Wakacje w Polsce nie muszą oznaczać zajmowania miejsca na plaży o świcie czy czekania w kolejkach na górski szczyt. Nasz kraj kryje niesamowite miejsca, idealne dla turystów, którzy preferują spokojny wypoczynek z dala od tłumów. W te wakacje zamień się w poszukiwacza przygód i odkryj z nami kameralne miejscowości oraz nieznane miejscówki na wczasy wolne od chmar turystów.

Urlop w rytmie slow – jak, gdzie i kiedy?

  1. Bałtyk
  2. Mazury
  3. Podlasie
  4. Pojezierze Pomorskie
  5. Bieszczady
  6. Góry Stołowe
  7. Beskid Śląski
  8. Tatry
  9. Karkonosze
  10. Apartament czy agroturystyka?
  11. Kiedy jechać, by uniknąć tłumów?

Hotele z dala od tłumów – znajdź nocleg dla siebie:

Gdzie nad Bałtyk bez tłumów i czy to w ogóle możliwe?

 

Bałtyk – najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wojaży Polaków – to nie tylko Sopot, Gdańsk i Międzyzdroje. To też ciche i kameralne miejscowości, gdzie można w spokoju zjeść świeżą rybę, obejrzeć zjawiskowy zachód słońca z ukochanym, znaleźć fajne miejsca czy też wybrać się na długi spacer po plaży bez konieczności omijania setek parawanów. 

Kameralne miejscowości nad Morzem Bałtyckim

Jedną z nadbałtyckich miejscowości, gdzie wciąż można znaleźć odrobinę spokoju i piękne plaże, jest Grzybowo. Bałtyk jest tu cieplejszy niż w pozostałych częściach Wybrzeża dzięki specyfice linii brzegowej. Miejscowość znajduje się w Strefie Chronionego Krajobrazu, w otoczeniu lasu, dzięki czemu plażowanie tu jest prawdziwą przyjemnością. Miejscowość przyciąga też amatorów kitesurfingu.

Jednak prawdziwą mekką miłośników surfingu i kitesurfingu są Chałupy. Ta niewielka wieś rybacka położona na Półwyspie Helskim przyciąga jak magnes amatorów sportów wodnych dzięki świetnym warunkom do ich uprawiania. Kultowa jest też plaża w Chałupach – w końcu śpiewał o niej sam Zbigniew Wodecki!

Kameralną atmosferą kusi turystów Poddąbie – miejscowość położona między Ustką i Rowami. Plaża jest tu szeroka i malownicza, a żeby do niej dojść, trzeba pokonać bukowo-sosnowy las i zejść schodami z klifu. Na uwagę zasługuje także Pustkowo – niewielki kurort między Pobierowem a Trzęsaczem, który zachwyca czystą plażą wielokrotnie odznaczaną Błękitną Flagą i wydmami. A do tego warto tu przyjechać, aby podziwiać replikę krzyża z Giewontu.

Naszą ostatnią propozycją jest Karwieńskie Błoto Drugie – doskonałe miejsce na zaciszny wypoczynek, gdzie na próżno szukać straganów z pamiątkami, zabawkami i gadżetami, z których słyną turystyczne miejscowości. Jest to miejscowość wolna od zgiełku i tłumów, a jej największą atrakcją jest pusta plaża oraz położony nieopodal Rezerwat Przyrody Widowo. Pięknym miejscem na nadmorski urlop w Polsce jest miejscowość Osetnik, gdzie na turystów czeka latarnia morska Stilo.

Spokojne miejsca na Mazurach. Odkryj nieznane okolice Krainy Tysiąca Jezior

 

Mazury – magiczne i wyjątkowe to jedno z miejsc w naszym kraju, które nie zostało jeszcze całkowicie odkryte przez wczasowiczów. Kraina Tysiąca Jezior kryje niesamowite perełki, które warto na własną rękę odwiedzić. 

Najciekawsze miejsca i atrakcje na Mazurach, które niewiele osób zna

Nie każdy wie, że na Mazurach mieli swoje kwatery naziści. Jedna z nich znajduje się w Pozezdrzu – to polowa kwatera Himmlera, która występowała pod kryptonimem „Hochwald”, czyli „wysoki las”. Dzisiaj przy trasie Węgorzewo-Giżycko można podziwiać bunkier, jedyny który przetrwał. Jeśli jesteśmy przy klimatach wojskowych, warto odwiedzić położone rzut beretem od Węgorzewa Mamerki, gdzie mieści się tajemnicze wojenne miasteczko, będące pozostałością po III Rzeszy. Tajemnicze, gdyż mówi się, że to właśnie tu projektowano „cudowną” broń Hitlera. Dzisiaj można zwiedzić pozostałości miasteczka i na własne oczy zobaczyć kompleks bunkrów i umocnień – nieco nadgryziony przez ząb czasu.

Nie każdy wie, że na Mazurach znajduje się mniej popularnie miejsce, a zdecydowanie warte odwiedzenia, gdzie palono czarownice. Legenda głosi, że w 1811 roku w miejscowości Reszel po raz ostatni w Europie zapłonął stos. Nieszczęsną ofiarą miała być oskarżana o rzucanie uroków Barbara Zdunk.

Kolejnym enigmatycznym miejscem na mapie Mazur, gdzie warto wybrać się na wycieczkę, jest Rapa, nieopodal Bań Mazurskich. To właśnie tam znajdziecie piramidę zbudowaną na wzór starożytnych grobowców. Budowla została wzniesiona przez majętną rodzinę Farenheit, która wierzyła, że pochowanie w grobowcu zapewni jej nieśmiertelność. Cóż, może coś w tym jest – naukowcy zbadali miejsce, gdzie zbudowano piramidę i odkryli, że to tu występuje wyjątkowa koncentracja pozytywnego promieniowania energii Ziemi i kosmosu. 

Znajdź swój hotel na idealny wypoczynek na Warmii i Mazurach:

Urlop na Podlasiu – nieodkryta przez turystów perła Polski

 

Jeżeli do tej pory kojarzyliście Podlasie jedynie z memów, to czas najwyższy to zmienić. Ta wyjątkowa kraina, bogata w piękne lasy i kwieciste łąki, oferuje mnóstwo atrakcji oraz opcji aktywnego wypoczynku. 

Najlepsze trasy na spływ kajakiem na Podlasiu w samym sercu natury

Jednym z ciekawszych sposobów na odkrycie urokliwych miejsc Podlasia jest zwiedzenie ich z perspektywy wody. Region ten obfituje bowiem w niesamowite trasy na spływ kajakowy – zarówno dla amatorów, jak i zaprawionych w bojach kajakarzy. Wyjątkowo malownicze są trasy na Biebrzy, która w dużej mierze przepływa przez Biebrzański Park Narodowy. Dla nieco bardziej doświadczonych kajakarzy polecamy spływ po Bugu, gdzie można trafić na silne wiry. Natomiast idealna na weekendowy spływ jest Narewka, która zalicza się do rzek nizinnych. 

Wypocznij na Pojezierzu Pomorskim – cisza i spokój blisko wybrzeża

 

Pojezierze Pomorskie – marzenie miłośników wypoczynku w klimacie „slow travel”. To fantastyczne miejsce, które jest wręcz stworzone do powolnego zwiedzania i rozkoszowania się naturą. Ze względu na to, że jest to dość duży obszar, z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Bory Tucholskie to raj dla grzybiarzy i wielbicieli leśnych wędrówek, Połczyn-Zdrój będzie idealną destynacją dla entuzjastów uzdrowisk, a Malbork idealnym kierunkiem dla fanów zamków krzyżackich i zabytków. Tak naprawdę w atrakcjach, jakie oferuje Pojezierze Pomorskie, można przebierać bez końca. 

Bieszczady – jakie ciekawe miejsca i szlaki wybrać?

 

Wydawałoby się, że cały kraj już dawno „rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady”. Tymczasem, jak na deklaracje tysięcy instagramowiczów, jest tu całkiem pusto. Wypoczynek w Bieszczadach to doskonały plan na ucieczkę od tłumów i typowych atrakcji turystycznych, a także przemierzanie wspaniałych szlaków i obcowanie oko w oko z dziką naturą.

Godne polecenia trasy to m.in. szlak na Połoninę Caryńską z Brzegów Górnych, szlak na Tarnicę z Wołosatego czy też szlak w Tarnawie Wyżnej po kładkach na torfowiskach (niezapomniane przeżycie). Podczas pobytu w Bieszczadach naprawdę ciekawą opcją będzie wycieczka śladem cerkwi. Te drewniane budowle z bogato zdobionymi wnętrzami robią spore wrażenie na miłośników zwiedzania. 

