Polanica-Zdrój, perła uzdrowiskowa Kotliny Kłodzkiej, zimą przekształca się w dobrą bazę wypadową dla narciarzy i snowboardzistów. Poznajcie malownicze stoki, najlepsze trasy i wyciągi regionu, który oferuje nie tylko możliwość regeneracji w pięknych okolicznościach przyrody, ale i ekscytujące doświadczenia na śniegu.

Zimowa wizyta w uzdrowisku

Choć leży u wylotu Piekielnej Doliny oddzielającej Góry Stołowe od Bystrzyckich, jest miejscem o zdecydowanie bardziej rajskich konotacjach. Elegancki, pełen zabytkowych willi kurort zalicza się w poczet najpiękniejszych uzdrowisk nie tylko w Sudetach, ale w całym kraju. Już w XIX w. Polanica – wówczas jeszcze znana jako Bad Altheide – była popularnym kierunkiem wyjazdu „do wód”. Na listę słynnych kuracjuszy wpisali się tu m.in. Maria Dąbrowska czy Mieczysław Fogg. Uroki elitarnego kurortu najlepiej poznawać, spacerując alejkami Parku Zdrojowego. Zdrowa woda mineralna z tutejszych źródeł kusi! Na spragnionych odnowy czeka stylowe spa z tradycjami znane jako Wielka Pieniawa.

Gdzie na narty w okolicy?

A jeśli już nacieszymy się naturalnymi kuracjami i nabierzemy sił do bardziej aktywnego spędzania czasu,  zaledwie 20 minut jazdy dzielić nas będzie od Zieleńca. W zasięgu maksymalnie  godz. jazdy od centrum miasta znajdują się też inne ośrodki narciarskie (Dolina Sportów Zimowych w Kudowie-Zdroju, Czarna Góra Resort oraz Ski Family), które przypadną do gustu zwłaszcza tym, którzy zimą bawią w okolicy w rodzinnym gronie. 

Zieleniec Sport Arena, największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej i całych polskich Sudetach polskich, wyróżnia się alpejskim mikroklimatem, nieczęsto spotykanym w granicach kraju.  Duże opady (1300 mm rocznie), północna ekspozycji stoków i niskie temperatury sprawiają, że optymalne warunki do narciarstwa i jazdy na snowboardzie  utrzymują się tu od jesieni aż do wiosny. W istocie Zieleniec Ski Arena to wiele ośrodków narciarskich rozsianych po Górach Orlickich i Bystrzyckich, dostępnych w ramach  jednego karnetu.

Serce ośrodka stanowi kompleks Winterpol i Gryglówka z 6-osobową kanapą z pomarańczowymi osłonami, która krzyżuje się z 4-osobowym krzesłem Gryglówka. Osią Nartoramy, a zarazem największą atrakcją ośrodka, jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w 8-osobowej gondoli. Na terenie Zieleńca działają także inne wyciągi, w tym m.in. 4-osobowa kanapa na północy, a na południu wyciągi Nartorama i Diament połączone leśnym łącznikiem. W sumie ośrodek dysponuje 31 wyciągami, w tym 7 nowoczesnymi kanapami. Dopełnienie oferty stanowi 3380 darmowych miejsc parkingowych.

Zieleniec oferuje 22 trasy o łącznej długości ponad 23 km, głównie łatwe i rekreacyjne, choć znajdują się tu również trasy czerwone dla bardziej doświadczonych narciarzy. Dla poszukujących adrenaliny przygotowano snowpark z unikalnym w Polsce torem snowcrossowym, stworzonym przy współpracy z czeską firmą Sport Support.  

Zieleniec jest także przyjazny dla początkujących narciarzy, oferując szkolenia w renomowanych szkołach narciarskich jak Centrum Szkoleniowe SUDETY czy sKi TeaM Zieleniec.  Poczynione inwestycje w system naśnieżania, w tym zwiększenie pojemności zbiorników wodnych i instalacja wież chłodniczych marki SuperSnow, gwarantują śnieg przez cały sezon narciarski.

Tradycje uzdrowiskowe Kudowy-Zdroju sięgają XVII w., a w połowie XIX stulecia została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne na terenie ówczesnych Niemiec. Dziś zachwyca urokliwą kurortową architekturą, zabytkowym Parkiem Zdrojowym oraz największą na Dolnym Śląsku pijalnią wód mineralnych. I panuje tu ponoć najłagodniejszy klimat w całym kraju.

I choć łagodna aura nie sprzyja zimowym sportom, to jednak u podnóża Świniego Grzbietu, zaledwie kilometr od centrum miasta, na trasie do Jakubowic, śnieg utrzymuje się wyjątkowo długo, tak i mogła powstać tu – powstała – Dolina Sportów Zimowych.

