Białe szaleństwo coraz bliżej, więc bierzemy pod lupę najpiękniejsze kurorty zimowe w Polsce. Bezsprzecznie czołowe miejsce w rankingu zajmuje Białka Tatrzańska, która jest prawdziwym eldorado, jeśli chodzi o uprawianie sportów zimowych. Jednak Białka stawia nie tylko na stoki narciarskie. Białka Tatrzańska oferuje liczne szlaki, trasy rowerowe i atrakcje dla turystów przez cały rok. Sprawdźcie z nami, jakie atrakcje czekają w tym popularnym kurorcie!

Przewodnik po Białce Tatrzańskiej i okolicy

Jak najszybciej dotrzeć do Białki Tatrzańskiej? Położenie miejscowości

Białka Tatrzańska położona jest na Podhalu, zaledwie 20 km od Zakopanego. Najłatwiej dostać się tu oczywiście samochodem, ale w miejscowości zatrzymuje się też pociąg, którym można dojechać bezpośrednio z Krakowa czy też Zakopanego. Do poruszania się między górskimi miejscowościami można wybrać lokalne busy. 

Z czego Białka Tatrzańska słynie? Krótka historia miejsca

Białka Tatrzańska jest najbardziej znana z nowoczesnych kompleksów narciarskich, a także basenów termalnych. Nie każdy jednak zna jej historię. Miejscowość została założona na… starym korzeniu w XVII wieku. Była to początkowo malutka wieś jakich wiele na Podhalu.

Jednak jej uroki szybko odkryli artyści, malarze i pisarze, którzy przybywali tu wypocząć. Gościła tu m.in. poetka Hanka Nowobielska czy też malarz Roman Gimeyko. 

Dla miłośników sportów zimowych – wyciąg narciarski w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska

Jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, który przyciąga co roku tysiące amatorów sportów zimowych jest Kotelnica Białczańska. To największa stacja narciarska na całym Podhalu! Ośrodek położony jest w samym sercu Białki Tatrzańskiej, na zboczach Kotelnicy Białczańskiej i Jankulakowskiego Wierchu oraz Wysokiego Wierchu. Oferuje atrakcje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy, trasy biegowe oraz snowpark. Na terenie ośrodka znajdują się także wypożyczalnie sprzętu oraz szkoły narciarskie.  Sezon w Kotelnicy zaczyna się zwykle na początku grudnia, a trwa do marca/kwietnia – w zależności od warunków atmosferycznych. 

Szeroki wybór tras dla początkujących i zaawansowanych narciarzy

Kompleks oferuje aż 14 km tras o różnym stopniu trudności. Do dyspozycji narciarzy są zarówno trasy o łagodnym pochyleniu, jak i trasy dla zaawansowanych, które posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. To jednak nie wszystko – przygotowano tu także kilkanaście kilometrów tras biegowych, który to sport cieszy się coraz większą popularnością.

Czy na miejscu jest wypożyczalnia? Ceny w roku 2023

Na terenie ośrodka funkcjonują dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego – “Waluś Ski” oraz “U Maćka”. Obie wypożyczalnie oferują nowoczesny i bezpieczny sprzęt oraz indywidualną konsultację. W tym roku za wypożyczenie nart z butami i kijkami dla dorosłego na cały dzień zapłacimy ok. 40 złotych, natomiast za ten sam zestaw dla dziecka – w granicach 30 złotych. Za wypożyczenie zestawu do snowboardu zapłacimy o kilka złotych więcej.

Jakie atrakcje zapewnia Białka Tatrzańska latem? Kolej krzesełkowa i panorama Pienin, Gorców oraz Tatr

Lato w Białce Tatrzańskiej i okolicy to wyjątkowo malowniczy czas. Kto decyduje się na spędzenie lata w Białce Tatrzańskiej, z pewnością nie będzie się nudził! Ośrodek Kotelnica Białczańska oferuje przejazdu koleją linową na szczyt Kotelnicy. Wyciąg krzesełkowy oferuje przejazdy widokowe – podczas przejażdżki można podziwiać tu wspaniałą panoramę Pienin, Gorców oraz Tatr. 

Unikatowy dom do góry nogami w dolnej stacji Kotelnicy

Atrakcje turystyczne w Białce Tarzańskiej dla dzieci to temat długi i szeroki jak Dunajec. Jedną z ciekawszych atrakcji w Białce Tatrzańskiej, z której ucieszą się na pewno najmłodsi turyści, jest dom do góry nogami. Ten unikatowy obiekt znajduje się przy dolnej stacji Kotelnicy. Wchodząc do środka, możecie dostać zawrotów głowy!

Kaniówka – kompleks 5 wyciągów narciarskich

Kaniówka to druga z trzech słynnych stacji narciarskich w Białce. Jest to kompleks pięciu wyciągów narciarskich, znajdujących się w górnej części Białki Tatrzańskiej.  Kaniówka uważana jest za najbardziej rodzinną stację narciarską na Podhalu. Dlaczego? Kaniówkę wyróżnia rodzinna atmosfera, trasy dostosowane dla najmłodszych oraz liczne atrakcje dla dzieci. Na terenie Kaniówki znajduje się też przenośnik taśmowy, który świetnie nadaje się do nauki jazdy dla dzieci i początkujących.

Jakie trasy znajdują się na stoku?

Kaniówka to doskonałe miejsce dla początkujących narciarzy dla dzieci. Znajdują się tu głównie łatwe trasy o niskim pochyleniu. Na terenie stacji znajdziecie aż 5 wyciągów narciarskich – 4-osobowa kolej krzesełkowa oraz cztery wyciągi orczykowe. Do tego znajduje się tu przenośnik taśmowy dla najmłodszych narciarzy.

Szkoła narciarska i wypożyczalnia – ceny 

Kaniówka oferuje szkółkę narciarską Snow Club oraz trzy wypożyczalnie nart: “Zawrat”, “U Mariana”, “Wypożyczalnia Tadeusz Żółtek”. Ceny za wypożyczenie sprzętu podobne są do tych, które obowiązują na stacji Kotelnica Białczańska.

Baseny termalne – Termy Bania z widokiem na Tatry. Wodny relaks dla całej rodziny

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej to kompleks, który zachwyci wszystkich amatorów wodnych atrakcji. Jeden z najpopularniejszych w Polsce i największy na Podhalu, jest obowiązkowym punktem na liście turystów w Białce. To wyjątkowe miejsce, gdzie z basenu możesz podziwiać widok na panoramę Tatr – zarówno latem, jak i zimą.  

Dlaczego warto odwiedzić termy w Białce Tatrzańskiej?

Termy Bania to kompleks basenów z wodą termalną o temperaturze 34-38 st. C. Nie każdy wie, że woda mineralna, którą napełnione są baseny, pozyskiwana jest z głębokości 2,5 tys. metrów. Na terenie kompleksu można korzystać z basenów zewnętrznych i wewnętrznych, zjeżdżalni i atrakcji wodnych, strefy relaksu, saunarium oraz spa. 

Jakie atrakcje dla dzieci oferują Termy Bania?

Termy Bania to miejsce dedykowane rodzinom z dziećmi. Znajduje się tu cała masa atrakcji dla najmłodszych – począwszy od całorocznych zjeżdżalni, przez karuzele wodne, armatki, kaskady, basen ze sztuczną falą aż po Wodny Plac Zabaw. Na terenie kompleksu wydzielono także strefy dla najmłodszych gości – Termusiowy Brodzik i Wodny Plac Zabaw.

Czy Termy Bania w Białce Tatrzańskiej są czynne cały rok?

Z Term Bania można korzystać przez cały rok! Co więcej, w wakacje dostępna jest strefa letnia, gdzie maluchy mogą szaleć m.in. na Dmuchanym Wodnym Placu Zabaw, 3-torowym Ślizgu Wodnym. Dla dorosłych przygotowano strefę kąpieli słonecznych z leżakami i barem. W okresie letnim organizowane są zajęcia z aqua fitnessu oraz zumby. 

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w termach Bania 

Termy przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się tu parking z dedykowanymi miejscami, specjalne bramki wejściowe oraz windy. Dodatkowo, z myślą o niepełnosprawnych na terenie obiektu przygotowano toalety oraz specjalne przebieralnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niepełnosprawni mogą wjechać do basenów po specjalnych pochylniach, a między Strefą Zabawy i Relaksu skorzystać ze schodołazu.

Aktualne ceny basenu

Za bilet OPEN do wszystkich stref zapłacimy w tym sezonie 115 zł w tygodniu oraz 129 zł w weekend za osobę dorosłą za wejście na 3,5 godziny. Bilet całodzienny kosztuje odpowiednio 135 zł oraz 169 zł.

Przełom Białki – przepiękny rezerwat przyrody należący do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Rezerwat przyrody Przełom Białki, zwany też Czerwonymi Skałkami, to urokliwe miejsce położone pod Krempachami. O jego walorach przyrodniczych i widokowych może świadczyć to, że jest to najpopularniejsze miejsce na sesje ślubne w okolicy. Kręcone tu były też zdjęcia do “Janosika”. Przełom Białki jest też ulubionym miejscem wspinaczy i grotołazów, którzy ściągają tu z całej Polski.

Jak najlepiej zwiedzać Przełom Białki? Chociaż nie ma tu wytyczonych oficjalnych szlaków turystycznych, rezerwat można zwiedzać po wydeptanych ścieżkach. Jedną z najciekawszych atrakcji rezerwatu jest Skała Obłazowa, w której mieszczą się trzy jaskinie. W jednej z nich można znaleźć ślady naszych przodków sprzed 40 tys. lat, a także najstarszy na świecie bumerang, wykonany z ciosu mamuta. Drugim imponującym obiektem w rezerwacie jest Kramnica. Skała, wznosząca się na wysokość 65 m n.p.m. oblegana jest często przez wspinaczy skałkowych. Dla tych, którzy wolą pozostać na lądzie, proponujemy spacer po kamienistej plaży nad rzeką Białką. Co ciekawe, rzeka jest też idealnym miejscem na spływy kajakowe i rafting. To jedyne takie miejsce w Tatrach, gdzie można uprawiać ten sport. Polecamy miłośnikom adrenaliny!

Tylko dla odważnych! Wspinaczka po skałkach w Białce Tatrzańskiej

Jak już wspomnieliśmy, Przełom Białki to miejsce uwielbiane przez wspinaczy skałkowych. I to nie bez powodu. Amatorzy tego sportu mają do wyboru Skałę Obłazową oraz Kramnicę, której ściana wpada do rzeki Białki. Wrażenia niesamowite, ale należy wziąć pod uwagę, że są to wymagające skały, raczej dla zaawansowanych wspinaczy.

Aktywny wypoczynek w parku linowym dla rodzin z dziećmi 

Jednym z pomysłów na aktywne spędzenie czasu z dziećmi jest wyprawa do parku linowego. W Białce Tatrzańskiej dostępny jest Rodzinny Park Linowy, który oferuje atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych pasjonatów wspinaczki. Znajduje się tu pierwszy w Polsce swobodny skok Quick Jump, gdzie odważni mogą wykonać krok w przestrzeń. W parku dostępne są trzy różnorodne trasy z kładkami, belkami, pętlami i siatkami. Przygoda gwarantowana!

Zimowe atrakcje turystyczne 2023 w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska, jako królowa zimowych kurortów górskich – zaraz obok Zakopanego – ma do zaoferowania wiele atrakcji dla każdego. Największą atrakcją są oczywiście ośrodki narciarskie i baseny termalne. Nie brakuje jednak mniej oczywistych sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Jedyna taka śnieżna atrakcja – przejażdżka psim zaprzęgiem!

Niebanalną i wyjątkową atrakcją jest przejażdżka psim zaprzęgiem. To wspaniały sposób na niezapomniany wypoczynek. Przejażdżka odbywa się w drewnianych saniach, ciągniętych przez psy rasy Siberian Husky oraz Łajki Jakuckie. W zależności od potrzeb, sanie ciągnięte są przez dwa do ośmiu psów. Co najlepsze, uczestnicy mogą samodzielnie spróbować swoich sił w powożeniu psiego zaprzęgu po wcześniejszym instruktażu.

