Bukowina Tatrzańska to jedna z najpiękniejszych miejscowości turystycznych w Tatrach. Malownicze szlaki piesze i rowerowe, stoki narciarskie dla miłośników białego szaleństwa oraz czyste, górskie powietrze zachęcają do odwiedzenia tego miejsca – zarówno zimą, jak i latem! Zobaczcie, co czeka na was w Bukowinie Tatrzańskiej – oto TOP 10 atrakcji turystycznych!

Bukowina Tatrzańska jest położona w województwie małopolskim, na Podhalu. Od Zakopanego – zimowej stolicy Polski, dzieli miejscowość zaledwie 15 km. Łatwo dotrzeć tu samochodem – jadąc z Zakopanego trzeba kierować się Zakopianką przez Poronin, a następnie skręcić w prawo w drogę nr 961. 

Jeśli wybieracie się w Tatry pociągiem, musicie dojechać PKP do Zakopanego, a stamtąd już busem bezpośrednio do Bukowiny Tatrzańskiej. Do miejscowości z większych miast w Polsce kursują też autokary ogólnopolskich przewoźników, np. Flixbus. 

Bukowina Tatrzańska to wyjątkowe miejsce na mapie Tatr. Ożywczy mikroklimat, krystalicznie czyste powietrze oraz niesamowite otoczenie gór i łatwy dostęp do szlaków to główne zalety tej miejscowości. Niewątpliwym atutem jest też bliskość Zakopanego, Morskiego Oka oraz najlepszych stoków narciarskich w kraju.

1. Termy Bukovina to kompleks basenów, który zapamiętasz na długo!

Nie ma nic lepszego, niż po długim dniu na nartach czy na szlaku, zrelaksować się w basenie termalnym. To też świetne miejsce na rodzinny dzień atrakcji – w Termach Bukovina znajduje się mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Sprawdźcie sami!

Jakie atrakcje dla dzieci i dorosłych zapewniają Termy Bukovina?

Termy Bukovina to 20 basenów, napełnionych wodą termalną, wydobywaną z głębokości 2400 m o temperaturze 30-38 st. Dostępne są zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Oprócz tego to prawdziwy wodny raj! Znajdziecie tu dysze masujące, ławki z hydromasażem, a dla dzieci – wodne huśtawki, minibaseny i oczywiście wodne zjeżdżalnie! 

Na terenie Term Bukovina znajduje się także strefa z ośmioma rodzajami saun, m.in. fińską, góralską, kwiatową, rzymską i na podczerwień. 

A teraz ciekawostka dla miłośników muzyki klubowej: cyklicznie są tu organizowane Noce Basenów, czyli imprezy w wodzie przy muzyce najlepszych DJ’ów w kraju!

Informacje praktyczne 

Termy Bukovina są czynne przez cały rok. Na terenie Term znajdziecie restaurację “Na Wiyrchu”, kawiarnię Cafe Bukovina a latem – zewnętrzne punkty gastronomiczne. Jeśli zapomnicie o klapkach lub kostiumie nie przejmujcie się – na terenie obiektu funkcjonuje sklep BUKOVINA, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do wodnego szaleństwa. Przed obiektem dla zmotoryzowanych przygotowano duży, bezpłatny parking. 

Termy Bukovina są obiektem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Dla osób z ograniczeniami ruchowymi przygotowano specjalny bilet zniżkowy w cenie 57 zł za 3,5-godzinne wejście. 

Ceny za wejście do term zaczynają się już od 20 zł za bilet ulgowy na 45 minut i 30 zł za bilet normalny na 45 minut. Za całodzienną wejściówkę zapłacimy 69 zł za dziecko do lat 13 i 99 zł za bilet normalny. Do wyboru są też bilety na 3,5 godziny w cenie 57 zł za dziecko i 79 zł za bilet dla osoby dorosłej. Termy oferują też pakiety łączone z wejściówkami do okolicznych atrakcji np. na kolej na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę.

W Bukowinie Tatrzańskiej, co roku w lipcu, w pięknych okolicznościach przyrody, odbywa się święto polskiego folkloru – Festiwal Sabałowe Bajania. To jedyny taki w kraju ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. Na scenie występują regionalne zespoły ludowe z gminy Bukowina Tatrzańska. To wspaniały pokaz muzyki ludowej i góralskich tradycji weselnych. 

Oprócz występów podczas festiwalu odbywa się wystawa i kiermasz sztuki ludowej. Można też wziąć udział w wycieczce terenowej. Wydarzenie ma miejsce przed Bukowiańskim Centrum Kultury “Dom Kultury” i w tym roku odbyła się jego 57 edycja.  

W Bukowinie Tatrzańskiej panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Jeździe na nartach można się oddać w kompleksie RUsin SKi, znajdującym się na Wierchu Rusińskim. Stacja oferuje kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Do dyspozycji narciarzy jest sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porshe Design, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Dodatkowo na spragnionych adrenaliny czeka tor do snowtubingu, czyli jazdy na oponkach. 

Innym miejscem, gdzie można szusować na nartach w Bukowinie Tatrzańskiej, jest stacja narciarska Olczań Ski. To kompleks 4 wyciągów narciarskich w samym centrum miejscowości. Narciarze mają tu do dyspozycji kilka naśnieżanych, ratrakowanych i oświetlonych tras dla początkujących i średniozaawansowanych. Znajdziecie tu 3 wyciągi orczykowe oraz kolej krzesełkową. To doskonałe miejsce dla osób, które dopiero uczą się jeździć oraz dla dzieci.

Wszyscy, dla których podróżowania oznacza nie tylko przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale też poznawanie innych kultur i tradycji, powinni odwiedzić Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. To zupełnie niezwykłe miejsce, które promuje góralskie tradycje w kraju i za granicą. Działają tu trzy zespoły regionalne: “Orlynta”, “Mali Wiyrchowiania” oraz “Wiyrychowianie”, które skupiają miejscowe dzieci i młodzież. Dzieci, oprócz występów artystycznych, uczą się też w Szkole Ginących Zawodów. Można wziąć udział w warsztatach z ludowego rękodzieła. Co ciekawe – jest to największy drewniany dom w Polsce, warto więc wybrać się tu aby przynajmniej zobaczyć go z zewnątrz.

Sentymentalną podróż po góralskich tradycjach można kontynuować w Zagrodzie Sołtysów, należącej do Muzeum Tatrzańskiego. Można tu podziwiać tradycyjne wiejskie drewniane zabytki budownictwa spiskiego oraz murowane domy z ozdobnymi fasadami. Szczególnie godna uwagi jest zagroda Sołtysów, dzięki której można zobaczyć, jak wyglądało spiskie gospodarstwo z przełomu XIX i XX wieku.  Z Bukowiny Tatrzańskiej można się tu dostać samochodem – Jurgów jest oddalony od miejscowości zaledwie 5 km.

Jeśli kochacie jazdę konną, Górski Ośrodek Jeździecki powinien być żelaznym punktem na waszej liście podczas waszego pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej. Położony w samym sercu miejscowości, ośrodek umożliwia jazdy konne zarówno na miejscu, jak i w terenie. Czy może być coś piękniejszego, niż zwiedzanie Tatr na koniu? 

Turyści mają możliwość wybrać się na wycieczkę w góry z przewodnikiem i w siodle zwiedzić okolicę. Oferta jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i wprawionych jeźdźców.

Tatrzański Park Narodowy obfituje w malownicze szlaki piesze i rowerowe. Znajdą się tu liczne atrakcje – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieci będą zachwycone przejazdem fasiągiem na Morskie Oko. Inną niebanalną atrakcją jest Dolina Chochołowska – szczególnie na przełomie marca i kwietnia, kiedy kwitną krokusy. Łatwe i przyjemne trasy dla rodzin z dziećmi i piękna przyroda – czego chcieć więcej? 

Dla dorosłych polecamy wycieczkę na Kasprowy Wierch – najpopularniejszy szczyt w Tatrach oraz na Giewont – wspinaczka na wysokość 1894 m n.p.m. może być nie lada wyzwaniem!

W Bukowinie i okolicach znajduje się kilka schronisk, które z pewnością warto odwiedzić wędrując po Tatrach. Jednym z nich jest Schronisko Głodówka, położone na Polanie Głodówka, na południowym stoku Cyrhli. To doskonała baza wypadowa do dalszych wędrówek po polskich i słowackich szlakach. Sam budynek, z kamienia i typowego dla zakopiańskiej architektury drewnianego dachu, jest wart odwiedzenia. Można tu przenocować i zjeść w restauracji. 

Innym schroniskiem, które zachwyca architekturą oraz wspaniałą atmosferą jest schronisko na Morskim Oku. Jest to najstarsze i najbardziej znane schronisko w polskich Tatrach. Zabytkowy budynek stanął tu w 1908 roku. W schronisku znajdują się obecnie miejsca noclegowe oraz kuchnia turystyczna, restauracja oraz bufet. Z okien rozciąga się przepiękny widok na panoramę Tatr.

Bukowina Tatrzańska oferuje mnóstwo tras pieszych i rowerowych. Warto odkryć piękno Tatr na własnych nogach. Zobaczcie największe atrakcje Tatr.

Zakopane i Krupówki – atrakcja numer 1 w Tatrach

Zakopane nie bez powodu nazywane jest zimową stolicą Polski. To właśnie tutaj zgromadzone są największe tatrzańskie atrakcje. Będąc w Zakopanem nie ma możliwości, żebyście przeoczyli Krupówki. To główny deptak Zakopanego, wokół którego toczy się turystyczne życie kurortu. Można się też spodziewać sporych tłumów, szczególnie w sezonie. Karczmy, restauracje, dyskoteki, muzea, wystawy, stoiska z pamiątkami i oscypkami – znajdziecie tu wszystko! Nie zapomnijcie tylko zrobić sobie zdjęcia z misiem. 

Zakopane to jednak nie tylko Krupówki. Znajdują się tu bardzo ciekawe muzea, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Muzeum Oscypka. Można tu poznać historię tego góralskiego serka, dowiedzieć się, czym się różni bunc od oscypka i – co najważniejsze – będziesz mógł zrobić swój własny serek! 

Polecamy też odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie podczas edukacyjnego spaceru można podziwiać replikę jaskini a najmłodsi mogą spróbować swoich sił w Sali Odkryć. Wspaniałym miejscem dla małych odkrywców jest też Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jest jednym z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Warto!

Morskie Oko i Dolina Chochołowska – musisz je zobaczyć, będąc w Bukowinie Tatrzańskiej! 

Morskie Oko – największe i najbardziej malownicze tatrzańskie jezioro, gdzie co roku ściągają tłumy turystów. I nie bez powodu – trasa jest dość przyjemna i łatwa, dostępna praktycznie dla każdego. Szlak wiedzie asfaltową drogą. Po drodze mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza, Włosienicę i Schronisko PTTK im. Stanisława Staszica. Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą się fatygować, dobrą propozycją będzie przejazd fasiągiem, czyli powozem konnym, którym dojedziemy do Włosienicy. Stąd już tylko kilka kroków do Morskiego Oka. 

Innym wyjątkowo popularnym i urokliwym miejscem jest przepiękna Dolina Chochołowska. To idealne miejsce na spacer z całą rodziną. Dolina ma około 10 km długości i można ją przejść w zaledwie 1,5 godziny. Po drodze czekają nas zapierające dech w piersiach widoki. Najpiękniejszym miejscem według turystów jest Polana Chochołowska. To właśnie tu, wczesną wiosną całą polanę pokrywa dywan z krokusów. Najlepsze punkty widokowe to Wołowiec oraz Rakoń. Ścieżka w większości jest asfaltowa, więc można nią przejść nawet z wózkiem. Dużo osób wybiera się tu rowerem lub dorożką. 

Niedzica i Czorsztyn – zamki ze wspaniałymi widokami na okolicę

Fani zamków i średniowiecznych klimatów koniecznie muszą odwiedzić Niedzicę oraz Czorsztyn. To właśnie tu, tuż obok Pienińskiego Parku Narodowego, znajdują się dwa słynne zamki. Zamek w Czorsztynie, malowniczo położony nad Jeziorem Czorsztyńskim to już właściwie ruiny warowni, które jednak nadal można zwiedzać. Warto połączyć wycieczkę na zamek w Czorsztynie ze zwiedzaniem Zamku Dunajec w Niedzicy, gdyż obie warownie położone są bardzo blisko siebie – po przeciwnej stronie jeziora.