Dostępne są tu dwie instalacje narciarskie: pierwsza o długości 200 m obsługuje trasę narciarską 450 m, druga zaś, znana jako „śnieżne koło”, prowadzi na 300-metrową trasę, na której można zjeżdżać na niezwykłych, ogromnych dętkach lub na snowboardzie. Z górnych stacji obu wyciągów rozciąga się malowniczy widok na Góry Stołowe. W Dolinie Sportów Zimowych dostępne są także udogodnienia takie jak wypożyczalnia sprzętu, bar i parking.

To całoroczny ośrodek górski położony w masywie Śnieżnika, w malowniczej okolicy Sudetów Zachodnich, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników narciarstwa, turystyki górskiej i spędzania czasu na świeżym zimowym powietrzu.

Ponadto kompleks leży w strefie czystego powietrza, oznacza to, że przy uprawianiu sportów możemy oddychać bez obaw o zanieczyszczenia, co potwierdzają badania i codzienne raporty. Okolica ta słynie z pięknych krajobrazów i licznych szlaków turystycznych. Ośrodek oferuje zróżnicowane trasy narciarskie, które są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania narciarzy i snowboardzistów. Miejsce dysponuje nowoczesną infrastrukturą, w tym wyciągami narciarskimi, wypożyczalniami sprzętu narciarskiego oraz szkółką narciarską. Instruktorzy narciarstwa i snowboardingu są dostępni, aby pomóc uczącym się oraz poprawić umiejętności tych, którzy już je posiadają. Dysponuje 20 dobrze oświetlonymi i śnieżnymi trasami narciarskimi, gdzie zjazd jest samą przyjemnością, oraz 12 wyciągami i kolejami linowymi, a bezpieczeństwo jest tutaj na pierwszym miejscu. 

 Stacja Narciarska Lądek-Zdrój 

Choć niewielka, cieszy się dużą popularnością za sprawą optymalnych warunków zjazdowych, które zawdzięcza korzystnej lokalizacji na północnych zboczach góry Trojak. Na wysokości 600 m znajduje się wyciąg, który prowadzi do siedmiu różnorodnych tras zjazdowych o łącznej długości 1900 m.  Pięć z nich jest idealnych dla początkujących (niebieskie trasy), jedna specjalnie przystosowana dla dzieci (obok wyciągu taśmowego Kubuś), a jedna dedykowana doświadczonym narciarzom i snowboardzistom (czerwona trasa).

Dobrą widoczność na trasach po zmroku zapewnia zaawansowane oświetlenie metalo-halogenowe o mocy 15 KW.  Odpowiednie warunki śniegowe, nawet przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych, gwarantuje system sztucznego naśnieżania, na który składają się 17 hydrantów i 20 armatek śnieżnych.  Za idealną gładkość i przygotowanie tras odpowiedzialne są dwie maszyny PistenBully 300. Na miejscu działają serwis i dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, zlokalizowane – dla wygody użytkowników – przy wejściu na stację oraz przy dolnej stacji kolejki. Tam tez nieopodal znajduje się parking na 450 samochodów. 

Źródło: materiały promocyjne https://skifamily.pl/galeria/ 

Do dyspozycji początkujących pozostaje wykwalifikowana kadra szkółek narciarskich.  Z myślą o najmłodszych stworzono salę zabaw „Świat Dzieci”.  Zasoby energetyczne, po intensywnych dniu na stoku, uzupełnić można w działającej na terenie ośrodka restauracji.

Stacja Narciarska Kamienica 

Stacja narciarska Kamienica, zlokalizowana w malowniczym rejonie Kotliny Kłodzkiej, w Masywie Śnieżnika, przyciąga miłośników zimowych sportów dobrze rozwiniętą infrastrukturą narciarską. Narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji różnorodne wyciągi: czteroosobową kolejkę linową (450 m, 2400 osób/h), dwa wyciągi talerzykowe typu P (300 m, 550 osób/h), wyciąg talerzykowy typu F (400 m, 700 osób/h) oraz wyciąg taśmowy dla początkujących Kubuś (60 m, 1300 osób/h). Ośrodek oferuje także pięć tras: dwie niebieskie o długości 300 m, jedną niebieską i jedną czerwoną o długości 400 m, oraz dodatkową niebieską trasę o długości 450 m. Różnorodność trudności tras sprawia, że Kamienica jest idealna dla całych rodzin, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Na terenie stacji Kamienica znajduje się karczma (mogąca pomieścić jednorazowo nawet 200 gości), a także specjalne zaplecze sanitarne. Na stoku funkcjonuje szkółka narciarska oferująca lekcje z doświadczonymi instruktorami oraz dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego.