Dobrze jest czasem spojrzeć na wszystko z dystansu i właściwej perspektywy. Potrzebny jest tylko odpowiedni punkt obserwacyjny. Zobaczcie naszą subiektywną listę miejsc w Polsce, z których rozpościerająca się panorama naprawdę robi wrażenie. Miłej lektury i tylko jasnych widoków na przyszłość!
Niezwykłe punkty widokowe w Polsce:
- Najpiękniejsze punkty, wieże i tarasy widokowe w Polsce – mapa
- Sky Tower – Wrocław
- Sokolica – Pieniny
- Pałac Kultury i Nauki – Warszawa
- Rysy – Tatry
- Kopiec Krakusa – Kraków
- Śnieżka – Karkonosze
- Góra Gradowa – Gdańsk
- Taras KWB Bełchatów – Kleszczów
- Wzgórze Gosań – Międzyzdroje
- Bazylika – Licheń
- Wieża widokowa w Wieżycy – Kaszuby
Zarezerwuj nocleg i odkrywaj najpiękniejsze zakątki Polski:
Najpiękniejsze punkty, wieże i tarasy widokowe w Polsce – mapa
Otwarty w 2013 r. drapacz chmur górujący nad stolicą Dolnego Śląska może się pochwalić najwyżej położonym i jednym z najciekawszych punktów widokowych w kraju – i nie przypadkiem kojarzy się ze słynnym londyńskim The Shard.
Choć jest niższy od swego angielskiego kuzyna o blisko 100 m, widoki z przeszklonego tarasu na 49. piętrze (200 m nad ziemią!) prezentują się wcale nie mniej imponująco. Nie widać co prawda Tower Bridge czy London Eye, ale za to można w całej okazałości podziwiać wrocławską starówkę, meandry Odry, dziesiątki mostów, a przy sprzyjającej pogodzie nawet odległą o 100 km Śnieżkę. Tylko wrocławskie krasnoludki są trochę za małe, by dostrzec je z takiej wysokości…
Zaplanuj podróż i ciesz się niesamowitymi widokami we Wrocławiu:
„Tylko osoby silne, umiejące dobrze chodzić po górach, wdzierają się na Sokolicę” – pisała w latach 80. XIX wieku jedna z lokalnych gazet. Dziś dojście na szczyt ze Szczawnicy zajmuje nie więcej niż godzinę, a wygodna (choć zatłoczona) galeria widokowa na pozornie niedostępnej skale pozwala bezpiecznie cieszyć się przepięknymi widokami na okolicę. Te zaś należą do najlepszych nie tylko w Pieninach, ale w całych polskich górach. Największe wrażenie robi oczywiście wijący się w dole Dunajec, od którego dzieli nas 300-metrowa pionowa ściana. Gdzieś w połowie drogi dostrzeżemy jeszcze słynną Głowę Cukru, nieco dalej rozpościera się łańcuch Małych Pienin, na horyzoncie zaś dumnie prezentują się Tatry.
No i nie można opuścić Sokolicy bez przywitania się z jednym z najsłynniejszych drzew w Polsce – karłowatą sosną. Symbol Pienin niestety doznał w ciągu ostatnich kilku sezonów poważnego uszczerbku i nie prezentuje się tak jak dawniej, jednak warto przystanąć choć na chwilę w jego pobliżu – bo co jak co, ale widok na okolicę niezmiennie zachwyca.
Pałacu Kultury i Nauki nikomu przedstawiać nie trzeba. Znajdujący się na 30. piętrze pałacu najsłynniejszy punkt widokowy minionej epoki (obok nieistniejącego już tarasu na lotnisku Okęcie) wciąż robi ogromne wrażenie. Tym bardziej, że w najbliższej okolicy wyrosło w ostatnim czasie mnóstwo imponujących gmachów, a wielkomiejski pejzaż „warszawskiego city” w niczym nie ustępuje czołowym europejskim stolicom.
Otwarty na cztery strony świata taras widokowy znajduje się na wysokości 114 m. Kusi gości nie tylko zachwycającą panoramą stolicy w całej okazałości, ale też licznymi imprezami i wystawami oraz możliwością podziwiania miasta nocą – w wakacyjne weekendy można tu wjechać nawet o północy.