Zobacz górskie hotele z atrakcjami i blisko natury:

Góry Stołowe – idealne miejsce na wakacje z dziećmi

 

Jeśli macie w planach wakacje z dziećmi, obierzcie kierunek na Góry Stołowe. To idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z górami.

Szlaków jest tu całe mnóstwo, a w dodatku nie są one szczególnie wymagające. Alternatywą dla górskich wypraw będzie odwiedzenie Parku Dinozaurów, Muzeum Zabawek, a także największej atrakcji dla dzieci w tych rejonach – Parku Colorado w Kudowie-Zdroju. Strzelnice, place zabaw, miejsce na ognisko, dmuchańce i wielkie zjeżdżalnie – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na najmłodszych w tym parku tematycznym.

Beskid Śląski – na długie górskie wędrówki

 

Beskid Śląski zachwyca o każdej porze roku, ale szczególnie czarująco prezentuje się latem. Jeśli lubicie długie górskie wędrówki i szukacie cichego miejsca na wakacje w Polsce, warto wybrać się na Skrzyczne, gdzie można też wjechać kolejką, Baranią Górę czy Czantorię i Równicę. Podróż można rozpocząć z Ustronia, gdzie rozpoczyna się malowniczy Główny Szlak Beskidzki. Co istotne, szlaki w Beskidzie Śląskim są dość łagodne, więc będą odpowiednie nawet dla osób, które nie grzeszą kondycją.

Hotele w Beskidach – idealne na wakacje:

Spokojne miejsca w Tatrach – tak, to możliwe!

 

Tatry kojarzą się nam przede wszystkim z Zakopanem – główną bazą wypadową na słynne szlaki i mnóstwem miejsca na nocleg, Morskim Okiem, Giewontem i Kasprowym Wierchem. To ulubione miejsca Polaków, gdzie zawsze są tłumy.

Tatry kryją jednak ciche i spokojne zakątki, gdzie można rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami. Świetne miejsce na spędzenie wakacji to m.in miejscowość Murzasichle oraz Czarna Góra. Natomiast jeśli chodzi o miejsca na wędrówki, polecamy trasę na Wołowiec, spacer po dolinie Staników Żleb i wyprawę na magiczny Smreczyński Staw.

Karkonosze – dla miłośników aktywnego wypoczynku

 

Karkonosze, najwyższe pasmo łańcucha Sudety, słyną z tłumów turystów. Urlopowiczów przyciągają wspaniałe szlaki, świetna infrastruktura turystyczna, a także niezliczona ilość atrakcji – szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dlatego, aby uniknąć tłumów, najlepiej przyjechać tu tuż przed wakacjami lub po nich. Karkonosze to eldorado dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu liczne trasy rowerowe i piesze, a także parki krajobrazowe.

Największe „gwiazdy” tego pasma to oczywiście Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy wznoszący się na 1602 m n.p.m., Szrenica, Wodospad Szklarki, Schronisko Samotnia oraz świątynia Wang. Atrakcje, które czekają tu na turystów, można by wymieniać bez końca, dlatego najlepiej przyjechać tu i sprawdzić samemu, co kryją Karkonosze.

Aktywnie i ciekawie – wypocznij w Karkonoszach:

Apartament czy agroturystyka – co wybrać?

 

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze preferencje i oczekiwania. Jeśli mieszkamy w dużym mieście i chcemy naprawdę „połączyć się” z naturą, możemy skusić się na pobyt w gospodarstwie turystycznym. Takie rozwiązanie jest szczególnie ciekawe dla rodzin z dziećmi – pociechy mogą spędzić czas w towarzystwie kur, krów i innej trzody oraz zobaczyć, jak wygląda życie na wsi. Jeśli jednak poszukujecie miejsca w Polsce na wakacje blisko cywilizacji bądź jedziecie z niemowlakiem, bardziej komfortowym rozwiązaniem wydaje się apartament.

Czas jest kluczowy – kiedy jechać na wakacje, by zaznać słońca, ale uniknąć chmary turystów?

 

Najlepsze miesiące, kiedy można skorzystać z wakacyjnej aury i spędzić wakacje z dala od turystów, to z pewnością czerwiec, końcówka sierpnia i wrzesień. Jeśli dopisze nam szczęście, ładną pogodą można cieszyć się już w maju. Należy jednak pamiętać, że największa kumulacja turystów jest zawsze w długie weekendy, więc najlepiej unikać tych popularnych terminów na wypoczynek. Należy też pamiętać, aby wybierać te mniej znane miejsca.

Znajdź swój hotel na wymarzone wakacje: