wellness, naturalne materiały we wnętrzach (drewno, kamień, tkaniny organiczne), a także przemyślaną architekturę, która harmonijnie wtapia się w krajobraz. Co więcej, marka aktywnie promuje świadomość ekologiczną – m.in. poprzez organizację Saltic Eco Festival, czyli wydarzenia, które łączy relaks z edukacją i zachętą do życia w duchu zrównoważonego rozwoju.
Saltic to doskonały wybór dla tych, którzy szukają nowoczesnego komfortu bez kompromisów wobec natury – tu odpoczynek oznacza nie tylko wygodę, ale także troskę o planetę.
Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane****
Zakopane, Podhale
Działania na rzecz zrównoważonego biznesu są w grupie Radisson podejmowane od lat. Blisko 500 hoteli w grupie poszczycić się może najważniejszymi certyfikatami ekologicznymi takimi jak Green Key czy EarthCheck i wcale nas to nie dziwi. W obiektach tych, w celu ochrony zasobów naturalnych, wprowadzono technologie ograniczające zużycie wody czy energii i podjęto szereg eko decyzji dot. aranżacji wnętrz czy zarządzania. W związku z tym, wsparcie Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane***** dla inicjatywy Czyste Tatry ekoMałopolska było więc tak naturalne, jak naturalnie piękne są widoki na ośnieżone szczyty z okien pokoi.
Celem realizowanego (i wspieranego przez hotel) od niemal dekady projektu jest troska o czystość największych polskich gór. Co roku tysiące miłośników przyrody z całej Polski bierze udział w największym sprzątaniu tatrzańskich szlaków i towarzyszącym mu akcjom edukacyjnym.
Po wspólnej misji na rzecz przyrody można zregenerować siły w ekskluzywnym, zlokalizowanym nieopodal Krupówek hotelu światowej marki z krytym basenem, strefa wellness z saunami, jacuzzi i grotą solną, siłownią oraz szeroka oferta zabiegów SPA, a także 2 restauracjami i 3 barami. Dołączysz w tym roku?
Hotel Marina Club *****
Siła k. Olsztyna, Warmia
Spokój, wygoda i widok z każdej strony na wodę – to czeka na gości pięciogwiazdkowego hotelu na urokliwym półwyspie nad Jeziorem Wulpińskim, 20 min jazdy od Olsztyna. Prestiżowy obiekt “w środku jeziora” zachwyca harmonijnym połączeniem regionalnej warmińskiej tradycji z ekskluzywnym, minimalistycznym designem w stylu skandynawskim.
Na gości czekają tu basen z widokiem na jezioro, baseny mineralne, jacuzzi, łaźnie parowe, kompleks saun, luksusowe SPA, restauracja obfitująca w produkty regionalne (miody z mazurskich pasiek, mleko i sery) i szereg proekologicznych rozwiązań.
Nie bez znaczenia jest fakt, że inwestorem obiektu jest – nomen omen – spółka “Bliżej Natury”. Bliskość przyrody wymogła na architektach projekt podporządkowany ścisłym wymaganiom przepisów ochrony środowiska. Parkingi i ścieżki wokół budynków zaprojektowano i wykonano jako półutwardzone lub nieutwardzone, a to po to, by zwiększyć biologicznie czynną powierzchnię wokół obiektu.
Ponadto w samym budynku zastosowano szereg rozwiązań energooszczędnych – od dużych przeszkleń usytuowanych od południa po instalacje ogrzewania wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Hotel ulokowany zaledwie 280 m od morza zachwyca nowoczesnym charakterem budynku. Są tacy, którzy widzą w nim prawdziwe dzieło sztuki, a my nie możemy się zdecydować, czy bardziej zachwyca nas design obiektu czy ilość zastosowanych w nim ekorowiązań. Już podczas tworzenia projektu architekci hotelu zadbali o odpowiednie schematy, systemy i urządzenia, które pomagają oszczędzać wodę i energię, a dzięki temu zmniejszać negatywny wpływ na środowisko.
Inteligentne zarządzanie oświetleniem trzykrotnie wydłuża żywotność żarówek i świetlówek oświetlających wnętrzach hotelowych pomieszczeń. System odzyskiwania ciepła z klimatyzacji, który ogrzewa baseny i wodę użytkową, pozwala na oszczędność ok. 30% zużywanej na miejscu energii.
Zastosowana w klimatyzacji woda lodowa zamiast freonu jest przyjazna dla środowiska, podobnie jak niektóre z hotelowych akcesoriów i elementów wystroju (np. biodegradowalna oraz odnawialna wykładzina).
Zabiegi w strefie spa przeprowadzane są na bazie naturalnych i nietestowanych na zwierzętach produktów, a menu oparte jest na bazie świeżej żywności kupowanej od lokalnych producentów i rolników. Nie bez znaczenia są też codzienne praktyki i rytuały personelu, w tym m.in. zasłanianie okien w pokojach w okresie letnim czy ograniczenia związane z drukiem ulotek.
Czym pierwszy czterogwiazdkowy obiekt w słynnym uzdrowisku wyróżnia się na tle konkurencji? Wystarczy wczytać się w opinie gości, którzy niemal jednogłośnie przyznali najwyższe noty za doskonałe położenie. Hotel mieści się tuż obok Parku Zdrojowego, deptaka i pijalni wód mineralnych. Docenili też wykwintną kuchnię hołdującą zasadom ruchu slow food. Wszystkie potrawy przyrządzane są tu z naturalnych składników, a szef kuchni nie stroni od najnowszych technik sztuki kulinarnych (jak m.in. gotowanie metodą sous-vide). Goście, a przy tym uczestnicy plebiscytu SPA Prestige, docenili także tutejszą SPA. A my doceniamy działania na rzecz zrównoważonej turystyki.
Zarówno w trakcie budowy hotelu, jak i na etapie ustalania sposobu jego funkcjonowania podjęto wiele dobrych, eko-decyzji w zakresie ograniczenia zużycia energii, pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych czy zmniejszenia zużycia wody. Jednym z naszych ulubionych rozwiązań są ogrody na dachach, które poza tym, że są piękne, zmniejszają zapotrzebowania na energię grzewczą.
Przestrzeń dachów wykorzystana została także do zamontowania kolektorów słonecznych, z których pozyskiwana energia odnawialna używana jest do ogrzewania wody. Dzięki stosowanym w hotelu inteligentnym systemom zarządzania energią, w tym m.in. wykorzystaniu układu odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej czy żarówek energooszczędnych, znacznie ograniczono emisję szkodliwych dla środowiska substancji.
Cukrownia Żnin (i inne obiekty grupy Arche)
Grupa Arche od lat realizuje strategię, która łączy zrównoważony rozwój z odpowiedzialną architekturą. Jej obiekty są tworzone z poszanowaniem natury i lokalnych kontekstów. Przykładem może być Arche Siedlisko, gdzie do budowy wykorzystano kontenery morskie w duchu recyklingu, zachowując przy tym naturalne otoczenie – bez ingerencji w zieleń i ukształtowanie terenu.
Wnętrza dekorowane są elementami z odzysku oraz rękodziełem lokalnych twórców, co nie tylko nadaje wyjątkowego charakteru, ale też wspiera regionalne rzemiosło. W hotelach marki rezygnuje się z plastiku tam, gdzie to możliwe, m.in. na rzecz biodegradowalnych kosmetyków czy energooszczędnego oświetlenia LED.
Sztandarowym przykładem ekologicznej filozofii Arche jest Cukrownia Żnin – dawna fabryka przekształcona w nowoczesny kompleks wypoczynkowo-konferencyjny. Inwestycja została zrealizowana zgodnie z zasadą „drugiego życia dla materiałów” – wiele dawnych elementów, takich jak leje technologiczne, stalowe konstrukcje czy przemysłowe grzejniki, zostało twórczo zaadaptowanych i wykorzystanych we wnętrzach.

Cały proces rewitalizacji skupiał się na ograniczeniu nowych ingerencji budowlanych, korzystaniu z lokalnych surowców oraz poszanowaniu istniejącego krajobrazu. Cukrownia Żnin to dziś unikalne miejsce, które łączy historię, nowoczesny design i podejście przyjazne środowisku.
Hotel Anders ****
Stare Jabłonki, Mazury
Motto hotelu nie przypadkiem brzmi „Naturalnie na Mazurach”. Cały kompleks jest bowiem tak zaplanowany, by wszyscy goście mogli cieszyć się bliskością mazurskiej przyrody oraz widokami na jezioro i las, który porastają znane od stuleci na całym świecie sosny taborskie. W zależności od upodobań można tu zamieszkać w trzech różnych budynkach – zabytkowym, secesyjnym pałac należący ongiś do właściciela tych ziem, hrabiego Andersa, w nowoczesnym budynku hotelowym lub w jednej z całorocznych lub sezonowych chat mazurskich, które przypadną do gustu zwłaszcza zwolennikom najbardziej bezpośredniego kontaktu z naturą.
W naturze Hotelu Anders leży ochrona środowiska, co widać w sposobie zarządzania niemal każdą ze stref hotelu – od kuchni i restauracji przez pokoje i spa po biura, dział konferencji czy techniczny. Z dużych rozwiązań technologicznych na uwagę zasługują ogrzewanie hotelu prądem w celu uniknięcia zanieczyszczeń powietrza spalinami z komina, zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED w 70% obiektu i czujek ruchu na korytarzach, segregacja i prasowanie odpadów, sortowanie makulatury, stosowanie ekologicznych farb i specjalnych nakładek na prysznic pozwalających chronić zasoby wody. Pośród ekodrobiazgów (o wielkim znaczeniu), które skradły nasze serca, są używane w biurach tekturowe długopisy, wybierane przez hotel na imprezy drewniane sztućce, wegańskie słomki z tłoków jabłkowych do napoi czy jadalne talerze z gryki.



Co szczególnie istotne w dobie zamknięcia restauracji i serwowania posiłków na wynos – hotel zrezygnował z plastikowych opakowań na rzecz ekologicznych torebek papierowych, które ulegają biodegradacji i posiadają atest PZH do kontaktu z żywnością. Jednak ekozarzadzanie funkcjonowaniem obiektu, to nie wszystko. Hotelowe biuro organizuje zielone konferencje i integracje, w trakcie których goście sadzą las, przygotowuja ekologiczne zabawki dla dzieci z przedszkola w Starych Jabłonkach, biorą udział w warsztatach budowania budek dla ptaków czy w ekoplenerze malarskim z aukcją charytatywną na rzecz wybranej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ekologii. Trudno o bardziej zielony pomysł na spędzenie wolnego czasu.