Są wśród nich zarówno średniowieczne fortece i obronne warownie, jak i eleganckie rezydencje i fantazyjne budowle rodem z baśni i legend. W przeszłości gościły tu koronowane głowy, wystawne przyjęcia wyprawiali tu najznakomitsi przedstawiciele arystokracji oraz świata sztuki i polityki. A przy odrobinie szczęścia jeszcze i dziś, pod woalką nocy, można tu spotkać jedną z legendarnych postaci wprost ze świata fantasy. Przed Wami 8 najciekawszych zamków w Polsce, w których… można spędzić noc i poczuć się jak królewicz czy księżniczka XXI wieku!

TOP 8 hoteli zamkowych w Polsce:

  1. Hotel Zamek na Skale ****, Trzebieszowice k. Lądka-Zdroju
  2. Zamek Czocha ***, Sucha na Dolnym Śląsku
  3. Moszna Zamek ****, Moszna k. Opola
  4. Hotel Zamek Kliczków ****, Kliczków na Dolnym Śląsku
  5. Zamek Janów Podlaski ****, Janów Podlaski w Lubelskiem
  6. Zamek Topacz Resort & Art Spa ****, Ślęza k. Wrocławia
  7. Zamek Lubliniec ***, Lubliniec na Górnym Śląsku
  8. Hotel Podewils – Zamek Rycerski w Krągu ***, Krąg na Pomorzu Zachodnim

Hotel Zamek na Skale ****

Choć sama nazwa obiektu mogłaby sugerować ponurą warownię zlokalizowaną gdzieś na niedostępnej górze, trzebieszowicka rezydencja nie ma z tą wizją wiele wspólnego. To raczej luksusowy magnacki pałac, położony na niewielkiej, skalistej skarpie nad wartkim nurtem Białej Lądeckiej i otoczony rozległym, malowniczym parkiem. Jego historia sięga przełomu XVI i XVII wieku, później jednak był wielokrotnie przebudowywany pod okiem kolejnych właścicieli, wśród których znalazły się rody wywodzące m.in. z Prus, Francji czy Walii. Dzięki temu dziś można cieszyć oczy elementami najróżniejszych stylów architektonicznych, a renesansowe krużganki zgodnie sąsiadują z secesyjnymi dekoracjami, jak choćby wspaniałe drewniane drzwi zaprojektowane przez samego Alfonsa Muchę.

W XVIII i XIX wieku zamek stanowił centrum arystokratycznego życia pobliskiego Lądka-Zdroju i gościł nawet koronowane głowy – w 1913 r. urodzinowe przyjęcie wyprawił tu król pruski Fryderyk Wilhelm III, a jednym z biesiadników był car Aleksander I. Dziś w reprezentacyjnych, pełnych królewskiego przepychu wnętrzach wciąż można poczuć ducha tamtych czasów. Szczególnie podczas licznych koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, które regularnie odbywają się na zadaszonym dziedzińcu.

Wyjątkową okazję do odkrywania tajemnic trzebieszowickiego zamku stanowią organizowane na miejscu spacery z przewodnikiem, podczas których poznać można dokładnie historię 10 bywających tu w przeszłości narodów, zobaczyć na własne oczy najstarszą lampę elektryczną na Dolnym Śląsku, podziwiać dach dziedzińca wykonany przez firmę współodpowiedzialną za wieżę Eiffla czy oryginalne boazerie i intarsje, do których wykonania użyto ponad 40 gatunków rzadkich drzew. Prawdziwie królewskich doznań podczas wizyty w zamku dostarczają posiłki w stylowej restauracji, z okien której rozciąga się widok na rzekę oraz góry, degustacja win w hotelowej winiarni czy relaks w kameralnym SPA, na które składają się klimatyczny basen i łaźnia parowa. 

