Co robić w górskich kurortach?

960x690_travelist_5

Piękne widoki, ciekawe szlaki i trasy narciarskie to nie wszystko. Często zdarza nam się zapominać, że najsłynniejsze kurorty w polskich górach kuszą również ciekawymi zabytkami, bogatą ofertą kulturalną, smakowitym jedzeniem i wieloma innymi atrakcjami. Oto nasz przewodnik po pięciu górskich miejscowościach, które same w sobie mogą być celem fascynującej podróży

Już dziś zaplanuj wypoczynek w polskich górach nawet 60% taniej »

Zakopane

Górskie kurorty - Zakopane

Tatrzańska stolica to bez wątpienia najpopularniejsze miejsce w polskich górach – zgodnie z danymi GUS tutejsze hotele rocznie przyjmują ok. 1,4 mln turystów. I nawet jeśli nie planujemy akurat zdobywać okolicznych szczytów, nie sposób tu narzekać na nudę. Obowiązkowym punktem każdego pobytu w Zakopanem musi być oczywiście przechadzka po Krupówkach – głównym deptaku miasta, pełnym góralskich bryczek, sklepów z pamiątkami, regionalnych karczm i stoisk z grillowanymi oscypkami. Znajdziemy tu również słynny Dworzec Tatrzański, czyli pierwszy zakopiański dom kultury, w którym występowali m.in. Ignacy Jan Paderewski czy Helena Modrzejewska.

Najlepsze zakopiańskie hotele ze zniżką do 57% – sprawdź! »

Górskie kurorty w Tatrach

Panujący na Krupówkach gwar bywa jednak męczący. Czasem warto odbić w boczne uliczki, by podziwiać zabytkowe drewniane wille w stylu zakopiańskim. Najsłynniejsze z nich to Koliba, Atma i Pod Jedlami. Kolejny ważny przystanek na naszej trasie to miejskie muzea, z których szczególnie godne polecenia są Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz autorska galeria Władysława Hasiora. Po takiej dawce wrażeń oczywiście pora na relaks. Najlepiej w termalnych basenach Aquaparku Zakopane na Antałówce. A wieczorem? Koniecznie spektakl w Teatrze im. Witkacego – to jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych scen w kraju.

Najlepsze zakopiańskie hotele ze zniżką do 57% – sprawdź! »

Krynica-Zdrój

Górskie kurorty - Krynica-Zdrój

W ostatnich latach „perła polskich uzdrowisk” pod względem liczby odwiedzających przegrywa tylko z Zakopanem – i jest zdecydowanie najpopularniejszą miejscowością w całych Beskidach. Ale trudno się dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno jej piękne położenie, jak i walory zdrowotne oraz liczne atrakcje turystyczne. Co roku przybywają tu tłumy kuracjuszy, by raczyć się bodaj najsłynniejszymi w kraju wodami mineralnymi. Nie sposób być w Krynicy i nie wypić szklaneczki „Jana” czy „Józefa”. Na najodważniejszych czeka zaś legendarny  „Zuber” – co prawda nie pachnie najprzyjemniej, ale podobno skutecznie działa na dolegliwości związane z nadużyciem alkoholu poprzedniego wieczoru.

Odkryj luksusowe hotele w Krynicy nawet 55% taniej »

Górskie kurorty - dla relaksu

Gdy już poznamy uzdrowiskowe smaki, warto rozejrzeć się dookoła. Z pewnością rzuci nam się w oczy majestatyczny Stary Dom Zdrojowy z lat 80. XIX wieku oraz niedawno otwarta muzyczna fontanna na deptaku. Koniecznie trzeba przejść się również Bulwarami Dietla, przy których zlokalizowane są najstarsze i najbardziej imponujące drewniane wille. W tym pomalowana na niebiesko Romanówka, w której mieści się Muzeum Nikifora – malarza prymitywisty, bardzo silnie związanego z Krynicą i brawurowo zagranego przez Krystynę Feldman w głośnym filmie Krzysztofa Krauzego z 2004 r. A jeśli szukamy nieco mocniejszych wrażeń, powinniśmy obrać kurs na całoroczną sankostradę w Parku Sportowym lub na malowniczą Górę Parkową, gdzie na „Rajskich Zjeżdżalniach” wyszaleją się nie tylko milusińscy.

Odkryj luksusowe hotele w Krynicy nawet 55% taniej »

Karpacz

Górskie kurorty - Karpacz

„Wielką Trójkę” górskich kurortów w naszym kraju dopełnia malowniczo położony u stóp Śnieżki Karpacz – bez wątpienia najciekawsza miejscowość w polskiej części Sudetów. Wystarczyłby zresztą tylko jeden tutejszy zabytek, by ściągnąć tłumy. To unikalna w skali całej Europy (a nawet świata) Świątynia Wang, czyli drewniany kościół powstały na przełomie XII i XIII w. w Norwegii, a następnie – w połowie XIX w. – rozebrany i przeniesiony belka po belce w Karkonosze. W całej Skandynawii przetrwało do naszych czasów zaledwie 25 podobnych budowli, w Polsce zaś jest to obecnie najstarszy kościół zbudowany z drewna. A jako ciekawostkę warto dodać, że na niewielkim cmentarzu przy świątyni znajduje się grób poety Tadeusza Różewicza.

Zaplanuj urlop w mieście pod Śnieżką nawet 45% taniej »

Górskie kurorty - muzea w Karpaczu

Ale Karpacz to również ciekawe muzea – w tym Muzeum Sportu i Turystyki oraz uwielbiane przez najmłodszych Muzeum Zabawek – i wiele innych atrakcji. Fani wysokogórskich eskapad koniecznie powinni udać się na Skwer Zdobywców, gdzie można oglądać odciski butów i raków najwybitniejszych polskich himalaistów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji tor saneczkowy „Kolorowa” w samym centrum miasta oraz ogromny park wodny Tropikana. Na wszystkich młodych duchem (i zakochanych w klasycznych opowieściach o dzielnym Winnetou) czeka Western City, czyli miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, w którym można podziwiać popisy rewolwerowców, zajrzeć do saloonu czy stanąć oko w oko z Indianami. A każdy bez wyjątku powinien zainteresować się karpacką „anomalią grawitacyjną” i przekonać się na własne oczy, czy naprawdę przedmioty same toczą się tam pod górę.

Zaplanuj urlop w mieście pod Śnieżką nawet 45% taniej »

Wisła

Górskie kurorty - Wisła

Przez wiele lat słynęła przede wszystkim jako miejsce, w którym bierze początek największa z polskich rzek. Dziś znana jest głównie jako rodzinne miasto Adama Małysza. W dodatku łatwo tu dojechać ze Śląska, Krakowa czy Warszawy, a na miejscu z pewnością będzie co robić. Nic więc dziwnego, że położona w masywie Beskidu Śląskiego Wisła cieszy się niesłabnącym powodzeniem turystów. Według badań z 2013 r. znalazła się w pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych miejscowości w polskich górach. To prawdziwy raj dla kibiców sportów zimowych, którzy koniecznie muszą odwiedzić nowoczesną skocznię im. Adama Małysza w dzielnicy Malinka (widok z góry naprawdę potrafi zawrócić w głowie…), zajrzeć do muzeum poświęconego naszemu najsłynniejszemu skoczkowi oraz stanąć oko w oko z nim samym – tyle że wykonanym z 300 kg białej czekolady.

Hotele i pensjonaty w mieście mistrza do -46% – sprawdź! »

Górskie kurorty - zameczek w Wiśle

Ale sportowe emocje to nie wszystko. W Wiśle znajdziemy również inne ciekawe muzea – jak choćby zlokalizowane w XVIII-wiecznej karczmie Muzeum Beskidzkie czy największą w Polsce kolekcję poświęconą skokom spadochronowym – a także kilka intrygujących zabytków. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje wzniesiony w połowie XIX w. w stylu alpejskim Zameczek Myśliwski Habsburgów oraz pochodzący z lat 30. kolejnego stulecia Zamek Prezydencki, w którym niemal całe wyposażenie (łącznie z armaturą w łazience) wygląda ponoć tak jak przed wojną. Wbrew pozorom jego nazwa to nie tylko pozostałość dawnych czasów. Głowa Państwa wciąż tu wypoczywa od czasu do czasu – a o jego obecności w danym momencie świadczy łopocząca na maszcie flaga.

Hotele i pensjonaty w mieście mistrza do -46% – sprawdź! »

Kudowa-Zdrój

Górskie kurorty - Kudowa-Zdrój

Spokojne miasteczko położone na granicy polsko-czeskiej nazywane jest czasem „bramą Gór Stołowych”. Jednak nawet jeśli nie liczyć obowiązkowych wycieczek na Szczeliniec Wielki i w Błędne Skały, Kudowa ma naprawdę sporo do zaoferowania gościom. Wystarczy zresztą krótki spacer po założonym jeszcze w XVIII w. Parku Zdrojowym z zabytkową pijalnią wód mineralnych i licznymi muzycznymi akcentami, by zakochać się w tym miejscu. Jeśli zaś przejdziemy cały park i dojdziemy do części miasta zwanej Czermną, trafimy w miejsce, które rozsławiło Kudowę w całej Europie. To jedna z trzech zachowanych na naszym kontynencie kaplic czaszek (pozostałe znajdują się w Czechach i Portugalii). Całe jej wnętrze pokryte zostało czaszkami i piszczelami ofiar Wojny Trzydziestoletniej oraz szalejących w okolicy epidemii. Jest ich ponoć ponad 3 tys. i robią wyjątkowo makabryczne wrażenie.

Poczuj smak stylowego relaksu w Kudowie-Zdroju nawet 55% taniej »

Górskie kurorty - atrakcje Kudowy

Dużo bardziej pozytywne uczucia budzi zlokalizowany tuż obok Szlak Ginących Zawodów. To swoisty skansen, w którym można spróbować swoich sił w takich rzemiosłach, jak m.in. garncarstwo, młynarstwo czy wypiek chleba tradycyjną metodą. Wracając z Czermnej do centrum, możemy wyskoczyć na chwilę za granicę i zajrzeć do popularnej Hospody U Papouska na knedliki z gulaszem i czeskim piwem. W mieście bowiem czekają kolejne atrakcje… W tym m.in. bogato zaopatrzone Muzeum Zabawek, jedyne w swoim rodzaju Muzeum Żaby oraz nowoczesny aquapark.

Poczuj smak stylowego relaksu w Kudowie-Zdroju nawet 55% taniej »

Comments are closed.