Po malowniczych, górskich szczytach na skuterach śnieżnych

Świetną zabawą jest także wyprawa po górskich zboczach na skuterach śnieżnych. Do wyboru jest wiele opcji – począwszy od 1,5-godzinnej wyprawy po okolicach Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, przez nocną, 3-godzinną wyprawę po trasach Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej i Spiszu, aż po całodniową wyprawę po trasie, która liczy aż 100 km i zahacza o najpiękniejsze widoki panoramy Tatr.

Lodowisko Białka – atrakcja dla najmłodszych i nie tylko 

Dla tych, którzy preferują sprawdzone i spokojne sposoby na wypoczynek, polecamy wizytę na lodowisku Białka. To aż 1000 m2 lodu na dwóch lodowiskach: dużym zadaszonym oraz małym, przeznaczonym tylko dla dzieci. Na miejscu dostępna jest też wypożyczalnia i serwis sprzętu, a także grill bar.

Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza

W Białce Tatrzańskiej, przy głównej ulicy znajdziecie dwa kościoły pod tym samym wezwaniem – Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Ten pierwszy, murowany, został wzniesiony w 1921 roku. Natomiast kawałek dalej, znajduje się jego pierwowzór – drewniany, zabytkowy obiekt wybudowany ok. 1700 roku. Kościół ten jest dzisiaj ważnym punktem Szlaku Architektury Drewnianej.

Atrakcje zarówno zimą, jak i latem w okolicy Białki Tatrzańskiej – Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Zakopane

Jedną z niekwestionowanych zalet Białki Tatrzańskiej jest jej położenie – w samym sercu Tatr, dzięki czemu jest to świetna baza wypadowa do największych atrakcji regionu.

Niezależnie od tego, czy podróżujecie tu latem, czy zimą warto odwiedzić przepiękne Morskie Oko, wejść na Kasprowy Wierch czy też wpaść do stolicy Tatr – Zakopanego. Z pewnością po wycieczce na zatłoczone Krupówki z uśmiechem na ustach wrócicie do Białki.

Nocleg w Białce Tatrzańskiej – lista polecanych hoteli z góralskim klimatem

Białka Tatrzańska posiada bogatą bazę noclegową. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie – od pensjonatów i prywatnych pokoi na wynajem, aż po luksusowe hotele ze spa. W poszukiwaniu idealnego miejsca na pobyt, warto zajrzeć na stronę Travelist.pl. Serwis posiada ogromną ofertę w Białce Tatrzańskiej i okolicach – od pensjonatów, po hotele. 

Ciekawą propozycją jest kompleks nowoczesnych i komfortowych apartamentów Askana. Obiekt położony jest w samym sercu miejscowości, zaledwie 400 m od Termy Bania. W kompleksie znajduje się też basen wewnętrzny. Dobrym pomysłem dla miłośników swojskiego relaksu są Domy Wypoczynkowe i Karczma U Chramca. Ten urokliwy obiekt w regionalnym, góralskim stylu położony jest 4 min samochodem od Kotelnicy Białczańskiej i oferuje cały szereg atrakcji na miejscu, w tym jacuzzi, saunę i rozrywki dla dzieci. Kolejną propozycją jest Zajazd Białczański – ten klimatyczny obiekt składa się z regionalnej Karczmy i bazy noclegowej na piętrze. Obiekt znajduje się w malowniczym zakątku Białki Tatrzańskiej, zaledwie kilka minut jazdy samochodem od stoków narciarskich i pozostałych atrakcji.

Najwyżej oceniane regionalne restauracje w Białce Tatrzańskiej

Będąc w Białce Tatrzańskiej, trzeba koniecznie skosztować góralskich przysmaków. W końcu Tatry słyną z wyśmienitej, regionalnej kuchni. Przede wszystkim trzeba koniecznie skosztować tu słynnej kwaśnicy oraz oscypków. Warto spróbować też mniej znanych potraw, takich jak drożdżowe bombolki, ziemniaczane hałuski czy też pieczonych moskoli. 

W Białce nie brakuje restauracji, oferujących tradycyjną tatrzańską kuchnię. Są to między innymi Restauracja Górska, Karczma Litworowy Staw czy też Restauracja Góralski Zwyk. Ciekawym miejscem na posiłek jest też Zajazd Pstrąg – znany z domowych i smacznych obiadów.