Ulice, które nigdy nie zasypiają

Ostatki coraz bliżej – najwyższa pora rzucić się w wir karnawałowego szaleństwa. Oto nasz przewodnik po miejscach, w których bije imprezowe serce polskich miast. Na tych ulicach, placach i w zaułkach można zabawić się za wszystkie czasy, a nuda i monotonia nie mają tam wstępu

 Kraków – Plac Nowy

Ulice - KrakówPlac Nowy to serce krakowskiego Kazimierza, a Kazimierz to niekwestionowane imprezowe centrum miasta – wybór więc jest prosty. Dawna dzielnica żydowska kusi urokliwym otoczeniem zabytkowych kamienic i synagog oraz niepowtarzalną, artystyczno-dekadencką atmosferą tutejszych lokali. Najsłynniejsze z nich – jak m.in. Alchemia, Singer czy Mleczarnia – nie mają zbyt wiele wspólnego z modnymi, designerskimi klubami Warszawy czy Sopotu. To raczej kameralne miejsca spotkań, w których przy lampce wina albo kuflu piwa można posłuchać dobrej muzyki (niekoniecznie klezmerskiej), a stałą klientelę stanowią aktorzy, poeci, malarze i inni przedstawiciele miejscowej bohemy. Tutaj zabawa i sztuka stanowią jedną, nierozerwalną całość. A słynne zapiekanki w „Okrąglaku” na środku placu to obowiązkowe zakończenie pełnej wrażeń nocy.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Katowice – ul. Mariacka

Ulice - KatowiceBodaj najbardziej udana polska odpowiedź na rozsławioną w całej Europie ulicę Stodolni w czeskiej Ostrawie – miejsce, które żyje własnym życiem przez 24 godziny na dobę. Zabytkowa uliczka prowadząca od Dworcowej do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP jeszcze kilkanaście lat temu cieszyła się niezbyt pochlebną sławą, a w czasach dwudziestolecia międzywojennego mieściło się tui centrum lokalnej „dzielnicy czerwonych latarni”. Jednak gdy w 2008 r. została poddana rewitalizacji i przekształcona w deptak, zaczęła całkiem nowe życie. Dziś może się pochwalić imponującą liczbą ponad 40 barów, pubów, klubów i restauracji, licznymi galeriami i ośrodkami życia kulturalnego, a nawet własnym portalem internetowym, na którym można podglądać na żywo, co akurat dzieje się „w terenie”. A zwykle dzieje się dużo – koncerty, happeningi, jarmarki i inne imprezy plenerowe są na porządku dziennym. I oczywiście nocnym.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Gdańsk – ul. Piwna

Ulice - GdańskNazwa malowniczej uliczki na tyłach Dworu Artusa w sercu Głównego Miasta nie jest bynajmniej przypadkowa – złocisty trunek leje się tutaj strumieniami, w piątkowe i sobotnie wieczory trudno znaleźć choć skrawek wolnego miejsca, a hulanki i swawole trwają jeszcze długo po północy. Zresztą podobnie jest na przedłużeniu Piwnej w stronę Motławy, czyli ul. Chlebnickiej. Zagęszczenie pubów, klubów, piwiarni i barów przekąskowych jest tu największe w całym mieście. A tłumy imprezowiczów, które ściągają w to miejsce o każdej porze roku, skutecznie podważają tezę, że w kategoriach życia nocnego liczy się w okolicy tylko Sopot. Do najpopularniejszych lokali należą urządzony w brytyjskim klimacie pub U Szkota, klimatyczny Red Light, słynący z ogromnego wyboru „szotów” Szocik oraz legendarny Flisak ’76, gdzie jeden z firmowych drinków serwowany jest w… słoiku. No i przy okazji można do woli podziwiać piękne zabytkowe kamieniczki.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Sopot – ul. Bohaterów Monte Cassino

Ulice - SopotNajsłynniejszy deptak na polskim Wybrzeżu to prawdziwe centrum imprezowego high life’u. To właśnie na „Monciaku” (albo w jego najbliższej okolicy) mieszczą się najbardziej prestiżowe sopockie restauracje, knajpki, puby i kluby, a odsetek artystów i celebrytów w tłumie przepływającym tędy o każdej porze dnia i nocy w niczym nie ustępuje stolicy. Ulica ma swoje legendy – jak m.in. tajemnicza postać „Parasolnika” albo istniejący od lat 50. klub Spatif, w którym przy kieliszku spotykali się Zbyszek Cybulski, Agnieszka Osiecka i Roman Polański, a wstęp zarezerwowany jest tylko dla wybranych. Ale i ci, których interesuje tylko beztroska zabawa, z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Urządzony w stylu retro Club 70, ekskluzywny Unique, popularna Czekolada, chętnie odwiedzany przez gwiazdy show biznesu Dream czy nastawiony na wielbicieli nieco bardziej ambitnej muzyki Sfinks700 to rozrywkowe instytucje o renomie wykraczającej daleko poza granice miasta.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Wrocław – Pasaż Niepolda

Ulice - WrocławNiewielki, liczący sobie nie więcej niż 50 m zaułek między zabytkowymi kamienicami Starego Miasta (w bok od ul. Ruskiej) w każdy weekend przyciąga kilka tysięcy spragnionych dobrej zabawy imprezowiczów. Puby i kluby – a jest ich tu kilkanaście – zlokalizowane są niemal „drzwi w drzwi”, dzięki czemu można zafundować sobie rasowy clubbing bez konieczności długich spacerów czy wydatków na taksówkę. Ogromną zaletą wrocławskiego zagłębia jest też różnorodność ofert, jakie tu znajdziemy. Obok otoczonej lokalną legendą, urządzonej w klimacie starego mieszkania Bezsenności mamy bowiem do dyspozycji m.in. rockowe Niebo, dyskotekowy Klub 13, pop-artowy Melanż czy odwiedzany przez słynnych DJ-ów Mundo 71. Nad ranem zaś prawdziwym zbawieniem będzie otwarty przez całą dobę Głuchy Telefon.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Łódź – ul. Piotrkowska

Ulice - ŁódźNajdłuższa ulica handlowa w Europie to miejsce, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Wiadomo – jeśli Łódź, to Piotrkowska. Tutaj mieszczą się najbardziej reprezentacyjne gmachy miasta, tutaj można zobaczyć najsłynniejsze łódzkie pomniki (od Ławeczki Tuwima po monument wzniesiony ku czci Misia Uszatka), a po zmroku tutaj właśnie skupia się życie towarzyskie i rozrywkowe. Sprzyja temu blisko 40 klubów i pubów, w tym takie instytucje jak choćby związana z kontrowersyjną grupą artystyczną Łódź Kaliska, licząca sobie aż 11 sal i wielokrotnie nagradzana Piotrkowska 97 czy modny Gossip. Na fanów bardziej alternatywnych klimatów czeka natomiast nowoczesny kompleks Off Piotrkowska – dawna fabryka przekształcona w tętniącą życiem przestrzeń kulturalną.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Poznań – ul. Nowowiejskiego

Ulice - PoznańStolica Wielkopolski również ma swoje klubowe zagłębie – to prowadząca w dół od placu Wolności uliczka, nazywana tu powszechnie Aleją Nowowiejską. Słynie przede wszystkim z dwóch sąsiadujących ze sobą klubów Pod Minogą i W Starym Kinie, bez których trudno wyobrazić sobie poznańską scenę imprezową. Obydwa mieszczą się w zabytkowych kamienicach, mają po 3 piętra i czynne są zwykle niemal do rana. W obydwu też odbywają się nie tylko potańcówki z DJ-em w klimatach od techno po funk, ale również koncerty i happeningi. W ciągu ostatnich lat w sąsiedztwie wyrosło kilka kolejnych lokali (m.in. Alcatraz, Al-Mirage, Meskal), a „Nowowiejska” powoli staje się równie atrakcyjnym punktem na mapie Poznania, co Stary Rynek czy ul. Półwiejska.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

 

Warszawa – ul. Mazowiecka

Ulice - WarszawaNajsłynniejsze zagłębie klubowe w stolicy to dość niepozorna za dnia ulica, strategicznie zlokalizowana w połowie drogi między Marszałkowską, Nowym Światem a Placem Piłsudskiego. Łatwo tu zatem dotrzeć, ale dużo trudniej to miejsce opuścić – przynajmniej przed świtem. A to za sprawą kilkunastu sąsiadujących ze sobą lokali, które od lat przyciągają spragnioną uciech klientelę z całego miasta. I choć ostra selekcja na bramkach przeszła już do legendy, liczba chętnych bynajmniej nie maleje. Ale trudno się dziwić, skoro w ciągu jednej nocy można zajrzeć do słynącego z jazzowych koncertów i latynoskich potańcówek Tygmontu, wypatrywać słynnych twarzy w Enklawie, Banku czy Mono Barze, odpocząć w stylowym Paparazzi albo zaszaleć w etnicznym klimacie kultowej Organzy, przeniesionej tu z sąsiedniej ulicy Sienkiewicza. Fani wielkomiejskiego blichtru i splendoru oraz najnowszych trendów w imprezowym wszechświecie będą wniebowzięci.

Odwiedź polskie miasta. Z Travelist podróżujesz nawet 61% taniej »

Comments are closed.