Zaplanuj baśniowy wypoczynek na Dolnym Śląsku już teraz

Blue Mountain Resort

Szklarska Poręba, Sudety

od 299 zł / pokój

od 459 zł / pokój

Radisson Hotel Szklarska Poręba

Szklarska Poręba, Sudety

od 499 zł / pokój

Zamek Czocha

„Wiedźmin”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Legenda”, kilka popularnych teledysków – chyba żaden z polskich zamków nie przyciąga filmowców, producentów telewizyjnych i tropicieli historycznych zagadek równie silnie, co  baśniowy Zamek Czocha w Górach Izerskich. To miejsce wręcz stworzone do spektakularnych ujęć – z fosą, grubymi murami, fotogenicznym dziedzińcem i potężną wieżą. A przede wszystkim z bogatą, pełną tajemnic historią. Powstał w połowie XIII w. z rozkazu króla czeskiego Wacława I i przez kolejne stulecia był świadkiem licznych oblężeń, krwawych porachunków i makabrycznych zbrodni. Nikt nie wie dokładnie, ile młodych nałożnic wpadło w przeszłości do lochów przez zapadnię w łóżku, by nie wydać niewiernych dżentelmenów. Podobno lepiej też nie zaglądać do studni na dziedzińcu i nie wsłuchiwać się w płacz niemowląt o północy….

Prawdziwe emocje w historii zamku rozpoczynają się  wraz z wybuchem II wojny światowej. Wiadomo, że mieściła się tu szkoła szyfrantów Abwehry, ale mówi się również o ściśle tajnych eksperymentach nazistów z nowymi rodzajami broni. Po wojnie zaś aurę tajemniczości dodatkowo wzmacniał fakt, iż od 1952 r. w twierdzy mieścił się zamknięty ośrodek wypoczynkowy dla oficerów LWP – i Czochy nie było nawet na mapach. Na szczęście dziś wszystko się zmieniło i zamek można podziwiać w całej okazałości. A nawet w nim wypocząć, czemu sprzyjają malownicza i zaciszna okolica, przytulne pokoje urządzone w klasycznym stylu oraz strefa SPA z sauną i gabinetem masażu. Regularną atrakcję organizowana na zamku stanowią zwiedzanie z przewodnikiem, pokazy walk rycerskich, a także koncerty muzyki klasycznej.

Zaplanuj baśniowy wypoczynek na Dolnym Śląsku już teraz

Blue Mountain Resort

Szklarska Poręba, Sudety

od 299 zł / pokój

od 459 zł / pokój

Radisson Hotel Szklarska Poręba

Szklarska Poręba, Sudety

od 499 zł / pokój

Moszna Zamek ****

Ma 99 wież i 365 pokoi, łączy w sobie elementy co najmniej 3 różnych stylów architektonicznych, przegląda się w dużym stawie i wyglądałby zupełnie jak zamek z fantazji Walta Disneya, gdyby nie to, że jest prawdziwy! I można go oglądać w małej miejscowości Moszna, tylko 35 km od Opola. Oszałamiający architektonicznym rozmachem zamek był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, którzy przyjmowali tu nawet ostatniego cesarza Niemiec, Wilhelma II. Otoczona 200-hektarowym parkiem budowla do złudzenia przypomina słynne francuskie zamki znad Loary, choć jest od nich znacznie młodsza.

Obecnych kształtów rezydencja w Mosznej nabrała bowiem na przełomie XIX i XX wieku, a ostatnie skrzydło zostało dobudowane tuż przed I wojną światową. Ciekawostką może być również fakt, że przez wiele lat mieściło się tu Centrum Terapii Nerwic. Trudno zaiste o lepsze miejsce na odprężenie i poprawę nastroju. Barokowe wnętrza zamku zostały odrestaurowane i dostosowane tak, aby każdy czuł się tu komfortowo. Każdy z pokoi jest jedyny w swoim rodzaju. Wystrój uwspółcześniono, ale wciąż pozostaje klasyczny i elegancki. Bajkowe otoczenie kompleksu pałacowego – z rozległymi ogrodami, stawem oraz ścieżkami wśród bujnych drzew – inspiruje do przechadzek. W strefie odnowy biologicznej, saunie czy siłowni doświadczyć można odrobiny królewskiego luksusu, zaś bawiąc w sali bilardowej czy komnacie tajemnic, poczuć i przekonać się, co oznacza bajkowy wypoczynek.  

Zaplanuj baśniowy wypoczynek w południowo-zachodniej Polsce już teraz

Wyndham Wroclaw Old Town

Wrocław, Dolny Śląsk

od 279 zł / pokój

od 409 zł / pokój

Q Hotel Plus Wrocław

Wrocław, Dolny Śląsk

od 285 zł / pokój

Hotel Zamek Kliczków ****

Każdy z zamków ma swoją legendę. Ten ma o Bogdarze, który za nieprawe przejęcie zamku i małżonki Tomira trafił do lochów… w towarzystwie zrzędliwej żony. Narzekanie kobiety dokuczało mu tak bardzo, iż wolał zagłodzić się na śmierć, aniżeli znosić dalej katusze słuchania. Ponoć do dziś w zamkowych piwnicach da się słyszeć ciche zrzędzenie. I najpewniej pochodzi ono z ust  legendarnej zmory – żadne inne narzekanie nie ma tu bowiem racji bytu. Baśniowy, neorenesansowy Zamek Kliczków, położony na końcu wysadzanej lipami alei w małej wiosce w samym sercu Borów Dolnośląskich to arkadia i gwarancja królewskiego wypoczynku.

W odrestaurowanych wnętrzach zamku – w którym przed laty gościł m.in. sam cesarza Wilhelm II – podziwiać można elementy dekoracyjne i meble minionych epok, które harmonijnie połączono z nowoczesnymi udogodnieniami. Królewską rezydencję otocza romantyczny, ogromny na 80 ha park, którego największą atrakcją – niespotykaną w europejskiej architekturze krajobrazu – jest… cmentarz koni. Nietypowa nekropolia to pomysł jednego z ostatnich właścicieli zamku – księcia  Fryderyka zu Solms-Baruth – miłośnika polowań i zwierząt, który w ten sposób żegnał czterokopytnych pupili.

Jeszcze na początku XX wieku konie ze sportowej stajni Zamku Kliczków triumfowały na  torach wyścigowych całego świata – od Paryża przez Berlin po Nowy Jork. Do dziś w położonej na terenie Folwarku Książęcego stajni funkcjonuje szkółka jeździecka.  Po powrocie z konnej przejażdżki  warto skusić się na jeden z zabiegów kosmetycznych czy terapeutycznych z menu zamkowego spa lub popływać w basenie. Rozkosznie? Ale to nie wszystko. Zaplecze rekreacyjne posiadłości obejmuje ponadto saunę, korty tenisowe oraz salę fitness.

Zaplanuj baśniowy wypoczynek na Dolnym Śląsku już teraz

Blue Mountain Resort

Szklarska Poręba, Sudety

od 299 zł / pokój

od 459 zł / pokój

Radisson Hotel Szklarska Poręba

Szklarska Poręba, Sudety

od 499 zł / pokój

Zamek Janów Podlaski ****

Położony w samym sercu parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu hotel Zamek Janów Podlaski jest miejscem niezwykłym. Obiekt znajduje się w XV-wiecznym Zamku, będącym niegdyś siedzibą arystokracji. Zamkowe mury pamiętają jeszcze rządy Kazimierza Jagiellończyka, a cała jego historia to wielowątkowy i pełen zwrotów akcji dramat ciągłego upadania, powstawania i odradzania się. Zarówno całe miasto, jak i zamek – za sprawą lokalizacji przy ważnych szlakach komunikacyjnych, a przy tym na styku cywilizacji zachodu i wschodu – przeżywały chwile świetności i rozkwitu oraz mroku i degradacji, padając łupem kolejnych prześladowców i stając się przy tym co raz wierniejszym obrazem burzliwych losów Polski.  

Według podlaskiej legendy, to właśnie tu – w położonej nieopodal zamku grocie – Adam Naruszewicz pracował nad tezami do Konstytucji 3-maja i przepowiedział niewolę Rzeczypospolitej. Ponoć do dziś duch dziejopisarza i poety spaceruje podziemnym przejściem łączącym grotę z zamkiem na wzgórzu, rozmyślając nad losami ojczyzny.

Dzisiaj, po totalnej renowacji, zamek otwiera swoje podwoje dla hotelowych gości szukających wypoczynku w luksusowych warunkach i pięknym otoczeniu – kompilacji, która tu wyszła na 5 z plusem.  W pobliżu hotelu mieści się najsłynniejsza w Polsce i jedna z najsłynniejszych na świecie stadnina koni arabskich. To właśnie tu zjeżdżają hodowcy z całego świata, na których (i nie tylko na nich) czeka niemal 200 pokoi noclegowych o wyjątkowym charakterze, 15 sal konferencyjnych, restauracje, 4 niepowtarzalne salony historyczne. Dla głębokiego relaksu hotelowi goście mogą skorzystać z basenu widokiem na zielone Podzamcze, strefy wellness z 5-osobowym jacuzzi i kompleksem saun czy strefy sygnowanej logo marki Dr Irena Eris Beauty Partner, w której przeprowadzane są upiększające zabiegi.

Zaplanuj baśniowy wypoczynek w centralnej Polsce

Pensjonat Kazimierski

Kazimierz Dolny, Lubelszczyzna

od 216 zł / pokój

Manor House SPA

Chlewiska k. Szydłowca, Mazowsze

od 690 zł / pokój

Hotel Król Kazimierz

Kazimierz Dolny, Lubelskie

od 251 zł / pokój

Zamek Topacz Resort & Art Spa ****

Historia obiektu położonego zaledwie 20 minut jazdy od centrum Wrocławia sięga XIV wieku, na kiedy to datuje się wybudowanie (prawdopodobnie) przez templariuszy wieży obronno-mieszkalnej. Przez wieki rozbudowywana, cudownie omijana przez historyczne burze i zawieruchy,  przekazywana z rąk do rąk (m.in.  Heinricha von Vogta, rodziny von Waldau czy Christiana von Rotha) budowla weszła w końcu w posiadanie Państwa Kurzewskich, którzy nie tylko przywrócili jej dawną świetność, ale i uczynili z niej synonim prawdziwego luksusu.

Ponad 50 hektarów zielonej przestrzeni z prywatnym stawem i plażą, basenem, strefą saun, butikowym SPA, do tego zaplecze sportowe w postaci czterech kortów tenisowych czy strzelnicy i pola golfowego oraz eleganckie i nowoczesne pokoje – trudno o lepszą propozycję dla królewiczów i księżniczek XXI-wieku. Bogata, sięgająca XIV wieku historia kompleksu zamkowego splata się w Zamku Topacz Resort & Art Spa **** z wachlarzem nowoczesnych rozwiązań i atrakcji, czego kwintesencją jest wizyta w hotelowym ART SPA.

Inspiracją do stworzenia hotelowej strefy wellness była dla architektów kobieta lat 20. – pełna energii, ciesząca się życiem, przełamująca schematy. Z myślą o takiej niewieście skomponowano ofertę zabiegową, w menu której królują rytuały z użyciem kawioru, pereł, diamentów, darów morza i szlachetnych olejów. Ale wizyta w ART SPA to rozkosz nie tylko dla ciała, ale i ducha. Na korytarzach prowadzących do gabinetów zabiegowych organizowane są cykliczne wystawy uznanych fotografów oraz prac młodych wrocławskich artystów. Harmonijna uczta dla duszy i ciała gwarantowana!

Zaplanuj baśniowy wypoczynek na Dolnym Śląsku już teraz

Blue Mountain Resort

Szklarska Poręba, Sudety

od 299 zł / pokój

od 459 zł / pokój

Radisson Hotel Szklarska Poręba

Szklarska Poręba, Sudety

od 499 zł / pokój

Zamek Lubliniec ***

Jedno z najstarszych miast Śląska może się pochwalić nie tylko urokliwym rynkiem z zabytkową studnią, drewnianym kościołem z XVII wieku, ale i ogromnym papieskim graffiti, unikalnym muzeum poświęconym  patronce Europy św. Edycie Stein i zamkiem, w którego murach gościł m.in. Władysław IV Waza, a schronienie znalazł nawet obraz matki jasnogórskiej, wywieziony z częstochowskiego klasztoru w obawie przed szwedzką rekwizycją. Być może to właśnie za sprawą tej krótkiej wizyty Czarnej Madonny na zamku, po jego korytarzach nie przechadzały się nigdy tajemnicze zmory i nie miały miejsca paranormalne zdarzenia…. nawet po trwającym niemal 50 lat epizodzie, jakim było funkcjonowanie tu szpitala psychiatrycznego.

Choć pierwsze przekazy na temat lublinieckiego zamku pochodzą z końca XIV w., historia budowli sięga prawdopodobnie jeszcze poprzedniego stulecia. Z początku była to obronna warownia, należąca do książąt opolskich, jednak na przestrzeni kolejnych wieków – gdy zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk – charakter zabudowań i styl architektoniczny uległy licznym zmianom. Dziś można podziwiać gruntownie zrekonstruowaną barokową rezydencję, która bardziej przypomina wytworne pałace magnackich rodów niż średniowieczną twierdzę. I taki też jest jej charakter, o czym można się przekonać się już w chwili przekroczenia bramy.
Otoczone malowniczym parkiem mury kryją stylowe wnętrza, w których w niezwykle harmonijny sposób połączono oryginalne zabytkowe elementy (jak np. barokowe sklepienia) z nowoczesną elegancją i wyposażeniem na miarę XXI wieku. Na gości czekają komfortowe pokoje, butikowa strefa spa & wellness w zabytkowych piwnicach, a także wypożyczalnia rowerów i stajnia, która organizuje zajęcia z jazdy konnej. 

Zaplanuj wypoczynek jak z bajki w Małopolsce już teraz

Q Hotel Plus Kraków

Kraków, Małopolska

od 299 zł / pokój

Campanile Kraków South

Kraków, Małopolskie

od 199 zł / pokój

Vienna House Easy Cracow

Kraków, Małopolska

od 299 zł / pokój

Hotel Podewils – Zamek Rycerski w Krągu ***

 

Dawno, dawno temu (a konkretnie ok. 1414 roku), za lasami, wzniesieniami i pomiędzy dwoma jeziorami powstał zamek. I to nie byle jaki zamek, ale zamek gotycki, który przez ponad 500 lat swojej historii ewoluował, niszczał i znów odradzał się, stając się po drodze zamkiem pozbawionym swoich funkcji obronnych, renesansową rezydencją, a i w końcu luksusowym hotelem. 

Przed wiekami siedziba pruskiego rodu Podewils, którzy otrzymali zamek w podziękowaniu od księcia Bogusława X za waleczność i zasługi w bitwie pod Sianowem w 1475 roku. Rezydował tu m.in. słynny XVII-wieczny polityk i strateg, feldmarszałek Heinrich von Podewils, którego grób oraz sarkofagi innych członków zasłużonej familii można oglądać w zamkowej kaplicy. Dziś to luksusowa oaza zlokalizowana malowniczo na brzegu Jeziora Zamkowego, pośród pomorskich lasów i tylko pół godziny jazdy od bałtyckiego brzegu.

Zamek Rycerski otoczony zabytkowym parkiem (2,6 ha) położony z dala od gwaru miast to jeden z największych obiektów zabytkowych w Polsce. A także jeden z najciekawszych pod kątem architektonicznym – liczba okien posiadłości odpowiada liczbie dni w roku, liczba pomieszczeń wewnątrz murów liczbie tygodni w roku, liczba wejść – liczbie miesięcy, zaś cztery wieże symbolizują 4 pory roku. Od niemal ćwierćwiecza działa tu Hotel Podewils, na gości którego czekają tu m.in. stylowo zaaranżowane, komfortowe pokoje, zamkowa restauracja z tarasem i widokiem na jezioro, gabinety masażu, sauna, sala fitness, biblioteka i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. 

Zaplanuj bajkowy wypoczynek na Pomorzu Zachodnim

Olymp IV

Kołobrzeg, Wybrzeże

od 349 zł / pokój

Arka Medical Spa

Kołobrzeg, Wybrzeże

od 229 zł / pokój

Bel Mare Resort

Międzyzdroje, Wybrzeże

od 299 zł / pokój

 

 

One Comment