W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć najwyższego szczytu polskich gór. Choć wspinaczka na wysokość 2499 m n.p.m. może być męcząca (różnica wysokości od poziomu Morskiego Oka wynosi ponad 1100 m, a średnie nachylenie szlaku to 30°), widoki z wierzchołka z pewnością wynagrodzą nam wszystkie trudy. Ktoś kiedyś policzył, że można stąd dostrzec aż 80 szczytów tatrzańskich, 50 różnych gór należących do innych pasm, 13 jezior, a przy dobrej widoczności nawet wieże oddalonego o ponad 90 km Krakowa.
Na miejscu również nie brak atrakcji – obowiązkowym punktem wycieczki musi być zdjęcie z tablicą upamiętniającą pobyt Włodzimierza Lenina oraz z… drewnianym wychodkiem nad przepaścią przy Chacie pod Rysami.
Pobyt na najwyższym poziomie – delektuj się widokami w Tatrach:
Choć kopiec Kościuszki jest zdecydowanie bardziej popularny, to właśnie z tego niewielkiego, zielonego wzniesienia w dzielnicy Podgórze roztacza się najbardziej spektakularna panorama dawnej stolicy Polski. Widać stąd miasto w całej okazałości – od Wzgórza Wawelskiego, kościelnych wież i dachów Starego Miasta po dominującego nad okolicą „szkieletora” oraz kominy Nowej Huty.
Nazwa kopca pochodzi od legendarnego założyciela Krakowa, który ponoć został tutaj pochowany. Czy to prawda – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że na kopcu odbywały się prasłowiańskie rytuały, a po dziś dzień w pierwszy wtorek po Wielkanocy mieszkańcy urządzają obchody Rękawki, czyli radosnego święta, którego główną atrakcją jest… toczenie jajek. Wstęp jest bezpłatny, a sam kopiec znajduje się zaledwie 3 km od Zamku Królewskiego.
Podobno gdy powietrze jest szczególnie przejrzyste, widoki z najwyższego szczytu Karkonoszy sięgają nawet 200 km – w każdym razie Wrocław można zobaczyć jak na dłoni. Gdy już zatem uda nam się wdrapać na górujący ponad 200 m nad okolicznymi grzbietami wierzchołek (albo wjechać kolejką krzesełkową od czeskiej strony), z pewnością usłyszymy wokół niejedno westchnienie zachwytu.
Z karkonoskiego szczytu roztacza się rozległa panorama, która obejmuje sporą część polskich i czeskich Sudetów, ale widoki rozciągają się też daleko poza granice gór. A gdy już nacieszymy oczy, koniecznie musimy odwiedzić „kosmiczne” schronisko oraz zabytkową kaplicę św. Wawrzyńca z 1665 r. – najlepszy dowód na to, że Śnieżka była chętnie odwiedzane również wiele setek lat temu.
Zaplanuj wypad w Karkonosze i delektuj się górską panoramą:
Na liście ciekawych punktów widokowych nie mogło zabraknąć Góry Gradowej, to kolejny punkt widokowy w miejskim anturażu. Mieszkańcy Trójmiasta zgodnie przyznają, że to właśnie spod wielkiego Krzyża Milenijnego na Górze Gradowej najlepiej widać główne atrakcje gdańskiego Śródmieścia. I nie tylko – panorama sięga bowiem od Orłowa z jednej strony aż po Żuławy Wiślane z drugiej. A co najważniejsze, z Długiego Targu można tu dojść w nie więcej niż kwadrans.
Nic dziwnego, że walory widokowe i strategiczne tego 46-metrowego wzgórza docenił nawet sam Napoleon, który kierował stąd ruchami swoich wojsk. Dziś przypomina o tym oryginalny pomnik zwany „stołem napoleońskim” – z rozłożoną mapą, płaszczem i cesarską czapką. Kto zaś policzy już wszystkie wieże na Głównym Mieście, może zwiedzić zabytkowe umocnienia, których w okolicy pod dostatkiem.
Ponad 12 km długości, 3 km szerokości i 200 m głębokości – tyle liczy sobie największa w Polsce… dziura. Ten ogromny obszar to teren odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, której produktem ubocznym jest również coraz popularniejsza wśród narciarzy Góra Kamieńsk. Widok na wyrobiska ze specjalnych tarasów w Kleszczowie i Żabnicy to przeżycie jedyne w swoim rodzaju.
Postapokaliptyczny pejzaż przypomina gigantyczną dekorację filmową. Tak wielką, że nawet ważące 8 tys. ton (!) koparki wydają się nie większe od dziecięcych zabawek. A do tego jeszcze dymiące kominy elektrowni na horyzoncie. Nic dziwnego, że wiele osób nazywa to miejsce po prostu „Mordorem”.
Wśród najpiękniejszych polskich panoram nie może zabraknąć widoku na morze. A bałtyckie fale chyba z żadnego miejsca na Wybrzeżu nie prezentują się tak zachwycająco, jak z potężnych klifów Wolińskiego Parku Narodowego. Gosań, mierzący ok. 95 m, to ich najwyższy punkt, a jednocześnie najwyższe wzniesienie w całym polskim pasie brzegowym oraz jedno z najpiękniejszych miejsc na Pomorzu Zachodnim.
Na szczycie wzniesienia znajduje się taras, z którego rozpościera się widok nie tylko na wielki błękit Bałtyku, ale też zabudowania Międzyzdrojów, Świnoujścia i niemieckiego Heringsdorfu oraz strome klifowe zbocza i wyrastające z nich drzewa o fantazyjnych kształtach. Największe wrażenie robi jednak zachód słońca – gdy złota kula chowa się pod wodą, można się poczuć niczym na końcu świata.
Widok na Bałtyk – poznaj najpiękniejszy punkt widokowy w Międzyzdrojach:
Największy kościół w naszym kraju – Sanktuarium Matki Bożej (Królowej) Licheńskiej może się również poszczycić najwyższą w naszym kraju wieżą (141,5 metra wysokości) oraz platformą widokową położoną na identycznej wysokości co 30. piętro warszawskiego Pałacu Kultury. Panorama jest jednak całkowicie odmienna, a główną atrakcją, jaką możemy podziwiać z góry, jest oczywiście sama bazylika. W szczególności zaś jej ogromna, lśniąca w słońcu kopuła.
Choć trzeba przyznać, że również pobliski krajobraz – jezioro oraz zielona mozaika pól, łąk i lasów – prezentuje się z tej perspektywy wyjątkowo okazale. Miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością natomiast zainteresuje fakt, że na wieżę można wspiąć się schodami – stopni jest dokładnie 762.
Wieża widokowa na Wieżycy, czyli najwyższym wzniesieniu Niżu Polskiego (329 m n.p.m.), to jedna z największych atrakcji Kaszub. Metalowa wieża ma 35 m wysokości i jest udostępniona dla zwiedzających przez cały rok (ale wstęp na wieżę odbywa się w określonych zależnie od sezonu godzinach). Dostępu do usytuowanej na szczycie galerii widokowej „bronią” 182 schodki. Są one jednak dość niskie i szerokie, a sam taras na górze jest rozległy, dlatego wejście na punkt widokowy jest polecany również rodzinom z dziećmi. Z góry możemy podziwiać rozległą panoramę okolicy – cudne widoki, m.in. na Wzgórza Szymbarskie, jeziora „Kółka Raduńskiego” czy krajobrazową trasę „Droga Kaszubska”. Plotki głoszą, że przy całkowicie bezchmurnej, dobrej pogodzie z wieży możemy dojrzeć nawet oddaloną o kilkaset kilometrów Mierzeję Helską.
U podnóża góry znajduje się parking (w sezonie płatny). Aby dotrzeć z najbliższego parkingu do wieży widokowej, potrzebujemy około kwadransa. Trasa prowadzi skrajem rezerwatu przyrody, który chroni ponad 100-letni las bukowy.