Wystarczy popłynąć w przyjemny rejs, i w krótkim czasie znajdziecie się na Zamku w Niedzicy, który zdecydowanie warto zwiedzić z przewodnikiem, który zdradzi wszystkie legendy na temat tego miejsca.

Białka Tatrzańska – atrakcje zarówno zimą, jak i latem

Będąc w Bukowinie warto odwiedzić też położoną nieopodal Białkę Tatrzańską. Miejscowość jest znana głównie narciarzom, którzy tłumnie przybywają tu na białe szusowanie po jednym z największych ośrodków narciarskich w kraju – Kotelnicy Białczańskiej. Jednak nie dajcie się zwieść – latem jest tu równie ciekawie. Na turystów czekają Termy Bania czynne przez cały rok oraz niezliczone szlaki piesze i rowerowe. 

W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się cała masa hoteli, pensjonatów i apartamentów. Najlepsze z nich znajdziecie na portalu Travelist.pl. Jednym z takich obiektów jest Hotel Harnaś. Obiekt, dzięki malowniczemu położeniu na zboczu Wierchu Buńdowego, przyciągał tłumy turystów już w PRL. W tamtych czasach był to luksusowy dom wypoczynkowy, gdzie bywała śmietanka artystyczna i polityczna. Dzisiaj oferta hotelu skierowana jest przede wszystkim dla dorosłych. Obiekt jest częścią BUKOVINA Resort, goście więc mają dostęp do wszystkich atrakcji, dostępnych na terenie resortu: wellness, strefa rozrywki, dyskoteka oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Największą zaletą hotelu Harnaś jest jednak jego położenie – tylko 1 km od Term BUKOVINA i tyle samo od kompleksu narciarskiego Olczań Ski. 

Dla rodzin z dziećmi polecamy zatrzymać się w kameralnym pensjonacie w otoczeniu tatrzańskich szczytów – U Skowronków. Ten przytulny dom oferuje gościom przestronne pokoje, stanowisko grillowe i salon telewizyjny. Obiekt jest świetną bazą wypadową – blisko stąd do ośrodków narciarskich oraz do Term BUKOVINA. 

Klimatyczne noclegi czekają też na turystów w Hotelu Zbójnicówka. Hotel położony jest na Wierchu Olczańskim i oferuje niesamowite widoki na okolicę. Goście mają tu do dyspozycji basen z przeszklonymi ścianami z widokiem na Tatry, jacuzzi, saunę suchą, gabinet masażu, narciarnię oraz wypożyczalnię rowerów i kijków do nordic walkingu. Na najmłodszych czeka pokój zabaw.

Będąc w Bukowinie Tatrzańskiej, koniecznie musicie spróbować wyśmienitej kuchni regionalnej. Znajdziecie ją w nowoczesnej restauracji Schronisko Bukowina. W pięknych wnętrzach w góralskim stylu będziecie się zajadać pieczonym pstrągiem, jagnięciną czy też udem z gęsi. W karcie znajdują się także regionalne produkty, góralskie serki i swojskie wędliny. Szczególnie godna polecenia jest Śliwowica Bukowiańska – nalewka, po której zrobi się wam naprawdę gorąco! Restauracja mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 94. 

Kolejną regionalną kuchnią możemy się raczyć w Karczmie pod Stancyjom. Lokal położony jest blisko wyciągów narciarskich, w centrum Bukowiny. W karcie znajdują się regionalne dania, podawane w sali z kominkiem w góralskim stylu. 

Jeśli macie ochotę na powiew świeżości, wybierzcie się koniecznie do Karczmy Giewont, Podają tu dania regionalne w nowoczesnej odsłonie. W karcie znajdą się też standardowe pozycje ulubione przez Polaków – pizza, tagiatelle, ale też dania z baraniny i pieczone pstrągi. Do wyboru, do koloru! Restauracja mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 73.